Domů     Bylinky pro ženské zdraví
Bylinky pro ženské zdraví
10.11.2020

Popularita bylinek jako šetrné alternativy k lékům roste. My se dnes podíváme na ty, které pomáhají řešit ženské potíže, ať už jsou to bolesti, nebo projevy přechodu a stárnutí.

Možná se budete divit, kolik takových bylinek je, a určitě zjistíte, že vám rostou přímo za humny. Stačí vědět, jak je použít.

Šalvěj lékařská

Tahle známá bylinka byla ve starých herbářích popisována jako všelék. Tak úplně pravda to není, ale přesto je to bylinka nadmíru užitečná.

Pocení v přechodu – zejména noční. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50 % (ostatně ne nadarmo se šalvěj používala při výrobě antiperspirantů).

Ženské potíže – mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují, a tak se často užívá na vyvolání menstruace.

Obsahuje rostlinné hormony, které pomáhají při návalech horka, a snižuje bolestivé napětí v prsou během menstruace.

Další účinky: Šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách a zánětech močových cest.

Čaj

1 lžičku najemno nakrájené šalvěje přelijeme vroucí vodou, 5–10 minut necháme louhovat a pak přecedíme.

Po dobu 4 týdnů pijeme 3 šálky teplého čaje denně, pak je třeba udělat pauzu. Nebo 1–2 čajové lžičky sušených šalvějových listů na čtvrt litru horké vody. Necháme 10 minut stát a pak nálev přecedíme.

Při nočním pocení pijte čaj chladný.

Při potížích s nadměrným pocením čajem omývejte podpaží, ruce a chodidla.

Šalvějová tinktura

Podrcené listy šalvěje naložíme na 10 dní do silnější pálenky, nejlépe do 80% lihu. Látky v šalvěji, které působí protizánětlivě, jsou lépe rozpustné v alkoholu, než jen ve vodném horkém nálevu. Proto při zánětlivých potížích je lepší užívat tinkturu. Stačí jedna čajová lžička do šálku čaje.

Pozor

Šalvěj by se vnitřně neměla užívat ve větších dávkách nebo dlouhodobě. Těhotným ženám není doporučována vůbec.

Pěstování

Je to vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Množí se řízky nebo hřížením. A pozor, pokud ji pěstujete na balkoně, vydrží tři roky, na záhoně 5 let. Proto si nezapomeňte včas vypěstovat novou rostlinku.

Mochna husí

Ve středověku měla pověst čarovné byliny, byla spojována s kouzly a používala se i při věštění.

Uvolňuje křeče – vnitřně působí na hladké svalstvo, a tak příznivě působí například při menstruaci.

Pomáhá při bolestivé menstruaci, snižuje krvácení.

Jako koupel se používá při gynekologických zánětech.

Další účinky: Pomáhá i při nadbytku žaludeční kyseliny, při zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, usnadňuje močení. Zevně jako koupel při špatně se hojících a mokvajících ranách a hemoroidech, ale i při zánětech dutiny ústní a parodontóze.

Čaj

1–2 lžičky řezané drogy zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut luhovat a poté scedíme. Pijeme 2–3krát denně.

Mochnu můžeme užívat bez omezení

Sběr

Sbíráme nať, můžeme i kořen. Nať se sbírá v květnu až červnu při květenství a poté se suší nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 °C. Kořen se sbírá až v září a říjnu, poté ho omytý sušíme zvolna při umělém teple.

Kontryhel obecný

Němci mu říkají Frauenmantel –  ženský plášť, prostě bylinka chránící ženy. Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Listy kontryhelu leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla. Říká se, že kontryhel pláče.

Užití

Při poruchách menstruace upravuje cyklus.

Při výtoku se přidává do koupele.

Pro zpevnění a posílení dělohy se podává před porodem, ale i po porodu či císařském řezu.

Využívá se také pro tvorbu mléka a údržbu laktace.

Příznivě působí při nepravidelnosti menstruace na začátku puberty i v době přechodu.

Pomáhá při nespavosti zaviněné hormonální nerovnováhou.

Další účinky: Používá se na hnisavé a mokvavé rány.

Čaj

1 vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Pijeme 1–3x denně. Na kloktání a omývání čaj 3x silnější.

Obklad

Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme.

Přísada do koupele

Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených (nebo několik dvouhrstí) čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilijeme do koupele.

Sběr

Kontryhel roste na pokraji lesů a u cest. Je možné zakoupit i semena, nebo si jej můžeme divoký vyrýpnout a zasadit do bylinkové zahrádky.

Nejúčinnější je nať v čase, kdy kvete, později sbíráme již jen listy, které lze na zimu usušit.

Řebříček obecný

Bylinka, kterou si nespletete. Lidově se mu také říká myší chvost, tisíclistník, myší ocásek, husí jazýček, ovčí žebro, zaječí chléb a krupička.

Dobře působí na dělohu.

Pomáhá předcházet vzniku myomů nebo zánětu vaječníků.

Čaj tlumí bolest a silné krvácení při menstruaci

Sedací koupele z řebříčku pomáhají při zánětech vaječníků. Odstraní většinou bolest už při první sedací koupeli. Koupele jsou vhodné při výtocích nebo při nočním pomočování.

Migrény – zejména ty vyvolávané příchodem menstruace mnohdy ženu až paralyzují. Při pravidelném pití čaje je velká šance, že migrény se velmi ztlumí, až vymizí úplně.

Další účinky: Řebříček dostal svůj latinský název po Achillovi. Legenda praví, že Achilles během trojské války mnohokrát úspěšně zastavil vojákům krvácení právě pomocí řebříčku. Je potvrzeno, že řebříček obsahuje látky podporující strážení krve.

Obsahuje i další látky, které jsou protizánětlivé, a dokonce přinášejí úlevu od bolesti. Při poranění nebo škrábancích vtlačte listy a květy do ran, dokud si nebudete moci poranění umýt a ošetřit.

Čaj

1–2 čajové lžičky sušené bylinky zalijte ¼ litru vroucí vody a nechte přikryté 10–15 minut odstát. Po přecezení pijte po doušcích. Doporučené jsou 3 šálky denně. Tento nálev bude mít svíravou nahořklou chuť, je možné si jej přisladit třeba medem.

Příprava sedací koupele

100 g natě dáme na noc do studené vody, následující den zahřejeme k varu a přilijeme do koupele.

Sběr

Sbírá se celá nať i s květy od června do září. Při kvetení za slunečného a suchého počasí má nejvíce účinných látek. Dobře se suší zavěšený. Nejúčinnější jsou však hlavně květy. Květy jsou bílé, nebo mohou být i narůžovělé.

Kokoška pastuší tobolka

Všeobecně je považována za plevel, ale je to vzácná rostlinka. Říká se jí také selská hořčice, taška, babí kapsy… Roste všude – na lukách, v příkopech, na stráních, v polích I v zahradě.

Zastavuje krvácení, pomáhá při silné menstruaci.

Pomáhá při onemocnění močových cest.

Další účinky: Snižuje krevní tlak. Čistí krev a rozpouští vápenaté usazeniny v krevních cestách, čímž je užitečná při chorobách srdce a krevního oběhu. Patří i mezi nejúčinnější bylinu proti kornatění cév.

Podporuje látkovou přeměnu, příznivě ovlivňuje i játra, slezinu a močové ústrojí.

Sbírá se nať, která se může sušit ve stínu i na slunci, pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Suší se v tenkých vrstvách, aby sušení netrvalo zbytečně dlouhou dobu.

Usušenou drogu skladujeme v uzavřených nádobách nebo v papírových pytlích na suchém místě.

Čaj

2–3 lžičky drogy se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 5-10 minut louhovat. Pijí se obden 2 šálky horkého nápoje.

Tinktura

1 lžíci suché řezané natě zalijeme 1/2 l kvalitního destilátu, necháme 14 dní vylouhovat, scedíme a užíváme 10 kapek do sklenice s vodou před jídlem po dobu 2 až 3 týdnů. Užíváme při zánětu močových cest, vnitřním krvácení nebo při krvácení z nosu. Můžeme jí také potírat bolestivé svaly.

Pozor

Nepřekračovat doporučené dávkování. Velké předávkování může způsobit i otravu a ochrnutí centrální nervové soustavy!

Bazalka pravá

Tuhle bylinku, která s netušenou silou ovládla naši kuchyni, nemusíme dlouze představovat. Ale není to jen bylinka ke kořenění salátů a italských specialit, jak by se mohlo zdát. Velký význam má především pro zdraví žen.

Tlumí bolesti při menstruaci.

Upravuje výkyvy cyklu a vyrovnává nedostatek hormonů během menopauzy.

Podporuje tvorbu mateřského mléka.

Další použití: Uvolňuje křeče trávicího traktu a průdušek při kašli.

Pěstování

Je to jednoletá rostlina vhodná k pěstování v truhlíku i na zahradě. Má ráda slunce a dostatek vláhy. Sklízíme tak, že odštipujeme mladé lístky na vrcholku a tím nutíme rostlinu, aby se větvila. Během květu se odřezává nať a suší se ve stínu. Bazalku můžeme také nakládat do octa nebo oleje, případně zmrazit.

Čaj

2 lžičky čerstvých, nadrobno pokrájených lístků zalijeme 150 ml horké vody, 5 minut necháme přikryté vyluhovat, přecedíme a pijeme 2 šálky denně.

Čištění vzduchu i duše

Éterický olej z bazalky nakapejte do aromalampy, pokud jste ve stresu, cítíte napětí a potřebujete pročistit vzduch. S tím vším vám totiž pomůže.

Štítky:
Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč