Domů     Folie na okna se vyplatí
Folie na okna se vyplatí
27.6.2023

I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí.

Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich účelu.

Podle toho je třeba také vybírat a nejdříve si upřesnit, co konkrétně od folie očekáváte. Má chánit před vedrem? Před zloději a střepy? Před ztrátami tepla v zimě? Má vykouzlit soukromí zneprůhledněním okenních skel?

Kam ji dát?

I to je zásadní krok rozhodnutí, protože umístění na vnější nebo vnitřní část okna se významně spolupodílí na efektu folie.

Venkovní reflexní folie jsou účinnější, protože odrážejí světlo a teplo ze slunečního svitu ještě dříve, než se dostane na skleněnou plochu. Zabrání tedy prohřátí okna, které pak ohřívá interiér. Snižuje také oslnění.

Ve folii je reflexní kovová vrstva, která odrazí až 80 % tepelné energie dopadající na okno. Slabinou umístění na vnější stranu okna je kratší životnost daná tím, že folie musí odolávat působení povětrnostních vlivů.

Další výhody

Blokováním UV záření folie chrání bytové textílie, koberce, nábytek a další vybavení před blednutím v místech, kam oknem dopadá sluneční světlo.

Dá se nanést i na dvojitá a trojitá okna, což u interiérové folie nejde. Folie totiž sklo zahřívá a zimě by pak mohlo dojít k tomu, že by rozdíl mezi vnitřním zahřátým sklem a vnějším o mrazivé teplotě byl tak veliký, že by hrozilo prasknutí.

Vnitřní reflexní folie mají sice při ochraně před slunenčím světlem nižší účinnost, tu ale vyvažuje delší životnost. I u tohoto typu folie pomáhá kovová vrstva odrážet sluneční záření, ale až po průchodu sklem, takže se okno ohřeje.

Ve srovnání s venkovní folii má asi o třetinu nižší efekt, zachytí asi 50 % sluneční energie. Kovová reflexní vrstva ale funguje i směrem do místnosti, takže odráží zpět teplo, které by jinak dopadalo na sklo a uniklo ven.

Další výhody

Stejně jako exteriérová folie brání i vnitřní pronikání škodlivého UV záření, zadrží až 99 % paprsků.

Může zabránit rosení skla v zimě, neboť ho zahřívá, tím snižuje srážení vlhkosti.

Folie omezují blednutí bytového textilu a dalších materiálů na místech, kam dopadá oknem slunce.

Zrcadlový efekt

Kovová reflexní vrstva samozřejmě vytváří zrcadlový efekt, ale při pohledu z vnitřní strany je průsvitná. Podle úpravy folie může být tento efekt snížený nebo naopak zesílený tak, až vytváří při vnějším pohledu na okna skutečně dojem zrcadla.

Je to ale jen optický vjem, závislý na dopadu světla. Jinak řečeno, zrcadlové folie na oknech vykouzlí pocit soukromí a budou chránit před cizimi pohledy, ale jen za dne. V noci je tato fólie i při pohledu z ulice stejně průhledná jako samotné sklo.

Pozor: Zrcadlová folie může odrazem výrazně obtěžovat obyvatele okolích domů, i to je třeba vzít v úvahu při rozhodování o jejím pořízení na okna.

Průsvitná, nikoli čirá

Reflexní folie se mohou zásadně lišit množstvím světla, které propouštějí dovnitř, čili tím, nakolik stíní. Kovová vrstva jim současně dává lehké zabarvení, které může mít stříbřité, bronzové nebo šedavé tónování.

Navíc platí, že čím výraznější je zrcadlový efekt a tedy silnější kovová vrstva, tím současně do místnosti prochází méně světla.

Tip: Nevýhody reflexních vrstev, které omezují průchod světla, řeší nová generace okenních folií vyráběných nanotechnologií. Ta umožňuje odrážet teplo, které sluneční paprsky přinášejí, ale nechat prostupovat ve vysoké míře světlo.

U střešních okem mohou folie znamenat skutečnou úlevu od letního vedra a oslnění.

Máte doma vedro?

Pokud se byt v létě příliš přehřívá, pak jsou vhodnější termoizolační folie než reflexní. Ty jsou vytvořené speciálně pro omezení průchodu tepla oknem – a to v obou směrech, takže pomáhají i v zimě, kdy udrží teplo v místnosti a snižují jeho ztráty oknem.

Přirozeného denního světla propouštějí více, neboť ho neblokuje reflexní vrstva. To může být výhoda i slabina, záleží na konkrétních podmínkách bytu i představách uživatele.

V některých případech se dají s užitkem kombinovat vlastnosti termoizolační folie s vnější reflexní folií, například na velkých jižně orientovaných oknech nezastíněných stromy nebo zástavbou.

Bezpečnostní folie

To je další typ okenních folií. S reflexní a termoizolační folií sdílí schopnost zachytit až 99 %

UV záření, snižují i přehřívání interiéru a oslnění, ale jjich hlavním účelem je maximální zpevnění skla. Chrání před poškozením a proražením údery, při prudkém zabouchnutí okna větrem, ale i při krupobití.

Pokud už dojde k roztříštění skla, folie ho udrží pohromadě a zabrání vysypání střepů. Vzhledově může být tato folie zcela nenápadná, pak propouští maximum světla, ale jsou i varianty tónované a zrcadlové.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte