Domů     Když k lékaři nemusíme…
Když k lékaři nemusíme…
1.8.2022

Jste zdraví, a přesto se vydáte do ordinace svého praktického lékaře? Ano. Nejlépe jednou za dva roky a po předchozí dohodě termínu. Na preventivní prohlídku.

Preventivní prohlídku nepodceňujte. Může včas odhalit spoustu skrytých potíží, například choroby, které jsou v zárodku, ale ještě nepropukly. Mnohdy se dají úspěšně a bez vedlejších účinků zažehnat. Navíc ji máte plně hrazenou ze zdravotního pojištění. V rámci prevence chodíme

* k praktickému lékaři 1x za 2 roky

* k zubaři jednou za půl roku

* a ženy také jednou ročně ke svému gynekologovi.

U praktického lékaře

Protože dopředu znáte termín návštěvy, můžete se na ni i připravit. Potřebovali byste něco vysvětlit, čemu nerozumíte? Zeptejte se na to svého doktora. Vy budete klidnější a on bude mít dobrý pocit, že vám pomohl.

Nebojte se napsat si důležité body na papír, který budete mít při ruce. Takový tahák, napsaný v klidu domova, často zajistí, že na nic nezapomenete. Poznamenejte si sem i názvy léků, které pravidelně užíváte a které vám předepsali jinde. Lékař má rychlou orientaci a okamžitý přehled.

Lékař jako zpovědník

Ke svému ošetřujícímu lékaři byste měli mít důvěru. Neměli byste mu tajit informace, protože čím více jich o vás má, tím lépe může stanovit případnou diagnózu. A to včetně informací o nemocech v příbuzenstvu, hlavně v tom nejbližším.

Nejspíš se vás bude ptát na stravování, pohybové aktivity, celkový životní styl… Buďte k němu poctiví. Nikdy nepředstírejte, že užíváte nějaké předepsané léky, pokud jste se rozhodli je nebrat.

Na druhou stranu můžete právem očekávat naprostou diskrétnost, praktický lékař svěřené informace považuje za důvěrné.

Často jsou podle průzkumu praktičtí lékaři jakýmisi zpovědníky, kterým se svěřujeme se svým trápením a hledáme u nich odpovědi na nejrůznější otázky.

Co vás čeká v ordinaci?

Kromě běžného vyšetření se kontroluje zrak, a to nejen potřeba brýlí, protože kvalita zraku souvisí i s jinými chorobami, jako jsou cukrovka nebo hypertenze.

Dále se vyšetřuje preventivně sluch, krevní tlak, provádí se poslech srdce a plic, lékař vám pohmatem zkontroluje mízní uzliny, břicho a štítnou žlázu, zkontroluje žíly na nohách a stav kůže. Provede orientační neurologické a cévní vyšetření, vyšetření moči.

Podle věku a pohlaví se pak doplňuje vyšetření glykémie a tuků v krvi (prevence cukrovky).

Po čtyřicítce máte 4x do roka nárok na kontrolu srdeční činnosti, tedy na EKG. Protože je elektroencefalograf již běžnou výbavou ordinací praktického lékaře, většinou vám EKG natočí on při běžné prevenci.

Je-li vám 45 let a více, podstoupíte glykemický test, který odhalí hladinu cukru v krvi. Dalším povinným aktem je očkování proti tetanu, které se provádí vždy po 15 letech, v případě úrazu i dříve.

A dále…

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu.

Vyšetření na skryté krvácení do střev by se měli podrobit všichni lidé od 50 let věku, mamografické vyšetření prsou na specializovaném pracovišti je určena ženám ve věku od 45 do 69 let.

Mužům od 50 let věku se vyšetří, projeví-li zájem, krev na onemocnění prostaty (vyšetření prostatického antigenu).

Praktický lékař vás také zve k posouzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Poprvé se prohlídka provádí v 60. roku věku pacienta, dále v 65 letech, v 68 letech, v 70 letech a pak pravidelně vždy za dva roky.

U zubaře

Nestačí přijít, když nás bolí zub. To už je zpravidla pozdě. Proto je prevence u zubaře hrazena jednou za pololetí.

Vedle zubů vám lékař prohlédne i sliznice a měkké tkáně, zkontroluje čelisti a měl by vám zopakovat techniku čištění chrupu, případně s vámi probrat další možné potíže. Často vám doporučí také návštěvu u dentální hygienistky.

U gynekologa

Jednou ročně by ženy měly preventivně zamířit ke svému ženskému lékaři. Vyšetří je klasicky pomocí gynekologických zrcadel a pohmatem. V ordinacích už bývají také ultrazvuky, kterými se vnitřní ženské orgány kontrolují podrobněji.

Neměl by chybět odběr vzorků z děložního čípku. Laboratorně se z něj provádí mikrobiologické a cytologické vyšetření. Pohmatem gynekolog vyšetří i prsa.

Dárky od pojišťoven

Jestli patříte k lidem, kteří preventivní prohlídky nemají rádi, možná vás naláká, že zdravotní pojišťovny dávají za prevenci nejrůznější dárky v podobě bonusových programů.

Příspěvky na prevenci a péči o zdraví se pohybují v řádu několika set korun, ale u některých pojišťoven i ve výši několika tisíc na osobu za rok. Zjistěte si konkrétně u té své, co můžete dostat.

Jestli máte účty, které vám zdravotní pojišťovna v rámci bonusů proplatí, neotálejte a pošlete je hned. Na tyto příspěvky jsou zvláštní rozpočtové balíky, a když je pojišťovna vyčerpá předčasně před koncem roku, pozbýváte většinou na peníze nárok.

Zjistěte si také, na kolik příspěvků ročně máte nárok. Například u vojenské pojišťovny jsou to maximálně tři.

Text: Dana Pešková Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš