Narození dítěte je jednou z největších životních událostí. Radost z nového člena rodiny však provázejí i otázky týkající se peněz. Přečtěte si, co lze udělat pro to, abyste se mohli těšit z finančními starostmi nezatíženého rodičovství.
Pokud i vy právě řešíte, jak se připravit na příchod nového potomka, nebo si chcete udělat v rodinných financích pořádek kvůli právě narozenému miminku, projděte si malého rádce.
Díky němu budete připraveni vypořádat se s náklady, které s sebou rodičovství přináší. Podle statistik totiž za malé dítě utratíme v průměru kolem šedesáti tisíc ročně.
1. Zhodnoťte, jak jste na tom finančně
Rodina se rozrostla o nového člena a vy přemýšlíte, jak chytře na rodinný rozpočet? Dobrým pomocníkem je sestavení finanční rozvahy.
Získáte přehled o tom, kolik peněz máte měsíčně k dispozici a za co přesně utrácíte. Finanční deník si poctivě veďte minimálně několik měsíců.
Jedině tak budete mít přehled o tom, kam se vaše peníze rozkutálely.
Vyplatí se také zjistit, zda nepřeplácíte za elektřinu a například pomocí online srovnávače cenu elektřiny porovnat.
2. Kdo šetří, má za tři
Finanční experti nastávajícím rodičům radí, aby šetřili, a to co nejvíce.
Pro miminko totiž budete potřebovat velkou výbavu jako například kočárek, postýlku s matrací, přikrývky a deky, také nějaké oblečení a případně i autosedačku.
Jednorázová počáteční investice se tak bez mrknutí oka může vyšplhat nad deset tisíc korun.
Máte-li hodně napnutý rodinný rozpočet, zachránit by vás mohla online půjčka.
Nepodléhejte však hned prvním lákavým nabídkám a dobře zvažte, zda má úvěr výhodný úrok a jestli ve výsledku nepřeplatíte zbytečně moc.
Mějte také na paměti, že pokud už teď bojujete s financemi, úvěr vám život zřejmě neulehčí.
3. Položte si důležité otázky
Ještě předtím než se začnete naplno věnovat rodičovským povinnostem, položte si důležité partnerské otázky. Jak to bude s péčí o miminko? Kdo půjde na mateřskou? Chcete využít jeslí nebo zkusit chůvu?
Vypomohou babičky? Plánujete rychlý návrat do pracovního procesu, nebo byste rádi zůstali doma? Každá varianta klade jiné finanční nároky, tudíž může citelně ovlivní i váš rozpočet.
4. Vyzvídejte od zkušenějších
Kde jinde získat cenné rady než u zkušenějších? Vyzpovídejte jiné rodiče, kteří mají s hospodařením po narození ratolesti zkušenosti. Zeptejte se jich, jak se dá efektivně ušetřit v rámci rodinného soužití.
Poptat se můžete také na nejrůznějších internetových fórech či ve skupinách na sociálních sítích.
5. Nestačí to? Škrtejte dál
V případě, že jste si sestavili finanční plán a máte pocit, že rodinný rozpočet tak trochu „praská ve švech“, škrtněte další výdaje, bez kterých se alespoň nějaký čas obejdete.
Odchod jednoho z rodičů na mateřskou, potažmo rodičovskou dovolenou je obvykle velkým zásahem do rodinného rozpočtu.
Jestliže váš rodinný příjem nedosahuje určitého násobku životního minima, zažádejte o přídavek na dítě, případně o sociální příspěvek.
Zjistěte si také, zda splňujete podmínky k přiznání nároku na porodné, které upravuje zákon o státní sociální podpoře. Porodné u prvního dítěte činí jednorázově 13 tisíc korun, u druhého potomka pak 10 tisíc korun.
Zdroj fotografie: pixabay.com
Tento článek je reklamním sdělením.