Máte svůj oblíbený? Jestli se ráno probouzíte s bolestí za krkem, pak nebude moc kvalitní. Na co se zaměřit, aby vám poskytoval maximální pohodlí při spánku?
Věděli jste, že výběr správného polštáře je téměř stejně důležitý jako výběr správné matrace? Nevhodný podhlavník také může představovat zdravotní riziko. Může být příčinou bolestí hlavy a krční páteře. Dokonce ovlivňuje i chrápání.
Proto už při koupi zamiřte k odborníkům na zdravé spaní, kteří vám poradí ten správný.
Na co se zaměřit
Podstatná je vlastně poloha, ve které nejčastěji spíte – na boku, na zádech, na břiše… K ní ještě přidejte všechny zdravotní problémy, které vás trápí. To všechno je důležité při výběru polštáře.
A podle toho také vybírejte tvar a zaměřte se na výplň a pevnost polštáře. Důležitá je i jeho výška. Jestli jste vybrali dobře, měl by vám držet hlavu při spánku ve správné poloze a tím zajistit pohodlí. Neměla by se zaklánět ani naklánět do stran.
Polštář by měl i páteř udržovat v její přirozeně zakřivené poloze a zároveň podepírat rovnoměrně ramena a krk.
Tip Paní domu: Ptejte se po polštáři, který má v látce, z níž je ušitý, výtažek z aloe vera. Bude hýčkat vaši pokožku.
A konkrétně
U odborníků se zajímejte, který tvar polštáře je pro vás vhodný. Obecně se doporučují spíše menší polštářky. Mohou být čtvercové, obdélníkové, ve tvaru kužele nebo ve speciálním anatomickém tvaru, který uleví krční páteři. Dalším hlediskem je tuhost náplně.
Jak tvar, tak i tuhost se odvíjejí od polohy, které při spaní dáváte nejvíc přednost.
Poloha těla při spaní
na zádech – vyšší a středně měkký: ale zase ne moc vysoký, aby nedocházelo k napínání krčních svalů. Vhodný je menší typ (80 x 40 cm), přizpůsobí se linii krku. Ptejte se po anatomickém polštáři.
na boku – vyšší, pevnější a tvrdší: poskytuje správnou oporu pro krk a ramena. Sáhněte po pevném anatomicky tvarovaném polštáři, který bude oporou krční páteři a ramenům.
na břiše – měkký a nízký: přizpůsobí se hmotnosti těla, nedochází k namáhání páteře, hlava není příliš vysoko, páteř nevybočuje do nepřirozené polohy.
střídání poloh – středně měkký a středně vysoký pružný: poskytne oporu při všech typech poloh, výborný je ten, který obsahuje paměťovou pěnu.
Zdravotní potíže
Nabízíme obecně platné rady, ale jestli vás trápí nějaké zdravotní problémy, je dobré se poradit i s lékařem.
Alergie – z dutého vlákna, hedvábí nebo s paměťovou pěnou, vyhněte se péřové výplni.
Bolesti krční páteře – anatomicky tvarovaný polštář, který zmírňuje bolest a přizpůsobuje se tvaru šíje.
Ortopedické zdravotní polštáře na krční páteř
Díky materiálům, ze kterých jsou vyráběny, dokážou rovnoměrněji rozkládat váhu těla. Přirozeně tak pomáhají uvolňovat krční svaly a umožní jim kvalitní relaxaci. Zajistí oporu krční páteře, zachovají přirozenou polohu hlavy při spánku.
Dále dokážou zmírnit ztuhlost krku a s ní související potíže, jako je migréna nebo šelest v uších. Předcházejí mravenčení a zmrtvění rukou. Dokonce dokážou omezit chrápání i výpadky dechu během spánku. Nabízejí se s vyměnitelnými výplněmi různých tuhostí.
Anatomické polštáře z paměťové pěny
Kvalitní paměťová pěna dodává krku i hlavě maximální podporu. Reaguje na změnu teploty a podle toho mění svůj tvar. Tento princip zajistí, že se polštář dokonale přizpůsobí křivkám těla.
Jestli má navíc podélnou profilaci, zaručí neustále proudění vzduchu a tím prodyšnost a svěžest.
Spát bez polštáře?
Možná jste slyšeli, že spát bez podhlavníku je zdravější. Ale ne vždycky je to pravda. Jestli máte problém s pohybovým aparátem, pak to nezkoušejte. I když jste zdraví, doporučuje se dát pod krk alespoň srolovaný malý ručník.
Zdroj: ortopedicke-matrace.cz
Zdroj: Shutterstock a archiv firem