Domů     Jan Hrušínský: „Vyrostl jsem na jevišti“
Jan Hrušínský: „Vyrostl jsem na jevišti“
4.11.2019

Praprapradědeček hrával u J. K. Tyla, prapradědeček získal koncesi na vlastní divadelní spolek. Po několik generací žili Janovi předkové divadlem. Principálové a pricipálky, herci, herečky. Jeho otec Rudolf pak byl jedním neuznávanějších herců minulých let…

To, že bude hercem, bylo nasnadě odjakživa. Tradice je tradice. „Užíval jsem si, že když jsem přišel ze školy domů, tak v obýváku seděl např. tátův velký přítel Josef Kemr, nebo Jan Werich, nebo spisovatel Vratislav Blažek…

S tátou si povídali, vyprávěli anebo hráli mariáš. Když Kemr s tátou vzpomínali na divadelní společnost, kde oba začínali, tak to pro mě byla divadelní akademie.“

Herectví v genech

Rudolf Hrušínský si přál, aby se jeho synové stali herci. „Můj otec se za jevištěm narodil, já jsem na něm vyrostl. Táta nás obklopil nás vším, co divadlo a film představuje a čím okouzluje.

Pro nás to doslova byla prkna, která představují svět.“ Jan navštěvoval dramatický kroužku Lidové školy umění a také už jako malý hrál na skutečném divadle. Když mu bylo asi osm let, dostal od táty první roli.

Díky tomu se setkal s vynikajícími herci, jako byli třeba Karel Höger, Jiřina Schejbalová, Vlasta Fabiánová, Jan Tříska a řada dalších. To ovlivnilo jeho vztah k divadlu na celý život.

Začátky se Saxanou

Po základní škole byl přijat na hudebně-dramatické oddělení pražské konzervatoře. Vstupoval do světa divadla a filmu v době, kdy se zrovna uzavíral. V té době všechno, co mělo nakročeno ke svobodě, k nádherné tvorbě 60. let, končilo.

Během jeho prvního roku na škole se vyměnili všichni profesoři – ti, co studenty přijímali, byli vyhozeni, a přišli tzv. kádři.

Sedmdesátá léta asi pro umělce nebyla nejšťastnějším obdobím, Jan měl ale to štěstí, že natočil film, který přežil dodnes – Dívku na koštěti. Syn ředitele zoo a Saxanin ochránce Honza alias Jan Hrušínský zdobil v té době stěnu nejednoho dívčího pokojíku…

V Ústí hledej ženu

Hned po konzervatoři se Jan dostal do Činoherní studia v Ústí na Labem, což byla tehdy vyhlášená scéna. Rád na to vzpomíná.

„Ústí bylo skvělé divadlo, skvělí kamarádi, krásný čas v ohavné době.“ Navíc se tam sešel v angažmá s Miluší Šplechtovou, padli si do oka, ona se rozvedla a záhy byla svatba. Do Prahy do Realistického už pak šli společně.

Realistické divadlo bylo v těch letech vlaštovkou mezi pražskými scénami. V době kolem revoluce a asi dva roky před ní bylo Realistické divadlo jakýmsi kulturním centrem odporu proti komunismu. Pro Jana to byly nádherné demonstrace jednoty a soudržnosti.

Radost na Jezerce

„Je příjemné, když člověk ví, že se nevynořil z neznáma, že někam patřil a že zná tváře svých předků.“ I na to asi Jan Hrušínský myslel, když se v roce 2002 rozhodl založit divadelní společnost.

Prvá představení hráli v pár lidech na různých scénách, až získali v r. 2004 do pronájmu někdejší usedlost Jezerka ležící v krásném nuselském parku. „Na začátku jsme byli malá lodička, která plula na klidné hladině.

Teď je Divadlo na Jezerce veliká loď, která pluje na rozbouřené hladině české kultury a těší mě, že tady má práci přes 130 lidí.“ Jan Hrušínský sice o sobě říká, že je skeptik, ale je přesvědčený, že divadlo má lidem dávat radost ze života.

Říká, že ukazovat, že je život těžký, není žádné umění ani objev. Mnohem lepší je dávat naději. Vždyť radost a štěstí je se zdravím a se svobodou tím nejcennějším, co v životě můžeme mít. Tomu odpovídá i zdejší motto – Divadlo, které vás zbaví blbé nálady!

Peníze, peníze…

„Od začátku jsme si řekli, že budeme nadřazovat otázky umělecké těm ekonomickým. A kupodivu, nám to pořád vychází.

