Domů     Aby kůže nemrzla
Aby kůže nemrzla

Červeň ve tváři je slušivá, ale to je tak asi všechno, za co můžeme mrazu poděkovat. Kůži škodí. S trochou běžné péče ale můžeme jeho nežádoucí působení značně omezit.

Nejvíc chladem trpí kůže suchá a pokrytá šupinkami. Je to pochopitelné – i když použijeme krém, ulpí na vrstvě mrtvých buněk, zatímco pokožka pod nimi ztrácí vlhkost a může praskat. Proto se dá zimní péče shrnout do dvou kroků:

Potřebujeme se zbavit staré kůže, na obličeji přípravky gommage, na těle peelingem, a pak ji opatřit ochranným filmem.

Gommage není peeling

Název pochází z francouzštiny, kde má znamenat něco jako „vymazat, vygumovat“. Není to tedy krémový kartáč jako peeling, pokožku neodírá, ale jemně „vymazává“ odumřelé buňky. Účinnou látkou mohou být enzymy nebo lehce lepkavé látky na principu gumy. Gommage může být ve formě krému nebo gelu.

Jak se používá?

Malé množství přípravku (jako lískový oříšek) vytlačíme do dlaně a prsty nabereme a roztíráme po obličeji.

Jemnými krouživými pohyby pleť masírujeme. Nesmíme tlačit ani dřít kůži.

Masírováním se původně hustší konzistence začne rozpouštět a pěnit.

Pokračujeme, dokud přípravek nezačne na pleti zasychat. Pak ho opláchneme vodou a je hotovo.

Pozor: Vždy čtěte přesný popis výrobku, protože se prodávají i gommage s označením scrubbing, což znamená, že působí intenzivněji a pleť důkladněji „kartáčují“. Může to být pomocí čisticích mikrokuliček.

V jiných přípravcích ale tyto mikrokuličky zase plní úlohu „sběrače“, který na sebe nabaluje uvolněné šupinky.

Tip: Hodí se i na dekolt

Choulostivá kůže na krku a ve výstřihu potřebuje ještě šetrnější péči, nikoli tedy peeling, ale vždy jen gommage. Po vyčištění je vhodné aspoň jednou týdně nanést výživnou pleťovou masku. Může být i z domácích zdrojů, vynikající jsou medové masky.

Aby med správně působil, musíme ho ale smíchat s tučnou složkou, nejlépe s tučným tvarohem nebo tvarohem s kapkou oleje.

I kůže na těle vysychá

Přitom jí věnujeme mnohem méně péče než v létě, ačkoli právě za teplot kolem nuly vysychá intenzivněji. Působení mrazu nezabrání ani vrstvy oblečení, vzduch je extrémně suchý a kvůli tomu uniká vlhkost i z kůže.

Kvůli chladu se navíc vytváří mnohem méně kožního mazu a k tomu se na povrchu kůže špatně rozprostírá. Výsledkem je netěsnící kožní bariéra, která neudrží potřebnou vlhkost a ta dramaticky klesne. Pro představu:

V teplých měsících tvoří podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, zatímco v zimě klesne asi na 10 %.

Pak pomáhá peeling. Kůži sice vysuší, ale současně ji zbaví stahující vrstvy šupinek a odumřelých buněk, čímž se jí uleví a nebude tak napjatá. Zmírní se i úporné svědění.

Peeling nepoužíváme častěji než dvakrát týdně, jednou úplně postačí, a vždy pak kůži natřeme regeneračním přípravkem.

Je vyčištěno: Čím mazat?

Co potřebujeme, je přípravek, který v kůži udrží hydrataci. To dokážou rozmanité složky:

Často se používá glycerin, ovocné kyseliny a panthenol.

Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou čili močovinou (vůbec nepáchne, zato v kůži účinně udržuje vlhkost).

Obnovu mastného filmu zaručují i přípravky s bambuckým máslem.

Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem. Ten váže na kůži vlhkost, navíc brání zánětům.

Velice doporučované jsou přípravky s arganovým olejem, který stimuluje činnost mazových žláz a pomáhá udržet pleť hydratovanou. Navíc podporuje regeneraci kožních buněk.

Když přijde polární vlna

S klesající teplotou se poškození kůže zvýrazňuje, takže potřebujeme silnější mastnou bariéru. Vynikající jsou v tomto ohledu krémy s včelím voskem. Na trhu je jich řada, počínaje přípravky za pár korun určenými na ruce. Právě tam taky kůže nejvíc trpí.

Užitečný trend: kosmetické oleje

Začalo to několika přírodními oleji, u nichž se ukázalo, že působí jako účinný štít proti poškození mrazem. Které oleje to jsou? Hlavně pupalkový a brutnákový, ale i olivový a ořechový olej.

Postupně opadl strach z toho, že pokožku umastí, protože je stačí vyzkoušet a zjistíte, že se vstřebají. Mnohé se dají používat dokonce i při mastné pleti, aniž by ji dráždily a zatěžovaly.

Tyto přírodní oleje obsahují rozmanité látky podle rostliny, z níž jsou získávány, což určuje jejich účinek na kůži. Společná je jejich schopnost posilovat kožní bariéru a tím pokožku chránit proti poškození mrazem.

Doporučujeme: Trend kosmetických olejů se rozšiřuje a přizpůsobují se mu i konvenční značky.

Jejich olejové přípravky jsou primárně určeny pro regeneraci, péči i pro dosažení mladšího vzhledu pokožky, některé jsou skutečně luxusní se speciálním patentovaným složením.

V zimním období se s výhodou dají spojit jejich účinky s ochranou pokožky proti poškození chladem. Dostupnější variantou jsou krémy s výrazným podílem přírodních olejů.

Jak oleje používat?

Oproti krémům potřebují více času, aby se do kůže vpily a nechaly ji hladkou, beze stopy mastnoty. Nejsnáze je vstřebá lehce vlhká kůže, takže je nejvhodnější je nanášet hned po umytí. To platí pro oleje tělové stejně jako ty, které jsou určeny na obličej.

Důležité je také počítat s tím, že mastivost se liší podle druhu oleje. Je to tím, že oleje jsou směsí z tzv. mastných kyselin a ty mají různé vlastnosti.

Velice mastný je mandlový nebo avokádový olej, zatímco olej meruňkový je sušší, snadno se vstřebává a nevadí ani mastné pleti.

Tip: Maska z arganového oleje

Arganový olej je jednou z nových hvězd na kosmetickém nebi. Výtečně uklidňuje kůži zarudlou, podrážděnou, suchou se šupinkami a přispívá k její obnově.

Skvěle se proto hodí nejen pro každodenní použití místo krému, ale také k regeneračním kúrám pro kůži v zimě. Pomůže nejen na obličeji, ale také na rozpraskaných hřbetech rukou nebo na předloktí, kde často míváme velmi suchou kůži.

Pro hojivou kúru olej vetřete v dostatečném množství na postižených místech do kůže a zakryjte papírovými kapesníky, aby nestékal. Pak ještě obalte potravinářskou fólií a nechte působit asi dvě hodiny.

Za tu dobu se olej vstřebá, kůži uklidní, zbaví napětí a svědění. Nebude mastná, jen příjemně vláčná.

Jaký olej si vybrat?
Jaký olej si vybrat?

Při choulostivé kůži

Zkuste mandlový nebo meruňkový olej, oba druhy šetrně uklidňují a zvláčňují kůži suchou, hrubou a popraskanou. Do hloubky podporují obnovu kožních vrstev.

Na hojení

Nejvíce ceněný je měsíčkový olej pro obrovskou schopnost hojit kůži popraskanou a zánětlivou. Pomůže nejen při červených prasklinkách mrazem vysušené kůže, ale i v pokročilejším stadiu, když ranky zhnisají.

Třezalkový olej je podobně hojivý, navíc uklidňuje a zjemňuje choulostivou a přecitlivělou pokožku.

Na regeneraci

Rakytníkový olej vydatně podporuje regeneraci a dohojování drobných ran a zanícených vyrážek. Zvláčňuje, zjemňuje, hydratuje.

Hroznový olej má obdobné regenerační a hydratační účinky a navíc je nejlepší volbou při pleti jinak mastné, protože se velmi snadno vpíjí a nezanechává pocit mastnoty.

Pro zjemnění kůže

Výborně se hodí lněný olej, který účinně změkčuje zatvrdlou kůži, nebo olej makadamiový. Ten je velmi šetrný, nedráždí ani přecitlivělou pokožku.

Pro hydrataci

Pro hloubkovou hydrataci zkuste jojobový olej nebo olej dýňový, který má současně výraznější regenerační efekt.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutteratock, archiv firem

Související články
26.6.2025
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou zodpovědné za nepříjemně zatuchl
6.6.2025
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se špatně rozpouští a na nádobí nechává skvrny, podívejme
2.6.2025
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s jejich pomocí lze nepovedené barvení aspoň trochu zlepšit. Příliš tmavá Místo své obvyklé
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
26.5.2025
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. V teplé vodě rozpusťte trochu pevného mýdla - nikoli tekutého - a pak p
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované