Domů     Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
17.7.2023

Chcete si uchovat tělesnou i duševní svěžest do co nejdelšího věku? Zařaďte do svého života pravidelný přirozený pohyb v podobě pružné a zdravé chůze.

Čím více je tělu umožněno se neustálým trvalým přirozeným pohybem vyrovnávat ve všech svých částech do normálu, tím je v lepší kondici a zvládá pak i ostatní zátěž daleko snáze a efektivněji. Nechte přitom pracovat gravitaci. Jak?

Ne silou, ale hmotností těla (tedy gravitací) ho při chůzi tlačte vpřed. Pak nepotřebujete vynakládat žádnou zvláštní námahu. Nejedná se o nic složitého. Přesto je třeba se správné technice chůze naučit.

I. Proč vůbec chodit?

Každý člověk, který často vysedává, pohybuje se málo na čerstvém vzduchu a téměř nechodí, si zadělává na zdravotní potíže. Organismus bude postupně ochabovat a měnit svou tělesnou osu. Ve vyšším věku tak člověk může skončit ležící bezmocně na lůžku.

Bohužel si na dlouhodobé ochabování těla většinou lidé zvyknou a postupné omezování pohybu jim pak připadá přirozené a normální.

Když se k tomu přidá fakt, že prosedí nebo proleží dlouhé hodiny v nedostatečně větraných místnostech, pak postupně začne trpět i mozek. Přitom řešení je jednoduché. Každý den zařadit do svého plánu svižnou procházku.

II. Co ještě chůze dokáže?

Naše tělo se dokáže na chůzi krásně připravit. Hned v počátku si promaže jednotlivé klouby tekutinou s kolagenem a celé tělo následně zvláční elastinem, což je látka bílkovinné povahy, díky níž máme pružné šlachy, svaly, průdušky a další.

Elastin zajistí, že se ve vazech povolí napětí a tím se celé tělo krásně uvolní.

III. Na začátku se srovnejte

Základem všeho musí být zcela uvolněná páteř. Jinak je zbytečné pouštět se do chůze, ale také do jakéhokoli cvičení a posilování. Páteř právě svou pružností dokáže tlumit veškerá přepětí v trupu. Je zpevněna malými svaly kolem obratlů.

Jak poznáte, že je vaše páteř uvolněná? Vyzkoušejte toto cvičení:

Procvičení páteře

Toto cvičení provádějte každý den po ránu. Tak si svou páteř krásně uvolníte. Jestliže je vaše páteř příliš zatuhlá, mohou se objevit nepříjemné tlaky v některých svalech. Ty pomocí masáže, třením a protřepáváním uvolníte.

1) Postavte se tak, že máte paty u sebe a špičky od sebe. Pomalu se nadechněte nosem za pomoci bránice a pak jemně vydechněte ústy, která našpulíte s jazykem srolovaným do písmene V. Dech několikrát zopakujte. Ruce mějte dlaněmi volně položené podél stehen, aby se zabránilo pohybu ramen.

2) Pak začněte s jemnými pohyby otáčet hlavou kolem krční osy do kroužků a následně do osmiček na obě strany. Ucítíte, jak se páteř volně propíná až do kyčlí s mírnou odezvou v kolenou.

Pokud to půjde, zavřete si po chvilce oči a stále nepřestávejte jemně dýchat. Ale dejte si při tom pozor, pokud je páteř ztuhlá, můžete zavrávorat. Proto je lepší se při tomto cvičení něčeho přidržovat.

IV. Jaká je správná chůze?

U zdravého člověka by to mělo vypadat asi takto: Měl by mít povolená bedra a jemně nachýlenou hlavu. Při chůzi není třeba vynaložit energii. Tu dodává tělu gravitace, která je vlastně tlačí neustále vpřed do pádu.

Aby tělo neupadlo, nohy nezávisle na mysli neustále reagují a v pádu brání. Odpružení při krocích pak zajišťuje uvolněná páteř.

* Kroky dělejte tak dlouhé, jak vám přirozeně dovolí páteř, tedy žádné rázování. Spíše by měly být drobnější. Pata se pouze lehce dotkne země (ne dupne), plynulým pohybem těla vpřed se chodidlo odvalí na plosku nohy a ta se teprve opře.

Pocitově si to zkuste tak, že jděte chvíli pozpátku. Při této chůzi se chodidla odvalují přesně tak, jak by to mělo vypadat i při chůzi vpřed.

* Kolena mějte uvolněná, bedra povolená a ramena mírně svěšená.

* Ruce se volně kývají a tím přispívají k dobrému vyrovnávání celého těla.

V. Nácvik optimálního dýchání

Až se naučíte správně chodit, měli byste se hned zaměřit právě na svůj dech. Protože nesprávné dýchání způsobí, že vás brzo začnou bolet svaly od nedostatečného spalování energie ve svalech, a to především v lýtkách. Energie se začne přeměňovat v kyselinu mléčnou a její vylučování ze svalů bolí.

* Hlava a hrudník jdou mírně vzhůru. Nadechujte se nosem.

* Poté hrudník s hlavou při současném výdechu předkloňte, aby bylo cítit, jak je tím tělo doslova popostrčeno vpřed.

* Po nějaké době, ve které dochází neustále k potřebě zvyšování obsahu kyslíku do svalů, se tomuto přizpůsobí technika dýchání.

Zprvu plynulejší nádech na dva až tři kroky, dva kroky dech zadržet a poté plynule s jemně našpulenými rty a stlačením bránice, aby došlo ke zvýšení tlaku v hrudi k dobrému odvodu vydýchaného vzduchu z plic, kdy se tělo efektivně zbaví všeho, co do plic nepatří.

Tip Paní domu: Nejlépe se správnému dýchání naučíte při chůzi do mírnějšího svahu. Předklon s výdechem, jemný záklon s nádechem a zde pak odstředivá síla umožní lehčí narovnání hrudníku s dobrým nádechem.

VI. Správná obuv

Ke správné chůzi samozřejmě patří i vhodná obuv. Jak má vypadat? Bota se musí vždy podřídit chodidlu, nikdy tomu nesmí být obráceně.

* Co nejméně limituje chodidla při jejich nezbytném uvolnění.

* Má co nejrovnější podrážku jak zvenčí, tak i uvnitř.

* Žádné, dnes tolik doporučované a módní, odpružení obuvi není třeba, chodidlo si odpružení dostatečně zajistí samo.

* Čím více technologických úprav v obuvi je, tím vzniká větší překážka k dosažení plynulého a rovnoměrného „odvalování“ chodidel.

Další revoluční myšlenky zaměřené na prostou chůzi a s ní spojený užitek pro naše zdraví si přečtěte v knize Jsme zrozeni k chůzi?

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!