Domů     Hoarding: Když se doma vrší věci
Hoarding: Když se doma vrší věci
22.7.2023

Všichni máme své poklady, na nichž lpíme. Dokud jsou uložené ve skříních a šuplíkách, je všechno v pořádku. Problém nastane, když se začnou šířit a zabírat místo na nábytku a na podlaze.

Problém hromadění věcí, v naprosté většině neužitečných a zbytečných, se netýká jen osamělých starých lidí. Obrázky takových bytů z pozůstalosti, kde se dá projít jen po cestičkách mezi navršenými věcmi, se občas objeví jako šokující případ v médiích.

Mnohem častější je ovšem hromadění věcí v méně extrémní podobě. A to se objevuje už v mládí. Záleží na životních okolnostech, zda tento sklon bude sílit. Ohroženější jsou lidé žijící single, na které nepůsobí rodina nebo partner při udržování domova.

Nejde o nepořádnost

Ačkoli to tak vypadá, ve skutečnosti nejde o pouhou nepořádnost. Lidé trpící touto poruchou mají jiný problém – nedokážou se s věcmi rozloučit.

Nemá cenu jim říkat, že nemusí schovávat každou plastovou nákupní tašku, každou použitou obálku s bublinkovou fólií uvnitř, každý kelímek od jogurtu s tím, že se to přece jednou bude hodit. Nemá ani smysl poukazovat na nepatrnou hodnotu vršících se věcí.

Podle psychologů pro tyto lidi hraje roli objem nasbíraných věcí jako celek, nikoli jejich finanční vyčíslení. Proto se nedokážou rozloučit s žádnou drobností, naopak stále hromadí další.

To vede k narůstajícímu nepořádku v bytě, který časem začne bránit normálnímu využití domova až k extrémním případům, kdy se s obtížemi dá udržovat hygiena, vařit, uklízet.

Bývá to v genech

Této poruše se odborným názvem říká hoarding a může postihnout jak lidi jinak duševně zdravé, s normální inteligencí a dobrým vzděláním, tak i trpící psychickým onemocněním, časté to bývá především u demence nebo schizofrenie.

U zdravých lidí se první známky zvýšeného sklonu k hromadění věci mohou objevit už v dětství. Může k tomu vést vrozená genetická mutace, která toto chování vyvolává. Pak se dá vysledovat rodinná linie tohoto postižení.

Častější je ale hoarding jako forma úzkostné poruchy, která nutí postiženého, aby sbíral a shromažďoval věci. Někdy dokonce nejde jen o věci, hoarding se může projevit také sbíráním zvířat ve velkém počtu, často toulavých koček nebo psů z útulku.

Přitom je chov takového množství zvířat zjevně nad možnosti dotyčného, takže jim nedokáže dopřát patřičný prostor a péči. Pro sousedy bývá takový chovatel utrpením, strádají i zvířata, kterých se hromaditel ujal, přestože se na ně citově upnul.

Sběratel, nebo hromaditel?

Rozlišení je poměrně snadné. U sběratelů je zjevné, že se zajímají jen o věci určitého druhu. Mívají také řád v jejich uložení, často si je katalogizují. S postupným nárůstem jejich poklady získávají na sběratelské hodnotě. Nic z toho pro hoarding neplatí.

Vršící se hromady věcí nemají žádnou hodnotu, není v nich systém, majitel sám nemá přehled, co všechno v bytě ukládá. Na rozdíl od sběratele se věcmi dál nezabývá, jakmile jsou jednou odloženy na určité místo, už se k nim nevrací.

Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.
Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.

Zlepšení samo nepřijde

Základní rada odborníků je jednoznačná: Pokud máte pocit, že je hoarding téma vaše nebo někoho z vašich blízkých, neotálejte s vyhledáním pomoci. Samovolně bez léčby se totiž situace nikdy nezlepší, naopak se bude zhoršovat až k neobyvatelnosti domova.

Hlavní brzdou při hledání pomoci bývá stud – postižení mylně považují svůj problém za nepořádnost a stydí se za něj. Z pohledu odborníků ovšem není za co se stydět, stejně jako se nemůžete stydět za své strachy, úzkosti nebo deprese.

Jiné řešení vyžaduje situace s hoardingem u blízkých ve vyšším věku, kde se objevují známky demence. Tam je třeba se poradit s praktickým lékařem na vhodném postupu a případném nasazení léků.

Nutná je samozřejmě také pomoc s údržbou domácnosti, ačkoli se jí postižený senior často vehementně brání.

JAK NA TO SVÉPOMOCÍ

Lidé trpící hoardingem se svůj problém snaží před okolím zatajit a vyřešit raději sami, místo aby kontaktovali odborníky. I když to nebývají snahy příliš úspěšné, pokusit se o to samozřejmě lze.

Je však třeba se na to předem důkladně připravit, a to vnitřně, kdy se smíříte s úbytkem věcí, i prakticky tím, že si sestavíte detailní plán. Vůbec nebude na škodu vyhotovit si ho písemně. Zde je pár užitečných bodů, kterých je dobré se držet:

* Časový rozvrh

Nevrhejte se do třídění uložených věcí impulzivně, pak u nich strávíte spoustu času a výsledek bude mizivý. Ne pro množství nahromaděných věcí, ale kvůli vnitřnímu odporu k jejich vyklízení. Běžné jsou reakce: Vždyť se to ještě může hodit…

Vždyť se to dá opravit… Tento přístup může vyklízení zablokovat a na stavu bytu se nic nezmění. Právě proto je třeba se na úklid duševně připravit a vnitřně se rozhodnout, že je třeba některé věci vyhodit.

Jakmile budete cítit, že to zvládnete, naplánujte si vyklízení konkrétně, ale jen na malém kousku bytu, například: „sobota odpoledne – úklid kolem lednice“.

* Po malých krůčcích

Plán na vyklízení by měl vzít v úvahu také fyzickou a psychickou náročnost celého procesu. Jinak řečeno, nechtějte toho po sobě v krátké době příliš mnoho, to by mohlo vést ke ztroskotání snah.

Konkrétně to znamená vyhradit si na vyklízení nanejvýš pár hodin a pokračovat až za několik dnů. Jinak se může psychika, dlouhodobě nastavená na hromadění, vzepřít a úklid zablokovat.

Tip: Zvláště náročné na čas je probírání tiskovin, časopisů, letáků. Pokud je nechcete bez prohlížení vynést, pak na důkladné pročtení hromádky publikací o výšce 1 cm ??? jsou třeba asi 4 hodiny. Kartonovou krabici o výšce 50 cm s tiskovinami budete pročítat měsíc.

* Nejdřív uklidit na podlaze

Hoarding se stává problémem, když vrstvící se věci začnou bránit volnému pohybu po bytě. Proto je uvolnění podlahy tak důležité.

Psychologicky to má navíc nesmírný efekt, protože vyčištění podlahy signalizuje ústup chaosu, prostor opět začne patřit člověku a nikoli věcem, které se v bytě nahromadily.

* Zlaté pravidlo pro třídění

Z koutku bytu, který prochází důkladnou inventurou, byste si měli ponechat věci jen dvou kategorií – ty, které se vám opravdu líbí, a ty, které jsou skutečně užitečné.

Všechno ostatní je třeba vyhodit, což je ovšem krok, který lidem s hoardingem dělá obrovské problémy. Šikovnou pomůckou proto bude velká krabice, kam se dají prozatím uložit věci, u nichž se nedokážete rozhodnout.

Ovšem s tím, že se v určený den při další fázi třídění vyhodí nebo uloží na správné místo.

Co určitě vyhodit:

– Nedodělané vlastní výrobky

Proč? Protože jsou nepovedené a už v minulosti jste si nevěděli rady, jak pokračovat a věc zachránit. Od té doby se nic nezměnilo. Je jedno, jestli jde o háčkování, rozešité šaty, pokus o loď v láhvi nebo výměnu zipu.

Něco půjde odnést k profesionálům, kteří práci zachrání a dokončí, zbytek vyhoďte.

– Nezdařené opravy

Platí o nich totéž co o vlastních výrobcích. Nechte zachránit, co půjde v opravnách, s ostatním se rozlučte.

– Oblečení, které nenosíte

Existují různé typy oblečení, které leží ve skříních, aniž by se dostaly na denní světlo.

Věci podivné, které se vám nikdy nelíbily, pak obnošené, v nichž už se sice nedá vyjít na ulici, ale říkáte si, že na doma nebo na zahradu by ještě byly dobré, přitom je ve skutečnosti nikdy nevytahujete. A pak samozřejmě kusy menšího čísla, než nosíte dnes. Slibovat si, že do nich ještě zhubnete, je čirá bláhovost.

* Zdánlivě užitečné věci

Skleničky od marmelád má smysl skladovat jen v případě, že je skutečně použijete k zavařování. Reklamní a značkové tašky sice upotřebíte, ale rozhodně je nepotřebujete ve velkém množství, stačí pár kusů. Totéž plastové obaly.

I ty by měly skončit spíš v kontejneru na tříděný odpad, neboť v bytě jen zbytečně zabírají místo a jen minimum z nich ještě někdy skutečně využijete. Rozmanité reklamní předměty pak nejsou vůbec k ničemu, jen zvětšují chaos v bytě.

Extra tip: Pozvěte si pomocníka

Ve dvou se to lépe táhne, což při vyklízení zaplněného bytu platí dvojnásobně. Pomocník nebude na nashromážděné věci citově vázaný a reálněji uvidí jejich hodnotu.

Problémem ale bude výběr vhodné osoby, neboť lidé trpící hoardingem se za svůj byt natolik stydí, že k sobě nezvou přátele ani příbuzné.

Na rozdíl od zahraničí u nás neexistují organizace na podporu lidí s touto poruchou, kde se dá domluvit výpomoc s vyklízením, takže je třeba hledat jinde, například u placených pomocníků v domácnosti.

Foto: Shutterstock

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští