Ono se to snadno říká, ale jak to udělat, když večer nemůžete usnout, během noci se třikrát probudíte a ještě před zvoněním budíku už jste úplně vzhůru?
Podle statistik trpí nespavostí každý třetí dospělý člověk. A příčin je obrovské množství, tak velké, že je ve zkratce ani nelze vypočítat. U nespavosti rozlišují lékaři dva základní typy.
* Ten první souvisí s nějakým zdravotním problémem. Nelze ho tedy léčit přímo. Zmizí jen tehdy, když se bude léčit prvotní problém. Patří sem například alergie, onemocnění srdce, rozedma plic, při níž se obtížně dýchá, revmatická artritida a další nemoci.
* Druhý typ nespavosti souvisí s psychikou a odráží se v něm naše povahové sklony, naučené reakce, myšlenky, emoce… Začíná akutní formou, která se může přehoupnout do chronické.
Ta nás může trápit dlouhá léta, než vůbec poznáme, že se jedná o nemoc a než poté najdeme způsob, jak se jí zbavit.
Bez ohledu na to, kterým typem nespavosti trpíte, s největší pravděpodobností můžete tento problém ze svého života odstranit. Některé potíže dokonce zdoláte svépomocí.
I. Nacvičte si rituály
Když se ukládáme do postele, není nic lepšího, než se naučit pár rituálů a osvojit si několik návyků. Říká se tomu „hygiena spánku“. Provádíme ji asi hodinu před tím, než jdeme spát. Vždy nám otevře tu nejlepší cestu do říše snů.
* Lehce si zacvičte. Tento rituál provádějte aspoň 2 hodiny před ulehnutím. Cvičení samo o sobě zvyšuje bdělost, proto je důležité dodržet „lehce“. Vhodné jsou například krátká procházka, jízda na rotopedu, pár dřepů nebo strečink. Stačí 15 – 20 minut. Krátce po cvičení se začne vaše tělo uvolňovat.
* Vykoupejte se v teplé vodě. Automaticky uvolníte své svaly a tím odstraníte úzkost a silné vzrušení. Krásně se zklidníte. Můžete přidat pár kapek aromaterapeutického olejíčku podporujícího spánek (vhodné jsou levandule, mandarinka, benzoe, majoránka).
Rozpusťte ho v 10 ml smetany, kterou vlijte do lázně. Nebo důkladně rozmíchejte v lžičce medu. Samotný zůstane plavat na hladině a jeho účinek na tělo se tak sníží.
* Pusťte si tichou hudbu. Pomůže navodit automatické uvolnění.
* Ztlumte světlo. Střeží vrátka vašeho spánku.
* Dejte si lehké jídlo. Je to další způsob, jak navodit uvolnění. Jídlo by mělo mít více bílkovin a méně tuku.
Sáhněte po tvarohu, plátku krůtího masa, kousku čerstvého ovoce, sklenici mléka (pokud ho snášíte), hrsti burizonů nebo šálku teplého kuřecího vývaru s nudlemi.
II. Naučte se spát
Základním pravidlem je, že spánek si neporučíte a nedá se přímo ovládat. Spousta činností ale dokáže spánek navodit. A tyto činnosti už ovládat lze, můžete se je snadno naučit a osvojit.
1. Nedávejte si přímé rozkazy
Převalujete se na posteli z boku na bok a stále si přikazujete: „Už spi!“? Nedělejte to. Příkazy paradoxně udržují organismus v bdělosti a spánku brání.
2. Vyrábějte melatonin
Místem, kde se duše setkává s tělem, je mozková šišinka. Není o moc větší než špendlíková hlavička. Právě šišinka hraje u spánku důležitou roli. Reguluje denní rytmy, a to tak, že vylučuje hormon melatonin.
Ten má vliv na specifické shlukování neuronů v mozku, které „zapínají“ spánek. Snížení intenzity světla podněcuje šišinku k vylučování melatoninu. Silné světlo naopak vylučování melatoninu brání.
Ideálně tak potřebujeme spoustu přirozeného světla během dne a hlubokou tma v noci.
* Pokud pobýváte během dne spíše v prostředí s umělým osvětlením, co nejvíce to jde, jděte ven. Pomůže ale i dvacetiminutová procházka.
* V místnosti se snažte ovlivnit povahu osvětlení. Používejte nepřímé světlo, které neoslňuje a nenamáhá oči.
* Když půjdete spát, zajistěte si v místnosti tmu. Nedávejte si do blízkosti postele světelné hodiny.
* Musíte jít v noci na toaletu? Nedrážděte svou šišinku záplavou světla. Použijte jen tlumené osvětlení. Kupte si vypínač s postupnou regulací stmívání a večer si ho nastavte na minimum.
* Ráno by vaše okna neměla propouštět světlo vůbec, nebo jen hodně málo.
3. Serotonin také potřebujete
Je to další klíčový přenašeč, který se podílí na spánku. Přirozeně ho vyrábí váš mozkový systém. Jak pomoci tělu, aby si vyrobilo optimální množství serotoninu?
* Omezte příjem bílého cukru. Problém není ani tak v tom cukru, který si dáváte do kávy nebo čaje.
Spousta potravin obsahuje „skrytý cukr“ – sušenky, zákusky, zmrzlina, bonbony, želé, džem, koblihy, sirup… K jeho zpracování potřebujete komplex vitaminů skupiny B. Ale ten také potřebujete, aby si tělo vyrobilo serotonin.
Když si „béčka“ vyplýtváte na cukr, nezbudou pro serotonin a jeho nízká hladina způsobí potíže s usínáním.
* Jezte potraviny bohaté na vitaminy ze skupiny B – například avokádo, banány, otruby, rýže natural, neloupaná pšenice, vajíčka, luštěniny, ořechy (zvláště arašídy), pšeničné klíčky, celozrnný chléb nebo sójové boby.
* Jednou ze základních látek k výrobě serotoninu je aminokyselina zvaná tryptofan. Nachází se v hovězím mase, v krůtím mase, v drůbeži, rybách, mléce, sýrech, vajíčkách, luštěninách a v listové zelenině.
4. Dále nezapomeňte
* Dobře si před ulehnutím do postele vyvětrat.
* Zkontrolovat teplotu v místnosti. Měla by být někde mez 16 – 22 stupni Celsia.
III. Krotíme své emoce
Umíte rozdělit své pocity? Podle psychologů je můžeme vložit do čtyř škatulek:
a) Nepříjemné a klidné: zklamání, marnost, skleslost, sklíčenost, zádumčivost, zoufalství, deprese… Tyto emoce nejsou pro spánek úplně nejhorší, přesto ale nepřinášejí úplně přirozený a klidný odpočinek.
b) Příjemné a klidné: jasná mysl, „klid v duši“, tiché uspokojení, poklid, vyrovnanost… Ideální emoce pro váš spánek.
c) Nepříjemné a vzrušené: naštvaný, rozrušený, pobouřený, zlost, vztek, hněv, podráždění, nevole, odpor, nepřátelství… Tento emoční stav je pro spánek úplně nejhorší. Je velmi obtížné při těchto emocích usnout.
d) Příjemné a vzrušené: radost, nadšení, štěstí, euforie, extáze… Myslíte si, že tento stav emoci je pro spaní skvělý? Omyl! Všeho moc škodí a ani přílišné vzrušení spánku moc neprospívá.
Emoce přicházejí automaticky. Ale my je můžeme záměrné zpracovat ke svému prospěchu. Stačí se to naučit.
* Na starost a úzkost se můžete pohledem záměrného myšlení podívat jako na něco neužitečného a zbytečného. Většinou věci, které budí naše starosti, směřují do budoucnosti. Ještě se nestaly. Je to výtvor naší představivosti.
Duchové, které jsme vykouzlili ze své nejistoty. Straší-li vás v posteli automatické myšlenky, na pár minut vstaňte. Najděte si klidné místo a napište si záměrné protiklady, které neutralizují automatické starosti. Pak si lehněte a soustřeďte se na napsané.
*Zlost je určitá forma nekázně. Začíná většinou frustrujícím zážitkem. Něco chcete a nemůžete to mít. Něčeho se chcete zbavit a nelze tomu uniknout. Nezávislé myšlenky, které jdou proti automatickým nápadům, jež vyvolávají zlost, vás uklidní.
* Všimněte si, že za většinou vašich pocitů viny stojí příliš přísné superego – běžně se mu říká špatné svědomí. Pokud před usnutím myslíte na to, co hrozného jste udělali nebo si vyčítáte něčí škodu, budete těžko usínat.
Superego je ta část osobnosti, která zastupuje naše rodiče v jejich nepřítomnosti. Byli vaši rodiče nadměrně přísní a panovační? Kontrolovali vás příliš? Pak může být vaše superego trestající, a to není nikdy spokojené.
Podle něj se vždycky chováte nevhodně a špatně. Tady vám nezávislé myšlenky, které potírají nápady budící pocity viny, pomohou, abyste se uvolnili a uklidnili.
Na kvalitu spánku mají vliv i další aspekty, například sny a noční můry, práce na směny, životní styl, alkoholismus…
Když v noci nedýcháte
Spánková apnoe. Tak se říká řadě krátkých nočních zástav dechu. Stává se, že se dýchání ve spánku úplně a často zastavuje na deset sekund i víc. Zajímavé je, že pokud trpíte apnoí, nepociťujete potíže s nespavostí. Jste ale unavení a ospalí ve dne.
Dalším znakem spánkové apnoe je hlasité chrápání. A tak je váš partner většinou první, kdo si všimne, že něco není v pořádku. Na vás pak je, abyste se objednali do Centra spánkové medicíny. Po vyšetření vám lékař může nabídnout například tzv. tracheostomii, která zvětší dýchací trubici a dýchání je pak snadnější.
I tady můžete, kromě toho, že omezíte alkohol, přestanete kouřit a pokusíte se snížit stres na minimum, vyzkoušet jednoduchý nápad.
* Nechte si do zadní části pyžama zašít tenisový míček. To vám automaticky zabrání spát na zádech.
A ještě jedna rada: Většina lidí, kteří trpí touto poruchou, je obézní. Je-li to i váš případ, začněte se intenzivně pracovat na snížení své váhy.
Zdroj: Frank. J. Bruno: Hezky se vyspěte, Foto: Shutterstock