Domů     Domácí apotéka na svátky
Domácí apotéka na svátky
27.12.2024

Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám.

Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži.

Pálení žáhy

Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme si sami způsobili konzumací tučných, pikantních a hlavně smažených jídel. Ke zvýšené tvorbě žaludeční kyseliny ale může dojít i po nemírném požívání alkoholu.

K pálení žáhy přispívá i káva, čokoláda a ovocné džusy. Receptů, jak ji zklidnit, je celá řada.

Jablečný ocet i citron

2 lžičky jablečného octa rozmíchané ve sklenici vody vám uleví od prvních příznaků. Ocet sníží kyselost a pomůže trávení. Podobné účinky mají také kyselé okurky, ale u jejich konzumace záleží, jak je na tom váš žaludek.

Máte-li ho jako na vodě, raději je nezkoušejte, jsou příliš těžké. Ale vypít můžete trochu láku. Citron, ač je sám kyselý, neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny v žaludku. Zkuste si dát sklenici vody s čerstvě vymačkanou šťávou z ½ citronu.

Zázvor

Na trávicí potíže ho lidé používají snad odedávna. Zabraňuje nadměrnému tvoření žaludečních šťáv a zmírňuje bolest, takže je na pálení žáhy opravdu účinný. A je celkem jedno, v jaké podobě ho užijete.

Můžete z něj třeba vylisovat šťávu nebo ho rozžvýkat, pomůže a chutnat vám bude zázvorový čaj. Asi 2 cm zázvorového kořene pokrájejte na malé kousky (nebo nastrouhejte) a zalijte vroucí vodou. Nechte 10 minut louhovat, přeceďte a vypijte.

Pro lepší chuť můžete do mírně vychladlého čaje přidat kapku citronu a malou lžičku medu.

Doporučuje se užívat 2–3x denně mezi jídly.

I brambory léčí

Tedy spíše šťáva z nich. Nejlépe ji připravíte v odšťavňovači, ale jde to i scezením nastrouhaných brambor. Hlavně použijte co nejčerstvější brambory.

Pijte 60 ml 4x denně na lačno mezi jídly.

Kurkuma

O tomto koření je známé, že podporuje trávení a má vliv na tvorbu žluči. Ale prý pomáhá také obnovit sliznici jícnu, která při pálení žáhy bývá podrážděná. Samozřejmě ji můžete přidávat do jídla, nebo si jako lék dát kurkumový med.

1 polévkovou lžíci koření rozmíchejte ve 100 g kvalitního, nejlépe domácího medu a užívejte po lžičkách.

Když vás chytne žlučník

Podrážděný žlučník je typické vánoční a silvestrovské onemocnění z přemíry jídla, zejména tučného, ale potíže mohou způsobit i třeba ořechy. Projevuje se tlakem v pravém podžebří a pocity na zvracení nebo nadýmáním.

Pokud jsou obtíže jen malé, stačí nasadit dietu, pít hořký čaj a konzumovat jen suchary nebo starší pečivo. Velké bolesti ale mohou signalizovat koliku a v tom případě je nutné vyhledat lékaře.

S mírnými obtížemi pomohou bylinky, třeba čaj nebo odvar z pampelišky, skvělý je řepík, ale také pomůže teplý zábal.

Čaj z kořene pampelišky

1 čajovou lžičku sušeného kořene povařte ve 250 ml vody po dobu 5 minut. Následně nechte 5 minut vylouhovat.

Pijte vlažný po malých doušcích 2x denně před jídlem.

Z řepíku

1 lžíci řepíku zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat.

Pijte vždy 2-3 šálky za den do zmírnění obtíží.

Teplý zábal

Dokáže uklidnit křeče a uvolnit tlak.

Navlhčete ručník teplou vodou a přiložte na postiženou oblast po dobu 10 až 15 minut. Stejný efekt zajistí i nahřívací láhev.

Postup můžete několikrát opakovat.

Podrážděný žaludek

Nejvíc si ho udobříte, když nastolíte šetrnou dietu, v žádném případě ho nenechávejte prázdný. I když to moc nejde, snězte alespoň rohlík nebo suchar. Pokračovat můžete slabým kuřecím vývarem se zeleninou.

Žaludek uklidní i vařené brambory, můžete je třeba rozšťouchat, nebo banán. Vybírejte si vždy plody tak akorát zralé, tedy ani zelené, ani ty přezrálé. Pomoci vám může i jinak kritizovaná coca-cola.

Musíte nechat vyšumět bublinky a nepít jí víc než malou sklenici po malých doušcích. A ještě jedna důležitá věc. I když už je vám lépe, žaludku musíte nechat delší klid než jen jedno dopoledne. A nezapomeňte dostatečně pít, samozřejmě vodu, ale lépe bylinkové čaje.

Sléz a meduňka

1 lžičku slézu maurského a lžičku meduňky, přelijte je 250 ml vody a nechte 5 minut louhovat.

Sléz má ochranné vlastnosti na sliznice poškozené zánětem, meduňka uklidňuje.

Heřmánek

1 lžíci heřmánkových květů zalijte hrnkem vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat.

Užívejte 2x až 3x denně.

Heřmánkový čaj zklidňuje trávicí trakt, a má navíc protizánětlivé účinky a uvolňuje křeče.

Slinivku nepodceňujte

Potíže s ní bývají ty nejnebezpečnější. Prvním projevem zánětu je mírná, někdy ostrá bolest v břiše, která může vystřelovat do zad, zvracení, zvýšená teplota, nadýmání. Akutní zánět slinivky vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud je problém mírnější, spolehlivě pomůže měsíček, ale zkusit se dají i jiné bylinky.

Čaj z květu měsíčku

1 lžičku květů měsíčku zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak přeceďte a můžete popíjet.

Pijte 3x denně po dobu 20 dní.

Lékořice

Přelijte 1 čajovou lžičku rozmělněného kořene lékořice šálkem vroucí vody, nechte 15-20 minut vyluhovat a sceďte.

Pijte 3x až 5x denně 1 šálek hodinu před jídlem.

Kořen brzdí záněty, normalizuje funkci sliznic a urychluje hojení slinivky.

Vyzkoušejte oves

Dobře propláchněte 100 g ovesných zrn, dejte do 1,5 1 vody a vařte, až se objem zmenší na 1 litr. Přeceďte do termosky a pijte vlažné po doušcích po celý den.

Vybavte si lékárničku

Možná ji máte v pořádku, ale ve většině domácností je to taková popelka. Co všechno v ní není, zjistíme, až když ji otevřeme. A většinou je to právě to, co potřebujeme. Takže si před Vánoci udělejte chvíli času, zkontrolujte ji a doplňte. Pamatujte, že o svátcích bývá leckde zavřeno a lékař nemusí být vůbec po ruce.

Náplasti a dezinfekce

Asi každý už se ve vánočním spěchu nešikovně řízl. A ránu je potřeba vyčistit a zalepit. A také náplast měnit, takže jí potřebujete mít dostatek. Hodí se i náplasti na puchýře a popáleniny. Ty obsahují vlhký gel, který vstřebává sekret z rány.

Kromě hojení také příjemně chladí, jsou prodyšné a přitom voděodolné. Takže až se spálíte o troubu, svíčku nebo prskavku, budou se hodit.

Léky na bolest

Nemusí vás bolet hlava jen z alkoholu. Ozvat se mohou zuby, nebo záda. Není potřeba mít příliš druhů pilulek, které navíc mohou mít různý název, ale obsahovat stejné léčivé látky. Proto se poraďte v lékárně.

Nic také nezkazíte, když budete mít v pohotovosti nějaký lék na chřipku a nachlazení včetně kapek na ucpaný nos.

Něco po těžké noci

Pokud jste to přehnali a máte kocovinu, jistě znáte nějaký způsob, jak se jí zbavit, ostatně píšeme o tom na jiné stránce tohoto čísla. Ale co kdyby ten váš zaručený prostředek nefungoval?

Existují šumivé tabletky nebo prášek v sáčku, jejichž obsah rozpustíte ve vodě. Pomohou uklidnit žaludek, snižují kyselost a dodají energii. V podstatě obsahují jedlou sodu a vitamin C, ale dokážou vám pomoct z nejhoršího.

Živočišné neboli aktivní uhlí

Samozřejmě by ve vaší lékárně nemělo chybět. A pozor, potřebujete víc balení, protože jedna tableta nestačí.

Mimo léčby průjmu se může používat při léčbě trávicích potíží, zánětu zažívacího traktu či nadýmání, v tom případě se doporučují 2 až 4 tablety 3x až 4x denně, u průjmu 10 až 12 tablet 3x až 4x denně.

A nepolykají se, ale musíte je rozkousat a zapít dostatečným množstvím vody, nebo rozpustit ve vodě a vypít, ale to asi víte.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína