Domů     Kabelka radost se podívat
Kabelka radost se podívat
16.8.2019

Hodí se pro mnoho příležitostí i každou roční dobu, záleží jen na tom, jaký materiál zvolíte. Aby dobře držela tvar, měla by být ze silného a pevného materiálu nebo vyztužená.

Budete potřebovat: proužkovanou a puntíkovanou bavlnu (může být i len, koženka, flauš); látku na vnitřek kabelky a vnitřek klopy; slabší dyftýn na paspulku, poutka a patku; dvě karabinky s vnitřním ø očka 3 cm a 4 polokroužky o stejném průměru; pěkný knoflík a nitě.

VÝROBA STŘIHŮ

Z papíru vystřihněte obdélník 28 x 30 cm (výška x šířka kabelky). Jeho šířku přeložte na polovinu (28×15).

Vezměte talíř nebo něco podobně kulatého o průměru asi 16 cm, položte ho do dolního rohu (tam, kde není přehyb), aby se dotýkal hran dole a po straně a obkreslete. Zbytečný růžek odstřihněte. Po rozložení papíru máte střih s 2 kulatými rohy dole.

Papír znovu přes šířku přeložte a dolní rovný roh u přehybu přeložte k protilehlé straně nad obloukem, který tímto rozpůlí. Přehyb uhlaďte, rozložte zpět a máte místo, kde bude záševek. Vyznačte jeho rozměry 3 x 5 cm (šířka x délka).

Na klopu

Ustřihněte papír 20 x 24 cm (v x š), přehněte na polovinu, přiložte talíř o ø 16 cm na spodní roh bez přehybu, v rohu obkreslete a roh odstřihněte.

STŘÍHÁNÍ

(Nezapomeňte přidat 1 cm na švy.)

*Podle střihu na tělo kabelky – 2x z vrchní látky, 2x z vnitřní látky, 2x anebo 4x z výztuže.

*Podle střihu na klopu kabelky – 1x z vrchní látky, 1x z vnitřní látky, 1x nebo 2x z výztuže.

*Na popruh ustřihneme pruh široký 12 cm a dlouhý 120 – 150 cm a stejně dlouhý pruh vlizelínu. Je-li látka silnější, výztuž nemusí být.

* Na kapsu 18 x 42 cm z vnitřní látky.

* 60 cm dlouhý a 3 cm široký proužek na paspulku, 2x 6 cm x 8 cm na poutka (stejné kousky vlizelínu, pokud je látka slabší), na patku 18 cm x 8 cm (+ výztuž, bude-li potřeba).

POSTUP

Na všechny díly přižehlíme nebo v kraji přišijeme výztuže. Poskládáme a zažehlíme pruhy na popruh a na zapínací patku.

Dílky na poutka – po délce zahneme okraje ke středu do rubu, zažehlíme, navlékneme na polokroužky, přehneme na polovinu a z líce pod polokroužkem a v krajích prošijeme.

Zapínací patka – Nejprve prošijeme poskládaný proužek kolem dokola. Přišijeme trojúhelníček vzniklý skladem a pod ním, ve vzdálenosti o něco delší, než je průměr knoflíku, spojíme pásek několikerým přešitím.

Klopa s patkou – Ušijeme si paspulku a našijeme ji na líc po obvodu 3 stran vnější části klopy. Doprostřed mezi oblouky našijeme lícem na líc patku. Rubem navrch přiložíme vnitřní část klopy, přišijeme, obrátíme na líc, urovnáme a vyžehlíme. Nezačištěná zůstává rovná hrana klopy.

Na jednu vnitřní část kabelky přišijeme kapsu. Na spodních obloucích obou vnitřních částí ušijeme záševky. Obě vnitřní části sešijeme lícem k sobě 1 cm od kraje a necháme otvor na obrácení. Záševky jednoho dílu přehneme do středu, u druhého dílu od středu.

Na vrchní hranu zadního dílu vnější části kabelky přiložíme připravenou klopu lícem na líc. V kraji přišijeme.

Z líce prošijeme záševky a obrátíme je stejně jako u vnitřní části. Oba pruhované díly položíme lícem na sebe a všechny tři strany sešijeme. Na obloucích vystříháme klínky, aby se po obrácení látka neshrnovala. Obrátíme na líc.

Vedle klopy našijeme poutka s polokroužky. Přiložíme je z líce vnější části, jejich střed bude ležet na švu. V kraji přišijeme.

SESTAVENÍ KABELKY

Na líc hotové vnější části kabelky navlékneme vnitřní část obrácenou naruby, klopa i poutka zůstanou uvnitř. Okraje urovnáme a prošijeme kolem dokola 1 cm od kraje.

Kabelku obrátíme na líc a otvor, který jsme si ponechali na obrácení, sešijeme z líce na vnitřní části.

Vnitřní část zasuneme do vnější a pečlivě srovnáme. 1 cm od kraje prošijeme kolem dokola vrchní hranu kabelky.

Celý poskládaný popruh sešpendlíme a z líce prošijeme kolem dokola. Na jeden konec navlékneme dva polokroužky, konec popruhu s jedním polokroužkem přehneme na vnitřní stranu a prošijeme několikrát tam a zpět.

Na popruh navlékneme jednu karabinku tak, že její očko bude na vnitřní straně popruhu. Druhý konec popruhu ležícího vnitřní stranou nahoru provlékneme oběma polokroužky a pak zpátky prvním polokroužkem.

Navlékneme na něj druhou karabinku stejným způsobem jako tu první a konec přehneme a několikrát přešijeme.

Popruh připneme na kabelku a přišijeme knoflík.

Doporučujeme: Více podrobností a spoustu dalších návodů na ušití kabelek a tašek malých, velkých, elegantních či sportovních najdete v knize Taťany Žejdlové Šití tašek, kabelek a doplňků krok za krokem. Vydalo ji nakladatelství Zoner Press.

Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2026
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: - zbytky barevně sladěných bavlněných látek - 0,5 m látky na vnitřní polštářek - duté vlákno na výplň - 2 knoflíky - 0,5 m jednostranně nalepovacího vlizelínu - pravítko a řezák nebo nůžky Přední strana s aplikací 1. V
3.7.2026
Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá. Riziko na talíři Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další potraviny. Dobro
1.7.2026
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
29.6.2026
Jedlá soda nepatří jen do těsta. Hodí se i pro zlepšení zdraví. Jaká má léčivá použití? Úplně na začátku je důležité si to ujasnit. Existují dva typy sody. * Jedlá soda (pro úplnost je to hydrogenuhličitan sodný s chemickou značkou NaHCO3) je ten bílý, ve vodě rozpustný prášek, kterému říkáme bicarbona. Je součástí kypřicího prášku do pečiva, přidává se do šumivých nápojů, pohlcuje pachy a vůbec
25.6.2026
Myslíte si, že se ze šišek dá tvořit jenom v zimě? To jste na omylu. Přesvědčte se sami a pojďte si vyrobit krásné květiny do vázy nebo jako obraz. Při tomto tvoření vás navíc čeká příjemná procházka po lese. Musíte si přece nasbírat ty šišky. Nám se osvědčily ty menší z borovic. Budete jich potřebovat jen pár, přesně tak do kytice, ale raději seberte o něco více, kdyby se některé při formování d
reklama
Šikovné tipy
Polštářek s kytičkami
Zkuste si udělat polštářek s květinovou aplikací. Hodit se bude na chatu nebo na tesasu a je skoro zadarmo. Budete potřebovat: 2 obdélníky bavlněného plátna (40×40 a 60×50), zip, odstřižky barevných filců (dostanete v kutilských potřebách nebo v galanterii), barevné nitě, popř lepidlo na textil, kousek kartonu (na šablony květů), ostré nůžky. Pokud povlak na […]
Domácí aviváž vás příjemně překvapí
Je ekologicky nezávadná, k prádlu šetrná, ale přitom stejně účinná a pořídíte si ji levněji. Navíc je její výroba tak snadná, že ji zvládnete a bude vás bavit. Patříte mezi fanoušky ekologických čisticích prostředků, ale přesto si je moc nekupujete, protože jsou v obchodě příliš drahé? Zkuste si je vyrobit podomácku. Začněte třeba s aviváží. […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zmoudřel La Fontaine až před smrtí?
epochalnisvet.cz
Zmoudřel La Fontaine až před smrtí?
Ctihodní členové Akademie se shodují na přijetí jednoho z nejznámějších spisovatelů do svých řad. Čeká se jen na potvrzení volby králem. „Cože? La Fontaine? Toho nikdy neschválím!“ prská panovník.   Dlouho se Jean de La Fontaine, narozený 8. července 1621, nemůže rozhodnout, co v životě vlastně bude dělat. Převezme práci lesního dozorce po svém otci, ale víc
Mletý hovězí biftek
nejsemsama.cz
Mletý hovězí biftek
Pikantní mletý biftek je delikátní jídlo, které vás dostane svou chutí i svou šťavnatostí. Na 4 porce potřebujete: ✿ 500 g mleté hovězí kýty ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 2 vejce ✿ 4 lžíce kečupu ✿ 1 lžičku bazalkového pesta ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 4 lžíce škrobové moučky ✿ 2 lžičky ostré hořčice ✿ 1 lžičku chilli koření ✿ drcený kmín ✿ koření na steak ✿ sůl,
Generál Corbulo poslechl i rozkaz k sebevraždě
historyplus.cz
Generál Corbulo poslechl i rozkaz k sebevraždě
Arménie je drsná země. Nic pro nezkušené legionáře, kterým velí. Corbulo ví, že bez speciálního tréninku budou v horách umírat po stovkách a celé tažení skončí fiaskem. Potřebují speciální výcvik, který je zocelí a připraví na válku se lstivým nepřítelem. Narodil se v majetné, senátorské rodině, která pochází z východu Apeninského poloostrova. Prameny o jeho dětství
Jak jsou na tom ryby v Krušných horách? To budou zjišťovat čeští a němečtí vědci
21stoleti.cz
Jak jsou na tom ryby v Krušných horách? To budou zjišťovat čeští a němečtí vědci
Na desítkách lokalit plánují experti z české i německé strany Krušných hor realizovat biologický průzkum, jehož cílem je komplexní zmapování situace ohledně rybích společenstev v celé oblasti. [cap
Obrázky od vnučky mě nabíjejí energií
skutecnepribehy.cz
Obrázky od vnučky mě nabíjejí energií
Nakoupila jsem vnučce barvičky a ona celé prázdniny malovala. Obrázky jsem pověsila do ložnice, a poté se začaly dít divy. Vrátila se mi ztracená síla. Do důchodu jsem vstoupila plná nápadů. Radovala jsem se, že si budu konečně užívat zahrádky a hlavně šestileté vnučky, u které jsem cítila, že se povedla po mně. Rozuměla jsem si s ní mnohem více,
Od pavích per až po elektrický zázrak. Jak vznikl ventilátor, nejlepší přítel horkých letních dnů
epochaplus.cz
Od pavích per až po elektrický zázrak. Jak vznikl ventilátor, nejlepší přítel horkých letních dnů
Stačí zmáčknout tlačítko a během několika vteřin se kolem vás rozproudí příjemný vánek. Ventilátor dnes patří k běžné výbavě domácností, kanceláří i ložnic, ale jeho příběh začíná dávno před elektřinou. Nejdříve lidé mávají vějíři z palmových listů, později vymýšlejí důmyslné stroje poháněné vodou nebo lidskou silou. Až jeden odvážný americký vynálezce přichází s nápadem, který
Industriální styl, hodný šampiona
rezidenceonline.cz
Industriální styl, hodný šampiona
Mezi cihlovými zdmi bývalé továrny se skrývá designový penthouse Jaylena Browna, hvězdy NBA a Boston Celtics. Jde o prostors výhledem na Seaport District, v němž výška stropů nepochybně dosahuje míry ambicí svého majitele. V bostonské čtvrti Fort Point, kde se historie města potkává s jeho současnou energií, se nachází rezidence, která ztělesňuje styl, sílu a
S Katy Perry je to vážné! Svatba a brzy společné dítě?
nasehvezdy.cz
S Katy Perry je to vážné! Svatba a brzy společné dítě?
Vztah zpěvačky Katy Perry (41) a kanadského expremiéra Justina Trudeaua (54) dostal nečekaný spád. Zatímco ještě před časem se říkalo, že vášeň mezi nimi vyprchala, nyní se spolu ruku v ruce objevi
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
epochanacestach.cz
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu
Nová Myslivna: bydlení, které vyčnívá. A nejen nad Brnem
iluxus.cz
Nová Myslivna: bydlení, které vyčnívá. A nejen nad Brnem
Panorama města Brna dostalo sotva pár měsíců nazpět novou dominantu. Ze zalesněného hřebenu, který se zakusuje nad řekou Svratkou téměř až k centru města, se vynořila silueta bytového domu Nová Mysliv
Modré oko, které odhání zlo: Tajemný nazar chrání lidi už tisíce let
enigmaplus.cz
Modré oko, které odhání zlo: Tajemný nazar chrání lidi už tisíce let
Visí na dveřích domů, zpětných zrcátkách aut, dětských kočárcích i na krku jako šperk. Modré skleněné oko zvané nazar patří k nejznámějším ochranným symbolům světa. V Turecku a Řecku na něj nedají dop
Hrachovka se slaninou
tisicereceptu.cz
Hrachovka se slaninou
Potřebujete 500 g žlutého hrachu 1 lžíci oleje 1 cibuli 1 pórek 3 stroužky česneku 1 mrkev 2 snítky majoránky 1 l zeleninového vývaru 50 g slaniny čerstvou petrželku Postup Hrách nas