Domů     Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
17.7.2023

Chcete si uchovat tělesnou i duševní svěžest do co nejdelšího věku? Zařaďte do svého života pravidelný přirozený pohyb v podobě pružné a zdravé chůze.

Čím více je tělu umožněno se neustálým trvalým přirozeným pohybem vyrovnávat ve všech svých částech do normálu, tím je v lepší kondici a zvládá pak i ostatní zátěž daleko snáze a efektivněji. Nechte přitom pracovat gravitaci. Jak?

Ne silou, ale hmotností těla (tedy gravitací) ho při chůzi tlačte vpřed. Pak nepotřebujete vynakládat žádnou zvláštní námahu. Nejedná se o nic složitého. Přesto je třeba se správné technice chůze naučit.

I. Proč vůbec chodit?

Každý člověk, který často vysedává, pohybuje se málo na čerstvém vzduchu a téměř nechodí, si zadělává na zdravotní potíže. Organismus bude postupně ochabovat a měnit svou tělesnou osu. Ve vyšším věku tak člověk může skončit ležící bezmocně na lůžku.

Bohužel si na dlouhodobé ochabování těla většinou lidé zvyknou a postupné omezování pohybu jim pak připadá přirozené a normální.

Když se k tomu přidá fakt, že prosedí nebo proleží dlouhé hodiny v nedostatečně větraných místnostech, pak postupně začne trpět i mozek. Přitom řešení je jednoduché. Každý den zařadit do svého plánu svižnou procházku.

II. Co ještě chůze dokáže?

Naše tělo se dokáže na chůzi krásně připravit. Hned v počátku si promaže jednotlivé klouby tekutinou s kolagenem a celé tělo následně zvláční elastinem, což je látka bílkovinné povahy, díky níž máme pružné šlachy, svaly, průdušky a další.

Elastin zajistí, že se ve vazech povolí napětí a tím se celé tělo krásně uvolní.

III. Na začátku se srovnejte

Základem všeho musí být zcela uvolněná páteř. Jinak je zbytečné pouštět se do chůze, ale také do jakéhokoli cvičení a posilování. Páteř právě svou pružností dokáže tlumit veškerá přepětí v trupu. Je zpevněna malými svaly kolem obratlů.

Jak poznáte, že je vaše páteř uvolněná? Vyzkoušejte toto cvičení:

Procvičení páteře

Toto cvičení provádějte každý den po ránu. Tak si svou páteř krásně uvolníte. Jestliže je vaše páteř příliš zatuhlá, mohou se objevit nepříjemné tlaky v některých svalech. Ty pomocí masáže, třením a protřepáváním uvolníte.

1) Postavte se tak, že máte paty u sebe a špičky od sebe. Pomalu se nadechněte nosem za pomoci bránice a pak jemně vydechněte ústy, která našpulíte s jazykem srolovaným do písmene V. Dech několikrát zopakujte. Ruce mějte dlaněmi volně položené podél stehen, aby se zabránilo pohybu ramen.

2) Pak začněte s jemnými pohyby otáčet hlavou kolem krční osy do kroužků a následně do osmiček na obě strany. Ucítíte, jak se páteř volně propíná až do kyčlí s mírnou odezvou v kolenou.

Pokud to půjde, zavřete si po chvilce oči a stále nepřestávejte jemně dýchat. Ale dejte si při tom pozor, pokud je páteř ztuhlá, můžete zavrávorat. Proto je lepší se při tomto cvičení něčeho přidržovat.

IV. Jaká je správná chůze?

U zdravého člověka by to mělo vypadat asi takto: Měl by mít povolená bedra a jemně nachýlenou hlavu. Při chůzi není třeba vynaložit energii. Tu dodává tělu gravitace, která je vlastně tlačí neustále vpřed do pádu.

Aby tělo neupadlo, nohy nezávisle na mysli neustále reagují a v pádu brání. Odpružení při krocích pak zajišťuje uvolněná páteř.

* Kroky dělejte tak dlouhé, jak vám přirozeně dovolí páteř, tedy žádné rázování. Spíše by měly být drobnější. Pata se pouze lehce dotkne země (ne dupne), plynulým pohybem těla vpřed se chodidlo odvalí na plosku nohy a ta se teprve opře.

Pocitově si to zkuste tak, že jděte chvíli pozpátku. Při této chůzi se chodidla odvalují přesně tak, jak by to mělo vypadat i při chůzi vpřed.

* Kolena mějte uvolněná, bedra povolená a ramena mírně svěšená.

* Ruce se volně kývají a tím přispívají k dobrému vyrovnávání celého těla.

V. Nácvik optimálního dýchání

Až se naučíte správně chodit, měli byste se hned zaměřit právě na svůj dech. Protože nesprávné dýchání způsobí, že vás brzo začnou bolet svaly od nedostatečného spalování energie ve svalech, a to především v lýtkách. Energie se začne přeměňovat v kyselinu mléčnou a její vylučování ze svalů bolí.

* Hlava a hrudník jdou mírně vzhůru. Nadechujte se nosem.

* Poté hrudník s hlavou při současném výdechu předkloňte, aby bylo cítit, jak je tím tělo doslova popostrčeno vpřed.

* Po nějaké době, ve které dochází neustále k potřebě zvyšování obsahu kyslíku do svalů, se tomuto přizpůsobí technika dýchání.

Zprvu plynulejší nádech na dva až tři kroky, dva kroky dech zadržet a poté plynule s jemně našpulenými rty a stlačením bránice, aby došlo ke zvýšení tlaku v hrudi k dobrému odvodu vydýchaného vzduchu z plic, kdy se tělo efektivně zbaví všeho, co do plic nepatří.

Tip Paní domu: Nejlépe se správnému dýchání naučíte při chůzi do mírnějšího svahu. Předklon s výdechem, jemný záklon s nádechem a zde pak odstředivá síla umožní lehčí narovnání hrudníku s dobrým nádechem.

VI. Správná obuv

Ke správné chůzi samozřejmě patří i vhodná obuv. Jak má vypadat? Bota se musí vždy podřídit chodidlu, nikdy tomu nesmí být obráceně.

* Co nejméně limituje chodidla při jejich nezbytném uvolnění.

* Má co nejrovnější podrážku jak zvenčí, tak i uvnitř.

* Žádné, dnes tolik doporučované a módní, odpružení obuvi není třeba, chodidlo si odpružení dostatečně zajistí samo.

* Čím více technologických úprav v obuvi je, tím vzniká větší překážka k dosažení plynulého a rovnoměrného „odvalování“ chodidel.

Další revoluční myšlenky zaměřené na prostou chůzi a s ní spojený užitek pro naše zdraví si přečtěte v knize Jsme zrozeni k chůzi?

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.