Každá hospodyňka má ráda, když se jí doma všechno zářivě leskne čistotou. Obzvlášť to platí o skle, které tak rádo chytá otisky prstů, prach a mastnotu. Vyčistit nehezké skvrny však není nic složitého.
K čištění skla musíte zvolit vhodný čisticí přípravek či předmět. Nejdostupnějšími pomocníky jsou měkké hadříky, které nepouštějí chloupky, vlažná voda se saponátem a ocet. Na drsné kartáče a abrazivní čisticí prostředky zapomeňte.
Zašlé skleničky
Vyčistíte je měkkým kartáčkem, na který jste předtím nasypali trochu soli. Nebo do nich můžete nasypat hrstku hrubě mleté kuchyňské soli, k níž přidáte dvě lžíce octa. Nechte chvíli působit, pak sklenice pořádně protřepte a vypláchněte čistou vodou.
Původní lesk jim také vrátíte práškem do pečiva, který rozpustíte ve třech litrech vlažné vody. Sklo v ní nechte půl hodiny odmočit. Pak sklenice umyjte a důkladně vyleštěte.
Křišťálové sklo
Nesnáší mytí v horké vodě. Proto ho po umytí v teplé vodě vždy dostatečně dlouho oplachujte studenou vodou.
Starožitné sklo
Nikdy se nesmí mýt v myčce. Umývejte ho v teplé vodě s trochou saponátu. Pokud špína či mastnota nejdou dolů, použijte pár kapek čpavku nebo octa.
Po umytí nechte sklo okapat na utěrce a pak ho dosucha utřete lněnou nebo bavlněnou látkou, která nepouští chlupy. Vnitřky nádob můžete vysušit fénem.
Broušené sklo
Připravte si tři plastové mísy. Jednu s teplou vodou se saponátem na nádobí, druhou s čistou vlažnou vodou, do třetí nalijte ocet. Nejdříve sklo jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Zašlé zářezy dobře vyčistí starý zubní kartáček.
Skleničky nechte chvilku okapat a pak vyleštěte utěrkou bez chloupků. Sklo se bude krásně lesknout.
Vázy
Když vyhodíte uschlou kytici, většinou ve váze zůstanou nevzhledné nánosy po tvrdé vodě. Ty odstraníme pomocí destilované vody či směsi vody s octem. Nikdy se nesmíme pokoušet tyto skvrny odstraňovat brusnými prostředky!
Karafy
Na karafách zůstávají tmavé skvrny od alkoholu. Vyčistíte je tak, že nádobu naplníte do poloviny roztokem octa s kuchyňskou solí a přidáte asi půl šálku syrové rýže nebo ne moc hrubého písku. A pak protřepávejte a protřepávejte, až skvrny zmizí. Karafu dobře vypláchněte a nechte odkapat.
Zrcadla
Čistí se podobně jako okna saponátem k tomu určeným, ale jejich slabinou jsou hrany. V nich je odhalená vrstva stříbra, která když se poškodí, začne černat a to už pak nejde ničím odstranit.
Nejlepší je vůbec nepoužívat komerční čisticí prostředky a zrcadla omýt čistou vodou a pak je měkkým hadříkem vytřít do sucha a vyleštit.
Křišťálový lustr
Stačí ho čistit jednou za rok, což obnáší pečlivé omytí jednotlivých částí v teplé vodě se saponátem. Pro mytí použijte plastové umyvadlo, abyste křišťál nepoškodili o stěny dřezu.
Po umytí všechny kousky rozložte na ručník, nechte oschnout a pak navěste zpátky. Tělo lustru otřete vlhkým hadříkem namočeným ve vodě se saponátem.
Na čištění lustru se dá zakoupit i speciální sprej, který po nastříkání na všechny části okamžitě rozpustí nečistoty, ty pak stečou na igelit, který musíte před čištěním rozprostřít pod lustr. Přípravek nezanechává žádné skvrny.
Pískovaná a jiná skla
Skla leptaná, pískovaná nebo jinak povrchově upravovaná, která většinou zdobí dveře, musíte vždy umýt celá, i kdyby byla zamazaná jen vedle kliky. Na vlhký hadřík naneste minimum běžného saponátu a pak vše vytřete do sucha.
Sprchový kout
Většina skleněných stěn sprchových koutů prochází už ve výrobě vodoodpudivou úpravou, která donutí kapky stékat ihned dolů, takže na povrchu zasychají jen minimálně. I tak je vhodné setřít po koupeli stěny vlhkým hadrem nebo stěrkou.
Speciální vrstva od výrobce se však postupně stírá, a tak je třeba ji občas oživit speciálním kondicionérem.
Foto: Shutterstock