Pohodlnost má přednost, aspoň při každodenním nošení. S botami bez podpatku naděláte taky hodně parády, když víte k čemu a jak je nosit.
Loafer
Možná tuhle botu doma máte i bez toho, aby se vám představila svým názvem. Je velmi pohodlná, bez šněrování, stačí do ní jen vklouznout. Na nártu má ozdobný jazyk a přes něj ozdobný řemínek.
Hitem byla v 30. letech minulého století a od té doby se dočkala i různých variant. Původně byla jen hnědé nebo černé a samozřejmě kožené. Značka Gucci přišla kovovou aplikací na řemínku, vlastně miniuzdičkou, která se také velmi dobře uchytila. Dnes je můžete vidět i na vysokém podpatku.
K čemu je nosit?
Díky své ležérnosti se hodí k pohodné módě, k minisukni i s džínám, hlavně ve zkrácené délce. Nosí se bez ponožek, pokud se bez nich neobejdete, pak vezměte silonové podkolenky v tělové barvě. S ponožkami se nenosí ani varianty této obuvi.
Varianty
– Penny loafer má na nártu ozdobný zářez.
– College-shoes patřily ke studentskému stylu, jak název naznačuje. Mohou být na nártu zdobené střapcem nebo širokými třásněmi.
Oxfordky
Velmi elegantní lehká šněrovací obuv, původem z elitního studentského prostředí. Mívají tlumené barvy v různých odstínech hnědé až po béžovou, velice atraktivní, ale hůře kombinovatelé s oblečením jsou oxfordky dvoubarevné.
K čemu je nosit?
Počítejte s jejich elegantním stylem, k džínám se nehodí, leda tak v kombinaci s vlněným sakem a elegantní halenkou. Úžasně ladí se stylem, kterému se říká preppy (bázlivá elegance střední střídy). Protože jsou lehké, vypadají velmi dobře dokonce i k sukni.
Varianty
– Klasické oxfordky mají rovně přišitou špičku. Pokud má špička tvar křídel a je zdobená děrováním, pak je oxfordka křížená s pánskou botou zvanou full brogue, což je masivnější typ obuvi anglického původu s dávnými kořeny v obuvi pracovní.
Na ten navazují také moderní brogues, které dostaly už jednoznačně vzhled sportovní obuvi.
– Budapester jsou střižené více do šířky a mohou být zdobené podobně jako brogue.
Creepers
Poznáte je podle silné až masivní podrážky se zvlněným okrajem. Původně to prý byla vojenská obuv, vysoká podrážka usnadňovala chůzi pouštním terénem severní Afriky.
Hitem se staly v 50. a 60. letech, ale nezapadly ani později, vynořily se v punkové módě a v posledních sezónách i v běžných dámských kolekcích.
K čemu je nosit?
Jistá výstřednost jim zůstala už jen vzhledem k masivnosti podrážky. Takže se nelépe shodnou s výraznější oblečením v ležérním stylu. Pro chůzi obtížným městským terénem jsou podobnou úlevou jako bývaly na Sahaře.
Nově zdomácněly i v retro stylu, kterému se říká rockabilly, tam se nosí i k šatům se spodničkou nebo k mini.
Deck shoe
Český název nemají, anglický znamená cosi jako palubní boty a šlo původně o sportovní obuv používanou americkou zlatou mládeží při jachtingu. K tomu účelu mají boty protiskluzovou podrážku. Ozdobným poznávacím znamením jsou šňůrky provlečené po obvodu.
K čemu je nosit?
Původně se nosily ke sportovnímu oblečení, což byla košile, plátěné kalhoty chinos a klubová bundička. Dobře se snášejí i s džínsy.
Foto: Shutterstock