reklama

Když k lékaři nemusíme…

Jste zdraví, a přesto se vydáte do ordinace svého praktického lékaře? Ano. Nejlépe jednou za dva roky a po předchozí dohodě termínu. Na preventivní prohlídku.

Preventivní prohlídku nepodceňujte. Může včas odhalit spoustu skrytých potíží, například choroby, které jsou v zárodku, ale ještě nepropukly. Mnohdy se dají úspěšně a bez vedlejších účinků zažehnat. Navíc ji máte plně hrazenou ze zdravotního pojištění. V rámci prevence chodíme

* k praktickému lékaři 1x za 2 roky

* k zubaři jednou za půl roku

* a ženy také jednou ročně ke svému gynekologovi.

U praktického lékaře

Protože dopředu znáte termín návštěvy, můžete se na ni i připravit. Potřebovali byste něco vysvětlit, čemu nerozumíte? Zeptejte se na to svého doktora. Vy budete klidnější a on bude mít dobrý pocit, že vám pomohl. Nebojte se napsat si důležité body na papír, který budete mít při ruce. Takový tahák, napsaný v klidu domova, často zajistí, že na nic nezapomenete.

Poznamenejte si sem i názvy léků, které pravidelně užíváte a které vám předepsali jinde.

Lékař má rychlou orientaci a okamžitý přehled.

Lékař jako zpovědník

Ke svému ošetřujícímu lékaři byste měli mít důvěru. Neměli byste mu tajit informace, protože čím více jich o vás má, tím lépe může stanovit případnou diagnózu. A to včetně informací o nemocech v příbuzenstvu, hlavně v tom nejbližším. Nejspíš se vás bude ptát na stravování, pohybové aktivity, celkový životní styl… Buďte k němu poctiví.

Nikdy nepředstírejte, že užíváte nějaké předepsané léky, pokud jste se rozhodli je nebrat. Na druhou stranu můžete právem očekávat naprostou diskrétnost, praktický lékař svěřené informace považuje za důvěrné.

Často jsou podle průzkumu praktičtí lékaři jakýmisi zpovědníky, kterým se svěřujeme se svým trápením a hledáme u nich odpovědi na nejrůznější otázky.

Co vás čeká v ordinaci?

Kromě běžného vyšetření se kontroluje zrak, a to nejen potřeba brýlí, protože kvalita zraku souvisí i s jinými chorobami, jako jsou cukrovka nebo hypertenze. Dále se vyšetřuje preventivně sluch, krevní tlak, provádí se poslech srdce a plic, lékař vám pohmatem zkontroluje mízní uzliny, břicho a štítnou žlázu, zkontroluje žíly na nohách a stav kůže.

Provede orientační neurologické a cévní vyšetření, vyšetření moči. Podle věku a pohlaví se pak doplňuje vyšetření glykémie a tuků v krvi (prevence cukrovky). Po čtyřicítce máte 4x do roka nárok na kontrolu srdeční činnosti, tedy na EKG. Protože je elektroencefalograf již běžnou výbavou ordinací praktického lékaře, většinou vám EKG natočí on při běžné prevenci.

Je-li vám 45 let a více, podstoupíte glykemický test, který odhalí hladinu cukru v krvi.

Dalším povinným aktem je očkování proti tetanu, které se provádí vždy po 15 letech, v případě úrazu i dříve.

A dále…

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu. Vyšetření na skryté krvácení do střev by se měli podrobit všichni lidé od 50 let věku, mamografické vyšetření prsou na specializovaném pracovišti je určena ženám ve věku od 45 do 69 let.

Mužům od 50 let věku se vyšetří, projeví-li zájem, krev na onemocnění prostaty (vyšetření prostatického antigenu).

Praktický lékař vás také zve k posouzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Poprvé se prohlídka provádí v 60. roku věku pacienta, dále v 65 letech, v 68 letech, v 70 letech a pak pravidelně vždy za dva roky.

