V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami.
Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben.
Dřevěný
Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať už se jedná o nábytek z masivu nebo z dýhy. Při běžném čištění ho pravděpodobně jen otíráte měkkým dobře vyždímaným hadříkem a vlažnou vodou. Jenže co když je nábytek mastný a jsou na něm skvrny?
Pak je namístě použít saponát. Lepší je vybrat ten, který je přímo určený na dřevo. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují abraziva, mohli byste nábytek poničit.
Po umytí je nejdůležitější vše opravdu pečlivě otřít dosucha, aby se nikam nedostala voda.
Domácí čistič
Vyrobíte je snadno z vody a octa. Měl by být světlý, třeba jablečný nebo bílý vinný, použít můžete i citronovou šťávu. Smíchejte 1 šálek vody se 2 lžícemi octa a přelijte do nádobky. Navlhčete čistý hadřík, důkladně vymačkejte a otřete nábytek.
Závěrečné ošetření
Na dřevěné povrchy se hodí přípravky s olejem. Nemusíte je kupovat, můžete použít jakýkoliv rostlinný olej, ale nejvhodnější je olivový nebo lněný. Olej dřevo konzervuje a také zvýrazní jeho kresbu a dodá nábytku lesk. Zahladí i drobné oděrky a škrábance.
Může ovšem mírně změnit zabarvení dřeva. A jak na to?
Olivový olej
1 šálek olivového oleje nalijte do rozprašovače a nastříkejte na dřevo. Poté nábytek přeleštěte měkkým suchým hadříkem.
Kokosový olej
I ten můžete použít na dřevěná dvířka. Stačí nanést menší množství na bavlněný hadřík a rozetřít po celém povrchu. Opět na závěr vyleštěte.
S povrchovou fólií
Bývá v našich kuchyních vidět nejčastěji, protože je levný, ale přitom vypadá dobře a jeho údržba je snadná. Potřebujete jen vlažnou vodu s trochou saponátu. Nikdy ovšem nepoužívejte přípravky, které obsahují alkohol a ocet, nevhodný je benzin a různá ředidla.
Rozhodně se vyvarujte použití abrazivních přípravků, jako je písek na nádobí. Čistěte povrch malými krouživými pohyby a nikdy příliš netlačte. Přední stranu dvířek pak hned otřete dosucha nejlépe jemnou bavlněnou utěrkou.
Tip: Nábytku s fólií může ublížit pára. Dejte tedy pozor, aby na něj nepůsobila voda z parní konvice a například myčku otvírejte, až když bude pára unikat jen minimálně.
Lakovaný
Mívá buď lesklou, nebo matnou úpravu. Na běžnou údržbu postačí vlhký měkký hadřík. Při větším znečištění či na mastné skvrny použijte mýdlo, pár kapek citronu a teplou vodu.
Pokud nábytek ztratil lesk, zkuste smíchat půl litru světlého piva s troškou citronové šťávy a povrch potřít. Nakonec měkkým hadříkem vyleštěte. Tmavý zase můžete otřít hadříkem namočeným ve vychladlém černém čaji.
Lakovaný nábytek je velmi náchylný k poškrábání, takže jakákoliv abraziva se používat nesmí, nezkoušejte ho otírat ani drsnou kuchyňskou houbičkou. A vyhněte se saponátům, které na povrchu nábytku vytvoří matný film. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují vosky, alkohol či ředidla.
Akrylátový
Ať už máte akrylátová dvířka lesklá nebo matná, měli byste je nejméně jedenkrát ročně po omytí a osušení naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku antistatickým přípravkem. Ten uzavře póry a díky tomu jsou dvířka mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.
Po ošetření ale nesmíte dvířka nejméně čtrnáct dnů čistit a leštit. Drobné šrámy se na akrylátových dvířkách dají opravit, prodávají se k tomuto účelu speciální sady.
Nanolaminát
Nábytek z něj se vyrábí až v posledních letech. Je velmi odolný vůči nárazům, vodě i otiskům prstů, z jeho povrchu lze odstranit i čáry udělané fixou či tužkou. K tomu se nejlépe hodí takzvaná nanohoubička.
Skvrny od potravin odstraníte pomocí běžného saponátu naneseného na vlhkém hadříku z mikrovlákna a následně omyjete teplou vodou. Navíc nanočástice na povrchu zabraňují poškození do hloubky.
Pokud se přesto stane, že vám dítě nebo domácí mazlíček vytvoří nějaké škrábance, pomůže vám obyčejná žehlička. Nábytek prostě přežehlíte, a protože nanočástice reagují na teplo, po zahřátí se znovu zacelí zpět do neporušené plochy.
Nezapomeňte na sklo
Součástí kuchyňských linek bývají také různé skleněné části. Ať už prosklená dvířka nebo zadní část za linkou. Sklo může být čiré, s vnitřním grafickým motivem nebo pískované, leptané či mléčné.
Čiré
K čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čisticí přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i prostředky obsahující alkohol, které usnadní leštění.
Pískované, leptané
U těchto typů skel je potřeba se vyvarovat jakýchkoli běžných přípravků na čištění skla, protože by je mohly nenávratně poškodit.
Leptané a pískované či mléčné sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen s minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy.
Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.
Foto: Shutterstock