Zapalujete si doma aromalampu, vonnou svíčku nebo vonné tyčinky, protože vás vůně uklidňuje a vůbec se cítíte tak nějak líp? Zkuste pryskyřici. Budete překvapeni.
Vůně pryskyřice je pro člověka naprosto přirozená, vždyť kdo ji necítil třeba při procházkách v lese. Ale pryskyřic je samozřejmě mnohem víc, než poskytuje naše příroda, a každá se hodí k jinému účelu.
Některé pomohou nabourané psychice, jiné nemocnému tělu, další zase spolehlivě zahánějí zlé duchy, pokud na ně věříte.
Proč pryskyřice?
Takzvaných vykuřovadel je samozřejmě mnohem víc. Můžete použít bylinky, vzácná dřeva, tyčinky, ale pro začátečníky se právě pryskyřice hodí.
Mají totiž tu výhodu, že se jejich vůně zahříváním mění a přitom je lehká a příjemná.
Neobsahují žádné umělé a neznámé příměsi.
Nekouří a příjemně provoní místnost.
Práci s pryskyřicí zvládne každý.
Jak na to?
Pro začátek vám bude stačit obyčejná aromalampička s mističkou. Kousek pryskyřice dáte do misky a ta se nad plamenem pomalu taví, odpařuje se a začíná vonět.
Pozor musíte dát hlavně na to, aby miska měla dostatečnou vzdálenost od plamene svíčky, protože jinak by se pryskyřice mohla začít připékat.
Pokud se rozhodnete věnovat se vykuřování častěji, stojí za to pořídit si vykuřovací pícku, která se od aromalampy liší tím, že má nahoře drátěné sítko, a tak můžete vykuřovat i vonná dřeva. Dá se koupit i lampa s výměnným vrškem.
Tip: Pokud naopak máte pícku, můžete dát na sítko kousek alobalu, aby pryskyřice neprotékala.
Kadidelnice
V ezoterických nebo šamanských obchodech, kde si pomůcky k vykuřování můžete koupit, možná také zahlédnete kadidelnici. Bývá keramická nebo kovová, většinou zajímavě zdobená.
Při jejím použití budete potřebovat uhlík na zapalování vykuřovadla a čistý písek nebo himálajskou sůl. Jestliže chcete vykuřování jen zkusit, je to zbytečná investice, ale pokud se vám líbí jako předmět a chcete v experimentech pokračovat, proč ne.
Kolik pryskyřice použít?
Nikdy to nepřehánějte. Používá se jen velmi malý kousek, takže pytlíček, který zakoupíte, vám vystačí na dlouho. Nakonec je to jako se vším aromatickým. A ještě něco důležitého. Nezapomeňte větrat. Vůně má být příjemná nebo zajímavá, nikoliv dusící.
Co můžete vyzkoušet?
Asi bude dobré začít těmi pryskyřicemi, které jsou nám nejbližší a postupně zkoumat i jiné exotické vůně.
Colophyum (borovicová pryskyřice) – vydává typickou lesní vůni s dezinfekčními účinky na dýchací orgány, přináší radost a naději.
Smrk – je jedním z nejstarších druhů stromů v našich oblastech. Pryskyřice se používala jako náhražka kadidla a spolu s jehličím patří k vykuřovadlům používaným od starověku.
Má silně očistné a dezinfekční účinky, rozpouští hleny, posiluje plíce. Zlepšuje náladu a pomáhá s vnitřním klidem.
Mastix – jedná se o pryskyřici pistácie lentišku, rostliny keřovitého vzhledu, která má svůj domov v Řecku. V magickém pojetí vykuřovadel je mastix považován za sluneční substanci nesoucí úspěch a společenský lesk.
Pryskyřice posiluje jasnovidné vlastnosti. Vykuřování mastixu přináší dobrou náladu, jas a radost.
Kadidlo – pryskyřice stromů druhu Boswellia – mohou být z více oblastí, rostou v Somálsku, Etiopii, Ománu, Jemenu, ale i v Indii. Historicky byla kadidla nejdůležitějšími i nejpoužívanějšími vykuřovadly.
Jejich popularita jistě souvisí s univerzálním působením na fyzické a psychické úrovni. Pryskyřice kadidlovníků patří k nejúčinnějším čističům atmosféry, používaly se jako účinná dezinfekce vzduchu při epidemiích. Navíc snižují stres a podporují zklidnění a soustředění třeba při meditacích.
Benzoe siamská – pochází ze západní Indie a je blízká příbuzná benzoe sumaterské. Má poněkud světlejší a zlatistější barvu, jedná se o jednu z nejvoňavějších vykuřovacích látek.
Spaluje se na posílení nemocných, působí proti kašli a nemocem z nachlazení. Harmonizuje, vyvolává pocit bezpečí, hojí zraněnou duši, zaceluje auru, podporuje kreativní práci.
Vytváří rovněž smyslnou a romantickou atmosféru, dá se proto použít k milostným hrátkám. Vůně je sladce balzámová, vanilková, měkčí a jemnější než její sumaterská sestra, snad více pryskyřičnatá a kořenitá.
V Indii je považována za chrámové kadidlo, pálí se společně s bílým santalovým dřevem.
Dračí krev (pryskyřice hlavně z palmy Daemonorops draco) – od antických dob slouží coby jeden z nejsilnějších očistných prostředků, ve středověku se používala při exorcismu. Odstraňuje i silně negativní energie a účinně pročišťuje atmosféru.
Vůně je kořenitá, pryskyřičná, trochu tajemná a v prostoru její otisk zůstává delší dobu.
Čertovo lejno, asant – pochází z miříkovité rostliny asy smrduté, rostoucí především v Íránu, Afghánistánu a Indii, která produkuje intenzivně páchnoucí pryskyřici. Asa uvolňuje ostrý pach, který připomíná směs manga, cibule a česneku.
Na Balkáně se asa používá stále jako afrodiziakum a tradičně k zahánění démonů, zlých myšlenek a jiných negativních sil. Dříve se používala při obřadech exorcismu. Způsobuje silnou očistu energie a vyhání z domu i toho posledního ďáblíka. Zahříváním získává příjemnou vůni.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL, nefertitis.cz, fler.cz ema mamisu, bioorganic.cz, obchodmagie.cz