Domů     Když pálí žáha
Když pálí žáha
24.5.2022

Skoro každý to známe. Dobře se najíme, možná trochu přes míru, nebo popijeme trochu alkoholu a ozve se žáha. V těchto případech obvykle víme, co je příčinou.

Horší je, když se pálení žáhy (pyróza) objevuje často, a to i po jídlech jinak dobře stravitelných. Pak je třeba zakročit, neboť hrozí, že žaludeční šťávy poškodí sliznici jícnu, a odtud je jen krůček ke vzniku nádoru. Ale vezměme to popořadě.

Jak se projevuje?

Dá se popsat různě, protože pocity jsou individuální. Nejčastěji je pacienti popisují takto:

pocit pálení v hrudi nebo v hrdle po jídle

pálivá, kyselá, nahořklá či slaná tekutina v zadní části hrdla a obtíže při polykání

tlak za hrudní kostí

pocit nadmutí

bolest v nadbřišku

říhání

pocit na zvracení.

Jak vzniká?

Pálení žáhy bývá způsobeno návratem kyselé žaludeční šťávy následkem přílišného uvolnění dolního jícnového svěrače. Tento svěrač se nachází na rozhraní jícnu a žaludku a normálně se otevírá jen na velmi krátkou chvíli, aby do žaludku propustil polknuté sousto.

Když tomu tak není, mluvíme o refluxní chorobě jícnu. Pokud k pálení žáhy dochází jen občas, nic se neděje a stačí většinou změna životosprávy. Pokud však k pálení dochází opakovaně a obsah žaludku se vrací dokonce do úst, je potřeba vyhledat lékaře.

Ten obvykle doporučí některá vyšetření, například endoskopické vyšetření jícnu, nebo změří pH, aby mohl posoudit stav sliznice.

Neléčená choroba totiž může vést nejen k zánětu jícnu, ale právě ke změnám na sliznici, vzniku vředu, nebo dokonce k nádorovému onemocnění.

Víte, co jíte?

Jsou ale některá jídla, která mohou riziko pálení žáhy z různých důvodů zvyšovat, protože způsobí uvolnění jícnového svěrače a také stimulují produkci zvýšeného množství žaludeční šťávy. Ta bychom měli vynechat, nebo to s nimi alespoň nepřehánět. Jsou to:

smažená nebo mastná jídla

tučné maso

plnotučné mléčné výrobky

kofeinové nápoje

káva

alkohol

pikantní jídla

Vyhněte se stresu

Mnoho lidí cítí pálení, jakmile se dostanou pod tlak a jsou ve stresu. Což je v dnešní době každý druhý. Riziko pálení žáhy dále zvyšuje také obezita, protože tlak na žaludek může po jídle způsobit otevření jícnového svěrače.

Někomu může ale pálení způsobit i příliš upnutý oděv nebo příliš utažený pásek. Lidé trpící pálením žáhy si často stěžují, že tento stav trvá i několik hodin. Obvykle k pálení dochází po jídle, ale někdy také ve spánku. Právě poloha vleže pálení žáhy často dokonce zhoršuje, takže se člověk nevyspí.

Vsaďte na prevenci

Pokud víte, proč trpíte refluxem či pálením žáhy, je prevence jednoduchá – stačí i menší změny. Pokud vám i občasná konzumace některých jídel dělá nepříjemnosti a pálí vás po nich žáha, raději je oželte.

Důležité je i množství potravin, které zkonzumujete během dne. Sníte-li toho najednou příliš, riskujete větší potíže. Ideální je konzumovat menší množství potravy několikrát denně a v pravidelných intervalech. Že alkohol zvyšuje kyselost žaludku, ví každý.

Trpíte-li tedy pálením žáhy, měli byste si i občasné popíjení raději dvakrát rozmyslet. Mnohé alkoholové nápoje navíc obsahují různé chemické sloučeniny, které samy o sobě dráždí žaludeční sliznici. A kupodivu nemusí jít jen o alkohol.

Podobné to je i u perlivých nápojů. Nejezte před spaním. Platí jednoduché pravidlo – když v noci spíte nebo jen ležíte u televize, vzniká tak mnohem větší riziko návratu kyselých žaludečních šťáv do jícnu.

Než sáhnete po tabletce

Než do sebe začnete sypat jedlou sodu po lžících a stanete se častým návštěvníkem lékárny, zkuste upravit životosprávu, a pokud vás pálení žáhy přece jen občas přepadne, vsaďte na prostředky, které máte po ruce.

Mrkev

Kromě toho, že prospívá očím a pomáhá čistit celý trávicí trakt, dokáže „usměrnit“ i pálení žáhy. Zkrátka nastrouhejte jeden větší kousek a vychutnejte si oranžovou svačinku.

Hořčice nejen k párku

Hořčice má schopnost neutralizovat hodnoty pH v žaludku. Můžete ji konzumovat po lžičce, ještě lepší je smíchat ji s medem či zázvorem.

Brambora

Tedy spíše čerstvá bramborová šťáva problém odstraní. Nastrouhejte bramboru a šťávu vymačkejte. Užívejte 3x denně a máte po starosti.

Bazalka

Čaj připravený z lístků bazalky má mírné antibiotické účinky, uklidňuje pocuchané nervy a navozuje dobrou náladu. Pro nás je důležité, že ulevuje i v případě pálení žáhy.

Aloe vera

I když tuto rostlinu známe spíše v souvislosti s kosmetikou, pomůže i na žáhu. Stačí odříznout kousek listu, ten dále naříznout a gel z aloe rozmíchat ve vodě a tu vypít. Pokud nemáte rostlinu, zkuste různé nápoje, které výtažky z této rostliny obsahují. Pozor ale na složení, hlavně na přemíru cukru.

Kyselá okurka nebo jablečný ocet

Při prvních příznacích vypijte dvě čajové lžičky jablečného octa rozmíchané ve skleničce vody. Pomáhá s trávením a se snížením kyselosti. Podobně působí i kyselá okurka, která dokáže kyseliny v žaludku pořádně srovnat.

Mandle

Výbornou službu vám udělají také mandle. Stačí sníst jen pár kousků.

Nakonec soda bicarbona

Nechali jsme ji nakonec, protože patří k osvědčeným prostředkům proti pálení žáhy. Každý to zná. Lžička prášku se rozmíchá ve sklenici a vypije. Ano, soda určitě pomůže od akutních obtíží, ale pokud se jedná o opakující se stav, jeho podstatu neřeší.

Navíc má své kontraindikace a také může ovlivňovat vstřebávání léků. Takže její nadužívání nejen nevyřeší problém, ale může způsobit další.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,