U zubaře

Nestačí přijít, když nás bolí zub. To už je zpravidla pozdě. Proto je prevence u zubaře hrazena jednou za pololetí. Vedle zubů vám lékař prohlédne i sliznice a měkké tkáně, zkontroluje čelisti a měl by vám zopakovat techniku čištění chrupu, případně s vámi probrat další možné potíže. Často vám doporučí také návštěvu u dentální hygienistky.

U gynekologa

Jednou ročně by ženy měly preventivně zamířit ke svému ženskému lékaři. Vyšetří je klasicky pomocí gynekologických zrcadel a pohmatem. V ordinacích už bývají také ultrazvuky, kterými se vnitřní ženské orgány kontrolují podrobněji. Neměl by chybět odběr vzorků z děložního čípku. Laboratorně se z něj provádí mikrobiologické a cytologické vyšetření.

Pohmatem gynekolog vyšetří i prsa.

Dárky od pojišťoven

Jestli patříte k lidem, kteří preventivní prohlídky nemají rádi, možná vás naláká, že zdravotní pojišťovny dávají za prevenci nejrůznější dárky v podobě bonusových programů. Příspěvky na prevenci a péči o zdraví se pohybují v řádu několika set korun, ale u některých pojišťoven i ve výši několika tisíc na osobu za rok. Zjistěte si konkrétně u té své, co můžete dostat.

Jestli máte účty, které vám zdravotní pojišťovna v rámci bonusů proplatí, neotálejte a pošlete je hned. Na tyto příspěvky jsou zvláštní rozpočtové balíky, a když je pojišťovna vyčerpá předčasně před koncem roku, pozbýváte většinou na peníze nárok. Zjistěte si také, na kolik příspěvků ročně máte nárok.

Například u vojenské pojišťovny jsou to maximálně tři.

Text: Dana Pešková Foto: Shutterstock

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sesypala se kvůli partnerovi?
nasehvezdy.cz

Sesypala se kvůli partnerovi?

Za úsměvem od ucha k uchu se...
Průkopník kryptozoologie byl uznávaným biologem
enigmaplus.cz

Průkopník kryptozoologie byl...

Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech....
V manželovi našla tu pravou osudovou lásku a oporu
nasehvezdy.cz

V manželovi našla tu pravou...

Málokterá žena najde ve svém...
Proč někdo pojídá to, co nikdo nechce?
epochaplus.cz

Proč někdo pojídá to, co...

Koprofágie neboli pojídání vlastních výkalů se na první...
Cheesecake z Blízkého východu
tisicereceptu.cz

Cheesecake z Blízkého východu

Tento stále oblíbenější dort (čtěte čískejk) je sice...
Utopil se mi v bazénku
skutecnepribehy.cz

Utopil se mi v bazénku

Jsou v životě okamžiky, které se...
Výzkum pohřebiště habánů v Přibicích boří mýty o jejich velkém vzrůstu
21stoleti.cz

Výzkum pohřebiště habánů v...

Unikátní vhled do života příslušníků reformní křesťanské...
Na Marsu rostou houby! Tvrdí to vědecká studie z roku 2021
epochalnisvet.cz

Na Marsu rostou houby! Tvrdí...

Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této...
Tepelný komfort od podlahy
rezidenceonline.cz

Tepelný komfort od podlahy

Podlahové topení má širokou základnu...
Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje
epochanacestach.cz

Hrad Radyně: Za dominantou...

Asi devět kilometrů od Plzně se...
Záhada nedostavěného chrámu: Leží v Panenském Týnci ostatky svaté Anežky?
epochaplus.cz

Záhada nedostavěného chrámu:...

Mohutné zdi nedostavěného chrámu se tyčí do výšky...
Jméno Robot na číselnících Bohematic
iluxus.cz

Jméno Robot na číselnících...

Hodinky od české značky Bohematic nově nesou jméno ROBOT....
0 shares