Chystáte se do nemocnice? Jaká vyšetření vás čekají a jak bude vypadat léčba vám jistě lékař řekl dopředu. Víte ale, jaká práva máte?
Pro některé lidi je lékař velkou autoritou. Přijímají všechna jeho rozhodnutí naprosto bezvýhradně. Ne vždy to však je správně. Žijeme v době obrovského pokroku, který se nevyhýbá ani zdravotnictví.
Často existuje více možností a lékařských postupu při léčbě stejného onemocnění. Buďte proto více aktivní, ptejte se svého lékaře a zajímejte se, jestli je navržený postup pro vás ten opravdu nejlepší.
Nebojte se toho
Ostatně i lékařům se pracuje lépe, když ošetřují poučeného pacienta. Doporučují, aby se lidé neostýchali a ptali se na vše, co je zajímá. Zbaví se tak případných nedorozumění a hlavně nejistoty a obav. Takový pacient se podle nich i lépe ošetřuje.
Etický kodex
Ministerstvo zdravotnictví vypracovalo etický kodex Práva pacientů, kde v 11 bodech shrnuje, na co máte jako pacient nárok. A není to jen jméno lékaře, který vás ošetřuje, a které by vám měl automaticky sdělit. Jaká práva z kodexu ještě vyplývají?
Pečovat by o vás měli kvalifikovaní zdravotní pracovníci s odbornými znalostmi, měli by se k vám chovat ohleduplně a s porozuměním.
Ještě před provedením jakéhokoli výkonu by vám měl lékař vysvětlit, proč ho provádí, jaké výsledky od něj čeká a jestli mohou nastat nějaké komplikace. Případně také, jestli existuje i jiná možnost.
Nemusíte se bát, že lékaři neporozumíte. V kodexu je uvedeno, že vám má všechno vysvětlit podrobně a takovým způsobem, který je pro vás srozumitelný.
Všechna vyšetření by měla být provedena diskrétně s maximálním ohledem na vaše soukromí. Vaše léčení je důvěrné.
Víte, že s léčbou nemusíte souhlasit, ba dokonce ji můžete v některých případech i odmítnout?
Existují ale i situace, kdy je zdravotní péče prováděna bez souhlasu pacienta. Je to tehdy, hrozí-li bezprostřední ohrožení života a zdravotník za vás plně přebírá odpovědnost ve snaze vám pomoci.
Někdy vás lékař může požádat, jestli byste mu nepomohli při nějakém výzkumu (třeba při testování léku a podobně). Bez vašeho písemného souhlasu vás nesmí nikam zařadit. Zároveň můžete bez uvedení důvodu od výzkumu kdykoli odstoupit.
Na lékaře si můžete stěžovat
Jste s chováním, přístupem, léčením nebo péčí lékaře nespokojeni? Každý občan má v takovém případě možnost podat stížnost, dokonce, i když se problém netýká jeho samotného. Stěžovat si můžete
primáři oddělení nebo řediteli nemocnice (ústně, telefonicky, e-mailem, písemně), který je povinen odpovědět vám do 60 dnů
České lékařské komoře (pouze písemně s uvedením jména a adresy) – ta má na vyřízení stížnosti 6 měsíců
své zdravotní pojišťovně, pokud s ní má lékař smluvní vztah (ta pouze prověří, zda druh poskytnuté péče odpovídá zdravotnímu stavu pacienta a zda je vyúčtování předepsaných léků a zdravotních výkonů a služeb v pořádku) – odpoví vám do 60 dnů krajskému úřadu nebo Ministerstvu zdravotnictví
Jak se do nemocnice vybavit?
Je čas balit. Většinou dostanete předem závazné pokyny, v nichž je uvedeno, co si vzít sebou. Nepropadejte panice a neberte zbytečně moc věcí.
Nadměrné zavazadlo vám bude jen překážet a po operaci, když budete upoutáni na lůžko, toho stejně moc potřebovat nebudete. Doma nechte jakýkoli alkohol a pokud možno i cigarety.
Co si určitě nezapomenout
vhodné přezůvky
bavlněné ponožky, které se dají pohodlně nazouvat
doklady (dejte si je do zvláštní taštičky a nechte si ji po ruce)
všechny léky, které užíváte
toaletní potřeby (kartáček, zubní pastu, mýdlo, menší ručník, hřeben, šampón a toaletní papír), využijete zrcátko, papírové kapesníky a dobře vám poslouží vlhčené ubrousky
mobil a brýle
župan a pyžamo dostanete, ale přinést si většinou můžete i vlastní
A ještě přibalte
První dny nebudete mít chuť na nic jiného, než vše nepříjemné, co máte za sebou, zaspat. K podřimování můžete poslouchat hudbu. Hodí se k tomu např. MP3, CD nebo DVD přehrávač. Poslouží i mobil, ale počítejte s tím, že se brzy vybije.
Nabíječku proto vezměte sebou. Přibalte si i sluchátka, abyste nerušili ostatní pacienty.
Třetí den zpravidla bývá lépe. Od té chvíle nepohrdnete zábavnou knížkou. Vybírejte ty s kratšími povídkami a s humorným obsahem. Vedle knih uvítáte různé časopisy plné křížovek a denní tisk, ale ten si nechte přinést ‚‚čerstvý‘‘.
Proto mějte u sebe pár drobných. V některých nemocnicích nebo na odděleních funguje wi-fi síť, která bývá pro pacienty k dispozici zadarmo.
Když chcete něco navíc
Můžete si připlatit za nadstandardní pokoj. Každá nemocnice nabízí něco jiného. Nejčastěji za příplatek získáte televizi, připojení k počítači, vlastní sociální zařízení, lednici.
Počítejte však s tím, že o tyto pokoje bývá velký zájem a jsou obsazeny měsíce dopředu.