Zejména ženy jsou rozhodnuty podstoupit pro úbytek váhy cokoliv, jen aby šla kila dolů. Málokdy si přitom uvědomí, že mohou hazardovat se svým zdravím.
Jedním ze zneužívaných prostředků, které mohou při nesprávném používání způsobit velké zdravotní potíže, jsou tzv. diuretika. Léky na odvodnění organismu možná přinesou kýžený efekt, kdy se ručička na váze po jejich užívání hne směrem dolů.
Ovšem může za to úbytek vody, který často mívá za následek nebezpečnou dehydrataci organismu i další vážné zdravotní potíže.
Co jsou diuretika
Látky, které pomáhají vylučovat z těla tekutinu, mají název odvozený od slova diuréza, což znamená výdej moči. Různými způsoby zasahují do fungování minerálů v těle, které se podílejí na hospodaření s vodou.
Proto při užívání diuretik chodíme častěji na „malou“. Diuretika mohou být přírodní i ve formě léčiv (tablety, injekce,…). Léky jsou pouze na předpis a nikdo by je neměl brát bez doporučení a kontroly lékaře.
Některé ženy, toužící po snížení své váhy, si je ale jakýmkoli způsobem seženou a začnou si pilulky svévolně ordinovat samy.
K čemu jsou určena
Ačkoli močopudný účinek diuretik vypadá banálně, nesmírně pomáhá při léčbě mnoha nemocí, které jsou spojeny s hromaděním tekutin v organismu.
* Selhávání srdce: Při tomto onemocnění nedokáže srdce zpracovat krevní tekutinu, která se hromadí v těle a způsobuje otoky.
* Cirhoza jater: V žilách před játry se hromadí krev, která se filtruje do dutiny břišní, voda v břiše se nazývá ascites.
* Vysoký krevní tlak: Je to vlastně logické – snížíme množství „tekutiny v trubkách“ a poklesne i tlak v nich.
* Onemocnění ledvin
A co zdravý organismus?
Jestliže ale žádné uvedené nemoci nehrozí, mohou diuretika v těle změnou hladin minerálů nadrobit pořádnou paseku. Člověk může být zmatený a náladový.
Hrozí mu závratě, mdloby, svalové křeče, nebezpečný pokles krevního tlaku, ztráta koordinace a rovnováhy, celkové odvodnění organismu, a dokonce i srdeční poruchy. Některá silnější diuretika nemusí vždy dobře působit na tkáň ledvin a mohou ji poškozovat.
Zvláště nebezpečné jsou změny koncentrace krevního draslíku. Nekontrolované a zbytečné užívání diuretik může vést k tzv. hypokalémii. To je stav, při němž tělo ve velkém ztrácí nezbytný draslík.
Přírodní jsou dovolena?
Existuje řada přírodních látek, které také z těla odvádějí tekutiny. Pravdou je, že mají mnohem méně vedlejších účinků. To ale neznamená, že se mohou užívat bez rozmyslu a ve velkém.
Některé mají močopudné účinky příliš silné, další mohou působit i jinak a navíc se nesmí užívat dlouhodobě. Proto i bylinné hubnoucí kúry je nutné probrat s lékařem.
Po kterých sáhnout
Je jich celá řada… K nejúčinnějším přírodním diuretikům patří borůvky. Jejich obrovskou výhodou je, že při odvodňování organismu neničí draslík. Kromě toho mají schopnost léčit infekce močových cest a udržovat močový měchýř v dobrém stavu.
Nejznámější je asi meloun. Okurka navíc obsahuje síru a křemík, dvě složky, jež pomáhají ledvinám odstranit kyselinu močovou (a to zase přispívá k menšímu zadržování tekutin). Okurka je zároveň vynikajícím zdrojem draslíku.
Mrkev čistí tělo a močopudné jsou i hrozny se svým vysokým obsahem vody i draslíku a naopak nízkou hladinou sodíku. Z dalších přírodních diuretik můžete vyzkoušet třeba petržel, červenou řepu, celer, chřest nebo brusinky.
K nejméně škodlivým diuretikům patří ovoce, protože obvykle obsahuje vysoké množství vitaminů a minerálních látek, které nahradí živiny vyloučené močí. Z bylinek močopudně působí pampeliška nebo květ černého bezu a z nápojů káva a černý čaj.
Jaký je závěr?
Každý si asi umí odpovědět sám… diuretika – léčiva, která nejsou předepsaná lékařem a která nejsou pod jeho kontrolou, prostě NEBRAT. Koneckonců – pouze odvádějí z těla vodu. Tuky zůstanou. Takže o hubnutí se vůbec nedá mluvit. A ta přírodní? Užívat s mírou a chytře.
Foto: Shutterstock, Freepik, PX Fuel