Popraskaná omítka je častým problémem nejen ve starších, ale i v nových domech a bytech. Naštěstí si většinu z nich dokážete opravit sami.
Ke vzniku prasklin v omítkách dochází nejčastěji k v důsledku nepostřehnutelných deformací celé stavby jako je např. sesedání budovy.
A protože ani ty nejlepší omítky nejsou dostatečně pružné, lze v nich brzy objevit nepatrné trhlinky, které však na bezpečnost ani životnost stavby vliv nemají. V interiéru však působí rušivě.
Čím na to?
Tyto drobné, téměř neznatelné trhlinky lze zaretušovat vhodnou stěrkovou hmotou. Ideální je bílý akrylový tmel, který se prodává i v malém balení a na prasklinu se nanáší prstem. Na stěnách a stropech bíle vymalovaných ho ani není nutné přetírat.
Znatelnější praskliny je třeba vyplnit větším množstvím tmelu, který se prodává ve válcových zásobnících a nanáší se pomocí aplikační pistole.
Máte-li prasklin, ale také otvorů po hmoždinkách, po skobách apod., hodně, je výhodnější použít některý z tmelů v kelímcích, nebo ten, který si připravíte sami rozmícháním prášku ve vodě.
Větší praskliny je pak ještě navíc nutné zpevnit některou ze spárovacích pásek – jsou natolik tenké, že je pod přemalbou není vidět.
Práce se stěrkou
Než začnete, vyčistěte prasklinu a její nejbližší okolí smetáčkem nebo tvrdším štětcem. Hmotu na stěnu nanášejte stěrkou (špachtlí) nebo přímo ze zásobníku (kartuše) s úzkým hrdlem aplikační pistolí.
Jakmile materiál zatvrdne, přebruste ho jemnějším brusným papírem (zrnitost asi 120 až 150) upevněným na dřevěném špalíku o velikosti zhruba osminky másla. Lépe se pracuje s plastovým držákem brusného papíru.
Při broušení se vyplatí mít k dispozici vysavač, který průběžně odsává prach. Případné zvlhčení stěny, potřebné při nanášení některých hmot, nejlépe uděláte rozprašovačem, nebo obyčejným štětcem. Vody musí být jen tolik, aby nestékala po stěně.
Použití tmelu
Opět dokonale očistěte povrch stěny. Jsou-li praskliny hodně úzké, husté tmely dovnitř neproniknou, a tak je třeba trhlinu rozšířit špachtlí, šroubovákem nebo něčím podobným.
Pokud si tmel vyrábíte z prášku rozmíchaného ve vodě, přečtěte si návod k použití a respektujte pokyny výrobce. Takový tmel je nutné zpracovat včas, aby se nevytvrdil, proto si ho také nepřipravujte zbytečně mnoho.
Tmely se nanášejí do spáry pomocí špachtle tak, aby vykazovaly mírné převýšení. Při vysychání totiž zmenšují objem a tmelené místo by bylo „propadlé“. Přebytečný tmel se musí po vytvrzení zbrousit na úroveň stěny či stropu.
V případě, že je spára hluboká, vyplňujte ji na etapy, protože příliš silná vrstva by prosychala velice dlouhou dobu. Druhou vrstvu nanášejte až po vytvrzení té předchozí, nejlépe druhý den.
Jak na velké praskliny?
Praskliny o šířce několika centimetrů se objevují zejména tam, kde byly omítky provedeny velice nekvalitně. Přesto, pokud neprocházejí zdivem, neznamenají žádné nebezpečí.
Jejich zaretušování však bývá výrazně pracnější, protože kromě většího množství spárovací hmoty vyžadují též aplikaci výztužné pásky. Ta se v podélném směru na prasklinu položí ještě před nanesením poslední vrstvy. Povrch je pak možné (nejlépe až další den) jemně přebrousit.
Profesionálové radí
1. Tmel se vyplatí rozmíchat v gumové nebo umělohmotné pružné misce (lze použít rozříznutou PET láhev).. Až jeho zbytek ztvrdne, dá se z misky snadno odstranit.
2. Hrot kartuše oviňte po ukončení práce samolepicí páskou, aby se hmota v nástavci působením vzduchu nevytvrdila. Nanesenou hmotu je nutné co možná nejdříve vytvarovat – například v rozích stěn se obtížně přebrušuje.
3. Jednou vytvrzený tmel se již nedá zředěním vodou změkčit!
4. Tmely je nepřípustné vzájemně míchat nebo nastavovat sádrou či pískem – jejich vlastnosti by se tím zhoršily.
5. Kvalitu retuše zjistíte pomocí bodového osvětlení (nekrytá žárovka), které podržíte na stěně poblíž opravovaného místa. Dobře přebroušená plocha musí být jednolitá, bez vyvýšenin a prohlubenin.
6. Pozor při manipulaci s práškovými tmely (zejména s těmi, které obsahují cement). Leptají sliznice a oči a značně vysušují pokožku. PO práci si ošetřete ruce vhodným krémem, nebo používejte rukavice.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: Baumax, Foto: Shutterstock, Baumax