Načněme tím z granátového jablka (viz úvodní foto). Má pověst přírodního anti-aging přípravku. Řeší dva hlavní problémy zralé pokožky: Zmírňuje její suchost a zlepšuje pružnost. Tím dokáže zpomalit postup stárnutí, navíc vyhlazuje už vzniklé jemné vrásky.
Můžete ho použít do pleťových masek, jako základ se hodí avokádo nebo banán. Ale dokáže nahradit i denní krém, zvláště prospěšný je za chladného a větrného počasí.
Tip: Srovnatelné účinky má olej hroznový.
Šípkový
Trápí vás v zimě suchá a rozpraskaná kůže na obličeji a rukou? Pokud máte k těmto potížím sklon a zatím jste neobjevili žádný účinný prostředek, který by pro nim chránil, zkuste šípkový olej. Intenzivně a především rychle hojí.
Po zlepšení stavu kůže se pak dá v tenké vrstvě používat místo denního krému jako prevence. Při pravidelném používání má navíc schopnost zmírnit nápadnost pigmantových skvrn. Nedráždí, takže ho můžete nanášet i na choulostivou kůži kolem očí. Bonusem navíc je velmi příjemná přírodní vůně.
Lněný
Pokud se obáváte, že se vám přes zimu zvýší hladina cholesterolu v krvi, protože tělo si žádá vydatná a mastná jídla, vsaďte na lněný olej. Vedle rybího je nejbohatším zdrojem omega 3 tuků, a tak pomůže vyrovnat nepříznivý vliv sádla a másla.
Využít se dá velmi snadno, můžete ho vmíchat do hotových jídel, omáček i polévek. Jeho chuť a aroma jsou jemné, takže neruší. Pozor ale, aby nebyl žluklý, lněný olej je velmi choulostivý, zvláště lisovaný za studena. Proto je nejlepší objedávat ho přímo od výrobce a rychle spotřebovat.
Z vlašských ořechů
Je to pochoutka a z hlediska zdraví současně jeden z nejcennějších za studena lisovaných olejů. Obsahuje tuky, které prospívají mozku a udržují ho v dobré kondici nehledě na věk. A stejně jako lněný olej brání nárůstu cholesterolu v krvi.
Pro maximum užitku ho ponechte k využití za syrova, do salátů zeleninových i ovocných, ale i na obilné kaše a cereálie.
Mimochodem ořechový olej báječně regeneruje i pokožku, zkuste ho jako masáž jednou nebo dvakrát týdně. Pleť báječně zjemní a vitalizuje.
Dýňový
I dýňový olej vyniká anti-aging účinky, ale na rozdíl od oleje z granátového jablka působí vnitřně.
Tajemstvím tohoto efektu je především vysoký obsah vitaminu E. Ten se dá s jistou nadsázkou označit za pramen mládí, protože podporuje produkci pohlavních hormonů a plodnost. Stárnutí zpomaluje i svou vysokou antioxidační schopností.
V dýňovém oleji je navíc ve výhodném spojení s dalšími látkami, které tělu pomáhají k udržení mladistvé kondice a vzhledu. Jak ho používat? Jednoduše, můžete ho přimíchat do hotových jídel, především do vydatných tmavých omáček, do guláše nebo do výpeku z masa. Skvělý je v salátech.
Růžový
Potěší především ducha nádhernou vůní. Ta se používá v aromaterapii pro zmírnění stavů zoufalství, utrápenosti, melancholie i úzkosti a deprese. Uklidňuje, navozuje dobrou náladu a pocity radosti. Skvěle působí v koupeli, neboť teplá voda ještě znásobí duševní uvolnění.
Použít se dá ale také v péči o kůži, účinkuje podobně jako olej šípkový. Intenzivně hojí popraskanou suchou kůži, zjemňuje a hydratuje.
Foto: Shutterstock