Domů     Chodidla si zaslouží péči
Chodidla si zaslouží péči
4.6.2024

Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok.

Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní.

Začněte od koupele, předtím si připravte výbavu pro odstraňování zatvrdlin a kuřích ok a brusky na ztvrdlou kůži. Nezapomeňte ani na kleštičky a nůžky na nehty. Dnes už není problém koupit vše v celých sadách.

Když své nožky ošetříte, jak se patří, až tehdy můžete myslet na krásný lak na nehty.

Krok za krokem

1) Nejprve koupel

Ze všeho nejdřív dopřejte svým unaveným a zapařeným nohám z uzavřené obuvi teplou koupel, kam můžete přidat nejen vonné esence, soli a byliny, ale dokonce i kávu. Vhodné je použít i vodu s octem, která kůži zbaví obtížných bakterií.

Neuškodí ani pár kapek citronu, i to vám kůži změkčí. Při koupeli nohou by ale měli zbystřit ti, jimž je lékař přímo nedoporučil z důvodu žilního nebo srdečního onemocnění či špatné srážlivosti krve. Opatrnosti je třeba dát také v případě, pokud jste diabetici.

2) Pemzu na paty

Po příjemném prohřátí a zvlhčení kůže je čas na zatvrdlou kůži. V boji s ní poslouží klasická pemza, lávový kámen nebo speciální žiletka na pedikúru.

Výborným, i když o něco dražším pomocníkem jsou také brusky na baterie, které mají tu výhodu, že odstraní starou kůži velmi rychle a šetrně. V prodejnách nebo na internetu koupíte brusky už od pěti set korun.

3) Vyčistěte nehty

Teď je přesně ten moment, kdy se můžete pustit do čištění nehtových valů. Nehty nejprve vyčistěte zevnitř a ostrou čepelkou odstraňte zrohovatělou kůži kolem nehtu, případné otlaky a kuří oka. To samé můžete udělat i přístrojem, tedy vysokoobrátkovou frézou.

V tom případě ale nožky předtím nenamáčejte! Tyto frézky umí vyčistit nejen nehtové valy, ale i odstranit kuří oka a odbrousit zrohovatělou vrstvu kůže. Krásně upraví i tvar nehtů. Připravte se však na to, že s přístrojem to chce trošku času navíc.

4) Upravte jejich délku

Zastřihávejte nehty, které jsou odlakované, a použijte při tom ostré nůžky a kleštičky na pedikúru. Nehty stříhejte vždy tak, aby jejich rohy zůstaly přístupné, tedy spíše do rovna. Aby se nehty nezatrhávaly a netřepily, používejte pilník.

Můžete si na to koupit i elektrický či brusku na nehty. Cena se obvykle pohybuje kolem tisícovky.

Jaký pilník na nehty používat?

Mnohem lepší než kovový nebo skleněný je papírový. Snažte se pilovat spíš pod nehtem, shora se nehet začne ztenčovat a třepit. Po úpravě zatlačte kůžičku a vetřete do ní pečující přípravek.

Pozor u plísně nehtů! Jakmile zjistíte, že nehty jsou ztluštělé, zažloutlé, že se drolí a olupují, neotálejte s léčbou! Začít můžete s volně prodejnými přípravky. Pokud nepomohou, obraťte se na lékaře.

5) Nohy nakrémujte

Po téměř chirurgickém ataku své nožky opláchněte, umyjte je nebo očistěte tělovým peelingem. Na závěr vetřete hydratační krém či výživný olej.

6) Pomůcky umyjte

Pemzy a pilníky po použití omyjte kartáčkem a nejlépe je i vydezinfikujte. Tyto pomůcky by měl mít každý své vlastní, podobně jako kartáček na zuby.

Důležitá je pravidelnost

Důkladnou manikúru provádějte jednou měsíčně, na chodidla po domácím ošetření zatvrdlé kůže na patách čas od času naneste silnou vrstvu hydratačního krému, zabalte nohy do sáčku nebo fólie, natáhněte teplé ponožky a nechte působit večer nebo přes noc.

Pomáhá také pravidelný peeling nohou, který je krásně vyhladí.

Osvědčené koupele:

S mátou peprnou

Tato bylina vám dodá energii a má povzbuzující účinek jak na kůži, tak na svaly. Krásně dokáže zaútočit na zánět, ale také poskytne úlevu pro unavené a bolestivé nohy.

