Domů     Když k lékaři nemusíme…
Když k lékaři nemusíme…
1.8.2022

Jste zdraví, a přesto se vydáte do ordinace svého praktického lékaře? Ano. Nejlépe jednou za dva roky a po předchozí dohodě termínu. Na preventivní prohlídku.

Preventivní prohlídku nepodceňujte. Může včas odhalit spoustu skrytých potíží, například choroby, které jsou v zárodku, ale ještě nepropukly. Mnohdy se dají úspěšně a bez vedlejších účinků zažehnat. Navíc ji máte plně hrazenou ze zdravotního pojištění. V rámci prevence chodíme

* k praktickému lékaři 1x za 2 roky

* k zubaři jednou za půl roku

* a ženy také jednou ročně ke svému gynekologovi.

U praktického lékaře

Protože dopředu znáte termín návštěvy, můžete se na ni i připravit. Potřebovali byste něco vysvětlit, čemu nerozumíte? Zeptejte se na to svého doktora. Vy budete klidnější a on bude mít dobrý pocit, že vám pomohl.

Nebojte se napsat si důležité body na papír, který budete mít při ruce. Takový tahák, napsaný v klidu domova, často zajistí, že na nic nezapomenete. Poznamenejte si sem i názvy léků, které pravidelně užíváte a které vám předepsali jinde. Lékař má rychlou orientaci a okamžitý přehled.

Lékař jako zpovědník

Ke svému ošetřujícímu lékaři byste měli mít důvěru. Neměli byste mu tajit informace, protože čím více jich o vás má, tím lépe může stanovit případnou diagnózu. A to včetně informací o nemocech v příbuzenstvu, hlavně v tom nejbližším.

Nejspíš se vás bude ptát na stravování, pohybové aktivity, celkový životní styl… Buďte k němu poctiví. Nikdy nepředstírejte, že užíváte nějaké předepsané léky, pokud jste se rozhodli je nebrat.

Na druhou stranu můžete právem očekávat naprostou diskrétnost, praktický lékař svěřené informace považuje za důvěrné.

Často jsou podle průzkumu praktičtí lékaři jakýmisi zpovědníky, kterým se svěřujeme se svým trápením a hledáme u nich odpovědi na nejrůznější otázky.

Co vás čeká v ordinaci?

Kromě běžného vyšetření se kontroluje zrak, a to nejen potřeba brýlí, protože kvalita zraku souvisí i s jinými chorobami, jako jsou cukrovka nebo hypertenze.

Dále se vyšetřuje preventivně sluch, krevní tlak, provádí se poslech srdce a plic, lékař vám pohmatem zkontroluje mízní uzliny, břicho a štítnou žlázu, zkontroluje žíly na nohách a stav kůže. Provede orientační neurologické a cévní vyšetření, vyšetření moči.

Podle věku a pohlaví se pak doplňuje vyšetření glykémie a tuků v krvi (prevence cukrovky).

Po čtyřicítce máte 4x do roka nárok na kontrolu srdeční činnosti, tedy na EKG. Protože je elektroencefalograf již běžnou výbavou ordinací praktického lékaře, většinou vám EKG natočí on při běžné prevenci.

Je-li vám 45 let a více, podstoupíte glykemický test, který odhalí hladinu cukru v krvi. Dalším povinným aktem je očkování proti tetanu, které se provádí vždy po 15 letech, v případě úrazu i dříve.

A dále…

Na preventivní prohlídky navazují tzv. screeningové programy, které mají odhalit výskyt onkologických onemocnění v raném stadiu.

Vyšetření na skryté krvácení do střev by se měli podrobit všichni lidé od 50 let věku, mamografické vyšetření prsou na specializovaném pracovišti je určena ženám ve věku od 45 do 69 let.

Mužům od 50 let věku se vyšetří, projeví-li zájem, krev na onemocnění prostaty (vyšetření prostatického antigenu).

Praktický lékař vás také zve k posouzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Poprvé se prohlídka provádí v 60. roku věku pacienta, dále v 65 letech, v 68 letech, v 70 letech a pak pravidelně vždy za dva roky.

U zubaře

Nestačí přijít, když nás bolí zub. To už je zpravidla pozdě. Proto je prevence u zubaře hrazena jednou za pololetí.

Vedle zubů vám lékař prohlédne i sliznice a měkké tkáně, zkontroluje čelisti a měl by vám zopakovat techniku čištění chrupu, případně s vámi probrat další možné potíže. Často vám doporučí také návštěvu u dentální hygienistky.

U gynekologa

Jednou ročně by ženy měly preventivně zamířit ke svému ženskému lékaři. Vyšetří je klasicky pomocí gynekologických zrcadel a pohmatem. V ordinacích už bývají také ultrazvuky, kterými se vnitřní ženské orgány kontrolují podrobněji.

Neměl by chybět odběr vzorků z děložního čípku. Laboratorně se z něj provádí mikrobiologické a cytologické vyšetření. Pohmatem gynekolog vyšetří i prsa.

Dárky od pojišťoven

Jestli patříte k lidem, kteří preventivní prohlídky nemají rádi, možná vás naláká, že zdravotní pojišťovny dávají za prevenci nejrůznější dárky v podobě bonusových programů.

Příspěvky na prevenci a péči o zdraví se pohybují v řádu několika set korun, ale u některých pojišťoven i ve výši několika tisíc na osobu za rok. Zjistěte si konkrétně u té své, co můžete dostat.

Jestli máte účty, které vám zdravotní pojišťovna v rámci bonusů proplatí, neotálejte a pošlete je hned. Na tyto příspěvky jsou zvláštní rozpočtové balíky, a když je pojišťovna vyčerpá předčasně před koncem roku, pozbýváte většinou na peníze nárok.

Zjistěte si také, na kolik příspěvků ročně máte nárok. Například u vojenské pojišťovny jsou to maximálně tři.

Text: Dana Pešková Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli