Šachy nebo Člověče nezlob se už nemusíte hrát jenom doma. Zkuste si pořídit figurky ve větší velikosti a pak si na zahradě k nim upravit terén. Uvidíte, že vás to začne bavit! A co vše lze na zahradě hrát?
Šachy
Tato společenská hra je v dnešní soutěžní podobě považovaná i za odvětví sportu, a má dokonce už charakter vědy. Cílem hry je mat, tedy takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit.
Šachy neobsahují prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů. Přesto ji hrají miliony lidí na celém světě, mezi nimi i ti, pro něž je jen zábavou.
Jak se hrají
Šachy se hrají na čtvercové desce rozdělené na 8×8 polí střídavě černých a bílých. Na ní má každý hráč na počátku hry celkem šestnáct kamenů, osm pěšců a osm figur pěti druhů: krále, dámu, po dvou věžích, střelcích a jezdcích.
V létě bývají velkým hitem zahradní šachy. Dají se koupit, můžete si je nechat vyrobit na zakázku a ti šikovnější si figurky vyřežou sami. Namalovat si na zem bíločerná pole je pak už hračkou.
Tip:
* Zahradní šachy si můžete pronajmout.
* Kdo se nechce učit složitá pravidla, vystačí si s dámou.
Kubb
Jde o starou vikinskou venkovní hru pro dvě družstva. Jedno družstvo může mít jednoho nebo až šest členů, nejčastěji se ale hraje v menších družstvech do tří členů.
Je velmi oblíbená zejména v severských zemích, odtud asi pochází i název, neboť slovo Kubb má v gotlandském nářečí švédštiny význam dřevěná kostka.
Jak se hraje
Kombinuje princip kuželek, hry petanque a verze s čísly i princip šipek. Pro její realizaci stačí herní souprava a prostor cca 8×5 m.
Hraje se na pokud možno rovné ploše bez překážek, na níž by neměl být vyšší porost, například neposekaná vysoká tráva, ale jinak může být povrch hřiště libovolný. Herní plán najdete v každém balení hry, kterou si můžete objednat i na internetu.
Člověče, nezlob se
Tak tuto hru asi znají všichni. I tady platí, že různé velikosti figurek si můžete vyrobit anebo si je koupit. Vyřežte si je třeba ze starých špalků, které vám u chalupy zbyly od zimy.
Postavičky lze samozřejmě zakoupit, dokonce i bez hrací plochy, kterou si jednoduše venku namalujete, natřete anebo položíte ve formě dlažby.
Čím je možné malovat?
Nemáte-li zrovna po ruce žádné barvy, vyrobte si přírodní barviva! Budete k tomu potřebovat hmoždíř, do kterého nasbíráte rostliny a plody s přírodním barvivem. To jsou třeba plody černého bezu, květy měsíčku, lesní borůvky nebo květy vlčího máku.
Rozmačkejte jeden druh v hmoždíři nebo třecí misce. Barevnou šťávou pak můžete namalovat na zem barevné puntíky nebo kruhy.
Turnaj rytířů
Kombinuje prvky taktiky a přesnosti hodu. Cílem hry je vyhrát klání a porazit rytíře a královnu, a to doslova. Rozdělte se na dva týmy, jde to už od dvou hráčů, maximum je dvanáct. Každý tým dostává šest míčků a tři dřevěné kostky v barvě svého týmu. Bloky představují dva rytíře a jednu paní.
Jak si hrát?
Pro turnajovou arénu si vyberte rovný povrch, může jím být i tráva. Velikost arény však lze změnit v závislosti na požadované úrovni obtížnosti. První vrhací tým vždy hodí všechny své koule. Další postup hry je součástí balení.
Figurky (2 dámy, 4 rytíři, 12 koulí) bývají zpravidla vyrobeny z tvrdého dřeva kaučukovníku.
Kendama
Tato tradiční japonská hra prý umožňuje kolem tisícovky různých triků a také posiluje vytrvalost, koncentraci, koordinaci rukou, očí a motorické dovednosti.
Jak ji hrajeme?
Jde vlastně o různorodě jiné dvě dřevěné části pospojované provázkem. Buď jednu část nadhazujete, nebo podhazujete – při tom by se měla ta první část dostat správným tvarem do té druhé části. Mistři ale s ní dokáží nemožné. Základní kendama má pět součástek:
kouli neboli tamu, serado (střední část), ken, šnůrku a korálek. Kendamy se dnes vyrábějí i z exotických dřevin, ale dají se sehnat také z hliníku, anebo vytisknuté na 3D tiskárně.
Tip: Každý rok je pořádán Světový kendama pohár, Evropský kendama pohár a Český kendama pohár. A vy si uspořádejte klidně místní pohár. Výhrou může být třeba borůvkový koláč.
Kroket
Je někdy mylně zaměňován s kriketem: Jde o hru a také o sport, ve kterém se na travnatém hřišti anebo kurtu holí podobnou dřevěné palici posouvají za pomoci úderů koule skrz branky k cílovému kolíku. Dá se říci, že kroket je kombinace golfu, kulečníku a šachové strategie.
Jak se hraje
Ve hře soupeří dvě strany – jedna s modrou a černou koulí, druhá s červenou a žlutou. Ve dvojhře (singl) hraje jeden hráč se dvěma koulemi, ve čtyřhře (deblu) má každý ze čtyř hráčů svou vlastní kouli.
Vyhrává ta strana, která jako první projede oběma koulemi v určeném pořadí skrz všechny branky a zasáhne kolík. Mezi nejrozšířenější patří americký, zahradní a golfový kroket. Pravidla můžete zjistit na videu (www.rodinnazabava.cz), které je věnované kroketu. Můžete si zde najít i prodejce, kteří hru nabízejí.
Zahradní minigolf
Vznikl jako zábavně tréninkový doplněk klasického golfu ve třicátých letech v Americe. Podstatou hry je minimálním počtem ran dopravit míč ze základního pole do cílové jamky a při tom předepsaným způsobem překonat překážku.
Pokud není jamka dosažena šestou ranou, zapíše se sedmá jako trestná rána a pokračuje se na další dráze. V jednom kole se hraje 18 drah s různými překážkami. Nejlepší možný výsledek na jedno kolo je tedy 18 a nejhorší 126 ran.
Jak se hraje
Na rozdíl od golfu se minigolf hraje pouze jednou holí. Jedna dráha se za různých povětrnostních podmínek může hrát rozdílným míčem nebo se může stejný míč nahřívat, případně chladit. Míčů, které se používají pro minigolf, je několik stovek.
Liší se velikostí, vahou, tvrdostí, odskokem a povrchem. Veškeré vybavení koupíte na internetu, můžete si objednat i minizahradní minigolf, což je zmenšená varianta, která se vejde kamkoli.
Petanque
Největší předností této francouzské hry je fakt, že ji může hrát úplně každý, a to kdekoliv. Je určena pro dvě jednočlenná až tříčlenná družstva, jež se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko.
Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink.
Jak se hraje
Terén pro pétanque není v pravidlech přímo určen a hráči se musí vyrovnat s nástrahami jakéhokoliv povrchu. Nejčastěji se hraje na písčité cestičce, jemném štěrku či jakémkoliv jiném plácku dlouhém alespoň 12 metrů.
Dále jsou zapotřebí koule na pétanque, které se dobře odrážejí a jsou označeny zářezy, aby se od sebe daly rozeznat.
Tip: Pokud vás odrazují těžké kovové koule, mrkněte na dřevěnou variantu.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock, archiv firem