Jak postupovat: Do lavoru s teplou vodou nakapejte esenciální oleje – 4 kapky máty peprné, 2 kapky citrusového oleje, 3 nebo 4 kapky eukalyptu a 1/2 lžičky kokosového oleje.

Nohy máčejte asi dvacet minut, usušte je a případně aplikujte kokosový olej na jejich zvlhčení.

S jablečným octem

Pomáhá odstranit odumřelé buňky pokožky, pomáhá proti plísni a zápachu. Před koupelí ale musíte odstranit zatvrdlou kůži na patách, chodidlech i spodní straně prstů.

Jak postupovat: Do teplé vody nalijte polovinu nebo celý šálek jablečného octa. Nohy v lázni máčejte po dobu 15 až 30 minut. V horkém dni použijte studenou vodu.

S epsomskou solí

Síran hořečnatý v epsomské soli zmírní bolesti, napětí a záněty svalů.

Jak postupovat: Do teplé vody přidejte asi půl šálku epsomské soli a několik kapek esenciálního oleje, například levandulového. Takto namáčejte nohy po dobu 30 až 45 minut.

S heřmánkem

Heřmánek dokáže nohy zvlhčit, proto je vhodný na suché nohy, navíc má protizánětlivé vlastnosti.

Jak postupovat: Do horké vody přidejte několik čajových lžiček sušeného heřmánku, nechte ho louhovat asi pět minut. Poté přidejte ostatní přísady, například olej. Namáčejte nohy po dobu 20 až 30 minut.

S kávou

Dolní končetiny zklidní, navíc vás nakopne kávová vůně.

Jak postupovat: Do nádoby s horkou vodou vlijte 2 šálky vařené kávy, 1/2 šálku epsomské soli a

1 lžíci medu. Namočte nohy na půl hodiny, vysušte je a hydratujte vaším oblíbeným olejem.

Kdy k pedikérce

Trápí-li vás zarůstající nehet a nevíte si rady s kuřími oky. Musíte ji ale ještě před ošetřením říct, pokud máte cukrovku nebo potíže s oběhovým systémem – podle nemoci zvolí způsob ošetření.

Dobrá pedikérka vám poradí, zda potřebujete navštívit dermatologa, protetika, ortopeda, podologa, či cévního lékaře.

Masážní přístroje na bolavé nohy

Na trhu existuje několik druhů, z nichž každý se většinou zaměřuje na jednu část těla. Nejlépe si vyberete na internetu, ale dostatečný sortiment mají i v kamenných obchodech. Dají se pořídit od tisícovky do pěti tisíc korun.

Ty dražší mají přednastavené programy, různé intenzity masáže, anebo vám dokáží dopřát najednou i vibrační masáž, teplou koupel a bublinkový efekt. Ty nejdražší využívají 3D techniku tlakem vzduchu a reflexní masáž chodidel.

K mání jsou i soupravy, které jsou určené pro manikúru, pedikúru a masáže najednou.

Tipy pro vás:

* Večer před spaním natírejte nohy krémy a emulzemi s aloe vera, ženšenem, levandulí, konopným olejem nebo včelím voskem. Dobré je nechat se inspirovat značkami, které jsou dostupné v lékárnách, zároveň vám poslouží i jako prevence proti rohovatění kůže.

* Při sklonu k zarůstání si můžete nechat aplikovat na nehty speciální rovnátka. Nijak neomezují v pohybu. Aplikaci provádí podolog nebo podiatr.

* Pokud máte chodidla náchylná k plísním, pravidelně aplikujte antibakteriální přípravky.

Čím odstranit kuří oko?

V lékárně si můžete koupit náplasti či mast na kuří oka s kyselinou salicylovou.

Náplast totiž pokožku změkčí a kuří oko pak vydloubnete v teplé vodě pomocí pemzy, škrabky či žiletky nebo na to můžete použít elektrickou brusku na pedikúru, která obsahuje speciální nástavec.

Když domácí ošetření nepomůže, zkuste se objednat na vypálení kuřího oka laserem či tekutým dusíkem. Jde o podobný postup jako v případě bradavic. Jinou možností je chirurgické odstranění, na které vás může poslat ortoped.

Pokud jsou kuří oka zanícená, zajděte k praktickému lékaři. Při bakteriální infekci je nutné nasadit antibiotika.

Co na kuří oko pomáhá podle babských rad?

* cibulová mast

* šťáva z vlaštovičníku většího

* kolečko citronu namočené v octu

* citronová šťáva s cibulí

* obklad z cibule a octa

Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského