Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí?
Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy.
Zdánlivě se nic neděje
Vždyť lidí, kteří místo do přírody raději zamíří do nákupního střediska, je spousta. O tom se na vlastní oči přesvědčíme, kdykoliv tam vstoupíme. Některá mají otevřeno až do pozdních večerních hodin, zdánlivé či opravdové slevy na nás útočí na každém kroku.
I nákupy na internetu ale mají své kouzlo. Nemusíte nikam chodit, zboží si objednáte přes počítač, dovezou vám je až domů, dokonce někdy nemusíte zaplatit ze začátku nic a splátky si odsunete na později.
Většině lidí se daří své nákupní choutky krotit, ale jsou i takoví, kteří podlehnou, o čemž svědčí stále větší množství těch, kteří se dostávají do dluhových pastí.
Přichází to postupně
Člověk začne bezhlavě nakupovat věci, které ani nepotřebuje nebo jež už má.
Ke štěstí mu pak stačí, že daný předmět, třeba žehlička, lépe vypadá, má nějakou funkci navíc, a co kdyby se ta starší rozbila… S oblečením je to ještě horší, skříně jím přetékají, a přesto přibývá další, které mnohdy zůstává nevybalené nebo visí na ramínku, v lepším případě se pošle dál k nějaké kamarádce, která tohle triko přece určitě ocení, nebo na charitu… Ani muži z toho nejsou venku.
Jen se orientují spíš na nářadí a různé součástky k němu, které ukládají v dílnách a garážích, a mnohdy ani nevědí, co vlastně všechno mají. Nebo nakupují pod záminkou vášnivého sběratelství čehokoliv, včetně drahých automobilů.
Když je problém
Nákupy a myšlenky na ně se stávají středem vesmíru. Cokoliv nebo kdokoliv vás od nich chce odvést, vás přivádí ke stresu. Začínáte mít konflikty v práci i doma a netrvá dlouho a přijdou potíže s penězi. Ani to vás obvykle nezastaví.
Nutkání nakupovat je natolik silné, že když utratíte všechny peníze i úspory, vezmete si nějakou nevýhodnou půjčku, a dluhová spirála se roztáčí.
Co na to odborníci?
Ti impulzivní nakupování neřadí zatím mezi nemoci jako takové, ale klasifikují je jako chorobnou závislost, jako je třeba alkoholismus, přejídání, patologické hráčství… Hranice je přitom poměrně křehká, ne každé utrácení je už porucha.
Ale jakmile svoje nutkání nedokážete překonat a přináší závažné potíže, je potřeba vyhledat odbornou pomoc.
K léčbě vás sice může donutit neřešitelná finanční situace, dluhy, pomoci může rodina nebo partner, ale nejdůležitější je, aby si člověk sám uvědomil a přiznal svůj problém.
Pokud totiž nastoupí léčbu kvůli někomu jinému, je velká pravděpodobnost, že nebude úspěšná a že se ke svým neblahým zvykům vrátí.
Jak probíhá léčba
Většinou je potřeba vyhledat psychiatra, ale i psychologa, který se bude snažit zjistit, co k problému vedlo. Často se objevuje nespokojenost ve vztazích, příliš nízké sebevědomí, pocity osamění, ale i úzkosti a deprese. Tím je potřeba začít.
Většinou jsou předepisovány léky proti úzkosti nebo antidepresiva. Pilulky ale vyřeší jen část problému. Psychoterapie vám zase umožňuje mluvit o vašich emocích, pomáhá posilovat sebevědomí, naučit se sebeovládání, plánovat čas.
Terapeut se snaží, abyste pochopili, v čem jsou vaše silné stránky a že štěstí nenajdete v materiálních věcech, ale uvnitř sebe. Je ovšem třeba počítat s tím, že jde o dlouhodobý proces s ne úplně jistým výsledkem.
I když se náprava daří, musí léčba pokračovat krůček po krůčku. Pacient se musí znovu naučit zvládat rizikové situace, jako je třeba návštěva nákupního centra nebo zacházení s penězi a to pro něj není jednoduché.
Lepší je prevence
Pokud máte pocit, že to s nakupováním vy nebo někdo blízký přeháníte, máme pro vás pár rad, které mohou pomoci a působit preventivně.
– Při platbách kartou se snažte vždycky mít přehled o útratě. Zrada při placení kartou je, že si nepřipustíte, kolik utrácíte, zvlášť při více položkách, a mnohdy ani nekontrolujete, jestli máte ještě nějaký zůstatek.
Chránit se můžete alespoň tím, že si nastavíte nízký denní limit a ten nepřekročíte.
– Nebo prostě kartu nechte doma a plaťte raději hotovými penězi. Prázdnou peněženku zaznamenáte určitě hned.
– Udělejte si seznam. To je stará, ale osvědčená rada. V klidu si sepište, co potřebujete, a kupte jen ty položky, které jste si zaznamenali. Když přemýšlíte teprve v obchodě, nakonec přinesete spoustu věcí, ale na ty důležité obvykle zapomenete.
– Nebuďte v žádném obchodě dlouho, abyste neměli čas se rozhlížet a aby vás nelákalo koupit něco navíc.
– Pozor na lákavé letáky a reklamy. Pod jejich vlivem spolehlivě nakoupíte to, na co byste jinak ani nevzdechli, a třeba i ve velkém množství. To se týká i oděvů, třeba akce 2+1 zdarma.
Copak byste si za normálních okolností koupili třeba troje docela ošklivé kalhoty?
– Zkuste nahradit nakupování jinou činností, která vám bude příjemná, třeba nějakou fyzickou aktivitou, kterou budete provozovat s přáteli.