Domů     Jiřina Bohdalová: Rodině nejvíc chutná česká klasika
Jiřina Bohdalová: Rodině nejvíc chutná česká klasika
16.5.2022

Královna české filmové komedie, která ale právě tak skvěle natočila třeba film Ucho nebo seriál Přítelkyně z domu smutku. Milující máma a babička, výborná kuchařka a chalupářka, která ne a ne odpočívat. A je to tak dobře.

Narodila se v pražské Libni. „Mí rodiče byli podvraťáci. A to jsou nejchytřejší psi! Takže já jsem ze dvou podvraťáků, oba dva byli nemanželský.“ Otec František byl truhlář.

Za války utekl z koncentráku, a když se pak vzpamatoval a měl živnost, zavřela ho StB. Dostal 15 let, odseděl více než šest! Maminka Marie chodila posluhovat. A také v libeňském ochotnickém spolku ochotničila. „Prý byla skutečně dobrá!

Vždycky, když tam šla, tak si mě přibalovala k líčidlům,“ vzpomínala v jednom nedávném rozhovoru herečka. To přitáhlo i malou Jiřinku k divadlu. Maminka si skrze ni plnila svůj sen. „Dala mě do baletu, i když já byla dřevo, do komparzu.

Furt mě někde strkala… A česala mě podle Shirley Temple, tehdejší americké herecké hvězdy!“

Kvůli hraní učitelkou

Jiřina Bohdalová vystudovala gymnázium a pak i DAMU, byť přijetí nebylo bez komplikací.

„Možná jsem byla u zkoušek špatná, nevím…“ Problém ale byl nepochybně i v tatínkově živnosti „Měla jsem jít na rok nejlépe do továrny, abych ukázala, že jsem se vymanila z toho ošklivého původu…“ Zkoušela se dostat k herectví oklikou – nechala se zaměstnat na Barrandově jak asistentka scény („Tam jsem chodila hlavně pro kafe!“) a pak jako tzv.

klapka („Já řekla jen 14-21, a pak to hráli jiní. To jsem jim záviděla.“), krátce také jako záskok v divadle v Benešově. Nakonec se ze svého „ošklivého původu“ manila tím, že rok v Ostravě učila na základní škole. „Mě to bavilo – to je také divadlo. Člověk musí hrát, aby zaujal.“

Generál po mamince

Na akademii ji přijali až napotřetí. Sama si pak studium zesložitila tím, že otěhotněla, vdala se a narodila se jí dcera Simona. A státní aparát jí nejen studium, ale šest dalších let zkomplikoval tím, že jí zavřel tátu.

I ona sama byla ve vyšetřovací vazbě, estébáci ji vytáhli přímo z přednášky! Manžel byl na vojně a pak se brzy rozvedli, a tak se musela postarat o dítě, maminku a také o mladší sestru Jarku. Ve třiadvaceti se stala hlavou rodiny.

„Bylo to těžký, ale paradoxně za to dneska děkuju – to mě utvořilo. Byla to velká škola. Ale něco už ve mně muselo být.

Já jsem po mamince a ona byla taky generál.“ Jednou vyprávěla, že tehdy pro ni byla i koruna velký peníz, zapisovala si každý dvacetník. „Jedla jsem jen housku majonézou, a nebo černou tlačenku pro psy, ta byla lacinější než ta pro lidi.

Ale nebylo to tak špatný, neuškodilo mi to. Já si nestěžuju!“ Na návštěvu za otcem, který seděl ve vězení ve Valdicích, směly jen jednou za čtvrt roku na půl hodiny. „Jen když se dobře choval!

Vždycky jsem dbala na to, abychom měly něco nového, alespoň šátek, aby viděl, že nestrádáme…

Pohádky pro úsměv

Od té doby uplynulo už 65 let! Jiřina Bohdalová se stala jednou nejlepších a nejpopulárnějších českých hereček.

Jejím hlasem ale také mluví spousta animovaných, jak ona říká, pajduláků – Křemílek, Vochomůrka, Rákosníček… Pro své vnuky Marka a Vojtu si prý ale raději pohádky vymýšlela, takové, aby je rozesmály. „Ty pohádky byly veselé a oni se strašně smáli.

A to já jsem byla blažená. Šlo mi o to, aby to byly šťastné a smavé děti.“

Demokratická rodina

Jiřina Bohdalová často zdůrazňuje, že rodina, dcera a vnuci, jsou hnacím motorem jejího života. „Dýchala bych pro ně!“ I dcera Simona Stašová je už léta uznávanou herečkou, vnuci Marek Eusebio a Vojtěch Skřípal jsou dávno dospělí.

Na obědy u babičky se ale scházejí dál. „V naší rodině panuje naprostá otevřenost a demokratický duch. Dneska jsem si jistá, že i při jiskření názorů nakonec dospějeme vždy k jisté shodě. A že jako nestorka rodiny mám v tomto procesu jistou váhu.“

Nejraději vaří pro ty své

To, že herečka ráda a výborně vaří, je všeobecně známý fakt. „Vařím nejraději sama. Doma, pro své lidi kolem stolu. A česká klasika výrazně převládá třeba nad raritami z Thajska.“ Dala ale také dohromady celou řadu kuchařských knih.

A i díky tomu je držitelkou Ceny hoteliéra Karla Šroubka za celoživotní propagaci české i mezinárodní kuchyně.

Chalupa v ráji

Recepty známých osobností jsou ostatně také nedílnou součástí televizního kutilského pořadu Hobby naší doby, který Jiřina Bohdalová už devátý rok moderuje. „To mě moc baví. Žijeme v době, kdy každý má všechno, kdy je všechno k dostání, chybí jen šikovní lidé.

A ty já hledám.“ Jestli jste někdy některý díl toho pořadu zhlédli, dáte mi jistě za pravdu, že je na paní Bohdalové vidět, že ji vše, co vykládají její hosté, doopravdy zajímá.

Však je také nejen výtečnou kuchařkou, ale také nadšenou chalupářkou a zahradnicí. Lásku k chataření prý zdědila po rodičích. Dnes má chalupu v Českém ráji, pod Kozákovem, a odjíždí tam z Prahy vždy, když jí to čas dovolí. „A je to opravdu ráj!

Trochu z ruky, ale neváhám a nevynechám chvíli být na chalupě a v přírodě. Dřu se jak kůň. A pak se divím, že už nemám sílu jako kůň.“

Hraje i za kamarády…

Ačkoli je Jiřině Bohdalové tolik let, kolik jí je, na důchodový odpočinek nemyslí. V posledních letech je její domovskou scénou Divadlo na Jezerce a lístky na její představení jdou stále rychle na odbyt.

„Jak člověk stárne, ztrácí jednoho po druhém kamarády, i ty nejbližší. Kolik skvělých lidí je v hereckém nebi. A já běhám po jevišti, po plátně… I za ně!“

Foto: Herminapress

Předchozí článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me