Domů     Když pálí žáha
Když pálí žáha
24.5.2022

Skoro každý to známe. Dobře se najíme, možná trochu přes míru, nebo popijeme trochu alkoholu a ozve se žáha. V těchto případech obvykle víme, co je příčinou.

Horší je, když se pálení žáhy (pyróza) objevuje často, a to i po jídlech jinak dobře stravitelných. Pak je třeba zakročit, neboť hrozí, že žaludeční šťávy poškodí sliznici jícnu, a odtud je jen krůček ke vzniku nádoru. Ale vezměme to popořadě.

Jak se projevuje?

Dá se popsat různě, protože pocity jsou individuální. Nejčastěji je pacienti popisují takto:

pocit pálení v hrudi nebo v hrdle po jídle

pálivá, kyselá, nahořklá či slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání

tlak za hrudní kostí

pocit nadmutí

bolest v nadbřišku

říhání

pocit na zvracení.

Jak vzniká?

Pálení žáhy bývá způsobeno návratem kyselé žaludeční šťávy následkem přílišného uvolnění dolního jícnového svěrače. Tento svěrač se nachází na rozhraní jícnu a žaludku a normálně se otevírá jen na velmi krátkou chvíli, aby do žaludku propustil polknuté sousto.

Když tomu tak není, mluvíme o refluxní chorobě jícnu. Pokud k pálení žáhy dochází jen občas, nic se neděje a stačí většinou změna životosprávy. Pokud však k pálení dochází opakovaně a obsah žaludku se vrací dokonce do úst, je potřeba vyhledat lékaře.

Ten obvykle doporučí některá vyšetření, například endoskopické vyšetření jícnu, nebo změří pH, aby mohl posoudit stav sliznice.

Neléčená choroba totiž může vést nejen k zánětu jícnu, ale právě ke změnám na sliznici, vzniku vředu, nebo dokonce k nádorovému onemocnění.

Víte, co jíte?

Jsou ale některá jídla, která mohou riziko pálení žáhy z různých důvodů zvyšovat, protože způsobí uvolnění jícnového svěrače a také stimulují produkci zvýšeného množství žaludeční šťávy. Ta bychom měli vynechat, nebo to s nimi alespoň nepřehánět. Jsou to:

smažená nebo mastná jídla

tučné maso

plnotučné mléčné výrobky

kofeinové nápoje

káva

alkohol

pikantní jídla

Vyhněte se stresu

Mnoho lidí cítí pálení, jakmile se dostanou pod tlak a jsou ve stresu. Což je v dnešní době každý druhý. Riziko pálení žáhy dále zvyšuje také obezita, protože tlak na žaludek může po jídle způsobit otevření jícnového svěrače.

Někomu může ale pálení způsobit i příliš upnutý oděv nebo příliš utažený pásek. Lidé trpící pálením žáhy si často stěžují, že tento stav trvá i několik hodin. Obvykle k pálení dochází po jídle, ale někdy také ve spánku. Právě poloha vleže pálení žáhy často dokonce zhoršuje, takže se člověk nevyspí.

Vsaďte na prevenci

Pokud víte, proč trpíte refluxem či pálením žáhy, je prevence jednoduchá – stačí i menší změny. Pokud vám i občasná konzumace některých jídel dělá nepříjemnosti a pálí vás po nich žáha, raději je oželte.

Důležité je i množství potravin, které zkonzumujete během dne. Sníte-li toho najednou příliš, riskujete větší potíže. Ideální je konzumovat menší množství potravy několikrát denně a v pravidelných intervalech. Že alkohol zvyšuje kyselost žaludku, ví každý.

Trpíte-li tedy pálením žáhy, měli byste si i občasné popíjení raději dvakrát rozmyslet. Mnohé alkoholové nápoje navíc obsahují různé chemické sloučeniny, které samy o sobě dráždí žaludeční sliznici. A kupodivu nemusí jít jen o alkohol.

Podobné to je i u perlivých nápojů. Nejezte před spaním. Platí jednoduché pravidlo – když v noci spíte nebo jen ležíte u televize, vzniká tak mnohem větší riziko návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu.

Než sáhnete po tabletce

Než do sebe začnete sypat jedlou sodu po lžících a stanete se častým návštěvníkem lékárny, zkuste upravit životosprávu, a pokud vás pálení žáhy přece jen občas přepadne, vsaďte na prostředky, které máte po ruce.

Mrkev

Kromě toho, že prospívá očím a pomáhá čistit celý trávicí trakt, dokáže „usměrnit“ i pálení žáhy. Zkrátka nastrouhejte jeden větší kousek a vychutnejte si oranžovou svačinku.

Hořčice nejen k párku

Hořčice má schopnost neutralizovat hodnoty pH v žaludku. Můžete ji konzumovat po lžičce, ještě lepší je smíchat ji s medem či zázvorem.

Brambora

Tedy spíše čerstvá bramborová šťáva problém odstraní. Nastrouhejte bramboru a šťávu vymačkejte. Užívejte 3x denně a máte po starosti.

Bazalka

Čaj připravený z lístků bazalky má mírné antibiotické účinky, uklidňuje pocuchané nervy a navozuje dobrou náladu. Pro nás je důležité, že ulevuje i v případě pálení žáhy.

Aloe vera

I když tuto rostlinu známe spíše v souvislosti s kosmetikou, pomůže i na žáhu. Stačí odříznout kousek listu, ten dále naříznout a gel z aloe rozmíchat ve vodě a tu vypít. Pokud nemáte rostlinu, zkuste různé nápoje, které výtažky z této rostliny obsahují. Pozor ale na složení, hlavně na přemíru cukru.

Kyselá okurka nebo jablečný ocet

Při prvních příznacích vypijte dvě čajové lžičky jablečného octa rozmíchané ve skleničce vody. Pomáhá s trávením a se snížením kyselosti. Podobně působí i kyselá okurka, která dokáže kyseliny v žaludku pořádně srovnat.

Mandle

Výbornou službu vám udělají také mandle. Stačí sníst jen pár kousků.

Nakonec soda bicarbona

Nechali jsme ji nakonec, protože patří k osvědčeným prostředkům proti pálení žáhy. Každý to zná. Lžička prášku se rozmíchá ve sklenici a vypije. Ano, soda určitě pomůže od akutních obtíží, ale pokud se jedná o opakující se stav, jeho podstatu neřeší.

Navíc má své kontraindikace a také může ovlivňovat vstřebávání léků. Takže její nadužívání nejen nevyřeší problém, ale může způsobit další.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!