Domů     Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
Jiří Štěpnička: Jsem rukodělný člověk
5.1.2022

Celým jménem se jmenuje Jiří Jan Jaroslav Martin Otto Štěpnička, rozený Samec. Je synem prvorepublikové herecké hvězdy Jiřiny Štěpničkové.

V dětství to měl těžké, o maminku na 10 let přišel… Přesto jde v jejích stopách, už pře 40 let je oporou souboru naší první scény.

Když už maminka, herečka Jiřina Štěpničková, kvůli vysokému stupni těhotenství nemohla vystupovat na jevišti, řekla si, že získané volno využije. Odjela do Londýna na herecký studijní pobyt – a Jiří se tam narodil.

„Londýn, hrabství Harrow, okres Middlesex.“ Za pár měsíců, to už se psal rok 1948, se se synkem vrátila domů do Prahy, na Zbraslav, kde vlastnila honosnou vilu. „Tehdy se od nás dalo projít přímo k řece.

Tam byla oblázková pláž, chodili jsme se koupat, a hlavně: když projely parníky, dělaly se vlny! Do těch jsme skákali. To bylo žrádlo!“ Jiřího otcem byl akademický malíř Jiří Samec, manželství ale nevydrželo a záhy bylo rozvedeno.

V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).
V seriálu Čapkovy kapsy si zahrál v epizodě Zmizení herce Bendy (2012).

Batole v polepšovně

V roce 1951 se pokusila Jiřina Štěpničková se synem nelegálně přejít státní hranici na Západ. To se ale nepodařilo, stala se obětí léčky StB. Herečka dostala 15 let a malého, třiapůlletého Jirku drželi šest měsíců v dětském domově.

„Já tomu říkám polepšovna pro batolata. Bylo to v Praze, pod uzamčením, ti opatrovatelé měli pistole…“ Teprve pak si ho mohl jeho otec odvézt. Dalších léta pak bydlel Jiří u něj v Karlových Varech.

Zpočátku žili sami, pak si otec našel přítelkyni Varvaru. „Byla to vlastně moje macecha, ale měl jsem ji moc rád…“ Maminku mohl vídat jen jednou za tři měsíce, s tetou za ní jezdil do věznice v Pardubicích.

Jiřina Štěpničková byla propuštěna na amnestii v roce 1960, Jiřímu už bylo třináct!

Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).
Ve filmu Ve stínu s Ivanem Trojanem (2012).

Jedna místnost na schodech

Jiří se s maminkou vrátil do Prahy. S vilou byl konec, mohli bydlet v jedné místnosti na Zámeckých schodech. „Začal jsem se ale pohybovat mezi těmi nejlepšími osobnostmi té doby. To není vytahování, já si to tehdy ani neuvědomoval, prostě to tak bylo.

Jan Werich, Mac Frič, Jan Zrzavý, Jan Bauch pro mě byli strejdové, Jiřina Šejbalová teta…“ Jiří studoval na gymnáziu Jana Nerudy a svou budoucnost dlouho viděl v oblasti ve výtvarného umění.

A pak se to, ačkoli ho máma od herectví odrazovala, jak mohla, přehouplo k divadlu.

S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).
S Ladislavem Mrkvičkou v pohádce Jak se čerti ženili (1975).

Přes čtyřicet let v Národě

Po studiu na DAMU a po dvouletých zastávkách v Divadle Vítězného února v Hradci Králové (dnes Klicperovo divadlo) a pak ve Státním divadle v Brně se Jiří stal členem činoherního souboru Národního divadla.

„Pro mě to byla a je meka českého divadelnictví!“ V jednom rozhovoru vyprávěl: „Když jsem tam přišel poprvé, bylo dopoledne a nehrálo se. Šel jsem přes jeviště, měl jsem čepici na hlavě a pískal jsem si.

A dostal jsem od jevištního mistra takovej pohlavek! A řekl mi: Chlapče, tady je jeviště Národního divadla!

Tady se nepíská, tady se smeká!“ Ve stejné době přišli do Zlaté kapličky Ivan Luťanský, Petr Svojtka, Táňa Medvecká, Jana Boušková, byl tam Petr Štěpánek.

„Žili jsme družným společenským divadelním životem… Staří bardi věděli o své dominantnosti a moc nás k tomu nepustili. A kdybychom jó zlobili, tak by nás vzali přes prsty.“ V šatně se sešel s pány Jiřím Sovákem a Františkem Filipovským… – co dodat?

Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).
Jako Mlynář s Ladou Jelínkovou v pohádce Pekelná maturita (2003).

Rodina je nejvyšší hodnota

Svou budoucí ženu Janu potkal za studií na gymnáziu, chodili do stejné třídy. „Ona byla takový zvláštní šprt – pod lavicí měla Tichý Don a četla, a přitom se neustále hlásila. A když ji nějaký profesor vyvolal, tak znala odpověď.

Pak už ji ani nevyvolávali…“ Začali spolu chodit v roce 1965, brali se o sedm let později, když už byl na cestě první potomek. „Nemyslím, že jsem byl moc dobrý otec.

Rodinu nesmírně ctím, je to pro mě ta největší hodnota, ale že bych se nějak aktivně zapojoval do výchovy, tak to ne. Rodičovské ambice jsem neměl.“

Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).
Jako primáře ho můžeme vidět v seriálu Modrý kód. Na snímku s Janem Rosákem (2018).

Na řemeslníky je ras

Říká o sobě, že je rukodělný člověk, který má rád řemesla a rád vidí za sebou výsledek svého snažení.

„Divadlo je nehmatatelné, potřebuji tedy rukama udělat něco hmatatelného, třeba kamennou zeď nebo dřevěná vrata, opravit stodolu, prostě něco, na co si můžu sáhnout.“ Před třiceti lety koupili s manželkou v malé vesničce na Šumavě staré stavení, bývalý statek.

Na jednom trámu ve stodole prý našli letopočet 1789! Herec opravil pec („kachel po kachlu bylo potřeba oddělat, zbudovat nový vnitřek ze šamotových cihel“), opravil dveře (nebo vyrobil podle původních nové), obložil koupelnu, postavil plot… „Já každého řemeslníka brzy vyhodím. Když vidím, že neodvádí pořádnou práci, raději si to udělám sám.“

Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).
Jako Dubský v Našich furiantech v Národním divadle s Miroslavem Donutilem jako Buškem ( 2004).

Ježíšek chodí Šumavou…

Dnes bydlí Jiří Štěpnička zase pod Hradem, ve starém pavlačovém domě. „Bydlí se tu čím dál hůř.

Samé hotely, samé turistické atrakce, a rohlík tu nekoupíte…“ Ale štědrodenní Malou Stranu si pochvaluje – to je prý jak za starých časů, zas je to na okamžik ta stará „vesnice“, co patří jen místním.

Většinou ale o tu radost přijde, protože o svátcích bývá s rodinou na své šumavské chaloupce.

S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).
S Veronikou Žilkovou v seriálu Náves (2006).

Jiří Štěpnička ve zkratce

Narodil se 10. dubna 1947 v Londýně ve Velké Británii

Maturita na gymnáziu Jana Nerudy v Praze

1969 ukončil studium na DAMU

První angažmá v Divadle Vítězného února v Hradci Králové

1972–75 Státní divadlo Brno

Od 1975 dosud pražské Národní divadlo

Filmy: např. Křehké vztahy (1979), Strach má velké oči (1980), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Tři životy (2007), Ve stínu (2012)

Seriály: např. Gottwald (1986), Vyprávěj (2009-2013), Labyrint (2017), Modrý kód (2017)

Dabing: jeho hlasem často mluví např. Harrison Ford nebo Michael Douglas

Ocenění: např. Cena Frant. Filipovského za dabing (2002), Cena Thálie za výkon v představení Blackbird (2010)

Rodina: manželka Jana, syn (lékař), dcera (právnička), čtyři vnoučata

V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).
V televizním krimifilmu s Dalimilem Klapkou, Lubou Skořepovou, Alenou Vránovou a Janem Teplým (1987).

Co řekl o…

… o dabingu: „Dabing mám rád, je to pro mě škola. Učím se od těch, co je namlouvám – ať je to Harrison Ford, ať je to Brandauer, ať je to Michael Douglas.“

… o roli Gottwalda v seriálu: „Zvažoval jsem pro a proti, když to odmítnu. Určitě by mě nezastřelili, byla by to jen smrt profesionální. Rozhodl jsem se tehdy, jak jsem se rozhodl, a rozhodl jsem se blbě. Díky tomu jsem se ale naučil říkat ne.“

… o mamince: „Nechtěl jsem, aby máma chodila na moje premiéry, protože mě to znervózňovalo. Ona na ně však vždycky přišla tajně. A uvaděčky mi samozřejmě hned hlásily: Pane Štěpnička, maminka je tady! Byla velmi nekompromisní a dovedla tnout do živého.

Obstát v jejích očích bylo takřka nemožné. Věděl jsem ale, že je dokonalá profesionálka a že jakákoli její připomínka sedí.“

… o sobě: „S představením, které večer hraju, se ráno probudím a celý den ho nosím v hlavě. Nosím si ho, s odpuštěním, i na záchod. Je to možná i tím, že mi chybí schopnost něco ošidit.

Proto mi hrozně vadí ta tendence všechno zjednodušit, s ničím se moc nepárat, všechno obejít nebo aspoň ošulit.“

… o svém rodišti: „Byl jsem na Londýn zvědavý, ale dlouho to nešlo, tak jsem se tím netrápil. No, ono to mohlo jít, ale to bych musel požádat o britské občanství, na které mám ještě pořád nárok. Ale to bych zase nemohl žít tady. A já jsem tady chtěl zůstat.“

… o životě: „Tátova maminka byla velmi vzdělaná ženská a ta mi vždycky říkala: Víš Jiříčku, co tě nezabije, to tě posílí… A já jsem se tím celý život řídil.“

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale