Domů     Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
Chůzí ke zdraví a skvělé kondici
17.7.2023

Chcete si uchovat tělesnou i duševní svěžest do co nejdelšího věku? Zařaďte do svého života pravidelný přirozený pohyb v podobě pružné a zdravé chůze.

Čím více je tělu umožněno se neustálým trvalým přirozeným pohybem vyrovnávat ve všech svých částech do normálu, tím je v lepší kondici a zvládá pak i ostatní zátěž daleko snáze a efektivněji. Nechte přitom pracovat gravitaci. Jak?

Ne silou, ale hmotností těla (tedy gravitací) ho při chůzi tlačte vpřed. Pak nepotřebujete vynakládat žádnou zvláštní námahu. Nejedná se o nic složitého. Přesto je třeba se správné technice chůze naučit.

I. Proč vůbec chodit?

Každý člověk, který často vysedává, pohybuje se málo na čerstvém vzduchu a téměř nechodí, si zadělává na zdravotní potíže. Organismus bude postupně ochabovat a měnit svou tělesnou osu. Ve vyšším věku tak člověk může skončit ležící bezmocně na lůžku.

Bohužel si na dlouhodobé ochabování těla většinou lidé zvyknou a postupné omezování pohybu jim pak připadá přirozené a normální.

Když se k tomu přidá fakt, že prosedí nebo proleží dlouhé hodiny v nedostatečně větraných místnostech, pak postupně začne trpět i mozek. Přitom řešení je jednoduché. Každý den zařadit do svého plánu svižnou procházku.

II. Co ještě chůze dokáže?

Naše tělo se dokáže na chůzi krásně připravit. Hned v počátku si promaže jednotlivé klouby tekutinou s kolagenem a celé tělo následně zvláční elastinem, což je látka bílkovinné povahy, díky níž máme pružné šlachy, svaly, průdušky a další.

Elastin zajistí, že se ve vazech povolí napětí a tím se celé tělo krásně uvolní.

III. Na začátku se srovnejte

Základem všeho musí být zcela uvolněná páteř. Jinak je zbytečné pouštět se do chůze, ale také do jakéhokoli cvičení a posilování. Páteř právě svou pružností dokáže tlumit veškerá přepětí v trupu. Je zpevněna malými svaly kolem obratlů.

Jak poznáte, že je vaše páteř uvolněná? Vyzkoušejte toto cvičení:

Procvičení páteře

Toto cvičení provádějte každý den po ránu. Tak si svou páteř krásně uvolníte. Jestliže je vaše páteř příliš zatuhlá, mohou se objevit nepříjemné tlaky v některých svalech. Ty pomocí masáže, třením a protřepáváním uvolníte.

1) Postavte se tak, že máte paty u sebe a špičky od sebe. Pomalu se nadechněte nosem za pomoci bránice a pak jemně vydechněte ústy, která našpulíte s jazykem srolovaným do písmene V. Dech několikrát zopakujte. Ruce mějte dlaněmi volně položené podél stehen, aby se zabránilo pohybu ramen.

2) Pak začněte s jemnými pohyby otáčet hlavou kolem krční osy do kroužků a následně do osmiček na obě strany. Ucítíte, jak se páteř volně propíná až do kyčlí s mírnou odezvou v kolenou.

Pokud to půjde, zavřete si po chvilce oči a stále nepřestávejte jemně dýchat. Ale dejte si při tom pozor, pokud je páteř ztuhlá, můžete zavrávorat. Proto je lepší se při tomto cvičení něčeho přidržovat.

IV. Jaká je správná chůze?

U zdravého člověka by to mělo vypadat asi takto: Měl by mít povolená bedra a jemně nachýlenou hlavu. Při chůzi není třeba vynaložit energii. Tu dodává tělu gravitace, která je vlastně tlačí neustále vpřed do pádu.

Aby tělo neupadlo, nohy nezávisle na mysli neustále reagují a v pádu brání. Odpružení při krocích pak zajišťuje uvolněná páteř.

* Kroky dělejte tak dlouhé, jak vám přirozeně dovolí páteř, tedy žádné rázování. Spíše by měly být drobnější. Pata se pouze lehce dotkne země (ne dupne), plynulým pohybem těla vpřed se chodidlo odvalí na plosku nohy a ta se teprve opře.

Pocitově si to zkuste tak, že jděte chvíli pozpátku. Při této chůzi se chodidla odvalují přesně tak, jak by to mělo vypadat i při chůzi vpřed.

* Kolena mějte uvolněná, bedra povolená a ramena mírně svěšená.

* Ruce se volně kývají a tím přispívají k dobrému vyrovnávání celého těla.

V. Nácvik optimálního dýchání

Až se naučíte správně chodit, měli byste se hned zaměřit právě na svůj dech. Protože nesprávné dýchání způsobí, že vás brzo začnou bolet svaly od nedostatečného spalování energie ve svalech, a to především v lýtkách. Energie se začne přeměňovat v kyselinu mléčnou a její vylučování ze svalů bolí.

* Hlava a hrudník jdou mírně vzhůru. Nadechujte se nosem.

* Poté hrudník s hlavou při současném výdechu předkloňte, aby bylo cítit, jak je tím tělo doslova popostrčeno vpřed.

* Po nějaké době, ve které dochází neustále k potřebě zvyšování obsahu kyslíku do svalů, se tomuto přizpůsobí technika dýchání.

Zprvu plynulejší nádech na dva až tři kroky, dva kroky dech zadržet a poté plynule s jemně našpulenými rty a stlačením bránice, aby došlo ke zvýšení tlaku v hrudi k dobrému odvodu vydýchaného vzduchu z plic, kdy se tělo efektivně zbaví všeho, co do plic nepatří.

Tip Paní domu: Nejlépe se správnému dýchání naučíte při chůzi do mírnějšího svahu. Předklon s výdechem, jemný záklon s nádechem a zde pak odstředivá síla umožní lehčí narovnání hrudníku s dobrým nádechem.

VI. Správná obuv

Ke správné chůzi samozřejmě patří i vhodná obuv. Jak má vypadat? Bota se musí vždy podřídit chodidlu, nikdy tomu nesmí být obráceně.

* Co nejméně limituje chodidla při jejich nezbytném uvolnění.

* Má co nejrovnější podrážku jak zvenčí, tak i uvnitř.

* Žádné, dnes tolik doporučované a módní, odpružení obuvi není třeba, chodidlo si odpružení dostatečně zajistí samo.

* Čím více technologických úprav v obuvi je, tím vzniká větší překážka k dosažení plynulého a rovnoměrného „odvalování“ chodidel.

Další revoluční myšlenky zaměřené na prostou chůzi a s ní spojený užitek pro naše zdraví si přečtěte v knize Jsme zrozeni k chůzi?

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
enigmaplus.cz
Tajemný slezský alchymista: Byl krůček od objevu kamene mudrců?
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml