Domů     Dorty, které možná neznáte
Dorty, které možná neznáte
20.8.2025

Rádi pečete a stále hledáte inspiraci? Připravili jsme pro vás zajímavé recepty na dorty, na kterých si pochutnávají ve Francii, ve Švédsku, v USA a v Norsku.

Opera

Na těsto: 1 hrnek mandlové mouky, ¾ šálku cukrářského cukru, ¼ šálku univerzální mouky, 3 vejce, 1 žloutek, 3 bílky, ¼ šálku moučkového cukru, 2 lžíce rozpuštěného másla

Kávový sirup: 1 lžíce instantního prášku na espresso, 5 lžic teplé vody, ¼ šálku krystalového cukru, 3 lžíce brandy nebo koňaku

Francouzský kávový máslový krém: 1 lžíce instantního prášku na espresso, ½ šálku + 1 lžíce vody, ¾ šálku cukru, 4 žloutky, 1 šálek změklého másla nakrájeného na kostičky

Čokoládová: 6 lžic másla, 200 g jemně nasekané polosladké čokolády

1) Předehřejte troubu na 230 °C. Vymažte formu 17×11 cm.

2) V robotu šlehejte mandlovou mouku, cukrářský cukr, univerzální mouku, celá vejce a žloutek, dokud se nespojí. V samostatné misce ušlehejte bílky s cukrem, dokud nevznikne hustý sníh. Ten jemně vmíchejte do mandlové směsi.

Přidejte rozpuštěné máslo a opatrně promíchejte. Nalijte do formy, rovnoměrně stěrkou rozetřete a pečte 5–7 minut. Vyjměte z trouby a nechte mírně vychladnout.

3) Vyklopte dort na mřížku. Zhnědlé okraje dortu opatrně odřízněte.

4) Na sirup smíchejte espresso a 1 lžíci vody. Zbývající vodu dejte do hrnce s krystalovým cukrem. Přiveďte k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Sundejte z plotny a vmíchejte espresso a brandy nebo koňak. Nechte vychladnout.

5) Na krém smíchejte dohromady espresso a 1 lžíci vody, v hrnci přiveďte cukr a zbývající vodu k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Bez míchání vařte až dosáhnete 115 °C. Poté odstraňte z ohně.

6) V robotu šlehejte žloutky a postupně pomalým proudem přidávejte středem horký cukrový sirup. Přidejte rozpuštěnou směs espressa a šlehejte při vysoké rychlosti, dokud úplně nevychladne.

Když je mixovací nádoba na dotek chladná, přepněte na lopatkový nástavec a přidávejte kousky másla. Směs může začít vypadat jako sražená, ale pokračujte. Když přidáte všechno máslo, šlehejte na vysokou rychlost, dokud nevznikne hustá, krémová hmota.

7) Na čokoládovou polevu v mikrovlnné troubě rozpusťte máslo a 180 g čokolády (2 lžíce a 20 g nasekané čokolády si ponechejte). Jemně promíchejte do hladka. Přidejte zbývající 2 lžíce čokolády a šlehejte, dokud se nerozpustí. Nechte stát při pokojové teplotě do zhoustnutí.

8) Dort nakrájejte na tři vrstvy. První umístěte na servírovací talíř a naneste vrstvu kávového sirupu. Pak potřete polovinou francouzského máslového krému. Navrch naneste druhou vrstvu těsta a potřete kávovým sirupem.

Na něj rozetřete polovinou čokoládové polevy. Navrch dejte zbylý piškot a potřete kávovým sirupem. Přidejte zbývající francouzský máslový krém a rozetřete k okrajům. Dort chlaďte, dokud krém neztuhne.

9) Zbývající čokoládovou polevu zahřejte v mikrovlnné troubě asi 15 sekund a přelijte vršek dortu a rovnoměrně rozetřete. Nechte ztuhnout.

Prinsesstårta čili Princezna

4 větší vejce, 160 g cukru krupice, 160 g hladké mouky, 4 lžíce oleje

Vanilkový krém: 4 žloutky, 240 ml smetany na vaření, 2 lžíce cukru krupice, 2 rovné lžíce kukuřičného škrobu, 2 lžičky vanilkového extraktu

Na dokončení: 480 ml smetany ke šlehání + 2 lžičky moučkového cukru, malinový džem, marcipánová hmota na potažení, zelená gelová barva

1) Bílky s cukrem vyšlehejte do tuhého lesklého sněhu. Pak už jen opatrně zašlehejte žloutky rozmíchané s olejem. Zaprašte moukou a vmíchejte do vaječné směsi. Pečte při cca 180 °C v kruhové formě (průměr 20 cm). Po upečení vyndejte z trouby, nechte mírně zchladnout a vyndejte z formy.

2) Malinový džem propasírujte přes síto, aby v něm nebyla zrníčka. Pokud použijete želé, tento krok odpadá.

3) Žloutky, cukr, smetanu a škrob dejte do kastrůlku, rozšlehejte a pak na mírném ohni za stálého míchání ohřívejte, dokud krém nezhoustne (jistější je udělat ho ve vodní lázni). Stáhněte z ohně, rozmíchejte dohladka a vmíchejte vanilkový extrakt.

4) Marcipán obarvěte na zeleno. Smetanu s moučkovým cukrem vyšlehejte dotuha. A můžete dort skládat.

5) Z korpusu ořízněte horní kůrku a rozřízněte ho na tři pláty, přičemž ten horní může být tenčí. První plát pomažte malinovým džemem a na něj rozprostřete polovinu vanilkového krému a přiklopte druhým plátem.

6) Na něj namažte zbytek vanilkového krému a pak přidejte většinu šlehačky a uhlaďte ji, aby tvořila kopeček. Nakonec nahoru položte poslední piškotový plát, přitiskněte ke šlehačce a dort vytvarujte, aby byl nahoře oblý. Odloženým zbytkem šlehačky celý dort tence potřete.

7) Rozválejte marcipán a dort jím potáhněte, uhlaďte a přebytečnou hmotu odřízněte.

Posypejte moučkovým cukrem a ozdobte malými růžičkami.

Red Velvet

110 g másla, 150 g krupicového cukru, 250 g hladké mouky, 2 velká vejce, 1 lžička vanilkového extraktu, 2 lžíce kukuřičného škrobu, ½ lžičky soli, 2 lžíce kakaa, 300 ml podmáslí, červené gelové barvivo, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička jablečného octa

Na krém: 250 g krémového sýra, 250 g mascarpone, 1 lžička vanilkového extraktu, 110 g moučkového cukru, 400 ml smetany ke šlehání 40%, jahody

1) Troubu předehřejte na 175 °C. Dno formy vyložte pečicím papírem, zbytek vymažte máslem. Měkké máslo vyšlehejte s cukrem do pěny a postupně zašlehejte vajíčka a vanilkový extrakt.

2) Do jiné mísy prosejte hladkou mouku s kukuřičným škrobem, solí a kakaem. Podmáslí smíchejte s červeným barvivem, aby bylo opravdu hodně červené. Do másla střídavě po částech zašlehávejte moučnou směs a podmáslí.

Sodu nasypte do octa a rychle ji vmíchejte do těsta. Těsto nalijte do připravené formy a vložte do vyhřáté trouby. Pečte 25 až 30 minut.

3) Upečený korpus nechte vychladnout, pak zabalte do potravinové fólie a vložte na chvíli do mrazáku. Bude se lépe krájet.

4) Vyšlehejte krémový sýr s mascarpone, přidejte vanilkový extrakt, cukr a nakonec rychle zašlehejte i studenou smetanu ke šlehání, krém tak zhoustne.

5) Korpus nechte chvíli povolit, rozkrojte na tři části a naplňte krémem. Nakonec ozdobte jahodami.

Kvæfjordkake

150 g másla, 150 g cukru, 5 žloutků, 150 g univerzální mouky, 1,5 lžičky prášku do pečiva, 100 ml mléka

Poleva: 5 bílků, 200 g cukru, mandle ve vločkách nebo nasekané

Vanilkový krém: 4 žloutky, 35 g kukuřičného škrobu, 100 g cukru, 250 ml smetany, 250 ml mléka, 0,5 vanilkového lusku

Krém: 350 ml smetany smícháme s vanilkovým krémem

1) Troubu předehřejte na 160 °C. Máslo a cukr vyšlehejte a po jednom vmíchejte žloutky. Přidávejte mouku smíchanou s práškem do pečiva, střídavě s mlékem.

2) Těsto rozetřete do formy 40 x 35 cm. Vyšlehejte bílky a cukr na sníh a rozetřete na dortové těsto. Posypte nasekanými mandlemi nebo mandlovými lupínky. Pečte 30-40 minut při cca 160 °C.

3) Ušlehejte žloutky, kukuřičný škrob a cukr. Mléko se smetanou nalijte do kastrůlku, vanilkový lusk rozpulte, vyškrábněte obsah a vše dejte do kastrůlku včetně lusku. Svařte a za stálého míchání nalijte část do mísy s vaječnou směsí.

Poté vše vlijte zpět do hrnce a intenzivně míchejte, dokud krém nezhoustne. Nechte vychladnout a smíchejte s vyšlehanou smetanou.

4) Dort rozdělte na dvě stejné části. Spodní položte piškotovou stranou nahoru a potřete krémem. Druhou část položte navrch pusinkou nahoru.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
5.1.2026
Určitě jste je v některém obchodě už zahlédli. Nevypadají zase tak lákavě, ale možná, že až je vyzkoušíte, tak nebudete litovat. Sladké brambory (povijnice batátová) pocházejí ze Střední Ameriky z oblasti mexického poloostrova Yucatan a ústí Orinoka ve Venezuele a s těmi, které máme tak často na talíři, nemají kromě země původu společného nic. A to se ještě dostaly do Evropy o celých 100 let dř
23.12.2025
Tradice obalovaného kapra s bramborovým salátem coby štědrovečerní pokrm je mnohem mladší, než by se mohlo zdát. Poprvé ho připravila M. D. Rettigová a první recept na jeho přípravu se objevil v kuchařce až v roce 1924.   V českých rodinách se kapr na Štědrý večer podával už dříve, někdy od počátku 19. století, ale spíše jen v rybníkářských oblastech nebo v rodinách, které si ho finančně mohli
22.12.2025
Croquembouche (čteme krokánbuš) je lahodný dezert, který se ve Francii připravuje při slavnostních příležitostech. Poprvé ho představil cukrář Antoine Carême v druhé polovině 18. století a měl takový úspěch, že ho dnes zná každý i za hranicemi jeho země. Doba přípravy: 180 minut   Rozpis na 8 porcí: * Na těsto: 150 g másla, 200 g hladké mouky, 5 vajec, 450 ml vody * Na čokoládo
18.12.2025
Odpověď je snadná. Ano. Nějak už to mají zakódováno v genech. Typický Francouz si na jídle dává opravdu záležet.   Jídlo je pro něj radost, potěšení, společenská událost. A pozor nejen v restauraci, ale i doma v rodině. Kvalita především Vaření začíná už při nákupu. Sice musíme opustit představu, že se všechno každý den kupuje na trhu, kde si lze produkty ohmatat, očichat a pr
12.12.2025
Guláš umí uvařit po paměti snad každá, i nezkušená kuchařka. Dokonce jeho přípravu perfektně zvládají i muži, kteří si ke sporáku stoupají spíš výjimečně, jen když chtějí strávníky překvapit svým kuchařským uměním… Každá domácnost připravuje guláš trochu jinak. Receptura dědící se z generace na generaci se liší v druhu použitého masa, v koření a různých ochucovadlech, v zálivce, kterou maso běh
reklama
Šikovné tipy
Vánoční hvězdu přizdobte
Letos můžete zkusit styl „Ledového království“.  Nejen klasická červená, ale i bílá vánoční hvězda má totiž úžasné kouzlo.   1) Připravte si skleněnou mísu odpovídajících rozměrů a potřete ji neředěným saponátem na nádobí. Poté na ni postupně přikládejte tyčinky lepidla do tavné pistole a tu je opatrně rozpouštějte. 2) Až vytvoříte dostatečně hustou síť, nechte […]
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou […]
Vyrábíme schránku pro Ježíška
Kam vložit dopisy s vánočními přáními, aby je Ježíšek spolehlivě našel? Přece do speciální vánoční schránky.   Budete potřebovat: * dárkovou bedýnku na dvě lahve vína (má vysouvací zadní stranu a poutko, za níž schránku můžete zavěsit na dveře, okno nebo plot) * rukavice * vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (14 mm) * brusnou […]
Naučte ho naslouchat
Domluva s opačným pohlavím je občas opravdu hodně náročná. Pokud si ale osvojíte pár triků, přestanete mít pocit, že oba mluvíte jiným jazykem. Stručně, jasně, rychle Držte se vždy těchto tří pravidel. Muži totiž chtějí přesně vědět, o co vám jde. Nehovořte proto zeširoka a nevkládejte do toho své pocity. Buďte stručná a snažte se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ledové hlubiny u Antarktidy odhalily svá tajemství: 30 dosud neznámých hlubokomořských druhů
21stoleti.cz
Ledové hlubiny u Antarktidy odhalily svá tajemství: 30 dosud neznámých hlubokomořských druhů
Mezi lednem až březnem loňského roku byly uskutečněny dvě námořní expedice, jejichž cílem bylo zkoumání hlubokomořského prostředí u břehů Antarktidy. Toto málo prozkoumané území v sobě ukrývá obrovsko
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
epochanacestach.cz
Konstantinovy Lázně nabízejí úlevu i odpočinek
Konstantinovy Lázně uprostřed západočeských lesů jsou možná nenápadné, ale také výjimečné především svou rodinnou atmosférou. Srdce vám zde pookřeje. Patří mezi nejmenší české lázně a rozhodně na tom nechtějí nic měnit. Právě proto tady totiž nikdy nenarazíte na davy lidí a i čas tady ubíhá tak nějak pomaleji a beze stresu. Právě proto jsou Konstantinovy Lázně ideálním místem pro
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Šperk probudil moje schopnosti
skutecnepribehy.cz
Šperk probudil moje schopnosti
Ten šperk probudil moje věštecké schopnosti. Ve snách jsem se vracela do minulých životů a dokázala věštit i dalekou budoucnost. Před několika lety jsem dostala od přátel k narozeninám náhrdelník z drobných kousků křišťálu. Měla jsem z něj náramnou radost, ale to jsem ještě netušila, že je to nejen hezký šperk, ale i dobrý kamarád a věrný pomocník. Nová chuť do života Od chvíle, kdy jsem jej
Lidská fyziologie při vytrvalostním lovu poprvé změřena v terénu
epochalnisvet.cz
Lidská fyziologie při vytrvalostním lovu poprvé změřena v terénu
Mezinárodní tým vedený antropology z Univerzity Karlovy provedl výzkum, který přináší první přímá fyziologická měření během tzv. vytrvalostního lovu, prastaré lovecké strategie, při níž člověk uštve kořist pěším pronásledováním. Výsledky, publikované v časopise Journal of Human Evolution, ukazují, že tato forma lovu je energeticky výhodná a zvládnutelná i pro moderního, neaklimatizovaného člověka. Vytrvalostní lov je
Sdílím, sdílíš, sdílíme…  Jak nás ovlivňují sociální sítě?
epochaplus.cz
Sdílím, sdílíš, sdílíme… Jak nás ovlivňují sociální sítě?
„Píp.“ Nová notifikace. Ruka automaticky sáhne po mobilu. Scan palce a displej se naplno rozzáří. Koutky úst je jí automaticky vytáhnou do jemného úsměvu. Nová fotka už sklidila přes 200 lajků. Co z toho, když na reklamě nic netrhne? Dopamin! Je to jeden z nejdůležitějších neuropřenašečů. A také se zahrnuje do škatulky „hormonů štěstí“. S maličkým okořeněním
Jak UFO přišlo k názvu svému
enigmaplus.cz
Jak UFO přišlo k názvu svému
Vždycky je hodně důležité si věci pojmenovat. Zejména ty neznámé. Když dokážeme věc pojmenovat, už tím k ní zaujímáme nějaký postoj. Teprve pak jí můžeme zkoumat a přemýšlet o ní. Když lidé na obloze
Šest důvodů, proč si zamilujete Bali
nejsemsama.cz
Šest důvodů, proč si zamilujete Bali
Kaskádovité rýžové terasy, chrámy, sopky, džungle, ale i tradiční vesničky a četné kavárny i restaurace s voňavými lahůdkami. To vše, a ještě mnohem víc je Bali, nejkrásnější z indonéských ostrovů. Co tady nevynechat? Kuta Beach Na Bali se to jenom hemží plážemi lákajícími ke koupání. A to jak těmi rušnými s bohatým nočním životem, tak těmi klidnými a luxusními. Jedna z těch živějších je právě Kuta Beach
Masakr v Thiaroye: Zlikvidovali Francouzi záměrně africké vojáky?
historyplus.cz
Masakr v Thiaroye: Zlikvidovali Francouzi záměrně africké vojáky?
Senegalec M’bap Senghor pracuje jako pěstitel prosa, dokud mu v roce 1939 nepřijde povolávací rozkaz. Bude ve Francii bojovat proti nacistům. Neví, kde přesně, ani jak dlouho. Nemá ale na výběr. Pokud chce přežít, musí plnit koloniální příkazy. Během druhé světové války povolá Francie do boje přibližně 200 000 Afričanů, pro něž se vžije označení „Senegalští střelci“.
Krémová cuketová polévka
tisicereceptu.cz
Krémová cuketová polévka
Lahodná polévka s modrým sýrem dokáže pořádně zasytit. Ingredience 2 lžíce olivového oleje 1 lžíce másla 1 velká cibule 900 g cuket 3 lžičky sušeného oregana sůl a pepř 500–600 ml kuřecího
Idylka? Doma je prý Zach na vše docela sám!
nasehvezdy.cz
Idylka? Doma je prý Zach na vše docela sám!
Manželství herce ze seriálu Bratři a sestry Romana Zacha (52) a kostýmní výtvarnice Andrey Králové (54) navenek působí jako dokonalost sama. Když ale šaramantní dlouhán poodkryje roušku svého soukro
Oris se připojuje k oslavám Roku koně
iluxus.cz
Oris se připojuje k oslavám Roku koně
Limitovaná edice The Year of the Horse se odhaluje jako výrazné sběratelské gesto – hodinky, které okamžitě zaujmou svou barevností, technickou hloubkou i symbolikou. Karmínově červený číselník, ohniv