Možná se vám to už stalo. Koupíte si nový svetřík nebo tričko a po prvním vyprání objevíte žmolky.
Může to být samozřejmě daň za levnější výrobek z nekvalitního materiálu, ale někdy se problém objeví, i když vás ten kousek stál nemalé peníze. Samozřejmě můžete zkusit reklamaci. A kdyby to nevyšlo, nezbývá, než si poradit sami. Jak?
Nůžky
Dají se použít zejména na větší a vystouplé žmolky, hlavně u švů nebo na koncích rukávů. Na příliš malé se nůžky nehodí, protože je velké nebezpečí, že prostřihnete látku.
Pemza
Možná už jste někdy slyšeli, že pemza neslouží jen k odstraňování zhrublé kůže na patách, ale dají se s její pomocí odstranit chloupky na těle i na obličeji. Se žmolky si pemza poradí taky. Hodí se zejména na vlněné nebo flaušové kabáty.
Stačí, když budete lehce přejíždět po látce. Nejdřív opatrně, poté trochu přitlačíte. Je ovšem nutné pracovat vždy na malých plochách, proto je tento způsob trochu zdlouhavý.
Dámské holítko
Použité se většinou najde v každé koupelně. Pokud se rozhodnete pro oholení, je potřeba oblečení položit na pevný podklad, napnout a můžete začít holit. Postupujte krátkými jemnými tahy.
Odžmolkovač
Je jich více druhů. Od mechanických po malý elektrický strojek, který většinou pohánějí baterie. Žmolky odřezává otáčející se ostří, které chrání mřížka, takže by nemělo hrozit proříznutí tkaniny.
Zejména u těch měkčích, jako jsou například pletené vlněné svetry, ale musíte být přesto opatrní, pracovat na pevné podložce a moc netlačit. V každém případě, pokud máte víc věcí, kterým potřebujete vrátit zašlou krásu, investice se vyplatí.
Nejlepší je prevence
Svetry a citlivé tkaniny perte naruby nejlépe v ruce pracím prostředkem určeným na jemné prádlo. Lepší je tekutý. Snažte se příliš je nedrhnout a co nejjemněji máchat.
V pračce perte maximálně na 30–40 °C, ideálně programem na vlnu. Také ždímání nastavte na nejnižší otáčky.
Pračku nepřeplňujte, aby mělo prádlo dost prostoru.
Zkuste do poslední máchací lázně nalít šálek octa.
Na vlasy a psí chlupy
Jsou materiály, na kterých se chlupy a vlasy nedrží, ale třeba bavlna je přímo přitahuje. A nikdo nechce chodit s oblečením plným chlupů. Co s tím?
Perte správně: Než dáte prádlo do pračky, každý kousek vykartáčujte měkkým kartáčem na šaty a pak teprve je dejte do pračky.
Používejte sušičku: V bubnu proudí horký vzduch, a tak se z prádla vyfouká prach i zvířecí chlupy či lidské vlasy. Do sušičky můžete dávat také nevyprané povlečení, ze kterého potřebujete odstranit chlupy a vlasy.
Houbička na nádobí: Přidejte ji k prádlu do pračky, chlupy se na ní zachytí (stejně poslouží prací kuličky). Hodí se ale nejen na praní. Navlhčenou chlupy odstraníte z oblečení nebo látek a potahů také. Stejně poslouží i kousek molitanu.
Gumové rukavice: Navlhčete je vodou, prádlo s nimi několikrát přejeďte, vlasy a chlupy se na ně přichytí. Pak už je stačí jen opláchnout pod tekoucí vodou.
Lepicí váleček: Hodí se jako první pomoc. Jednoduše s ním přejedete po oblečení a chlupy se na něj nachytají. Některé válečky jsou omyvatelné, z jiných postupně odtrhujete znečištěné vrstvy. Stejnou službu vám udělá široká lepicí páska.
Kartáč: Při jeho používání je třeba dodržovat směr pohybu. V jednom směru totiž chlupy nabírá a v druhém zase pouští.
Foto Shutterstock a archiv firem