Domů     Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
20.2.2025

Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy.

Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin.

A aby pěkně vzpřímeně stály, pomáhají jim v tom granule, například z vypalovaného jílu. Říká se jim „pěstební médium“.

Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.
Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.

Proč hydroponii

Dokáže zvýšit rychlost růstu rostlin až o 50 % porovnání s rostlinami pěstovanými v půdě a nespornou výhodu má také v tom, že se v nich nerozmnožují porosty plísní – ty mohou být docela nenápadné, ale jejich spory poletují po místnosti.

Také se díky nim snižuje riziko zahnívání kořenů a také nemoci a škůdci napadají rostliny méně. Když to vezmeme suma sumárum, tak zeleň pěstovaná v hydroponii je zdravější a odolnější.

Co tak lze pěstovat

Hydroponicky je možné pěstovat jen některé druhy rostlin, například různou listovou zeleninu, jako je hlávkový či listový salát, rukola nebo polníček. Dobře ve vodě vyrostou i rajčata, papriky nebo okurky.

Hydroponii ale můžete používat i na okrasné pokojové rostliny, například orchideje, kaktusy či sezonní cibuloviny. Také palmám velmi prospívá, neboť palmy v zemině leckdy citlivě reagují na špatnou zálivku a pak je napadají nemoci a škůdci.

Hydroponicky se pěstují dokonce i květiny určené k řezu, například gerbery nebo karafiáty.

Víte, že vědci začali experimentovat se zahradničením bez půdy v padesátých letech minulého století, ale tato myšlenka zde byla již od dávných dob?

Například ji využívali pěstitelé při stavění visutých zahrad v Babylonu nebo plovoucích zahrad ve staré Číně. Známé jsou i aztécké plovoucí zahrady v Mexiku.

Správný způsob

Ještě před tím, než si domů přinesete první sazenice, musíte se rozhodnout, jaké médium, techniku a živný roztok zvolíte.

Je to důležité hlavně v případě, že nemáte se stylem pěstování žádné zkušenosti, jinak by se vám mohlo stát, že „zasazení“ kytičky budete měnit i několikrát. Zkušení zahradníci dokonce říkají, že pěstování ve vodě je zkrátka tak trochu o experimentech…

Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.
Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.

Jak přesazovat

* Než rostlinku do živného roztoku, v němž je primárním médiem samozřejmě voda, přesadíte, musíte z kořenů odstranit veškeré zbytky zeminy.

* Kořeny přitom důkladně prohlédněte a odstřihněte všechny části, které jsou poškozené nebo nezdravé, jinak by vám ve vodě začaly hnít.

* No a pak přichází na řadu hydroponické neboli pěstební médium. Jaké si zvolíte, je na vás, ale některé dobře sají, jiné zase dobře propouštějí vodu.

Používá se vermikulit, kokosové vlákno, čedičová vata, říční štěrk, keramzit, perlit, písek, ale také drcený polystyren.

* Na dno nádoby nasypejte zhruba pěticentimetrovou vrstvu tohoto média a do něj vložte přesazovanou rostlinu.

* Kuličky nasypejte i do volného prostoru mezi kořeny rostliny a stěnou květináče.

* Substrát musí rostlinu dobře upevnit a přitom zabezpečit dobrý přístup kyslíku a vody ke kořenům.

* Do vnější nádoby vlijte vodu, do výšky maximálně 7 cm.

* Rostlině se daří ve chvíli, kdy jí přibývají nové kořeny.

Co je keramzit

Vyrábí se úpravou speciálního druhu jílu, tzv. cyprisu, a někdy se mu říká přírodní kamenivo. Jeho nevýhodou je, že v něm lze pěstovat až větší sazenice, neboť často obsahuje nestejně velké kusy.

Takže pro první krůčky při zakořenění rostlin si raději vyberte hydrokuličky tzv. hydroton (jsou také vyrobeny z keramzitu), který má pevnou a pórovitou strukturu. Zpravidla má také upravené pH, jež je vhodné pro růst rostlin.

Kokosové vlákno

Vzhledově se podobá kokosovému substrátu a stejně se i používá. Jeho minusem je, že nedokáže regulovat své pH a neobsahuje ani žádné živiny. Proto do každé zálivky musíte přidat živný roztok, jinak by vám rostlina nerostla. Velmi často vzdušná struktura vlákna napomáhá rychlejšímu růstu kořenů.

Perlit

Určitě ho znáte z běžných zahradnictví, ovšem své uplatnění našel i v hydroponii. Má totiž dobrou propustnost a jeho použití je podobné jako u keramzitu, je však o něco drobnější.

Samozřejmě existují i další pěstební média, například fytocell, mapito nebo rockwool, což je minerální vlna.

Dobře vybírejte i nádobu

Aby vše klaplo, jak má, musíte si také vybrat vhodnou nádobu, jak vnitřní, tak vnější. Vnitřní musí mít ve dně i na bocích různě uspořádané otvory, kterými prorůstají kořeny do živného roztoku.

Zatímco na designu té vnitřní nijak zvlášť nezáleží, jelikož není vidět, vnější květník může být designový, ale nejlepší službu vám udělá keramika. Jinou možností je nádoba s dvojitým dnem a zásobníkem, kam se lije voda.

Jeho nevýhodou je, že se ke kořenům hůře dostává vzduch a snadněji proto zahnívají. Zajímavou alternativou jsou aquaponické systémy, kdy k rostlinám přitéká voda z nádrží, v nichž jsou chované ryby.

Rostliny jsou tak přirozeně hnojené a k rybám se vrací čistá voda. Ovšem použít můžete i systémy, které byly vyvinuté k pěstování zeleniny v halách. Mají podobu trubek s otvory na děrované plastové nádoby či desek s otvory a spodní vanou pro živný roztok.

Tipy pro pěstování:

* K přechodu na pěstování rostlin v keramzitu volte období jarního přesazování. Vždy vyberte květináč větší alespoň o 8 cm, než byla původní nádoba.

* Teplota živného roztoku musí být stejná jako teplota v místnosti, nejčastěji 16–20 °C, rozhodně by však neměla překročit 25 °C. Důležité je měřit také pH roztoku.

* Pořiďte si speciální meřidlo, tzv. vodoznak. Díky němu budete mít vždy přehled o tom, kolik vody je v nádobě. Nikdy nenalévejte více vody, než je doporučené maximum na měřidle, raději se držte značky optimum.

Měřidlo jednou ročně vyjměte a vyčistěte ve vlažné vodě, aby správně ukazovalo.

Zaměřte se na hnojivo

Aby vám ale rostlinka dobře prospívala, je důležité pro ni vybrat dobrý živný roztok, tedy odpovídající hnojivo. Odborníci doporučují složení na minerální bázi, které stačí smíchat s vodou v doporučeném poměru.

Optimální pH roztoku by mělo být 5-6 (použijte pH testy, které se prodávají v akvaristice či jako doplňky k bazénové chemii). Vodu vždy dolévejte podle ukazatele hladiny vodoznaku a živiny přidávejte každé 2-3 týdny.

Nejlépe se vám bude pracovat s pomalu uvolňujícím hnojivem, které nemusíte doplňovat tak často. Co můžete použít:

* Tekutá hnojiva. Jsou nejkvalitnější. Smícháte je s vodou ve stanoveném poměru a aplikujete zálivku spíše v menším množství, ale častějších intervalech. Živný roztok nikdy nepoužívejte déle než měsíc.

* Hnojiva v tabletách se vyznačují postupným uvolňováním živin. Aplikujte je pod pěstební nádobu, tedy na dno obalové nádoby. Jejich účinnost se pohybuje okolo 6 týdnů.

* Dávkovače živin, které samy ohlídají pH i obsah živného roztoku a doplní ho o potřebné složky. Dávkovače jsou ale spíše určené pro profesionální pěstování.

Doporučujeme: V hydroponii platí, že s hnojením počkejte až do chvíle, kdy se mladé rostlinky dostatečně adaptují. Jak tento okamžik rozpoznáte? Napoví vám bílé špičky nově vytvořených kořenů.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: Připraveno s využitím webů Bestgrow.cz, Higarden.cz, Magazín speciálního zahradnictví.cz
Související články
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
1.4.2025
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už ne klasické Klasické žárovky mají sice vysokou kvalitu světla
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
reklama
Šikovné tipy
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p