Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí.
Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhalené cihly, betonové stěny a neopracované podlahy.
Periodika o bydlení často uvádějí, že takto nejraději bydlí muži. Jedním z důvodů jsou možná i barvy. Zdi, pokud jsou natřené, pak nejčastěji v tlumených tónech, jako je modrá, šedá, zelená, černá a hnědá, výraznějšími odstíny se natírají pouze detaily. Přesto může být tento styl překvapivě blízký i ženám.
Jak s ním začít
Při zařizování obývacího pokoje začněte „od podlahy“. Ta může být ze dřeva, ovšem lepší je nechat si holou betonovou stěrku. Pořiďte si však několik koberců, především na místa, kde se budete nejvíc pohybovat. Betonová podlaha je totiž chladná.
Pokud nejde přímo o novostavbu, ale o starší zástavbu z cihel, neopracované zdi tu nebudou na závadu, naopak půjde o záměr.
V obytné místnosti si pár holých cihel nechte třeba za pohovkou, v kuchyni mohou být na stěnách vedle linky anebo mezi pracovní deskou a horními skříňami obkládaček.
Surovost neztratí ani tehdy, když je natřete bílou barvou, odhalené cihly jsou dobrým kontrastem černé nebo kovové linky. Variantou je i falešná cihlová stěna z tapety nebo obkladů nebo černá tabulová malba, na kterou můžete křídou psát vzkazy.
Má své typické prvky
Najdete tu odhalené trubky a elektroinstalace, továrenské osvětlení, či okna bez záclon. Protože se tento styl hodí především do velkých prostor a loftů, je to vcelku pochopitelné. Namísto klasických dveří se tu potkáte s různě velikými kovovými konstrukcemi.
Masivní kousky nábytku bývají často z recyklovaného dřeva, v nichž převládají kovové prvky. Klasická převlékací skříňka z továrny? Proč ne!
Kovová kuchyň?
Hodí se i profesionální nerezová kuchyň, kterou můžete doplnit dřevěným ostrůvkem. Místo horních skříněk nechte jen police v kombinaci dřeva a kovu. Židle mohou být klidně barové, dřevěné, anebo kovové budící dojem jakoby oprýskaného plechu.
Žádoucí je také vybavení, které najdete v profesionálních kuchyních a hlavně v továrně. Industriální kuchyň bývá často spojená s obývací částí. Výhodou tak je, že prvky z obytné části můžete prolnout s kuchyňskými: odhalené zdi, dřevo a ocel.
V koupelně může být bílá dlažba
Dosáhnout dojmu nedbalé ležérnosti, kterou industriální styl na první pohled působí, může být někdy těžké. Mluvíme i tady o zařizování. Designová umyvadla do této koupelny radši nepořizujte, nejlepší jsou hranatá, připomínající někdejší klasiku.
Dobře sem zapadne i plechová vana. Skvěle se tu opět bude vyjímat betonová stěrka i bílé obdélníkové obklady s černou spárou. Obkladačky mohou sahat až ke stropu. Sprchový kout nechte bez výrazného přechodu, vše pak jistí velké sklo, anebo černé posuvné panely.
Zástěna může být zhotovena i z čím dál populárnějších luxfer (skleněné tvárnice). Je vhodné, aby baterie i úchyty byly vyrobeny z kontrastujícího černého kovu. Na podlahu si můžete dát dlažbu se strohým černobílým motivem anebo s velkoformátovým vzorem.
Je dobré vědět
*V obývacím prostoru se dají kombinovat kousky designové, jako třeba kožená pohovka, s poklady z bleších trhů a doma vytvořenými kousky. Sežeňte si staré palety, dřevěné krabice, kovové regály z dílny, či starý šicí stroj.
I to můžete využít jako originální kousky, když je natřete a dekorujete logy nebo sloganem.
*Místo klasického chlupatého koberce je vhodné pořídit si tkané textilní koberečky, speciálního efektu dosáhnete předložkami z pravé kůže, například kravské.
*Centrální stropní svítidla je vhodné doplnit kovovými lampami a svítidly vyrobenými například z trubek. Anebo jednoduše můžete nechat ze stropu viset žárovky.
Kde se vzal
Industriální styl využívá kouzla starých továrních hal z doby industrializace. Vznikal v New Yorku a Londýně v 60. a 70. letech minulého století, kdy se ve městech zdražovaly nájmy a umělci si v opuštěných továrnách zařizovali bydlení i ateliéry.
Popularita rostla a styl se nakonec dostal i mezi širší veřejnost a měnil se v luxusní styl bydlení.
Foto: Shutterstock