Domů     Aby se čistička vzduchu vyplatila
Aby se čistička vzduchu vyplatila

Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Jenže najít ideální místo, kde se dá žít a pracovat v ryze přírodním prostředí je dnes už téměř nemožné.

Ve velkých městech nás na ulici trápí smog, jinde zase dusí prach a výfukové plyny z frekventovaných silnic, i na venkově nás obtěžuje zápach z nedaleké fabriky anebo smrad z živočišné výroby. Jenže venkovní ovzduší proniká i do našich domovů.

A pak musí pomoci výkonné čističky vzduchu. Dokážou odstranit nejen nepříjemné pachy a prach, ale i pyly, bakterie, spory plísní, roztoče, oxidy dusíku a síry a kouř z cigaret.

Ochrana zdraví především!

Ovzduší obsahuje různé znečišťující látky, ať už je tvoří pevné částečky nebo aerosoly, plyny či páry. Na vdechované látky pak reaguje náš organismus různě, záleží na jejich velikosti.

Větší částice (nad 5 µm) se zachytí v nose a horních dýchacích cestách a my je vykašleme, vysmrkáme nebo je se slinami spolkne. Z žaludku, případně jater pak tyto škodliviny odejdou z těla.

Částice menší (pod 5 µm) však pronikají až do plicních sklípků, které nevratně zanášejí. Moderní čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, škodící lidskému organismu a vytvářejí nedráždivé a hygienicky čisté prostředí. Jsou výbornými pomocníky zejména pro alergiky.

Pomoc hlavně alergikům

Pro alergiky a lidi trpící respiračními chorobami jsou čističky vzduchu neocenitelným pomocníkem.

Nejsou samozřejmě zázračné, je například nutné pravidelně vytírat (ne zametat) podlahu, nejlépe antistatický korek nebo parkety, zvlhčovat vzduch, krátce intenzivně větrat, používat antialergické povlečení a ložní prádlo.

Velmi účinná je i „zelená stěna“ z živých rostlin. Nejdůležitější ovšem je zvolit čističku vzduchu s ideálními parametry a umístit ji na vhodné místo.

Jak vyčistit vzduch?

Člověk se denně nadechne až dvacettisíckrát. Uvádí se, že vzduch v místnosti bývá až pětkrát znečištěnější než venku. A běda, pokud máte doma nebo v kanceláři kuřáka. Co se s tím dá dělat? Kdysi stačilo otevřít okno.

Nebydlíte-li však někde blízko lesa, už to neplatí. Nehledě na to jaký vzduch vpustíte do místnosti, z bytu nebo kanceláře či provozovny nedostanete ven prach, popel, ani pyl či smog. S nimi si ale dokážou dobře poradit malé přenosné čističky vzduchu.

Co čistička dokáže?

účinně filtruje vzduch

likviduje cigaretový kouř, chemikálie a aerosoly

snižuje škodlivé působení karcinogenních látek

ničí bakterie a viry, snižuje nemocnost až o 80 %

odstraňuje alergeny z prostředí, mírní alergické a astmatické reakce organismu

zrychluje regeneraci buněk a působí antioxidačně

zvyšuje samočisticí schopnosti řasinkové výstelky plic

má příznivý vliv na snížení nepatologické nadváhy

snižuje krevní tlak

zlepšuje paměť, koncentraci a mentální výkonnost

zlehčuje či odstraňuje depresivní stavy

podporuje růst rostlin

Bytové čističky jsou výkonné

Účinnost malé bytové čističky (podle typu, vybavení a funkcí) může dosahovat až 99 %. Čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, které člověku a jeho organismu škodí.

Jedná se především o prach, roztoče, kouř včetně cigaretového, pyly, plísně, bakterie, nebezpečné chemické látky, ale i zápach. Čistička pomůže vytvořit nedráždivé a hy­gienicky čisté prostředí.

Důležitý parametr: hlučnost

Někdo má k dispozici tzv. noční proud, který běží obvykle osm hodin denně, což je pro čističku minimální účinná doba. Protože může pracovat třeba v dětském pokoji, kde spí děti i odpoledne, nebo v ložnici rodičů přes noc, je velmi důležitá její hlučnost.

Údaj na štítku vám moc neřekne, lepší je si při nákupu čističku vyzkoušet „naživo“. Vyberte si takovou, u které budete moci při nejmenším provozu klidně spát. Nejvýkonnější, a tedy nejhlučnější stupeň tolik nevadí, když ho nebudete používat v noci.

Kam čističku nedávat

Čističky fungují nejlépe uprostřed místnosti, konkrétně v poloviční vzdálenosti mezi dveřmi a okny a ve výšce kolem jednoho metru.

„Výfuk“ čistého vzduchu má směřovat do prostoru, a proto je důležitý i vzhled přístroje. Koupit drahou, výkonnou čističku a umístit ji do rohu pod stolek s květinou jsou vyhozené peníze.

Na podlaze navíc může nadměrně nasávat nečistoty, což povede k větší spotřebě ne právě levných filtrů a energie a zvýší se i její hlučnost.

Čističky by neměly stát u často otevíraných oken a dveří, ale ani v průchodech, chodbách, na schodištích a dalších místech, kde je průvan.

Co by měla umět?

