Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale nevíte, co se svým zvířecím členem rodiny? Nechce se vám ho nechávat doma nebo ho umisťovat do zvířecího hotelu? Vezměte ho s sebou!
Dovolená je časem vyhrazeným pro nás a ty nejbližší, kam většinou počítáme i domácí mazlíčky, ať už se jedná o psi, kočky, králíky či jiná zvířata.
Pokud chcete svého parťáka vzít s sebou, nemusíte jet jen na chalupu – v České republice i v zahraničí přibývají ubytování, kde tolerují nebo dokonce vítají návštěvníky se zvířaty. Většinou však musíte počítat s příplatkem.
Existují dokonce hotely s označením Pet friendly a logem oranžové psí tlapky, které jsou na čtyřnohé návštěvníky připraveny a poskytují jim i jejich páníčkům skvělé zázemí.
Půjčí vám zde například misku a pelíšek, můžete tu zakoupit krmivo a hračky a k dispozici jsou i ručníky pro utírání mokrých psích tlapek. Chlupáči smí většinou také do hotelové restaurace.
V okolí ubytování jsou samozřejmě prostory na venčení a sáčky i koše na exkrementy.
V některých zemích (Itálie, Chorvatsko atd.) najdete také psí pláže, které jsou vybavené lavičkami, zdroji pitné vody, sprchami pro psi a samozřejmě opět koši a sáčky na exkrementy. Svého čtyřnohého kamaráda můžete vzít dokonce na výlet i lodí!
Například na vyhledávači jachet Boataround.com lze přímo vyhledat plavidla, na které smíte se zvířaty.
Cestování se psem či jiným domácím mazlíčkem do zahraničí může být velké dobrodružství, ale také zodpovědnost.
Dlouhá jízda nebo let letadlem však může být pro vašeho miláčka velmi stresující, proto si to vždy nejprve dobře promyslete, zvažte schopnosti konkrétního zvířete a na cestu se dobře připravte.
Pokud se rozhodnete se svým čtyřnohým miláčkem cestovat letecky, informujte se u dané letecké společnosti o podmínkách přepravy.
Kočky a malá plemena psů smějí většinou na palubu ve schránce s nepropustným dnem, která se vejde pod sedadlo a nepřekročí hmotnost 8 kilogramů (včetně hmotnosti zvířete). Mazlíčka samozřejmě nesmíte pouštět během cesty ven. Větší zvířata musí být přepravována v nákladním prostoru.
Kromě pravidel letecké společnosti si samozřejmě musíte zjistit i podmínky pobytu se zvířetem v dané destinaci. Každý stát má totiž určité požadavky na vstup se zvířaty, kterými je třeba se řídit. Návštěva veterináře před cestou vás pravděpodobně nemine.
V zemích EU je nutné označení psa mikročipem s příslušnou ISO normou pro mikročipy a čtecí zařízení, očkování proti vzteklině a průkaz zvířete (tzv. petpas) vystavený veterinářem, v kterém je zaznamenané číslo čipu, provedená očkování a další informace o zvířeti.
Některé země navíc vyžadují například odčervení psa před cestou (většinou 120 až 24 hodin před vstupem do země), pohyb psa pouze na vodítku či s náhubkem a podobně.
V případě mikročipů existuje výjimka pro zvířata s čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Jak už bylo řečeno, očkování proti vzteklině je povinné a každý rok se přeočkovává.
Za hranice pak můžete vycestovat až jednadvacet dní po aplikaci vakcíny. Výjimkou jsou zvířata mladší dvanácti týdnů, s nimiž lze do některých zemí vstoupit bez potřebného očkování, avšak u některých destinací je třeba zažádat o výjimku z povinného očkování.
Také není od věci zjistit si rizika nákazy různými nemocemi, jako je například psinka, ničivka a podobně.
Pokud cestujete do země mimo Evropskou unii, budete si muset opatřit veterinární osvědčení, kterým budete schopni doložit, že je váš pes zdravý a splňuje podmínky pro vstup do dané destinace.
V rámci EU smí jednoho člověka při cestování doprovázet maximálně pět zvířat. K navýšení může dojít jen v případě uvedení relevantního důvodu, jako je účast na soutěži, výstavě, sportovní akci a tak dále. Uvedený důvod musíte samozřejmě písemně doložit.
Dalším pravidlem je zákaz nebo omezení vstupu bojových a nebezpečných psích plemen do některých zemí. Mezi takové rasy patří například americký pitbulteriér, americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér nebo anglický bulteriér.
Pokud vlastníte některé z těchto plemen, bohužel se svým miláčkem pravděpodobně nepodíváte například do Španělska či Francie.
A co vše tedy svému čtyřnohému kamarádovi zabalit?
Určitě nezapomeňte na již zmíněný petpas a případně další potřebné dokumenty, obojek s vodítkem, dostatek krmiva, na které je zvíře zvyklé, pamlsky, vodu, misku, sáčky na exkrementy, pelíšek nebo podložku, oblíbenou hračku a přepravní box.
Hodit se vám může také identifikační štítek na obojek obsahující jméno zvířete a kontakt na vás, psí lékárnička, osuška nebo hadřík a vlhčené ubrousky.
Pokud míříte za teplem, myslete na to, že váš čtyřnohý miláček nemusí horka dobře snášet, dbejte tedy, aby měl dostatek tekutin a pořiďte mu chladící podložku.
Zajistit byste pro něj měli také cestovní pojištění, které pokryje případnou veterinární péči nebo způsobené škody. Pokud je vaše zvířátko náchylné k žaludečním nevolnostem, můžete mu před cestou podat Kinedryl, nejprve se však poraďte se svým veterinářem.
Cestování s domácím mazlíčkem se může zdát náročné, ale pokud budete dobře připraveni, vše určitě proběhne hladce. Tak už na nic nečekejte a vyrazte na rodinnou dovolenou s celou smečkou! Čekají na vás nezapomenutelné zážitky.