Domů     Chystejte semínka
Chystejte semínka
19.2.2021

Ono se to jenom zdá, že v únoru mají pěstitelé volno. Zahrádka sice v ideálním případě leží pod sněhem, ale přesto je čas myslet na jaro.

A aby se plány podařily, už teď je potřeba vybrat ta pravá semínka a postupně začít vysévat. Samozřejmě ne do zmrzlé země, ale do truhlíků či pěstebních nádob za oknem, případně do skleníku.

Na některé rostlinky je ještě trochu času, ale znáte to, když se něco shání na poslední chvíli, jako naschvál to nemají, nebo není čas a pak je pozdě. Samozřejmě můžete na jaře sazenice koupit u zahradníka, ale není to ono. Tak se pojďme podívat na to, co si můžeme zasít sami.

Muškát páskatý

Pokud na tyhle muškáty nedáte dopustit a vaše okna každé léto září do daleka, můžete si další sazeničky předpěstovat. To platí zejména pro ty, kteří nemají vhodné místo na přezimování. Semenem rozmnožujeme muškát páskatý proto, že řízky špatně koření.

Semena se odebírají po odkvětu. Ale pokud jste na to zapomněli, můžete je samozřejmě koupit. Vyséváme v prosinci až v lednu do lehké zeminy. Klíčí při teplotě 20 až 22 °C. Už za tři až čtyři dny jsou vidět mladé rostlinky. Po celou dobu předpěstování dáváme pozor na přelití.

Proč ze semen?

Proč se vlastně trápit s vlastní sadbou muškátů? Je to jednoduché – mnoho let jsme zvyklí převážně na řízky množené rostliny. Jenže ty bývají velmi často napadené plísňovými a houbovými onemocněními.

Na mladých sazenicích to nemusíte poznat, ale brzy jim začnou hnědnout a kroutit se listy, na květ nasazují málo nebo vůbec, zkrátka místo kvetoucí záplavy vám v truhlíkách zbydou holé zdřevnatělé kmínky s pár listy na větvičkách.

Kmínek se pak zkroutí, změkne – hniloba celou rostlinu zahubí. Na novou výsadbu bývá pak už pozdě.

Substrát nebo jiffy?

V zahradnictví můžeme koupit speciální substrát pro pelargonie. Ten je ale vhodné před zasetím propařit, aby se zničily plísně a škůdci. Také pěstební nádobu nezapomeňte vydezinfikovat.

První fázi si můžete usnadnit, když na semínka použijete rašelinové tablety, zvané jiffy.

Jsou vyrobené z kvalitní spahagnové rašeliny obohacené o minerály, které upravují kyselost na pH 5,5–6. Suché tablety stačí nechat pět minut nabobtnat v převařené studené vodě a pak už do nich jen usadíte semínka muškátů.

Prodávají se šikovné pěstební boxy, kde je na každou tabletu a tedy na každé semínko jedna přihrádka. Semena do jiffů můžete dávat přímo, nebo je nechat naklíčit. Jiffy dobře drží vlhkost, stačí dávat při zálivce pozor, aby neplavaly ve vodě.

Šikovné je i pozdější přesazování do květináčů – celý jiff prostě usadíte do pěstebního substrátu. Nedochází tak k porušení kořínků.

Některá semena musejí přemrznout

Patří mezi ně semínka prvosenky jarní, kontrhyhele, bedrníku a další mrkvovité. Tento způsob výsevu se používá i pro hořce a zeměžluče. Jejich semena vyséváme na začátku ledna a zalité výsevy necháme v nevytápěném skleníku, fóliovníku nebo venku.

Podstatou je působení střídavého počasí, stačí teplota kolem 0 °C. Výsevy je třeba udržovat stále zvlhčené.

Hořec bezlodyžný
Hořec bezlodyžný

Hořce

Existuje skoro 700 druhů, ale v u nás jich v přírodě roste 7. Přesto ho můžeme vidět na mnoha zahrádkách, zejména na skalkách. Takže pokud po něm zatoužíte a výsev se podaří, můžete jej brzo na jaře přesadit.

Hořec bez obav vysazujte do truhlíků, na záhon i na skalku. Nejnáročnější péče je o hořec, který vysadíte na skalku. Doba a spon sadby je ovlivněn odrůdou, obvykle se však hořce podle druhu vysazují buď záhy na jaře anebo až v červenci.

Hořec miluje teplo a světlo, a proto jej dejte tam, kde má dostatek plného slunce. Snese i mírné přistínění. Nepotřebuje nikterak vydatnou zálivku, ale i tak jej zalévejte přibližně 5x týdně.

Tip: Dobře si zjistěte, který druh budete pěstovat, protože různé druhy kvetou v různou dobu. Ty, které kvetou na podzim nesnášejí vápnitou půdu.

Lobelky

Tyhle drobné kytičky má rád snad každý. Osivo vyséváme od ledna do začátku března. Pokud jsme odkázáni pouze na podmínky našeho bytu, je třeba dbát na to, aby měly výsevy co nejvíce světla.

Jak vysévat?

Semeno je velmi jemné, a proto je nezasypáváme.

Zalévat musíme velmi opatrně, nejvhodnější je rosení.

Klíčení uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový skleníček nebo překrytí fólií.

Přesazujeme dvakrát

Když nám lobelky pěkně vyklíčí, mladé rostlinky během března poprvé přepichujeme asi po pěti kusech do truhlíčku. Podruhé pak jednotlivé svazečky sázíme do sadbovačů či květináčků. Na venkovní stanoviště je můžeme umístit až ve druhé polovině května. Po odkvětu můžeme lobelky seříznout, po krátké době znovu rozkvetou.

Petúnie

Semena petúnek jsou drobná, jediný gram jich obsahuje kolem 10 000, a proto je osivo dodáváno ve formě pelet. Semínko je ve speciálním míchacím bubnu obaleno inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička – peletka – o průměru 1–2 mm, která umožní přesný výsev.

Jak na to?

Peletky vysejte na povrch substrátu, nezasypávejte je zeminou. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal obklopující semeno praskl (lépe je zalít pelety několikrát). Výsevní substrát udržujte po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený.

Tip: Peletky nesmějí v průběhu klíčení proschnout, aby se kaolinová hmota nespekla.

Sadbovače

Jakmile rostlinky vyklíčí a vyrostou do optimální fáze, což většinou bývají první dva tři pravé lístky, je potřeba rostliny rozsadit. V tu chvíli je přepícháváme do sadbovačů, kam je rozdělíme po jedné rostlině.

To každé rostlince umožní vybudovat si silný kořenový systém, který už se při výsadbě neporuší. Ideální sadbovače jsou rašelinové. Jsou sice o něco dražší než plastové, ale zase rostlinku nemusíme vyndávat a vyhneme se tak porušení kořínků.

Užitečné tipy

Dostatek světla budou mít sazeničky těsně u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem. Výbojka produkuje rovněž hodně tepla, čehož můžeme u teplomilných rostlin využít.

Nezapomeňte na cedulky

Možná se vám to zdá směšné, přece si pamatujete, co jste zaseli. Ale pokud je toho víc, snadno můžete rostlinky zaměnit. Proto si nezapomeňte každou pěstební nádobu pěkně označit.

Bazalka

Tuhle bylinku můžeme také vysévat už v lednu. Osivo dáme do květináče s průměrem 10 cm s kvalitním substrátem do hloubky 0,5 cm maximálně deset semen. Postačí pokojová teplota a pravidelné zalévání. Musí mít ale hlavně dostatek slunce.

Vhodná je odrůda Genovese, kde po dosažení výšky 6-10 cm můžeme mladé listy postupně sklízet.

Kozlíček polní, řečený polníček

Kozlíček má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Mívá značný obsah vitamínu C (asi jako citrony), což je důležité zvláště časně zjara. Pro výsev je nejvhodnější kvalitní substrát ve směsi s jemným říčním pískem.

Kozlíček je velmi nenáročná listová zelenina a má velmi krátkou vegetační dobu. Takže pokud v lednu zasejeme, můžeme již v březnu či dubnu sklízet. Nejlepší je přímý výsev do sponu 3×3 cm a do hloubky 0,5 cm. I při nižších teplotách se mu bude dařit.

Je to nejsnadněji pěstována listová zelenina a je ideální za okno či na balkon do truhlíku.

Salát

Máte-li na zahrádce skleník nebo fóliovník, už teď si můžete sami připravit sadbu salátu. Semena salátu vyséváme mělce do truhlíku nebo misky, lehce zasypme, přimáčkneme a zavlažíme. Při teplotě mezi dvaceti až dvaceti pěti stupni klíčí během několika dnů.

Proces se urychlí, přikryjete-li výsev sklem nebo fólií, které se po vyklíčení rostlin odstraní. Musíte počítat s tím, že ledový výsev budete dopěstovávat až 12 týdnů.

Jakmile sazeničky povyrostou, přesazují se – optimální jsou rašelinové květníky, s nimiž se rostlina sází na stanoviště. Před konečnou výsadbou by měla mít rostlina alespoň šest až osm pravých listů.

Text: Eva Hořánková

Foto: PX FUEL, petabo.cz, obi.cz

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
epochalnisvet.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte