Nikdo není dokonalý a každá superkuchařka se někdy utne. Než se s hrncem vydáte směrem k odpadkovému koši nebo na jiné podobné místo, zkuste, jestli se ještě nedá něco zachránit.
Přesolená polévka
Polévka uplakané kuchařky se dá zachránit pomocí brambor. Ostrouhejte je, nakrájejte na kolečka a deset minut povařte v polévce. Brambory přebytečnou sůl nasají a polévka bude zase k jídlu. Některé kuchařky nedají dopustit na směs cukru a jablečného moštu:
smíchejte obě suroviny v poměru 1:1 a pomalu přidávejte, dokud nebude chuť polévky podle vašich představ. U přesolené zeleniny si pomůžete troškou cukru, přesolenou pečeni zkuste potřít medem. Cukr i med slanou chuť neutralizují.
Problémy s omáčkou
Omáčka se může pokazit mnoha způsoby. I tady se dá pomoci: příliš mastné omáčce pomůže kostka ledu. Zabalte ji do kousku plátna a chvíli držte v omáčce. Tuk díky chladu ztuhne a zůstane nalepený na látce. A šup s ním pryč.
Řídká omáčka se samozřejmě dá zahustit moukou, ale ztratíte část chuti. Můžete to zkusit i jinak: deset minut v hrnci povařte chleba bez kůrky.
Máte-li příliš málo omáčky, nastavíte ji jednoduše mlékem nebo smetanou.
Připálené jídlo
Spálené části už nezachráníte, takže pomůže jen odebrat to, co je v pořádku, a dovařit v jiném hrnci. Rýže ovšem ráda nasaje spálenou příchuť, takže zkuste jako protiopatření nepoškozený díl povařit s trochou bílého vína.
To by mělo nepříjemnou pachuť neutralizovat. Hořká příchuť se ztratí, když do jídla stříknete trošku citronové šťávy. Podobnou službu udělá i cibule, pokrájená na větší kousky.
Chvíli ji nechte povařit s jídlem, a až do sebe nasaje (aspoň část) připálené pachuti, vyhoďte ji a jídlo dochuťte.
Příliš ostré jídlo
Komu ujela ruka při dochucování a jídlo pálí tak, že se to nedá ve zdraví přežít, může zkusit zachránit situaci přidáním mléka, jogurtu, čerstvé citronové šťávy nebo trochy vývaru.
První pomoc pro toho, kdo ochutnal, není napít se vody, ale mléka, nebo sníst banán. Odstranit z jídla tuk, jak se můžete občas dočíst na internetu, nepomáhá.
Druhou možností je zvětšit objem jídla: jestli máte dost surovin, začněte v dalším hrnci znovu. Potom k nepálivé variantě postupně přidávejte tu ďábelskou, až bude chuť tak akorát. Máte sice dvojnásobné množství jídla, ale zato dobrého. Co nesníte, o to se postará mrazák.
Ovadlé bylinky
Bez čerstvých bylinek to někdy v kuchyni nejde, zvlášť když se chcete předvést jako dokonalá hostitelka. Jenže bylinky donesené z obchodu někdy stačí ovadnout tak rychle, že by působily spíš žalostně.
Radši než ochutit mozzarellu něčím, co vypadá jako dva dny staré seno, sáhněte po sušené bazalce. Stop: Svazek bylinek čerstvě seřízněte a na chvíli postavte do skleničky s oslazenou vodou.
Další alternativou je ponořit bylinky na pár minut do vlažné vody s trochou citronové šťávy. To pomůže i povadlému listovému salátu.
Rozvařená příloha
Rozvařené brambory, rýže nebo těstoviny už na talíři parádu neudělají. Leda byste na to šli od lesa: z rozpadající se brambory dostanou druhou šanci jako brambory šťouchané. Když do nich přimícháte trochu bylinek, nikdo nepozná, že to nebyl úmysl.
Trošku tužší, ale přece jen rozvařené brambory, dejte na pánev a opečte s troškou oleje. Okořeňte třeba paprikou nebo rovnou grilovacím kořením. Když přidáte ještě na kousky pokrájenou papriku, cuketu, nebo cibulku, bude z katastrofy rázem promyšlené jídlo.
Podobně můžete naložit i s těstovinami nebo rýží (a na pánvi přidat třeba trochu protlaku a cibulku). A vždycky je tu i další možnost:
brambory, rýži i těstoviny můžeme dát do zapékací mísy, okořenit, případně přidat třeba povařenou brokolici, překrýt sýrem a krátce zapéct.
Přeslazený dezert
Nejen příliš soli, ale i příliš cukru vadí. Když je zákusek sladký tak, že z něj až trnou zuby, můžeme přidat trošičku citronové šťávy nebo jablečného octa (pozor, smetana by se mohla srazit). Příliš sladkou chuť dezertu stáhne i tvaroh.
Bábovka uvízla ve formě
Nad stávkující bábovkou, kterou nemůžete vyklopit z formy, vyzrajete tak, že ji obrátíte a zakryjete utěrkou namočenou do studené vody. Po pár minutách se přestane vzpouzet a vyklopíte ji.
Poškozená místa, kde se bábovka oddrolila, můžete zamaskovat čokoládovou polevou. Jestli při vašich pokusech dostat ji z formy bábovka někde praskla a odpadl velký kus, můžete ji „zrestaurovat“ tím, že odpadlou část přilepíte našlehaným bílkem.
Text: Kateřina Rodná
Foto: Shutterstock