Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí.
Penne a la vodka
(4 porce)
1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 plechovka krájených rajčat, 5 lžic vodky, 150 ml vody z těstovin, 150 ml smetany ke šlehání, parmezán, sůl, pepř
1) Dejte ohřát osolenou vodu na těstoviny, a když začne vařit, nasypte do ní penne a uvařte je na skus. Poté je slijte přes cedník (trochu vody z těstovin dejte stranou). Aby se penne neslepily zamíchejte do ještě horkých trochu olivového oleje.
2) Během vaření těstovin si připravte omáčku. Ve větším hrnci na oleji orestujte nasekanou cibuli, po pár minutách přidejte na plátky nasekaný česnek. Společně restujte asi minutu a pak přidejte chilli vločky a rajský protlak.
3) Po chvilce přilijte vodku, nasekaná rajčata a čerstvě namletý pepř. Vše zamíchejte a vařte bez poklice asi 15 minut.
4) Pak přilijte vodu z těstovin a dále vařte ještě 10 minut. Poté do omáčky přidejte smetanu a parmazán a vše provařte ještě asi 5 minut, až omáčka zhoustne.
5) Hotovou omáčku podle chuti dosolte, opepřete čerstvě mletým pepřem a zamíchejte do ní uvařené těstoviny penne. Podávejte s čerstvým oreganem nebo bazalkou a hoblinkami parmazánu.
Doba přípravy 35 minut
Náročnost 1
Omáčka s vodkou prý vznikla v 70. letech minulého století v restauraci Dante v Bologni. Své příznivce si ale získala i v Americe, kde se 80. letech 20. století podávala na diskotékách a v klubech. A proč je oblíbená?
Když se vaří na mírném plameni, rajčata zkaramelizují a zavaří se, spojí se s vodkou a zjemní smetanou. Tak vznikne krémová, luxusně hedvábná omáčka.
Gratinované penne s kuřetem
(6 porcí)
4 lžíce olivového oleje, 1 cibule nakrájená nadrobno, 2 drcené stroužky česneku, ¼ lžičky chilli vloček, 2 plechovky nakrájených rajčat, 1 lžička moučkového cukru, 6 lžic mascarpone, 4 kuřecí prsa bez kůže nakrájená na nudličky, 300 g penne, 70 g nastrouhaného čedaru 50 g strouhané mozzarelly, ½ malého svazku petrželky nasekaného nadrobno, sůl, pepř
1) Na pánvi na středním plameni rozehřejte 2 lžíce oleje a 10-12 minut na něm restujte cibuli. Přidejte česnek a chilli vločky a restujte ještě 1 minutu. Přidejte rajčata a cukr a okořeňte podle chuti. Odkryté duste 20 minut nebo do zhoustnutí a poté vmíchejte mascarpone.
2) Na nepřilnavé pánvi rozehřejte 1 lžíci oleje . Kuře osolte, opepřete a opékejte 5–7 minut, nebo dokud není propečené.
3) Troubu rozehřejte na 200 °C. Těstoviny uvařte podle návodu na obalu. Sceďte a pokapejte zbylým olejem.
4) Přendejte je do středně velké zapékací misky. Vmíchejte kuře a přelijte omáčkou. Navrch dejte čedar, mozzarellu a petrželku. Pečte 20 minut, nebo dokud nebudou zlatavě hnědé a bublající.
Doba přípravy 60 minut
Náročnost 1
Zapečené těstoviny jsou vděčné. S minimální námahou připravíte jídlo pro celou rodinu, navíc je téměř jisté, že se setká s úspěchem a každý si na něm pochutná. Nebojte se ani experimentů a těstoviny klidně zapečte s tím, co najdete ve spíži a v lednici.
Alfredovy fettucine
(4 porce)
227 g smetany ke šlehání, 25 g másla (asi 2 lžíce), 1 lžička kukuřičné mouky, 100 g strouhaného parmazánu, čerstvě nastrouhaný muškátový oříšek, 250 g fettucine nebo tagliatelle, nakrájená pažitka nebo nasekaná petrželka k podávání, sůl, pepř
1) Ve středně velkém hrnci na mírném ohni rozmícháme smetanu, máslo a kukuřičnou mouku a přiveďte k mírnému varu. Poté odstavte a udržujte v teple.
2) Sýr a muškátový oříšek dejte do malé misky, přidejte mletý černý pepř a promíchejte.
3) Těstoviny dejte do hrnce s vařící vodou osolenou se 2 lžičkami soli a vařte podle návodu na obalu. Měly by být uvařené na skus. Po uvaření těstoviny sceďte, ale část vody uchovejte.
4) Přidejte těstoviny do pánve se smetanou, posypte sýrem a na mírném ohni vše jemně promíchejte. Když se vše spojí, přidejte 3 polévkové lžíce vařící vody. Míchejte, dokud se voda neodpaří a omáčka nebude lesklá.
Před podáváním ochutnejte a případně osolte a opepřete. Servírujte v nahřátých miskách posypané bylinkami.
Doba přípravy 60 minut
Náročnost 1
Pokrm je pojmenován po Alfredu di Leliovi, který ho podával ve své restauraci v Římě na počátku 20. století. A Alfred byl docela slavný.
Psali o něm v novinách, kde vyzdvihovali nejen jeho nudle, ale i způsob servírování, který probíhal za zvuku houslí a vypadal, jako když dirigent řídí orchestr.
V roce 1927 mu dokonce herci Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks věnovali zlatou vidličku a lžíci.
Mušle s tuňákem
(4 porce)
600 g těstovin, 4 malé konzervy tuňáka v oleji, 200 g fazolek, 3 lžíce zelených oliv, 1 na proužky nakrájená šalotka, sůl, čerstvě mletý pepř, citronová šťáva, chilli
1) Těstoviny uvařte v osolené vodě podle návodu, na poslední 3 minuty varu k nim přidejte na menší kousky pokrájené fazolky.
2) Mezitím si do misky vyklopte tuňáka i s trochou oleje, přebytečný olej slijte a vidličkou rybu rozdělte na menší kousky. Vmíchejte nakrájené olivy a opepřete, přidejte citronovou šťávu a mletými chilli vločkami.
3) Uvařené těstoviny s fazolkami slijte, dejte do misky, vmíchejte tuňáka s olivami a podávejte posypané lístky bazalky.
Doba přípravy 20 minut
Náročnost 1
Tento jednoduchý pokrm můžete servírovat téměř okamžitě a jeho výhodou je, že se dá jíst i teplý i studený. Zelené olivy můžete také vyměnit třeba za kapary nebo olivy černé.
Špagetová omeleta
350 g špaget, 5 vajec, 100 ml plnotučného mléka, 50 g parmezánu, 100 g uzeného sýry, 50 g uzené pancetty nebo slaniny, 1 snítka tymiánu, čerstvě mletý pepř, sůl, olivový olej, 1 stroužek česneku
1) Uvařte špagety podle návodu tak, aby byly na skus.
2) Mezitím si připravte náplň. Uzenou slaninu a uzený sýr nakrájejte na kostičky. Vejce nalijte do velké mísy, přidejte lístky tymiánu, mléko, sůl a pepř.
3) Přisypte strouhaný parmezán a dobře promíchejte. Přidejte nakrájenou pancettu a uzený sýr a opět promíchejte.
4) Jakmile jsou těstoviny uvařené, sceďte je a v míse zakápněte olivovým olejem. Těstoviny vsypte do vaječné směsi a znovu promíchejte.
5) V pánvi na oleji osmahněte stroužek česneku.
6) Vyjměte ho a vsypte špagety. Stěrkou je rovnoměrně rozprostřete a opékejte na větším plameni, aby základ ztuhl. Poté snižte teplotu, přikryjte pokličkou a nechte na mírném ohni asi 10 minut.
7) Poté omeletu otočte. Zatřeste pánví, abyste se ujistili, že se odděluje ode dna, položte na pánev talíř a otočte ji dnem vzhůru. Vraťte omeletu do pánve a odkrytou opékejte dalších 5 minut.
Doba přípravy 30 minut
Náročnost 1
Těstovinové omelety mají hned dvě výhody. Jednak spotřebujete zbylé těstoviny a máte rychlý oběd nebo večeři a také můžete popustit uzdu fantazii a spotřebovat téměř všechno, co vám lednička či spíž nabídne.