Nejen v lese a na poli, ale i ve městě v parku, či v zapleveleném remízku za domem se – zvlášť v těchto dnech – můžeme dostat do prekérní situace, když náhodou objevíme divoké mládě bez rodičů. Ale pozor, opuštěné může být jen zdánlivě.
Roztomilé osamocené liščátko, pískající zajíček, křídly marně mávající ptáče či přikrčený vyplašený koloušek. Určitě se ztratil, přišel o rodiče, vypadl z hnízda… Většina lidí ve snaze zvířátku pomoci postupuje naprosto nevhodně.
Nejdřív si mládě odnesou domů a teprve potom přemýšlejí, co s ním. Často se stává, že se poté v záchranné stanici ocitnou zvířata, která jsou naprosto v pořádku a lidskou pomoc nepotřebují. Naopak je ohrožuje odebrání z jejich přirozeného prostředí. Proto vám Paní domu poradí, jak v takovém případě postupovat.
Řiďte se pravidly
Nesbírejte v přírodě malé zajíčky, srnčata a mláďata dalších savců, pokud nejsou viditelně zraněná nebo pokud nejsou evidentně opuštěná (zmateně pobíhají, pískají, naříkají).
Jejich matky jsou většinou nedaleko, shánějí potravu, bojí se vás, odešly a brzy se k mláďatům vrátí.
I ptáčata, která jsou už opeřená, ale ještě neumějí létat, nechte na místě. Po vylétnutí z hnízd trvá mláďatům ještě několik dní, než zvládnou letové schopnosti.
Takové mládě můžete zvednout ze země a posadit ho na nejbližší vyvýšené místo (strom, zídku, větev). Jeho rodiče ho najdou a dále o něho budou pečovat. U ptáků naštěstí nevadí, když na mládě sáhnete.
Ježčí mláďata potřebují vaši pomoc jedině v těch případech, když zahyne jejich matka. Mláďata z pozdních vrhů zasluhují naši pozornost z etických a humánních důvodů, většinou však až v měsíci listopadu. Hodně záleží na jejich hmotnosti a na tom, jaké je počasí.
Labutě na polích většinou jen sbírají potravu, v zimě zas na ledě pouze odpočívají a téměř vždy nejsou přimrzlé.
Než zvíře odeberete z přírody, poraďte se telefonicky s některou záchrannou stanicí. Dejte si obzvlášť pozor při odchytu druhů, které se řadí mezi zvěř (srnec, jelen, zajíc) – jejich odchyt včetně mláďat lze kvalifikovat jako trestný čin pytláctví!
Než zalarmujeme záchranáře
Lišče – k mláděti lišky je nutné zavolat experta, protože bez matky se pohybuje jen výjimečně. V tomto případě je zřejmé, že je opuštěné a voláme záchytnou stanici. Telefon by vám měla dát místní policie.
Zajíček – pokud najdeme samotné mládě zajíce, musíme se obrnit trpělivostí a čekat. Tato zvířata nežijí v doupěti a rodiče je často nechávají o samotě (pasou se), třeba i dlouhé hodiny. Pokud se ale i po několika hodinách nevrátí, musíme nález nahlásit.
Ježečci – pokud objevíme samotné mládě ježka, pokusíme se najít jeho pelech. Je totiž možné, že jej i na větší vzdálenost přenesly kočky, nebo je ztratil některý dravý pták. Malého ježka tak můžeme najít třeba na terase, na vozovce…
Když pelech nenajdeme, odneseme mládě do ježčí stanice. Ale nejdřív mu dáme napít vody – mladí ježci totiž snadno podlehnou dehydrataci.
Koloušek – rozhodně se i seberoztomilejšího mláděte nesmíme dotknout. Pokud tiše leží na louce v trávě, matka se jen na chvíli vzdálila. Je normální, že se odbíhá napást a pak se zase k potomkovi vrátí.
Pokud však kolouch hlasitě naříká, je možné, že osiřel. Ale ani tehdy se mláděte nedotýkáme a zavoláme záchranáře.
Ptáčata – bezstarostně poskakující již opeřené ptáče nebývá bezmocné. Učí se létat a rodiče je krmí i mimo hnízdo. Opět platí – nesahat a nezvedat. Jen po několika hodinách, kdy je mládě stále osamělé, jej předáme do záchranné stanice.
Před tím jej ale vysadíme na větev či na plot a ještě chvíli pro jistotu počkáme.
Veverčata – v tomto případě nesmíme dělat vůbec nic! Pokud mládě nekrvácí, nebo není viditelně zraněné – ruce pryč! Rodiče se téměř vždy pro mládě vrací a dopraví ho zpět do hnízda.
ZRANĚNÁ ZVÍŘATA PATŘÍ VŽDY DO RUKOU ZÁCHRANÁŘŮ A ZVĚROLÉKAŘŮ!
Kdy nalezené mládě volně žijícího živočicha potřebuje lidskou pomoc?
je-li zraněné nebo nemocné (krvácí, třese se, zvrací, má průjem, je apatické a nevšímá si okolí)
je-li podchlazené nebo promoklé
je-li silně napadeno parazity
jsou-li v blízkosti mrtví rodiče či sourozenci
je-li v bezprostředním nebezpečí (auta, psi, kočky, malé děti)
je-li neopeřené ptačí mládě nebo holátko savců mimo hnízdo, doupě, noru
je-li mládě nekrmivého ptáka (kuře bažanta, koroptve nebo křepelky, kachně, house, mládě labutě) osamocené a nikde nejsou vidět jeho rodiče
Pokud naleznete mládě, které splňuje jednu z těchto podmínek nebo pokud si nejste jisti, zda je mládě v pořádku, nedotýkejte se ho, ale vždy nejprve kontaktujte nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy, kde s vámi proberou každý případ individuálně a poradí, jak dále postupovat.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock