Zvlnit vlasy umí sice všechny, ale když si správně vyberete, ušetříte si práci. Což při době, kterou trávíme úpravou účesu, není zanedbatelná výhoda.
Tak kterou?
Úzká: Vytváří husté drobné vlny. Hodí se i pro úpravu hodně krátkých vlasů.
Kónická: Vytvaruje velmi přirozeně vypadající vlny. Je to díky zužujícímu se průměru tělesa, protože tím se mění i průměr vln navinutého proudu vlasů.
Široká: Velmi široký průměr je určen pro volnější zvlnění.
Středně široká: Univerzální kulma, vykouzlíte s ní volné pravidelné lokny.
Široká kulma je nejlepším řešením, pokud chcete vlasy střídavě ondulovat a žehlit. Při jejím průměru je narovnávání vlasů nejsnazší.
Pro zručné: Kulma kónická
Pokud máte šikovné ruce, pořiďte si tento typ kulmy, vytváří velmi přirozené vlny. Fíglem je speciální tvar hřejícího tělesa, které se směrem ke špičce zužuje a nemá přivírací klapku.
Vlasy se natáčejí tím způsobem, že kulmu přiložíme nejsilnější částí k horní části pramene vlasů a ten pak kolem ní ovíjíme směrem ke špičce. Tam musíme přidržet konečky rukou. Abychom se nepopálily, bývá součástí balení ochranná rukavice.
Předností ovšem je přirozený vzhled naondulovaných konečků, nejsou otlačené klapkou nebo nepřirozeně prohnuté.
Kónická kulma se hodí hlavně pro dlouhé vlasy, na nichž nejlépe vynikne rozdíl zvlnění – průměr vln se pak s délkou pramene zmenšuje, takže konečků jsou nejdrobnější.
Pro nešikovné: Loknovací kulma
Pod tímto názvem se skrývají velice šikovné kulmy s automatickým navíjením vlasů. Práce s nimi je velice snadná a rychlá: Jen oddělíte pramen tenký vlasů, přiložíte k němu kulmu a ta samočinně proud vlasů navine.
Podle toho, jak vysoko kulmu přiložíte, můžete zvlnit vlasy po celé délce nebo jen natočit konečky. Výsledný vzhled ovlivní také doba natáčení, kterou lze navolit a získat tak vlny volné či pevné lokny.
Přístroj je dobrým řešením i pro méně zručné, protože vytváří pěkné pevné spirálovité lokny a současně chrání prsty před popálením.
Pro neposlušné vlasy: Parní kulma
Neposlušné vlasy mohou být jak velmi jemné, na nichž se zvlnění neudrží, tak i nepoddajné, hrubé a krepovité. V obou případech pára usnadňuje úpravu a lépe fixuje výsledek.
Princip parní kulmy je jednoduchý, uvnitř ondulovacího tělesa obsahuje nádobku s vodou, která se při zahřívání mění na páru. Ondulování vlhkým teplem prodlužuje trvanlivost vln na slabých vlasech a brání rychlému splynutí účesu.
Hrubé krepovité vlasy zase uhladí, přičemž vlhkost chrání proti lámání při této proceduře. Kvalitní výrobky dokážou ohlídat také správnou dobu aplikace a zajistit, aby se vlasy nepřepálily.
Alternativou pro hrubé vlasy mohou být rotační kartáče, které fungují jako horkovzdušná kulma a rovněž výrazně uhlazují.
Jakou výbavu pro…
… hollywoodské vlny
Záleží na kvalitě vlasů. Pokud na nich zvlnění dobře drží, pak je vhodná široká kulma. U vlasů se sklonem ke zplihnutí je lepší zvolit parní kulmu.
… husté kudrny
Nabízí se samozřejmě úzká kulma, ale ještě lepší výsledek může vytvořit kulma spirálovitá. Spirála totiž vede ovinutý proud vlasů a vytváří velmi pravidelné zvlnění.
Co si zjistit předem:
Nastavení teploty. Zajímejte se, kolik stupňů nastavení teploty vybraný výrobek nabízí. Důležité je to jak pro ochranu slabých a choulostivých vlasů, tak i pro lepší tvarování vlasů nepoddajných. Minimem by měly být tři stupně teploty:
nízký pro jemné vlasy (130 °C až 170 °C), střední pro normální vlasy (180 °C až 200 °C) a vyšší pro silné a odolné vlasy (200 °C až 230 °C).
Některé kulmy mají jemnější rozdělení těchto hodnot do více stupňů, což umožňuje přesněji navolit teplotu podle potřeb vlasu.
Typ povrchu. Obvykle to bývá keramika. Stala se dominantní materiálem, protože rovnoměrně rozvádí teplo po celé ploše tělesa a navíc zajišťuje, aby vlasy po jejím povrchu hladce klouzaly.
Existují ovšem i kulmy opatřené naopak protiskluzovým povrchem, který má bránit zacuchávání.
Ionizace: Tu vytváří příměs turmalínu v povrchovém materiálu. Turmalín je přírodní nerost, který při zahřátí uvolňuje záporné ionty. Ty eliminují statickou elektřinu či jinak řečeno chrání vlasy před nežádoucím „elektrizováním“ a uhlazují je.
Délka kabelu. Na ten my ženy při výběru málokdy myslíme, o to nepříjemnější pak bývá, když máme před zrcadlem malý manévrovací prostor. Šikovnou pomůckou je také očko na zavěšení přístroje v koupelně.
Chladná špička: Je nejen bezpečnější, ale také značně usnadňuje manipulaci s kulmou.
Text: Lenka Korandová, foto: Stutterstock