Čističku může doplňovat ionizátor, který obohacuje vzduch o záporné ionty a zvyšuje čisticí účinek. Lze jej spouštět odděleně. Menší přenosné čističky bohužel většinou neumějí monitorovat ovzduší v místnosti.

To zvládnou dokonalejší, ale také dražší zabudované systémy. Jejich čidla reagují, když si někdo zapálí cigaretu, nebo když připálíte večeři. Přenosné čističky spustíte na zmáčknutí spínače a ručně je třeba nastavit také intenzitu.

Příjemnou funkcí je časovač (ověřte si, zda jde skutečně o nastavitelný spínač, nebo jen odložené vypnutí) a jeho varianty.

Jaká je účinnost čističek vzduchu

Kvalitní čistička vzduchu by měla zachytit alespoň 80 % prachu. Dnešní přístroje s šesti až osmi filtry splňují toto kritérium téměř na sto procent. Podíl částic plísní se snižuje o 70 % a podíl bakterií až o 30 %.

Podle rozlohy „čištěné“ místnosti vybíráme přístroj s takovým výkonem, aby za hodinu stačil přefiltrovat veškerý vzduch alespoň jeden a půlkrát.

Je nutná zásoba filtrů

K dobré čističce patří několik filtrů, nejdůležitější jsou tři. Především mechanický, který zachytí největší nečistoty. Vydrží asi tři měsíce, a pak by se měl vyčistit – třeba vysavačem, někdy i omytím a sprchováním.

Lepší přístroje sami hlídají cyklus výměny filtrů podle počtu „odpracovaných“ hodin. Druhý nejrozšířenější je HEPA filtr, který dokáže odstranit i mikro nečistoty a biologické nečistoty, a vydrží až pět let. HEPA filtry se nečistí, ale mění, a jsou dražší.

Stojí asi tisícovku podle výrobce a typu.Trojici doplňuje filtr uhlíkový, který funguje i proti zápachu a mění se několikrát ročně. Při nákupu čističky rozhodně berte v úvahu i cenu a četnost výměny filtrů.

Desatero pro provoz čističek

V jedné místnosti použijte vždy jen jednu čističku.

Vzduchový výkon by měl být minimálně 1,5násobek objemu místnosti, ideálně trojnásobek.

Pokud je prostor silně znečištěn (kouř z cigaret, domácí zvířata aj.), výkon zvedněte. Výrobce doporučuje konkrétní modely pro různé objemy.

Čističku nestavte do rohu, pod strop, ke dveřím, k oknu, do průvanu, pod nábytek, ale ani na zem (nedoporučuje-li to výrobce). Optimální je střed místnosti na nízkém nábytku.

Filtry měňte podle parametrů výrobce. Poznamenejte si termín výměny nebo si pořiďte čističku s elektronickým ukazatelem výměny filtru.

Nejnižší stupeň by měl mít hlučnost nejvýše 40 dB.

Čistička by měla být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti. Krátkodobé čištění vzduchu v podstatě nemá žádnou cenu.

Ionizátor zvyšuje čisticí efekt. Je užitečné, když jej lze ovládat samostatně.

Před nákupem porovnejte několik čističek nejen z hlediska hlučnosti, ale i tónu hluku, který vydávají. Pokud by vám přístroj vadil při spánku, nekupujte ho.

Nezapomeňte ani na design – má-li mít čistička nějaký efekt, stojí v místnosti „na očích“.

Tip Paní domu: Správně umístěná a využívaná čistička vzduchu může i prodloužit životnost spotřební elektroniky (magnetofonů, přehrávačů, videí aj) a domácích počítačů.

Kromě poruch v elektrické síti je největším nepřítelem optických mechanik právě prach. Pokud postupujete podle rad výrobce, zlepšení kvality vzduchu je znát už po 20 minutách provozu.

Čistička by se měla zapínat pravidelně před sedmou ráno, kdy začne venku sílit provoz na silnici. Přístroj by měl běžet průměrně osm hodin denně. Příliš energie ale nespotřebuje, má příkon cca 35 W, což je srovnatelné s běžnou slabší žárovkou.

Vzduch je třeba vlhčit!

Jenže čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost, jinak vysušuje sliznice a rozptýlené látky dráždí ještě víc. Topná sezóna je v plném proudu a s ní vlhkost vzduchu v bytě prudce klesá. Zatímco v paneláku často až na 20 %, ideální vlhkost je kolem 35–50 %.

Zvlhčovače vzduchu lze sice suplovat mokrými prostěradly a ručníky, ale lepší je použít čističku kombinovanou s pračkou vzduchu. Okamžitou nápravu ale zjedná nejúčinněji zvlhčovač vzduchu.

Ty moderní pracují na principu ultrazvuku, který z vody vytvoří mikroskopickou mlhu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
13.3.2024
Také jste vždycky toužili po houpacím křesle? Třeba si právě teď můžete tohle přání splnit. Jenže jaké vybrat? Možností je spousta. Například musíte vědět, kde je budete převážně používat. Venku, uvnitř nebo obojí? Ať už si vyberete jakékoliv, počítejte, že mu musíte vyhradit dostatek místa. Našli jsme pár kousků z různých materiálů, které by se vám mohly líbit. Ratanové Křeslo může být s
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to