Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám.
Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži.
Pálení žáhy
Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme si sami způsobili konzumací tučných, pikantních a hlavně smažených jídel. Ke zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny ale může dojít i po nemírném požívání alkoholu.
K pálení žáhy přispívá i káva, čokoláda a ovocné džusy. Receptů, jak ji zklidnit, je celá řada.
Jablečný ocet i citron
2 lžičky jablečného octa rozmíchané ve sklenici vody vám uleví od prvních příznaků. Ocet sníží kyselost a pomůže trávení. Podobné účinky mají také kyselé okurky, ale u jejich konzumace záleží, jak je na tom váš žaludek.
Máte-li ho jako na vodě, raději je nezkoušejte, jsou příliš těžké. Ale vypít můžete trochu láku. Citron, ač je sám kyselý, neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny v žaludku. Zkuste si dát sklenici vody s čerstvě vymačkanou šťávou z ½ citronu.
Zázvor
Na trávicí potíže ho lidé používají snad odedávna. Zabraňuje nadměrnému tvoření žaludečních šťáv a zmírňuje bolest, takže je na pálení žáhy opravdu účinný. A je celkem jedno, v jaké podobě ho užijete.
Můžete z něj třeba vylisovat šťávu nebo ho rozžvýkat, pomůže a chutnat vám bude zázvorový čaj. Asi 2 cm zázvorového kořene pokrájejte na malé kousky (nebo nastrouhejte) a zalijte vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat, přeceďte a vypijte.
Pro lepší chuť můžete do mírně vychladlého čaje přidat kapku citronu a malou lžičku medu.
Doporučuje se užívat 2–3x denně mezi jídly.
I brambory léčí
Tedy spíše šťáva z nich. Nejlépe ji připravíte v odšťavňovači, ale jde to i scezením nastrouhaných brambor. Hlavně použijte co nejčerstvější brambory.
Pijte 60 ml 4x denně na lačno mezi jídly.
Kurkuma
O tomto koření je známé, že podporuje trávení a má vliv na tvorbu žluči. Ale prý pomáhá také obnovit sliznici jícnu, která při pálení žáhy bývá podrážděná. Samozřejmě ji můžete přidávat do jídla, nebo si jako lék dát kurkumový med.
1 polévkovou lžíci koření rozmíchejte ve 100 g kvalitního, nejlépe domácího medu a užívejte po lžičkách.
Když vás chytne žlučník
Podrážděný žlučník je typické vánoční a silvestrovské onemocnění z přemíry jídla, zejména tučného, ale potíže mohou způsobit i třeba ořechy. Projevuje se tlakem v pravém podžebří a pocity na zvracení nebo nadýmáním.
Pokud jsou obtíže jen malé, stačí nasadit dietu, pít hořký čaj a konzumovat jen suchary nebo starší pečivo. Velké bolesti ale mohou signalizovat koliku a v tom případě je nutné vyhledat lékaře.
S mírnými obtížemi pomohou bylinky, třeba čaj nebo odvar z pampelišky, skvělý je řepík, ale také pomůže teplý zábal.
Čaj z kořene pampelišky
1 čajovou lžičku sušeného kořene povařte ve 250 ml vody po dobu 5 minut. Následně nechte 5 minut vylouhovat.
Pijte vlažný po malých doušcích 2x denně před jídlem.
Z řepíku
1 lžíci řepíku zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat.
Pijte vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží.
Teplý zábal
Dokáže uklidnit křeče a uvolnit tlak.
Navlhčete ručník teplou vodou a přiložte na postiženou oblast po dobu 10 až 15 minut. Stejný efekt zajistí i nahřívací láhev.
Postup můžete několikrát opakovat.
Podrážděný žaludek
Nejvíc si ho udobříte, když nastolíte šetrnou dietu, v žádném případě ho nenechávejte prázdný. I když to moc nejde, snězte alespoň rohlík nebo suchar. Pokračovat můžete slabým kuřecím vývarem se zeleninou.
Žaludek uklidní i vařené brambory, můžete je třeba rozšťouchat, nebo banán. Vybírejte si vždy plody tak akorát zralé, tedy ani zelené, ani ty přezrálé. Pomoci vám může i jinak kritizovaná coca-cola.
Musíte nechat vyšumět bublinky a nepít jí víc než malou sklenici po malých doušcích. A ještě jedna důležitá věc. I když už je vám lépe, žaludku musíte nechat delší klid než jen jedno dopoledne. A nezapomeňte dostatečně pít, samozřejmě vodu, ale lépe bylinkové čaje.
Sléz a meduňka
1 lžičku slézu maurského a lžičku meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.
Sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje.
Heřmánek
1 lžíci heřmánkových květů zalijte hrnkem vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat.
Užívejte 2x až 3x denně.
Heřmánkový čaj zklidňuje trávicí trakt, a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.
Slinivku nepodceňujte
Potíže s ní bývají ty nejnebezpečnější. Prvním projevem zánětu je mírná, někdy ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad, zvracení, zvýšená teplota, nadýmání. Akutní zánět slinivky vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Pokud je problém mírnější, spolehlivě pomůže měsíček, ale zkusit se dají i jiné bylinky.
Čaj z květu měsíčku
1 lžičku květů měsíčku zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak přeceďte a můžete popíjet.
Pijte 3x denně po dobu 20 dní.
Lékořice
Přelijte 1 čajovou lžičku rozmělněného kořene lékořice šálkem vroucí vody, nechte 15-20 minut vyluhovat a sceďte.
Pijte 3x až 5x denně 1 šálek hodinu před jídlem.
Kořen brzdí záněty, normalizuje funkci sliznic a urychluje hojení slinivky.
Vyzkoušejte oves
Dobře propláchněte 100 g ovesných zrn, dejte do 1,5 1 vody a vařte, až se objem zmenší na 1 litr. Přeceďte do termosky a pijte vlažné po doušcích po celý den.
Vybavte si lékárničku
Možná ji máte v pořádku, ale ve většině domácností je to taková popelka. Co všechno v ní není, zjistíme, až když ji otevřeme. A většinou je to právě to, co potřebujeme. Takže si před Vánoci udělejte chvíli času, zkontrolujte ji a doplňte. Pamatujte, že o svátcích bývá leckde zavřeno a lékař nemusí být vůbec po ruce.
Náplasti a dezinfekce
Asi každý už se ve vánočním spěchu nešikovně řízl. A ránu je potřeba vyčistit a zalepit. A také náplast měnit, takže jí potřebujete mít dostatek. Hodí se i náplasti na puchýře a popáleniny. Ty obsahují vlhký gel, který vstřebává sekret z rány.
Kromě hojení také příjemně chladí, jsou prodyšné a přitom voděodolné. Takže až se spálíte o troubu, svíčku nebo prskavku, budou se hodit.
Léky na bolest
Nemusí vás bolet hlava jen z alkoholu. Ozvat se mohou zuby, nebo záda. Není potřeba mít příliš druhů pilulek, které navíc mohou mít různý název, ale obsahovat stejné léčivé látky. Proto se poraďte v lékárně.
Nic také nezkazíte, když budete mít v pohotovosti nějaký lék na chřipku a nachlazení včetně kapek na ucpaný nos.
Něco po těžké noci
Pokud jste to přehnali a máte kocovinu, jistě znáte nějaký způsob, jak se jí zbavit, ostatně píšeme o tom na jiné stránce tohoto čísla. Ale co kdyby ten váš zaručený prostředek nefungoval?
Existují šumivé tabletky nebo prášek v sáčku, jejichž obsah rozpustíte ve vodě. Pomohou uklidnit žaludek, snižují kyselost a dodají energii. V podstatě obsahují jedlou sodu a vitamin C, ale dokážou vám pomoct z nejhoršího.
Živočišné neboli aktivní uhlí
Samozřejmě by ve vaší lékárně nemělo chybět. A pozor, potřebujete víc balení, protože jedna tableta nestačí.
Mimo léčby průjmu se může používat při léčbě trávicích potíží, zánětu zažívacího traktu či nadýmání, v tom případě se doporučují 2 až 4 tablety 3x až 4x denně, u průjmu 10 až 12 tablet 3x až 4x denně.
A nepolykají se, ale musíte je rozkousat a zapít dostatečným množstvím vody, nebo rozpustit ve vodě a vypít, ale to asi víte.