Většina žen si dnes nedovede představit úklid a mytí nádobí bez použití průmyslově vyráběných čisticích prostředků. Chemikálie v nich obsažené mohou však vyvolat kožní, ale i alergická onemocnění.
Kožní lékaři a alergologové hovoří o nárůstu počtu těchto potíží, přestože chemické složení čisticích prostředků je v současné době šetrnější, než bývalo dříve.
Výrobní procedury se zaměřují na využití látek snižujících riziko kožních onemocnění, která bývají jinak často dlouhodobá, svědivá a úporná. Přesto je pro ochranu kůže stále třeba užívat jemné rukavice, například ty z obchodů od pečiva.
Gumové rukavice se nedoporučují. Ruce se v nich rychle zpotí a guma sama je alergenem, což také může vyvolat podráždění kůže. Jak se těmto potížím vyhnout? Poradíme vám, jak mít domácnost čistou i bez chemie nebo s využitím nanočástic.
Co mohou způsobit?
vyvolat kontaktní dermatitidy
zhoršit atopický ekzém
vyvolat alergické reakce
podpořit vznik plísňových onemocnění
Opatrně při velkém úklidu
Většina čisticích prostředků obsahuje čpavek a další dosti dráždivé chemikálie. Pokud dojde ke krátkodobému kontaktu s tímto čisticím prostředkem, nemusíte se bát závažného poškození kůže.
Je-li však působení daného čisticího prostředku dlouhodobé, např. při velkém a častém úklidu, když si dostatečně nechráníte ruce, pak to má za následek značné vysušení pokožky a poškození svrchní vrstvy kůže.
Kromě kožních problémů mohou čisticí prostředky působit dráždivě i na dýchací cesty a u citlivých jedinců vyvolat kašel nebo astmatický záchvat, který v krajním případě může vést až k životu ohrožujícímu stavu, tzv. anfylaktickému šoku.
Tip: Používejte pokud možno hypoalergenní čističe, před nákupem si můžete přečíst složení na internetu a vybrat si šetrné varianty.
Na co pozor
* Prostředky na čištění oken
Obsahují většinou opět čpavek a hořlavou látku zvanou isopropanol. Nejenže mohou poškodit kůži, ale také silně podráždit oči a nosní sliznici. Měly by být zásadně používány jen ve větrané místnosti.
* Detergenty na mytí nádobí
Zanechávají nechráněné ruce velmi vysušené, poškození kůže se může projevovat odlupujícími se šupinkami. Ještě hůře působí čisticí prostředky v myčkách, které jsou silnější a mohou způsobit až popálení a skvrny na kůži.
* Čisticí prostředky na toalety
Ty zase obsahují pesticidy, které jsou nebezpečné i svými výpary. Mohou také vést k propuknutí úporných plísňových onemocnění, která se pak špatně hojí.
Prostředky na WC mohou kromě toho obsahovat i nebezpečné louhy a někdy i kyselinu sírovou, která může způsobovat nebezpečné poškození kůže, podobné popáleninám.
Zbytečná chemie
Při citlivosti na čisticí chemii se doporučuje nepoužívat zbytečně další prostředky s chemickými látkami jako osvěžovače vzduchu s vůněmi a spreje. I ty se podílejí na nárůstu alergických reakcí a astmatu.
Šetrná domácí alternativa
Alternativou při zdravotních potížích způsobených čisticí chemií mohou být tradiční a stále účinné domácí prostředky, jako je ocet, jedlá soda a citron, které najdete běžně v kuchyni.
Ocet pomůže i odstranit zápachy v kuchyni, kterým se nevyhnete, i když máte myčku. Z mnoha rad našich babiček dnes vybíráme:
Smíchejte 1 lžíci octa s citronovou šťávou, přilijte vlažnou vodu a s touto směsí můžete s úspěchem čistit okna už jen s pomocí starých novin.
Nábytek můžete leštit kombinací 1 lžíce citronové šťávy se 2 dcl kuchyňského oleje.
Koberce vyčistíte i s pomocí roztoku jedlé sody, když tuto směs nastříkáte rozprašovačem na koberec. Vytvořte na něm jen jemný film a nechte 15 minut působit a potom teprve vysávejte .
Nanočástice pomáhají a neškodí
Moderní technologie zasahují pomalu i do naší domácnosti. Nanočástice se v budoucnu mohou stát velkým a bezpečným spojencem při úklidu.
Vytvářejí na povrchu jakýsi dokonale hladký film, který brání usazování prachu, takže ho snadno setřete i s další nečistotou. Přitom jsou nedráždivé. Chránit mají také před opotřebováním, blednutím barvy na slunci či usazováním vodního kamene.
Co si můžete pořídit s nanočásticemi?
nano pěnu a nano sprey na čištění a úklid povrchů
tekutý prostředek na podlahy
vosky s nano částicemi na leštění podlah, dlaždic a nábytku
prostředky k mytí koupelen a sanity
nanočistidla na nerez povrchy, baterie či keramiku
čističe kuchyně a mastných skvrn
čistidla oken a skel
čistič impregnace na boty
utěrky a prachovky z mikrovlákna
návleky na mopy
filtry do vysavačů
smetáčky a kartáčky
Foto: Shutterstock