Také se teprve za nesnesitelného vedra rozhodujete, že už si konečně koupíte nějaký ventilátor? Než se vydáte do obchodu, pokusíme se vám poradit.
Mezi ventilátory najdete spoustu typů – stolní, sloupový, stropní, podlahový, s vrtulí i bez… Jaký tedy bude vhodný právě pro vás? Samozřejmě musíte vědět, kde ho budete používat. A velmi důležitým kritériem je bezpečnost.
Hlavně u stolních ventilátorů si prohlédněte mřížku, která kryje vrtuli. Zvolte raději tu, která má menší otvory. Snadno odnímatelná mřížka vám ulehčí čištění, ale měla by být dostatečně zajištěná, aby se nemohla sama uvolnit. Odkryté listy by totiž mohly způsobit vážné zranění.
Nic pro alergiky
Máte-li doma alergika, není ventilátor vhodné řešení, protože všechny víří prach. Ale i zdraví lidé by měli při jejich užívání dbát na to, aby vzduch nefoukal přímo na hlavu. Měl by směřovat od vás do prostoru.
Stolní – hodí se hlavně pro ochlazení v malých místnostech. Většinou se používají na pracovní stoly a mohou být různě velké, od těch větších až po miniaturní k počítači. Ale dají se umístit téměř kamkoliv, ať už na skříňku, nebo na okno. Některé se vyrábějí s klipsnou.
Klady a zápory
+ nízká cena
+ malé rozměry
+ dostatečný výkon
– nižší kvalita, zejména pokud mají plastovou konstrukci
– kratší přívodní kabel
– málo funkcí
Stojanový – je o něco mohutnější než stolní, ale výhody a nevýhody jsou podobné. U tohoto typu ventilátoru bychom měli dát pozor na velikost vrtule. Pro běžný provoz stačí průměr do 30 cm, maximálně 40 cm. Větší vrtule poskytuje vyšší výkon, ale s průměrem vrtule roste hlučnost.
Sloupový – má velkou výhodu v tom, že zabere málo místa a můžete ho postavit téměř kamkoliv. Hodí se i do menších místností, protože proudění vzduchu není tak velké. Jen musíte počítat s tím, že je budete cítit zejména při zemi, což nemusí být příjemné. To hlavní, co si musíte u tohoto typu pohlídat, je stabilita.
+ dají se vybrat i hezké kousky
+ většinou mají více funkcí, některé dokážou ionizovat vzduch
+ mají daleko tišší chod než stolní, takže se dají bez problému používat i v noci
– pocit chladu při zemi
Stropní – Donedávna málo používaný typ ventilátoru se s přibývajícími horkými dny a nocemi vrací na výsluní. Hodí se do větších místností, ale třeba i do dětského pokoje. Protože nepřekáží a nehrozí nebezpečí úrazu. Navíc většinou mívají velmi tichý chod.
Nevýhodou je vyšší cena a nutnost odborné instalace. Cena, kterou zaplatíte za provoz, záleží nejen na tom, jak často jej budete používat, ale také na tom, jestli jde o typ se světlem či nikoliv.
+ jsou bezpečné
+ vysoký výkon
+ více funkcí
– použití pouze pro jednu místnost
– vyšší cena
Kolik zaplatíte?
Cena je důležitá, ale šetřit se nevyplatí vždy. V každém případě se většinou odvíjí od kvality provedení. Levnější modely mají většinou méně funkcí a nejsou nikterak krásné. To ale vůbec neznamená, že by vám nemohly dobře sloužit. Pokud ale chcete ventilátor i jako designový prvek, budete si muset připlatit.
Stolní 270 do 3000 Kč
Stojanový 335 do 4490
Sloupový 894 do 12000
Stropní 2150 do 5000
Kolik energie spotřebují?
Opět je to různé. Ale obecně se dá říci, že to není nijak katastrofální.
Stolní podle typu cca 25 až 40 W
Stojanový cca 55 W
Sloupový cca 30 až 55 W
Stropní bez světla cca 40 W
Stropní se světlem cca 55 až 60 W
Pokud ventilátor nechcete a měli byste raději mobilní klimatizaci, musíte dát pozor, abyste nezaměnili klimatizaci a ochlazovač vzduchu. To se týká hlavně nákupů v e-shopu. V obchodě by vám měl prodavač poradit a vše vysvětlit.
V e-shopu u klimatizace bude uveden výkon chlazení, u ochlazovače výkon chlazení uveden nebude. Když si nebudete jisti, raději vše ověřte.
Obojí ochlazuje
To ano, ale každý z přístrojů pracuje na jiném principu. Pro vás je důležité se zaměřit na chladivo. Mobilní klimatizace mají nějaký druh chladiva, zatímco ochlazovač pracuje pouze s vodou.
Dáváte do nich vodu, případně led, a jejich vypařováním se místnost ochlazuje. Problém je, že se při tom zároveň zvlhčuje vzduch, což nemusíte vůbec potřebovat.
Teplota v místnosti se sice sníží, ale vlhkost stále narůstá až do chvíle, kdy se už další voda nemůže odpařovat a vy se budete cítit jako v prádelně. To může být velmi nepříjemné a určitě nevhodné pro lidi trpící problémy srdce. Jedinou výhodou ochlazovače je jeho energetická úspornost oproti klimatizaci.
Klimatizace zároveň odvlhčuje
A vlhkost se buď kondenzuje, nebo odvádí ven spolu s horkým vzduchem. Hodí se tak tam, kde se chcete nadměrné vlhkosti zbavit.
+ levnější než klasická
+ snadná nebo vůbec žádná montáž
– vysoká hlučnost (Nehodí se tam, kde odpočíváte, a může rušit i při práci.)
– velké rozměry
– nutnost zařídit odvod horkého vzduchu hadicí o průměru asi 15 cm (pootevřené okno sníží účinnost) speciálním otvorem