Můžete ho mít jako obklad na stěnách, jako dělicí příčku nebo jako samostatný doplněk. Sluší (téměř) každému stylu, je nesmírně praktický a vnese do místnosti zajímavý náboj.
Všimli jste si, že čím více nás pohlcují moderní technologie, tím více se obklopujeme přírodními materiály? Vedle dřeva je módním prvkem v interiéru kámen. A kupodivu může být i umělý.
Jeskyně nebo pokoj?
Kámen je krásný. A zároveň praktický a trvanlivý. Při jeho použití v místnosti se však musí dodržovat určitá pravidla. Především proto, že je velmi dominantním prvkem, který by mohl pokoj proměnit v divokou jeskyni.
* Čím menší místnost máte, tím méně kamenného obkladu byste v ní měli mít.
* To platí i o barvě kamene – do menších prostor použijte světlé druhy, které ji opticky zvětší a prosvětlí. Naopak tmavý kámen může jako zajímavý akcent zútulnit obrovské prostory.
* Návrháři nedoporučují kombinovat ve stejné místnosti různé typy kamene, použít ale můžete jeden typ kamene o dvou různých barvách nebo odstínech.
* Další radou designérů je nedávat kamenný obklad do celého pokoje, ale jen na jednu zeď nebo její část. Celkové množství kamene by nemělo překročit 30 procent plochy místnosti. Nejlepší poměr kamene vůči ostatním povrchům je optimálně 1:3.
Kam tedy s ním?
Nestačí se držet doporučených poměrů, je nutné zároveň promyslet, kam kámen umístit. V obývacím pokoji ho nejčastěji najdeme na dominantní stěně, na které bývá zpravidla krb nebo televizor s větší úhlopříčkou. Kámen tuto dominantní stěnu podtrhne aniž by jakkoli potlačil ostatní prostor.
Tip Paní domu: Přísloví „raději méně než více“ v případě kamenné zdi obzvlášť platí. Je snadné překročit tenkou čáru mezi elegantním, designově neobvyklým interiérem a divokým, až surově působícím tmavým doupětem.
Výhody kamenného obkladu
* je odolný vůči vlhkosti, plísním, korozi i teplotním extrémům, je žáruvzdorný
* je odolný proti poškrábání, odření i prasknutí
* zeď, na kterou se dává, nevyžaduje předem náročnou přípravu
Pozor na kombinace
Jestli jste rozhodnuti, že bude kámen dominantním prvkem, vybírejte pečlivě další materiály. Měly by být spíš tlumenější, aby se navzájem „netloukly“, jinak může celek působit disharmonicky, chaoticky a neútulně. Nezapomeňte přitom ani na geometrii:
vertikálně položený kámen místnost opticky zvýší a prostor protáhne, horizontální úzký prostor rozšíří.
Kombinace s omítkou: Je velmi oblíbená, vedle obývacího pokoje se hodí i pro výzdobu zdí kuchyně, koupelny a lodžie.
Kombinace s dřevem: Použijte ji, jestliže máte rádi přírodní styl. Dřevěná podlaha v kombinaci s kamenným obkladem zdi dodávají pokoji rustikální atmosféru.
V chalupách a venkovských domech je spojení dřeva (i krbu nebo kamen) s kamennou zdí téměř nepostradatelné.
Kombinace s tapetou: Vytvoří zajímavý efekt, který podtrhne nejen obývací pokoj, jen nevybírejte tapety se vzorem nebo texturou kamene.
Krásně vypadá spojení tapety a kamene ve stejném barevném odstínu. Optimální je tón v tónu, kdy se tapeta liší o dva odstíny. Pozor na vzory, zvláště velké květinové, které by se mohly s kamenem tříštit.
Pokoj podle stylu
* Minimalistický styl nepotřebuje dekorace. Tady bude mít kámen jiný úkol – oddělit jednotlivé zóny, například jídelnu od obývacího prostoru. Sáhněte po monotónních, nepříliš barevných kamenech, vhodné jsou pískovec nebo béžová či šedá břidlice.
* Klasický styl uvítá hladké kameny s kresbou. Efektní budou žulové nebo mramorové pláty.
* Moderní high-tech styl si oblíbil nábytek z lesklých kovů, nerezové oceli a skla. Jeho krásu podtrhnou nabílené kamenné zdi.
* Kamenné bloky jsou vhodné pro rustikální styl.
* Loftový styl se neobejde bez cihlového zdiva.
Jde to i jinak
* Jestli máte místnost moc malou na to, abyste dávali kámen na celou zeď nebo její část, zkuste si udělat jen výklenek, do kterého umístíte kamenný obklad. Nezapomeňte sem dát i vhodné osvětlení, které výklenek podtrhne.
* Velkou parádu a ještě větší praktickou službu udělá kámen, který naaranžujete jen na rohy zdí. Dokonce nemusí být pokryta celá plocha, vyhrajte si a vytvořte zajímavé tvary.
* Zajímavě vypadá i kamenný oblouk podél dveří nebo vstupních oblouků.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock, Pinterest, design-homes.ru