Fungujeme dvanáctým rokem a ještě jsme nebyli v dluhu.“ Vezmeme-li v úvahu, že Jezerka nikdy nedostala – na rozdíl od mnoha jiných souborů – od města Prahy žádný grand, je to obdivu i návštěvy hodné. Samozřejmě, že by to nezvládli bez štědrých sponzorů.

Reklama sama o sobě není nic špatného. Byla už ve filmech z první republiky. Vzpomeňme si na cestovní kancelář Čedok ve filmu V&W Pudr a benzin a nebo na lakonické prohlášení Vlasty Buriana ve filmu Funebrák, že „nejlepší mejdlo je Hellada!

Milovaný táta

Pokud Jan Hrušínský mluví o otci, tak vždy s úctou a láskou. „Nejlepší radou do života, jakou mi dal, bylo, když jsme s rybářskou loďkou vyjeli doprostřed řeky a on mě spustil do vody, ačkoliv jsem neuměl plavat! A tak je to i v životě – musíte plavat sami a ukázat, co ve vás je.“

Jana výchovná metoda zjevně zocelila. On i jeho žena ale také při každé příležitosti zdůrazňují, že Rudolf je stále s nimi – jak doma, tak v Divadle na Jezerce. „Táta měl obrovský dar získat okamžitě pozornost diváků a dovedl s ním úžasně zacházet.

Škoda, že jsem se s ním nikdy nesešel na jevišti.“ A škoda, že se nedožil Jezerky, chce se dodat, měl by jistě radost.

Hrad rodu Hrušínských

S Miluší Šplechtovou se Jan poprve potkali už na konzervatoři, pak se sešli v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a, jak už bylo napsáno, brzy se vzali. Jan „vyženil“ syna Nikolu, spolu mají dvě dcery.

Před lety bydleli všichni Hrušínští v rodinné ve vile, kterou do manželství s Janovým otcem Rudolfem přinesla maminka Eva – v přízemí Jan s manželkou, synem a dcerami, nad nimi Rudolf ml.

s manželkou a se třemi syny a v podkroví Mistr Rudolf s paní Evou Hrušínkou. Dnes v tom starém krásném domě bydlí Jan s rodinou. A nad vchodem je pamětní deska se jménem jeho otce…

Jan Hrušínský (59) ve zkratce

Narodil se 9. června 1955 v Praze.

1960-1969 základní škola.

Pražská konzervatoř, hudebně-dramatický obor.

1976-1984 Činoherní studio v Ústí nad Labem

1984-1991 Realistické divadlo

1991-1994 Divadlo Na zábradlí

1994-1997 Městská divadla pražská

Od r. 1997 na volné noze

2002 zakládá Divadelní společnost Jana Hrušínského

2004 získává do pronájmu bývalou nuselskou usedlost a vzniká Divadlo na Jezerce

Filmy: např. Případ Mauritius (1970), Dívka na koštěti (1971), Jak se budí princezny (1977), Konec starých časů (1989), Ceremoniář (1996),

Seriály: např. Místo v životě (2006)

Rodina: bratr Rudolf Hrušínský ml. (herec, 68), strýc Rudolf Hrušínského nejml. (herec, 44)

manželka Miluše Šplechtová (herečka, 57), nevlastní syn Nikola (31), dcery Kristýna (herečka, 29) a Barbora ( 23)

Žije v rodinné vile v pražských Nuslích.

Co řekl…

… o skepsi: „Mám po tátovi sklon vidět věci v horším světle, než jak je tomu ve skutečnosti. Ale aspoň můžu být později příjemně překvapen.“

… o komice: „Poctivě rozesmát hlediště je neskonale těžší než diváky omráčit nějakými složitě vymýšlenými režisérskými kejkli, které často nemají nic společného s myšlenkou autora hry.“

… o herectví: „Herectví je nepřenosné a divákovi je jedno, jak slavné máte rodiče. Je to především řemeslo, a čím lepší herec, tím méně toho musí dělat. Jean Gabin se podíval do kamery, nepatrně přimhouřil oči a každý věděl, co říká. To se nedá naučit.“

… o divadelní svobodě: „Užívám si to, že mám možnost se obklopit lidmi, které mám rád, kterých si mohu vážit a se kterými můžu formovat divadlo podle svého obrazu.“

Text: Helena Leitlová, Foto: archivy divadel

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale