Domů     Kašel není jen jeden
Kašel není jen jeden
17.2.2025

I v lékárně se vás zeptají, jestli to mají být kapky na suchý nebo vhlký kašel. A to ještě nebyla řeč o jeho příčině. Podle té je třeba vybírat léky i bylinky pro ztišení kašle.

V 80 až 90 % nejde o nic neobvyklého, prostě jste dostali virovou infekci. Na napadení dýchacích cest se specializuje rozsáhlá skupina virů, proto jsou tyto infekce tak běžné a zpravidla lehké, za pár dní odezní. Jenže ne každý kašel je infekční.

Když se objevuje v noci nebo při fyzické námaze, ukazuje na astma nebo srdeční potíží, ranní kašel zase obvykle znamená, že se plíce snaží očistit od nánosů cigaratového kouře.

Na rozdíl od akutního kašle se chronický mnohdy rozvíjí pozvolna a plíživě, tím je záludný, protože si na pokašlávání do jisté míry zvykneme. Právě proto lékaři radí chronický kašel nepodceňovat.

Pokud přetrvává déle než 8 týdnů a vzdoruje domácí léčbě, je rozhodně vhodné zajít na vyšetření, aby se zjistila příčina. Zkomplikovat a protáhnout se může i běžný kašel doprovázející virózy. K závažnému průběhu se přitom může vyvíjet pozvolna.

Akutní virový kašel

Známe ho všichni, začíná znenadání prostě tak, že se jednoho rána probudíme s kašlem a rýmou nebo bolestí v krku. Zpočátku je kašel suchý, postupně se přidá bělavý, poté i nažloutlý hlen. Teplota nestojí za řeč, maximálně je mírně zvýšená.

Zkrátka lehké nachlazení. Pokud ostatní příznaky po zhruba týdnu zmizí, nemělo by vás mást, že stále přetrvává suché pokašlávání. Nejde už o infekci, ale dočisťování průdušek.

Zánět průdušek

To znamená, že nachlazení neproběhlo tak lehce, jak jste doufali. Nemusíte se ale obávat, že se přidala další infekce, většinou jsou za rozšíření zánětu na průdušky zodpovědné tytéž viry, které se již objevily s nachlazením.

Kašel, který vás bude trápit, bude zpočátku převážně suchý, později se přidá čirý až bělavý hlen. Vyděsit vás mohou stopy krve, ale obvykle jde jen o následek podráždění sliznice v průduškách.

Pokud budou výraznější, zavolejte pro jistotu svému lékaři, zhoršení stavu na zápal plic není úplně vyloučené.

Pozor: Zvláště opatrní by při nachlazení měli být lidí trpící chronickou bronchitidou. Těm se velmi doporučuje očkování proti pneumokokům, protože tyto bakterie u nich významně zvyšují riziko vzplanutí akutního zánětu.

Zápal plic

Může být komplikací zánětu průdušek, ale častěji mívá náhlý a rázný. Varovným signálem, že půjde o těžší infekci, je vysoká horečka a zimnice. Kašel je zpočátku většinou suchý a bolestivý.

Později se přidá hlen, který bývá načervenalý až červenohnědý nebo hnisavý. Dýchání může způsobovat bolest, která někdy vyzařuje až do břicha, a kašel se stává utrpením.

Chřipka

Přestože si to málokdy uvědomujeme, prudký suchý kašel, který se spustí z ničeho nic, je jeden z hlavních příznaků chřipky. Doprovází ho už jen vysoká teplota, zimnice a bolesti těla, které se rovněž objeví náhle.

Rýma k počátku chřipky nepatří, je spíš už komplikací, v tomto případě mírnou. Větší problém, nastane, když oslabení imunity při chřipce využijí bakterie k dalšímu napadení dýchacích cest. Že k tomu došlo, může naznačovat opětovný vzestup horečky.

Jak kašel mírnit, když je:

* Suchý

Obtěžuje, protože je bolestivý. Objevuje se v počátích virové infekce, ale i po jejím odeznění. Je to tím, že průdušky spouštějí kašlací reflex, aby se dočistily a zbavily usazenin odumřelých buněk.

Je dobré vědět, že tato fáze se může nepříjemně protáhnout u astmatiků. Suchý kašel je pak trápí i několik týdnů po vyléčení nachlazení.

Co pomůže:

– Účinné jsou léky na úlevu při suchém kašli, zmírňují dráždění a omezují vykašlávání. Je ovšem třeba počítat s tím, že ochabují bdělost, snižují schopnost rychlé reakce a vyvolávají ospalost. Proto by se měly užívat především na noc.

To je výhodné i z toho důvodu, že se zlepší spánek, což je pro léčení a zotavení z nemoci důležité.

– Vyzkoušet lze i tradiční bylinné prostředky z jitrocele nebo břečťanu. I u nich ale platí, že není vhodné překračovat doporučení dávkování.

– Pastilky s islandským lišejníkem, proskurníkem nebo řešetlákem dočasně ochrání sliznici v krku proti podráždění kašlem. Tomu napomáhá i cukr v pastilkách nebo náhradní sladidlo xylitol, které je součástí mnoha léků proti kašli.

* Vlhký

Pokud se objeví hlen, obecné pravidlo zní: Ihned přestat používat léky tlumící kašel. Teď jsou naopak potřeba přípravky, které zvýší tekutost hlenu a usnadní jeho vykašlávání.

A zatímco léky proti suchému kašli se doporučují užívat především na noc, zde je tomu naopak. Vykašlávat je třeba hlavně během dne. Současně je třeba dostatečně pít, protože tělo potřebuje tekutiny k ředění hlenu. Nejvhodnější jsou neslazené bylinkové čaje nebo voda.

Co pomůže:

– Volně k dostání jsou jak léky se syntetickými látkami, tak i bylinné přípravky s výtažky z tymiánu nebo eukalyptového oleje, břečťanu, mateřídoušky nebo prvosenky.

-Vhodným doplňkem léčby jsou inhalace. U lidí trpících nemocemi ledvin nebo srdce navíc zastoupí zvýšený příjem tekutin, který může být pro ně škodlivý.

– Pro inhalace se hodí také některé éterické oleje, například z eukalyptu, tymiánu nebo z jehličnanů. Tyto oleje jsou užitečné i ve formě mazání, stačí je přimíchat do tělového krému a natří na hrudník a záda. Ale pozor:

Naprosto nevhodné jsou éterické oleje pro astmaticky, drážděním dýchacích cest mohou přivolat záchvat. Uškodit mohou i malým dětem a kojencům a způsobit křeče.

Vždy platí: Nekombinujte léky pro lepší vykašlávání s přípravky na jeho potlačení.

Kdy navštívit lékaře?

Obecně platí, že pokud se vám během týdne až dvou nepodaří zmírnit kašel domácí léčbou, je vhodné vydat se k lékaři. Varující jsou i doprovodné potíže jako přetrvávající horečka, bolesti přidýchání nebo tlak na hrudníku.

Zvláště opatrní by měli být lidé s poruchou imunity. Ovšem ne každý kašel souvisí s virózami dýchacích cest. Pokud nejste nachlazení, pak je kašel sám o sobě náznakem skryté choroby.

Nechat vyšetřit je vhodné:

– Kašel, který se objevuje hlavně v noci.

– Silné záchvaty kašle se sípáním nebo sípání při nádechu nebo výdechu.

– Kašel s dušností i v klidu bez námahy.

Volejte záchranku, když…

… se objeví kašel s bolestí a případně otokem a zarudnutím nohy, což může být předzvěsti možné plicní embolie.

… vykašláváte krev. Příčinou může být onemocnění srdce a plic, stejně jako zranění nebo cizí předmět. Rozlišení je obtížné a může jít o minuty. Hlen s krví se může objevit i při rakovině plic. Na druhou stranu může jít i o nezávažné krvácení v ústech, krku nebo jícnu.

Co naznačí hlen

I když si to zpravidla neuvědomujeme, malé množství hlenu vykašláváme každý den i za plného zdraví. Je to totiž přirozený očistný proces, kdy se průdušky zbavují nečistot, které v nich během dne ulpěly.

Zpozornět je třeba až při kašli intenzivnějším a častějším. Také vzhled hlenu může naznačit, že jde o zdravotní problém.

– Každodenní ranní vykašlávání bělavého nebo sklovitě slizkého hlenu může ukazovat na chronickou bronchitidu, bronchiální astma nebo cystickou fibrózu. Tedy onemocnění, která rozhodně vyžadují návštěvu lékaře.

Tekutý a bíle zpěněný hlen rovněž není dobrým znamením. Pokud přetrvává, může signalizovat plicní edém.

Žlutou nebo zelenou barvu hlenu mívá na svědomí bakteriální hnisání, to znamená, že kašel bude nejspíš vyžadovat antibiotickou léčbu.

– Poměrně vzácná je možnost vykašlávání šedobílého hlenu s jakýmisi drobečky. Tak se může projevovat tuberkulóza nebo kvasinková onemocnění.

– Mohutné vykašlávání bez známek infekce dýchacích cest, zato s hlenem s pěnou a někdy se stopami krve rozhodně není radno podceňovat. Může to být důsledek abnormálně rozšířených průdušek, tzv. bronchiektázie.

Ty jsou pak mnohem náchylnějším k infekcím, což vede k častým a vyčerpávajím onemocněním.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované