Domů     Josef Somr: „Jsem životní klikař“
Josef Somr: „Jsem životní klikař“
Seriál Cirkus Humberto, 10.díl, Varieté, Televizní seriál podle románu Eduarda Basse o životě a práci akrobatů, krotitelů, klaunů a ostatních zaměstnanců cirkusu od počátku první poloviny devatenáctého století do první republiky

V civilu plachý Moravák. Na jevišti gejzíry energie. Nedávno si zahrál v povedené znělce Karlovarského festivalu – pamatujete, jak na zápraží naštvaně drhl připálený hrnec? A bijáků natočil spoustu, nejen Oscarem ověnčené Ostře sledované vlaky nebo Žert.

Narodil se na Moravském Slovácku, ve Vracově u Kyjova, v katolické rodině, jako prostřední ze tří bratrů – dostali jména Antonín, Josef a Tomáš. Jako dítě v místním kostele sv. Vavřince ministroval. „Ve Vracově byly pro mě tři autority.

Rodiče, především přísný a důsledný otec. Učitelé. A pak to byli pan farář a pan kaplan.“ Josef musel doma už od mala pomáhat. „Mamička byla vážně nemocná, zdravou ji nepamatuju.

Ale zvládala chod domácnosti, to znamená i malé hospodáříčko, měli jsme krávu, drůbež, a samozřejmě také vařila a prala, zatímco tatíček vydělával peníze.“ Otec byl truhlář, ale pracoval na dráze, dotáhl to na výpravčího, a truhlařinou si přivydělával.

Vrtkavý král, volná část z Milostného cyklu z českých dějin.Příběh z časů panování Přemysla Otkakara I..krále, který zajistil české zemi dědičné království pomocí diplomacie a kabinetních intrik.
Vrtkavý král, volná část z Milostného cyklu z českých dějin.Příběh z časů panování Přemysla Otkakara I..krále, který zajistil české zemi dědičné království pomocí diplomacie a kabinetních intrik.

Proplakané dětství

Po mamince zdědil Josef Somr citlivost, plachost i nedostatek sebevědomí. „Jako kluk jsem se nad vším dojímal, proplakal jsem snad půlku svého dětství! A všeho jsem se bál.

Když jsem něco provedl a tatíček mě chtěl potrestat, tak dříve než došlo k trestu, já už jsem to měl odplakáno.“ Nejspíš má po ní i vztah ke kumštu, i když to si malý Jožka dlouho neuvědomoval.

Maminka totiž za mlada hrávala s ochotníky a prý také krásně zpívala. K ochotníkům se časem dal také on, ale bral to dlouho jen jako zábavu. Chtěl být strojvedoucím!

„Parní lokomotiva, to bylo něco, co mě fascinovalo!“ Jenže pak začal studovat na gymnáziu a ukázalo se, že mu některé předměty mírně řečeno nejdou… „Co se týče technických předmětů, byl jsem naprostý tupoň. Tím se chlubím, je to moje hanba.

Bavila mě čeština, latina a ruština. Ale možnost studovat je dál byla minimální. Kluk z Vracova na filozofické fakultě?“ Nevěděl, co by dělal, a tak po maturitě místo dalšího studia stloukal v místním družstvu bedničky na zeleninu. „A byl jsem spokojený…“

Jako sluha Osip v legendárním představení Činoherního klubu Revizor (1971). Na fotografii s Jiřím Kodetem.
Jako sluha Osip v legendárním představení Činoherního klubu Revizor (1971). Na fotografii s Jiřím Kodetem.

Hercem díky faráři!

Pak si ale jednou zajel s kamarádem na výlet do Brna. Když došli před dům s nápisem Janáčkova akademie múzických umění, kamarád zašel dovnitř. „Vyzvedl nějaké papíry a já je na místě vyplnil.

A za nějaký čas mě pozvali na zkoušky.“ Ty udělal a stal se studentem JAMU! „Když jsem to doma oznámil, zavládlo zoufalství. Mamička plakala, otec… Radši nemluvit.

Báli se, co si budou myslet sousedi.“ Obrátili se dokonce na matčina strýce faráře a spoléhali na to, že ten to synovi rozmluví. Strýček ale prohlásil, že být hercem, to je jako být farářem. „Řekl:

Jožka taky bude promlouvat k lidem a bude je nabádat, aby byli lepšími. A navrch mi dal stokorunu!“

Nezapomenutelný trafikant Soumar v seriálu Byl jednou jeden dům, na snímku s Jiřím Sovákem a Vladimírem Menšíkem (1974).
Nezapomenutelný trafikant Soumar v seriálu Byl jednou jeden dům, na snímku s Jiřím Sovákem a Vladimírem Menšíkem (1974).

Venkovan ve městě…

Josef Somr jednou vzpomínal, že odchodem z domova do Brna vlastně přišel o všechno, na čem mu tehdy záleželo. O kamarády, o dívku… „Byla to platonická láska. Řekla mi, že když půjdu studovat herectví, už mě nechce.

Hrál jsem ve Vracově také fotbal, házenou, ale ani tam už mě nechtěli. Dokonce i kantoři, kteří vedli ochotníky, mi říkali: No Jožko, divadlo jako zaměstnání? To přece nemyslíš vážně!“ Zpětně připouští, že byl opravdový venkovan.

Byl v Brně ubytovaný u paní, které říkal teto a ta s ním jezdila šalinó a učila ho, jak žít ve městě. „Nevěděl jsem, co je to jít spát po desáté hodině, co je to jít s klukama na pivo, natož mít holku! Já jsem se zpočátku strašně bál lidí, bál jsem se i chodit ven.“

Přespával v šatně

Za čas samozřejmě přišel herectví na chuť a otrkal se. Po absolutoriu měl dva roky angažmá v Českém Těšíně, pak tři roky v Brně, pak v Pardubicích a hrál a hrál. „Nechápu, jak někdo může tvrdit, že na oblasti se ztrácí čas.

Já přišel do Českého Těšína a hned jsem měl záskok v Maryše. Ne Francka, ale Vávru! Ve dvaadvaceti letech!“ A pak dostal „laso“ z právě se rodícího pražského Činoherního klubu. Nabídku z Prahy nedokázal odmítnout, a tak šel zase do samoty.

„Dva roky jsem přespával v Činoherním klubu v šatně! Čekával jsem po hospodách, až se vyvětrá po představení, abych si tam mohl položit matraci. Když se ohlédnu, měl jsem víc štěstí než rozumu, že jsem to ve zdraví přežil. Ale nelituji.“

S Janou Dítětovou ve slavném trezorovém filmu podle románu Milana kundery Žert (1968).
S Janou Dítětovou ve slavném trezorovém filmu podle románu Milana kundery Žert (1968).

Činoherák, Národní, Viola

Když si Josefa Somra před časem pozval Marek Eben na svou televizní Plovárnu, řekl o něm: „Poprvé jsem ho viděl v 15 letech na jevišti Činoherního klubu.

Když vešel na jeviště, byla to taková energetická smršť, že jsem měl pocit, že se to malé divadlo musí nafouknout, takový to byl přetlak.

Logicky jeho kroky vedly v roce 1978 do Národního divadla, kde je přece jenom vyšší strop…“ Členem činohry Národního divadla byl Josef Somr přes dvacet sezon a odešel z něj ne zcela šťastně – stalo se tak v době, kdy ho postihly velmi vážné zdravotní problémy.

Naštěstí je překonal a již mnoho let je jeho s nadsázkou řečeno domovskou scénou divadlo Viola. „Chodil jsem sem dřív i jako divák a doufám, že sem budu moct chodit jako divák, až hrát úplně přestanu. Mají tady také dobré vínko, i na to rád přijdu.“

S Kamilem Halbichem v komedii podle známého humoristického románu René Falleta Zelňačka (1996).

Pár facek za Hubičku

První velká filmová role a hned Oscar! Sice ne pro herce osobně, ale stejně. Menzelovy Ostře sledované vlaky a role razítkujícího výpravčího Hubičky pomohly Josefu Somrovi do první herecké ligy.

„Za tuhle roli jsem od svého tatíčka schytal málem pár facek, tolik se za mě a za mou roli styděl, protože byl železničář a film se mu zdál potupný.

Prý by se ve službě nikdy nic takového nemohlo stát.“ Dalším mimořádným dílem v hercově filmografii je snímek Žert natočený podle stejnojmenného románu Milana Kundery. Tentokrát si Josef Somr zahrál hlavní roli.

Film byl dotočen už v době okupace spřátelenými vojsky a pak putoval na dlouhá léta do trezoru…

Hrdina západu v Národním divadle s Jitkou Smutnou a Petrem Pelzerem (1996).
Hrdina západu v Národním divadle s Jitkou Smutnou a Petrem Pelzerem (1996).

Ještě 55 minut zbývá

Jako mladý, ještě během angažmá na Moravě, byl krátce ženatý, jeho paní byla rovněž herečka. Ale rozvedli se a on pak vedl nějaký čas samotářský život.

V Národním divadle se dal dohromady s kolegyní-herečkou Zuzanou Šavrdovou a žili spolu až do její předčasné smrti, v roce 2011 podlehla zákeřné chorobě. Rok poté se Josef Somr oženil, vzal za manželku paní Alenu.

Znali se léta, protože pracovala v Národním divadle jako rekvizitářka. Na stěně svého vinohradského bytu má herec fotografie svých rodičů a také hodiny, které v roce 1930 dostali jako svatební dar.

„Já jsem si je sem pověsil, protože to je, jako bych tam pořád ještě cítil srdce tatíčka a mamičky…“ V jednom z nedávných rozhovorů se herec vyznal z toho, jak je v poslední době spokojený:

„Nepoznal jsem ve svém životě šťastnějšího období, než mám těch posledních několik let. Umělecky ve Viole a lidsky po boku své manželky Aleny. Jsem moc šťastný, že ji mám, a doufám, že budeme mít ještě dost času, abychom si to užili.

Hodiny sice odbíjejí, čas letí, ale do za pět minut dvanáct ještě zbývá padesát pět minut. Takže myslím, že za tu dobu se dá prožít ještě moc krásných věcí a moc se na to těším. Jenom aby byli na to lidi.“

Ostře sledované vlaky a výpravčí Hubička. Pamatujete na razítkovací scénu? (1966).
Ostře sledované vlaky a výpravčí Hubička. Pamatujete na razítkovací scénu? (1966).

Filmy:

např. Ostře sledované vlaky (1966), Údolí včel (1967), Soukromá vichřice (1967), Žert (1968), Smrt černého krále (1971), Radost až do rána (1978), Jak svět přichází o básníky (1982), Tažní ptáci (1983), Slavnosti sněženek (1983), Tři veteráni (1983),Seriály:

např. Byli jednou dva písaři (1972), Byl jednou jeden dům (1974), Nemocnice na kraji města (1977)

Spoluprovázel dokumentárním cyklem ČT Poutní místa (2002–2008)

Namluvil animované pohádkové příběhy Cesty hejtmana Šejtročka (1995)

Ocenění: např. Český lev (2011), Cena Thálie (1997, 2001), Cena Thálie za celoživotní mistrovství (2013)

Rodina: manželka Alena

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, FS Barrandov, Bioscop

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty