Domů     Folie na okna se vyplatí
Folie na okna se vyplatí
27.6.2023

I když nenahradí klimatizaci, citelně sníží zahřívání oken a místnosti slunečními paprsky. V chladných měsících zas brání úniku tepla ven. A to ještě není všechno, co okenní fólie umí.

Vytvářejí tepelnou i světelnou bariéru, filtrují UV záření, brání rozbití skla a rozsypání střepů. Tyto schopnosti mají všechny okenní folie, jen v různé míře podle jejich účelu.

Podle toho je třeba také vybírat a nejdříve si upřesnit, co konkrétně od folie očekáváte. Má chánit před vedrem? Před zloději a střepy? Před ztrátami tepla v zimě? Má vykouzlit soukromí zneprůhledněním okenních skel?

Kam ji dát?

I to je zásadní krok rozhodnutí, protože umístění na vnější nebo vnitřní část okna se významně spolupodílí na efektu folie.

Venkovní reflexní folie jsou účinnější, protože odrážejí světlo a teplo ze slunečního svitu ještě dříve, než se dostane na skleněnou plochu. Zabrání tedy prohřátí okna, které pak ohřívá interiér. Snižuje také oslnění.

Ve folii je reflexní kovová vrstva, která odrazí až 80 % tepelné energie dopadající na okno. Slabinou umístění na vnější stranu okna je kratší životnost daná tím, že folie musí odolávat působení povětrnostních vlivů.

Další výhody

Blokováním UV záření folie chrání bytové textílie, koberce, nábytek a další vybavení před blednutím v místech, kam oknem dopadá sluneční světlo.

Dá se nanést i na dvojitá a trojitá okna, což u interiérové folie nejde. Folie totiž sklo zahřívá a zimě by pak mohlo dojít k tomu, že by rozdíl mezi vnitřním zahřátým sklem a vnějším o mrazivé teplotě byl tak veliký, že by hrozilo prasknutí.

Vnitřní reflexní folie mají sice při ochraně před slunenčím světlem nižší účinnost, tu ale vyvažuje delší životnost. I u tohoto typu folie pomáhá kovová vrstva odrážet sluneční záření, ale až po průchodu sklem, takže se okno ohřeje.

Ve srovnání s venkovní folii má asi o třetinu nižší efekt, zachytí asi 50 % sluneční energie. Kovová reflexní vrstva ale funguje i směrem do místnosti, takže odráží zpět teplo, které by jinak dopadalo na sklo a uniklo ven.

Další výhody

Stejně jako exteriérová folie brání i vnitřní pronikání škodlivého UV záření, zadrží až 99 % paprsků.

Může zabránit rosení skla v zimě, neboť ho zahřívá, tím snižuje srážení vlhkosti.

Folie omezují blednutí bytového textilu a dalších materiálů na místech, kam dopadá oknem slunce.

Zrcadlový efekt

Kovová reflexní vrstva samozřejmě vytváří zrcadlový efekt, ale při pohledu z vnitřní strany je průsvitná. Podle úpravy folie může být tento efekt snížený nebo naopak zesílený tak, až vytváří při vnějším pohledu na okna skutečně dojem zrcadla.

Je to ale jen optický vjem, závislý na dopadu světla. Jinak řečeno, zrcadlové folie na oknech vykouzlí pocit soukromí a budou chránit před cizimi pohledy, ale jen za dne. V noci je tato fólie i při pohledu z ulice stejně průhledná jako samotné sklo.

Pozor: Zrcadlová folie může odrazem výrazně obtěžovat obyvatele okolích domů, i to je třeba vzít v úvahu při rozhodování o jejím pořízení na okna.

Průsvitná, nikoli čirá

Reflexní folie se mohou zásadně lišit množstvím světla, které propouštějí dovnitř, čili tím, nakolik stíní. Kovová vrstva jim současně dává lehké zabarvení, které může mít stříbřité, bronzové nebo šedavé tónování.

Navíc platí, že čím výraznější je zrcadlový efekt a tedy silnější kovová vrstva, tím současně do místnosti prochází méně světla.

Tip: Nevýhody reflexních vrstev, které omezují průchod světla, řeší nová generace okenních folií vyráběných nanotechnologií. Ta umožňuje odrážet teplo, které sluneční paprsky přinášejí, ale nechat prostupovat ve vysoké míře světlo.

U střešních okem mohou folie znamenat skutečnou úlevu od letního vedra a oslnění.

Máte doma vedro?

Pokud se byt v létě příliš přehřívá, pak jsou vhodnější termoizolační folie než reflexní. Ty jsou vytvořené speciálně pro omezení průchodu tepla oknem – a to v obou směrech, takže pomáhají i v zimě, kdy udrží teplo v místnosti a snižují jeho ztráty oknem.

Přirozeného denního světla propouštějí více, neboť ho neblokuje reflexní vrstva. To může být výhoda i slabina, záleží na konkrétních podmínkách bytu i představách uživatele.

V některých případech se dají s užitkem kombinovat vlastnosti termoizolační folie s vnější reflexní folií, například na velkých jižně orientovaných oknech nezastíněných stromy nebo zástavbou.

Bezpečnostní folie

To je další typ okenních folií. S reflexní a termoizolační folií sdílí schopnost zachytit až 99 %

UV záření, snižují i přehřívání interiéru a oslnění, ale jjich hlavním účelem je maximální zpevnění skla. Chrání před poškozením a proražením údery, při prudkém zabouchnutí okna větrem, ale i při krupobití.

Pokud už dojde k roztříštění skla, folie ho udrží pohromadě a zabrání vysypání střepů. Vzhledově může být tato folie zcela nenápadná, pak propouští maximum světla, ale jsou i varianty tónované a zrcadlové.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý