Domů     Co s bonsajemi v zimě?
Co s bonsajemi v zimě?
5.2.2025

Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit.

Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí.

Což je pravda jen částečně, teplou zimu přečkají, ale před mrazy je musíme chránit. Nejlépe tak, že rostlinu – bez nádoby – zapustíme do země a povrch až ke koruně bonsaje ještě překryjeme vrstvou suchého listí.

Nebo můžeme bonsaj i s nádobou postavit do dřevěné bedny podložené polystyrenem a uvnitř vystlané rašelinou, suchým listím nebo slámou. Proč to všechno?

Potřebujeme se přiblížit podmínkám přirozeně rostoucích stromků, jejichž kořeny rovněž nezůstávají v dosahu mrazu, ale jsou chráněné hluboko v zemi.

Doporučujeme: Otužilé bonsaje nenecháváme na plném slunci, ale zajistíme jim polostín. Přímé slunce by je i v zimě mohlo poškodit, stromky pak reagují praskáním kůry. Zacloněním může být i větev chvojí umístěná před bonsaj. Současně pak chrání před vichrem a vánicemi.

Kdy se hodí fóliovník…

Chrání stromky hlavně před větrem a vyschnutím, protože ztráty vláhy tu nejsou tak velké jako venku, ačkoli i zde bývá pod nulou. Proto sem umísťujeme jen otužilé druhy.

Problémem mohou být výkyvy teplot, za slunečného počasí se vnitřek fóliovníku rychle vyhřeje, takže je nutné větrat.

… a kdy skleník

Listnaté i jehličnaté stromy mírného pásma, pěstované jako venkovní bonsaje, můžete na zimu umístit i do temperovaného čili mírně vytápěného skleníku.

Samozřejmě je třeba hlídat teplotu, která by se měla pohybovat kolem 7 °C, v případě konifer jen kolem 5 °C. Skleník má tu výhodu, že rostlinám přestane hrozit nedostatek vlhkosti. Ta je při dlouhodobých mrazech větším nebezpečím než samotný chlad.

Odborníci ale doporučují, počkat s podzimním stěhováním do skleníku co nejdéle. Stromky by měly projít mírným mrazivým obdobím venku, jinak na jaře hůře obrážejí. S vláhou během zimy šetříme, ale kontrolujeme, aby zemina nevyschla.

Pozor na chlad od země: I ve skleníku hrozí přízemní ledový průvan. Květináče bychom tedy měli podložit izolační vrstvou, může to být dřevo i polystyren.

Kam s choulostivými dřevinami

Často jde o druhy asijského původu nebo okrasné varianty ovocných stromů, jako okrasná jabloň, třešeň, kdouloň, meruňka, některé javory, japonský habr, některé rododendrony. Obvykle snášejí jen krátkodobě mráz těsně pod nulou.

I pro ty je vhodný temperovaný skleník s teplotou kolem 5 °C. Alternativou by mohlo být nevytápěné světlé místo v domě, například na schodištním okně či krytém balkoně. Důležité je dostatečně větrat, stromky potřebují čerstvý vzduch s dostatečnou vlhkostí.

Pokojové bonsaje

Představují nepřehlednou skupinu rostlin s rozmanitými požadavky, přesto se v zásadě dají shrnout do dvou kategorií. Jedna z nich vyžaduje v zimě vegetační klid s teplotami nízko nad nulou a druhá se dá celoročně pěstovat za pokojových teplot.

Jedno mají ale obě skupiny společné – vyžadují hodně světla, obvykle více, než jim v domácnosti můžeme nabídnout. Proto už v listopadu nebo prosinci  reagují na šero tím, že začnou shazovat listí.  Jak tento problém řešit?

Máte tři možnosti:

Stanoviště těsně u okna: V praxi to znamená, že by bonsaj neměla stát dále než 40 cm od okna. Pokud takové stanoviště doma najdete, máte skoro vyhráno. Jen musíte ještě zajistit, aby na květináč netáhlo.

Chladný průvan by mohl způsobit, že se ve vlhké zemině rozbují plísně. Že se k tomu došlo, se dá odhadnout z toho, že rostlina shazuje listí. Květináč je proto nezbytné podložit a někdy i obložit izolační vrstvou, aby ke kořenům chlad nemohl.

Speciální žárovka: Pokud to s bonsajemi myslíte vážně, tak se podívejte na nabídku tzv. pěstebního osvětlení.

Prodává se v různých cenových hladinách a typech výrobků od speciálních žárovek, které namontujete do každé lampy, až po kompletní osvětlovadla pro větší domácí zahrádku.

Svítidla poskytují nejen dostatek jasu, ale také dostatečný podíl záření v červené i modré oblasti spektra, důležitého pro fotosyntézu.

Temperovaný skleník: To je řešení pro bonsaje vyžadující v zimě nízké teploty mezi 5 °C a 10 °C a současně hodně světla.

Obvykle jsou to rostliny pocházející ze subtropů a oblasti Středozemního moře, jako například marhaník, akácie, kamélie, myrta, gardie, oleandr a mnoho dalších. Alternativou skleníku je nevytápěná zimní zahrada.

Ale pozor, ve skleníku i v zimní zahradě může za slunečného dne teplota rychle vystoupat, takže je nutné větrání nebo zastínění v poledních hodinách.

Nechtěné opadávání

To samozřejmě nápadně ukazuje na chybu v přezimování. U rostlin ponechaných v místnosti bývá příčinou vedle nedostatku světla také příliš vysoká teplota. Proto se žloutnutí a opadávání listí objevuje brzy po začátku topné sezóny.

Jiným důvodem může být masivní napadení škůdci. Rostlina se pak raději zbaví listů, aby zachránila spící pupeny a kořeny pro nový růst.

Zasychání větví

I to bývá nejčastěji důsledek špatného osvětlení, rostlina utlumí životní funkce ve větvích, které jsou nejdále od okna nebo zdroje světla.

Pokud nemáte jiné vhodné stanoviště, pak aspoň rostlinou pravidelně otáčejte, aby měly všechny její části postupně stejný přístup ke světlu.

Foto: Shutterstock
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve