Domů     A co když má talent?
A co když má talent?
14.11.2019

Objevit v potomkovi výjimečné nadání je snem každé matky. Ten se s nástupem do školy obvykle sen rozplyne, přitom ne každý talent dokáže škola objevit!

Odmalička je dítko pozorováno tetičkami a babičkami, jestli bude takový sportovec jako strýc Václav nebo koumák a matematik po dědovi. Zda ho políbila Múza jako mámu nebo bude šikovný technik po tátovi.

Nejhůře jsou na tom děti z rodin, kde se povolání spojené s nadáním dědí už několikátou generaci. Pak se snadno stane, že převládne vliv prostředí (u nás malujeme všichni…) a dítě se vydá na dráhu, pro kterou nemá tak velké předpoklady jako pro jinou. Tu u něj ale nikdo nehledal.

Nechme ho, ať se projeví

Pokud chcete vědět, k čemu váš potomek tíhne, nechte ho, ať si ve svém volném čase dělá to, co opravdu chce. Neříkejte mu, že se zabývá nesmysly, i kdyby to tak bylo.

Může to být ztráta času, ale právě tak se v něm může nezřetelně ozývat tíhnutí k nějaké činnosti, která mu později skvěle půjde a bude v ní lepší než jiné děti. Zkrátka nechte ho, ať se baví, jak umí, a pozorujte, zda se to nevyvíjí nějakým směrem.

Nenadávejte mu, že se měl radši učit. Spíš dítěti pomozte rozvrhnout čas, aby ho mělo dost na učení i na své zájmy.

S podněty opatrně

Někdy se jako rodiče snažíme dítěti nabídnout prostřednictvím zájmových kroužků možnost ohmatat si co největší množství činností a najít si tu pravou pro sebe. Není to vždy nejrozumnější cesta.

Často je pak dítě mimoškolní činností přetíže a unavené, takže i kdyby mezi nimi byla aktivita, v níž má předpoklad vyniknout, je možné, že nám to unikne.

Tak nám nadaný klavírista přijde oznámit, že už na hodiny chodit nechce a že s tím praští. Nezlobte se na něj. Nejrozumnější je říct „No dobře, jak chceš. My tě do ničeho nenutíme. Ale dobře si to promysli a přijď nám říct“.

Je možné, že dítěti bude stačit kratší či delší pauza, kdy si odpočine od momentálního přetížení i pocitu, že mu něco jiného uniká, a zase bude chtít na klavír chodit.

Stejně mylné může být i sázet na to, že když se už dva roky intenzivně zabývá pozorováním hvězdné oblohy, tak máme doma příští astronomickou elitu. Je totiž zcela normální, že se dítě do svého zájmu beze zbytku ponoří a nic jiného ho nezajímá.

A stejně beze zbytku pro něj může tento vážný zájem náhle ztratit přitažlivost. Opustí ho a vrhne se na něco úplně jiného.

Nám dospělým je samozřejmě líto vynaloženého času i peněz, ale musíme se smířit s tím, že pokusy a omyly k rozvoji osobnosti zkrátka patří.

Jak poznat nadání pro:

výtvarné umění

Už odmala si dítě kreslí a svět kolem sebe důkladně pozoruje.

Někdy rozmrzele třeba sleduje vzor záclon a říká, že z něj zvrací.

Je vnímavé vůči barvám, vadí mu kontrasty nebo si v nich libuje.

Může dokola obkreslovat postavičky z dětských animovaných filmů.

hudbu

Už jako mimino je dítě vnímavé pro zvuky a snadno se jimi nechá zaujmout.

Hraje si se slovy, se slabikami, dobře opakuje, jak ho učíme mluvit.

Zpívá si, snadno si pamatuje melodie z pohádek.

vědu a experimenty

Dítě hodně přemýšlí, povídá o zvláštních věcech, neobvyklým způsobem si spojuje fakta.

Učí se dobře, ale většinou hlavně v určitých předmětech, jiné z nezájmu vynechává.

Přes veškeré zákazy doma provádí experimenty, někdy ničivé pro domácí vybavení.

Je tišší a nemívá moc kamarádů, pokud ano, jsou podobně založení.

sport

Poznáme to podle způsobu, jakým se pohybuje s lehkostí a dokonalostí.

Nové pohybové prvky si dítě osvojuje snadno, jakoby se to ani nemuselo učit.

Zajímá ho i sportovní teorie.

techniku a PC

Bývají to v drtivé většině chlapci a jednoho dne si všimneme, že v jejich pokoji přibývají kabely, dráty a součástky, přitom fyziku ve škole ještě nemají.

Na rozdíl od vědce a experimentátora byt neničí, spíš vás něčím příjemně překvapí – třeba vás vlastním osvětlením okna nebo sadou svítících lampionů na zahradě.

Někdy hodně věnují počítačovými hrami, ale pokud mají zároveň zájem o programování, neodhánějte je od počítače.

sociální kontakty

Zajímavé dítě s přirozeným zájmem o ostatní, snaží se všem rozumět, je účastné, když někoho poslouchá, milé, snadno sdílí emoce.

Může být výřečné.

Jeho zájem mu dává skvělé předpoklady pro všechna povolání založená na práci s lidmi, ať už je to psycholog, moderátor, herec, režisér nebo třeba manažer.

Dítě bez talentu to má těžší

Jsou děti, kterým jakoby nic nešlo, jsou nešikovné při tělocviku, výtvarné i hudební výchově. Nebo jim prostě nejde to, na čem rodičům hodně záleží – učení. U těchto dětí pozor, abychom nezranili jejich sebevědomí, které už tak dostává zabrat ve škole.

Velmi jasně vycítí naše zklamání a můžou se začít uzavírat do sebe. Někdy reagují tím, že úplně bojkotují danou činnost, většinou se ale velice snaží být lepší.

Jenže jim to není dáno, o to větší je jejich zklamání, když se jim opět nepodaří nás přesvědčit a svých kvalitách. Proto takovému dítěti nesmíme vyčítat, že je nešika a nic mu nejde.

Nejlepší, co pro něj můžeme udělat, je najít jakoukoli činnost, v níž by vyniklo a získalo tak lepší sebevědomí. Chválíme ho třeba i za to, jak se stará kočku nebo o rybičky, a podporujeme ho, aby ho akvaristika bavila.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale