Domů     Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
20.2.2025

Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy.

Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin.

A aby pěkně vzpřímeně stály, pomáhají jim v tom granule, například z vypalovaného jílu. Říká se jim „pěstební médium“.

Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.
Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.

Proč hydroponii

Dokáže zvýšit rychlost růstu rostlin až o 50 % porovnání s rostlinami pěstovanými v půdě a nespornou výhodu má také v tom, že se v nich nerozmnožují porosty plísní – ty mohou být docela nenápadné, ale jejich spory poletují po místnosti.

Také se díky nim snižuje riziko zahnívání kořenů a také nemoci a škůdci napadají rostliny méně. Když to vezmeme suma sumárum, tak zeleň pěstovaná v hydroponii je zdravější a odolnější.

Co tak lze pěstovat

Hydroponicky je možné pěstovat jen některé druhy rostlin, například různou listovou zeleninu, jako je hlávkový či listový salát, rukola nebo polníček. Dobře ve vodě vyrostou i rajčata, papriky nebo okurky.

Hydroponii ale můžete používat i na okrasné pokojové rostliny, například orchideje, kaktusy či sezonní cibuloviny. Také palmám velmi prospívá, neboť palmy v zemině leckdy citlivě reagují na špatnou zálivku a pak je napadají nemoci a škůdci.

Hydroponicky se pěstují dokonce i květiny určené k řezu, například gerbery nebo karafiáty.

Víte, že vědci začali experimentovat se zahradničením bez půdy v padesátých letech minulého století, ale tato myšlenka zde byla již od dávných dob?

Například ji využívali pěstitelé při stavění visutých zahrad v Babylonu nebo plovoucích zahrad ve staré Číně. Známé jsou i aztécké plovoucí zahrady v Mexiku.

Správný způsob

Ještě před tím, než si domů přinesete první sazenice, musíte se rozhodnout, jaké médium, techniku a živný roztok zvolíte.

Je to důležité hlavně v případě, že nemáte se stylem pěstování žádné zkušenosti, jinak by se vám mohlo stát, že „zasazení“ kytičky budete měnit i několikrát. Zkušení zahradníci dokonce říkají, že pěstování ve vodě je zkrátka tak trochu o experimentech…

Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.
Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.

Jak přesazovat

* Než rostlinku do živného roztoku, v němž je primárním médiem samozřejmě voda, přesadíte, musíte z kořenů odstranit veškeré zbytky zeminy.

* Kořeny přitom důkladně prohlédněte a odstřihněte všechny části, které jsou poškozené nebo nezdravé, jinak by vám ve vodě začaly hnít.

* No a pak přichází na řadu hydroponické neboli pěstební médium. Jaké si zvolíte, je na vás, ale některé dobře sají, jiné zase dobře propouštějí vodu.

Používá se vermikulit, kokosové vlákno, čedičová vata, říční štěrk, keramzit, perlit, písek, ale také drcený polystyren.

* Na dno nádoby nasypejte zhruba pěticentimetrovou vrstvu tohoto média a do něj vložte přesazovanou rostlinu.

* Kuličky nasypejte i do volného prostoru mezi kořeny rostliny a stěnou květináče.

* Substrát musí rostlinu dobře upevnit a přitom zabezpečit dobrý přístup kyslíku a vody ke kořenům.

* Do vnější nádoby vlijte vodu, do výšky maximálně 7 cm.

* Rostlině se daří ve chvíli, kdy jí přibývají nové kořeny.

Co je keramzit

Vyrábí se úpravou speciálního druhu jílu, tzv. cyprisu, a někdy se mu říká přírodní kamenivo. Jeho nevýhodou je, že v něm lze pěstovat až větší sazenice, neboť často obsahuje nestejně velké kusy.

Takže pro první krůčky při zakořenění rostlin si raději vyberte hydrokuličky tzv. hydroton (jsou také vyrobeny z keramzitu), který má pevnou a pórovitou strukturu. Zpravidla má také upravené pH, jež je vhodné pro růst rostlin.

Kokosové vlákno

Vzhledově se podobá kokosovému substrátu a stejně se i používá. Jeho minusem je, že nedokáže regulovat své pH a neobsahuje ani žádné živiny. Proto do každé zálivky musíte přidat živný roztok, jinak by vám rostlina nerostla. Velmi často vzdušná struktura vlákna napomáhá rychlejšímu růstu kořenů.

Perlit

Určitě ho znáte z běžných zahradnictví, ovšem své uplatnění našel i v hydroponii. Má totiž dobrou propustnost a jeho použití je podobné jako u keramzitu, je však o něco drobnější.

Samozřejmě existují i další pěstební média, například fytocell, mapito nebo rockwool, což je minerální vlna.

Dobře vybírejte i nádobu

Aby vše klaplo, jak má, musíte si také vybrat vhodnou nádobu, jak vnitřní, tak vnější. Vnitřní musí mít ve dně i na bocích různě uspořádané otvory, kterými prorůstají kořeny do živného roztoku.

Zatímco na designu té vnitřní nijak zvlášť nezáleží, jelikož není vidět, vnější květník může být designový, ale nejlepší službu vám udělá keramika. Jinou možností je nádoba s dvojitým dnem a zásobníkem, kam se lije voda.

Jeho nevýhodou je, že se ke kořenům hůře dostává vzduch a snadněji proto zahnívají. Zajímavou alternativou jsou aquaponické systémy, kdy k rostlinám přitéká voda z nádrží, v nichž jsou chované ryby.

Rostliny jsou tak přirozeně hnojené a k rybám se vrací čistá voda. Ovšem použít můžete i systémy, které byly vyvinuté k pěstování zeleniny v halách. Mají podobu trubek s otvory na děrované plastové nádoby či desek s otvory a spodní vanou pro živný roztok.

Tipy pro pěstování:

* K přechodu na pěstování rostlin v keramzitu volte období jarního přesazování. Vždy vyberte květináč větší alespoň o 8 cm, než byla původní nádoba.

* Teplota živného roztoku musí být stejná jako teplota v místnosti, nejčastěji 16–20 °C, rozhodně by však neměla překročit 25 °C. Důležité je měřit také pH roztoku.

* Pořiďte si speciální meřidlo, tzv. vodoznak. Díky němu budete mít vždy přehled o tom, kolik vody je v nádobě. Nikdy nenalévejte více vody, než je doporučené maximum na měřidle, raději se držte značky optimum.

Měřidlo jednou ročně vyjměte a vyčistěte ve vlažné vodě, aby správně ukazovalo.

Zaměřte se na hnojivo

Aby vám ale rostlinka dobře prospívala, je důležité pro ni vybrat dobrý živný roztok, tedy odpovídající hnojivo. Odborníci doporučují složení na minerální bázi, které stačí smíchat s vodou v doporučeném poměru.

Optimální pH roztoku by mělo být 5-6 (použijte pH testy, které se prodávají v akvaristice či jako doplňky k bazénové chemii). Vodu vždy dolévejte podle ukazatele hladiny vodoznaku a živiny přidávejte každé 2-3 týdny.

Nejlépe se vám bude pracovat s pomalu uvolňujícím hnojivem, které nemusíte doplňovat tak často. Co můžete použít:

* Tekutá hnojiva. Jsou nejkvalitnější. Smícháte je s vodou ve stanoveném poměru a aplikujete zálivku spíše v menším množství, ale častějších intervalech. Živný roztok nikdy nepoužívejte déle než měsíc.

* Hnojiva v tabletách se vyznačují postupným uvolňováním živin. Aplikujte je pod pěstební nádobu, tedy na dno obalové nádoby. Jejich účinnost se pohybuje okolo 6 týdnů.

* Dávkovače živin, které samy ohlídají pH i obsah živného roztoku a doplní ho o potřebné složky. Dávkovače jsou ale spíše určené pro profesionální pěstování.

Doporučujeme: V hydroponii platí, že s hnojením počkejte až do chvíle, kdy se mladé rostlinky dostatečně adaptují. Jak tento okamžik rozpoznáte? Napoví vám bílé špičky nově vytvořených kořenů.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: Připraveno s využitím webů Bestgrow.cz, Higarden.cz, Magazín speciálního zahradnictví.cz
Související články
31.1.2025
Nikdy jindy se do tepla pod peřinou tak netěšíme jako v zimě. Ale musí opravdu pěkně hřát a přitom netížit svou váhou. Mít silnou přikrývku neznamená, že vám bude pod ní v noci větší teplo. Někdy vám komfort v posteli zajistí i přikrývka prodyšná a lehká, která navíc dobře odvádí i vlhkost. Jakou si ale vybrat, abychom nešlápli vedle? Z umělého vlákna Bývají vhodné pro celoroční užití. Někter
28.1.2025
Pro bezproblémové užívání hraje roli nejen tvar vaničky a velikost, ale ještě více materiál. Výběr není malý, ale každý typ má trochu jiné přednosti. Sprchování je bezesporu finančně daleko výhodnější než koupání, v průměru činí spotřeba teplé vody ve sprše jen asi třetinu, nebo dokonce čtvrtinu množství napuštěné vany. Dobrým řešením je ale i pro lidi se sníženou pohyblivostí, nutností bývá v b
23.1.2025
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře potřebuje domov, který pro něj bude nejen příjemný a pohodlný, ale také bezpečný. Proto bývá nutné b
16.1.2025
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat instalovat doprostřed místnosti samostatně nebo jako prodloužení kuchyňského ostrůvku. Poku
13.1.2025
Možná namítnete, že od toho, abychom doma dýchali čistý vzduch, máme moderní techniku. Současné čističky vzduchu jsou přece výkonné a mnohdy pracují neslyšně. Ale není lepší se znečištěnému prostředí raději vyhnout? Ovzduší totiž obsahuje různé znečišťující látky – od pevných částeček po aerosoly, plyny či páry. A když je vdechneme, náš organismus na ně reaguje různě. Větší částice (nad 5 µm) se
reklama
Šikovné tipy
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Aby vás tréma nepřemohla
Musíte vystoupit na veřejnosti a už teď se třesete hrůzou při té představě? Možná vás uklidní, že v tom nejste sami, protože trémou čas od času trpí téměř každý z nás. Pravdou ovšem je, že někdo méně a někdo více. Pro některé lidi je mírná tréma dokonce prospěšná, protože je vybičuje k vyšším výkonům. Pokud ale trpíte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovedl diplomatickou misi Rudolfa II. do Persie Čech?
historyplus.cz
Dovedl diplomatickou misi Rudolfa II. do Persie Čech?
Z Turků jde v 16. století strach! Expandují na východ stejně jako na západ. Obává se jich křesťanská Evropa i Persie, ve které vládne dynastie Safíovců. Nebylo by od věci vytvořit mocnou koalici, kvůli níž by Osmané museli tříštit svoje síly. Je ale vůbec možné, aby se z křesťanů a muslimů stali spojenci?!   Mladičkému českému a uherskému
Záhada Jantarové komnaty: Spočívá na ní kletba?
enigmaplus.cz
Záhada Jantarové komnaty: Spočívá na ní kletba?
Jedním ze zanícených hledačů Jantarové komnaty byl Němec Georg Stein. Ovšem až do doby, kdy jeho mrtvolu objeví náhodný kolemjdoucí ve zřícenině hradu. To ovšem není zdaleka jediný případ, kdy hledač
Quinoa salát s tofu
tisicereceptu.cz
Quinoa salát s tofu
Salát z quinoy je velmi zdravý, výživný a lehce stravitelný. Suroviny na 2 porce 80 g suché quinoy 1 lžíce kari sůl, pepř 2 hrsti baby špenátu 2 vejce 100 g cherry rajčat 200 g tofu 1 lží
Nemáte co na sebe? Něco si vytiskněte!
epochalnisvet.cz
Nemáte co na sebe? Něco si vytiskněte!
Potřebujete nové oblečení? Dříve by se šlo ke švadleně, dnes si objednáme něco přes internet. A jak to bude za pár let? Prostě zadáme parametry a pošleme pokyn k tisku!   Rozruch začíná už 4. března 2013, když na módní přehlídce v Ace Hotelu v newyorském Manhattanu vkročí na molo americká burleskní tanečnice Dita Von
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic: Moderní přístup ke kráse a dlouhověkosti
iluxus.cz
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic: Moderní přístup ke kráse a dlouhověkosti
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic je ideálním místem pro ty, kteří hledají špičkové metody péče o krásu v kombinaci s celostním přístupem ke zdraví a dlouhověkosti. Longevity jako životní styl Po
Cítíte se pod psa? Zpomalte!
nejsemsama.cz
Cítíte se pod psa? Zpomalte!
Syndrom vyhoření je většinou považován za nemoc postihující workoholiky a jedince, kteří jsou v zaměstnání vystaveni psychické zátěži. Avšak ohroženi jsou všichni, kdo trpí dlouhodobým stresem. Poslouchejte své tělo a zakročte, dokud je ještě čas. Postihnout může opravdu kohokoli. Zvýšenému riziku jsou vystaveny třeba i matky na mateřské dovolené, lidé žijící v dlouhodobě neuspokojivém vztahu nebo ti,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
21stoleti.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivos
Kohoutová utekla od manžela zpátky do práce?
nasehvezdy.cz
Kohoutová utekla od manžela zpátky do práce?
Herečka Berenika Kohoutová (33), která září v seriálu Jedna rodina, se krátce poté, co porodila svou druhou dceru Aloisii (4 měsíce), vrátila do práce. „Jsem trošku blázen,“ přiznává, ale možná k to
Chtěla mě připravit o mé dědictví
skutecnepribehy.cz
Chtěla mě připravit o mé dědictví
Dcera nedokázala unést, že se ze mě stala bohatá paní s chalupou, krásným bytem a několika vkladními knížkami. Vymyslela lest s jediným cílem. Okrást mě o všechno. Má dcera byla vymodlená, a tudíž i pěkně hýčkaná. Už jsem ani nedoufala, že se mi podaří mít dítě. Dělala mi jen samou radost a můj rozvod schvalovala. Stála na mojí straně, přestože už od dětství měla
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
epochaplus.cz
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu
Atraktivní splněný sen na jižní Moravě
rezidenceonline.cz
Atraktivní splněný sen na jižní Moravě
Romanovi a jeho ženě se líbí jednoduchý styl, střídmost a čisté linie. A přesně tak také vypadá jejich neokázalý, ale velkorysý a praktický dům, který beze zbytku využívají. Soudobá vila vyrostla v místě, kde si investor kdysi jako kluk přivydělával shrabováním listí. I když do té doby vždy bydlel v pronájmech, v jeho snech o
Švýcarské tradiční pochoutky
epochanacestach.cz
Švýcarské tradiční pochoutky
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené