Domů     Na skok v Irsku
Na skok v Irsku
12.3.2025

Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů.

Polévka z mořských plodů

(4 porce)

1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zeleninového vývaru, 80 g másla, 250 ml plnotučného mléka, 250 ml smetany na vaření, 1 lžíce mouky, směs mořských plodů, 2 čerstvé filety z lososa nebo tresky, kurkuma, 1 bobkový list, sůl a pepř, čerstvé bylinky na ozdobu citrónová šťáva

1) Rozpusťte máslo ve větším hrnci a nadrobno pokrájenou cibulku a česnek osmahněte dozlatova.

2) Vložte nadrobno pokrájenou slaninu a opět chvilku restujte, až slanina pustí šťávu.

3) Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, petržel a brambory a lehce promíchejte a chvíli restujte. Poté přidejte lžíci mouky a ještě 2 minuty míchejte. Okořeňte kurkumou, pepřem, bobkovým listem, osolte a vše zalijte vývarem. Přiveďte k varu a poté snižte teplotu a polévku nechte jen lehce probublávat.

4) Zhruba po 10 minutách přilijte teplé mléko a vložte na kostky pokrájené ryby a mořské plody .

5) Asi po 5 minutách vaření přilévejte smetanu a vše pomalu promíchávejte. Teď už stačí jen pár minut vaření a polévka je hotová. Můžete přidat trošku citrónové šťávy a čerstvých bylinek na dochucení.

Doba přípravy 35 minut

Náročnost 1

Tahle polévka nazývaná Seafood Chowder je v Irsku celkem běžným jídlem s mnoha různými obměnami. S mořskými plody a rybami se nemusíte bát experimentovat.

Můžete zkusit přidat krevety nebo mušle, škeble, připravit ji s krabím masem… Nezapomeňte k ní ale podávat dobrý čerstvý chléb.

Dublinský coddle

(4 porce)

2 kg brambor, 500 ml převařené vody, 1 kostka kuřecího nebo hovězího vývaru, 450 g kvalitní vepřové klobásy, 450 g slaniny, 2 velké cibule nakrájené na plátky, 1 lžíce najemno nasekané čerstvé petrželky, sůl a hrubě mletý pepř

1) Předehřejte troubu na 150 °C. Případné větší brambory nakrájejte na tři nebo čtyři kusy, menší nechte vcelku, aby se uvařily rovnoměrně.

2) Klobásy a slaninu grilujte dostatečně dlouho, aby se obarvily, ale dávejte pozor, aby nevyschly. Nechte okapat na papírových utěrkách a slaninu nakrájejte na 2 ½ centimetrové kousky. Klobásy můžete nakrájet na kousky velikosti sousta nebo nechat celé.

3) Do velké zapékací nádoby s dobře těsnícím víkem navrstvěte cibuli, slaninu, klobásy a brambory, každou vrstvu bohatě okořeňte pepřem a petrželkou. Pokračujte, dokud se ingredience nespotřebují, a zalijte horkým bujonem.

4) Nádobu zakryjte, vložte do předehřáté trouby a pečte alespoň tři hodiny, klidně i déle (až čtyři nebo pět hodin mu neublíží). Po dvou hodinách zkontrolujte hladinu kapaliny a v případě potřeby přidejte další vodu. Na dně hrnce by měl být neustále asi centimetr tekutiny.

6) Podávejte horké s čerstvým kváskovým chlebem, kterým pak vytřete skvělou šťávu.

Doba přípravy 240 minut

Náročnost 1

Coddle je levné jídlo, které se podává nejčastěji v zimě, protože zasytí. Dříve se vařilo před pátečním půstem, protože se v něm spotřebovaly všechny přebytečné suroviny.

Jeho výhodou je, že jakmile hrnec vložíte do trouby, už se o nic nemusíte téměř starat.

Uzené s kapustou

(4 porce)

1 kg uzené vepřové plece, ½ hlávky kapusty, 2 lžíce másla, čerstvě mletý pepř

Na omáčku: 2 šálky plnotučného mléka, ½ hrnku nastrouhaného křenu, 1 snítka tymiánu, sůl čerstvě mletý černý pepř

Na jíšku: 8 lžic másla, ½ hrnku hladké mouky

1) Ve velkém hrnci zalijte maso studenou vodou a pomalu přiveďte k varu. Pokud je velmi slané, na povrchu vody bude bílá pěna, v takovém případě je lepší vodu vylít a začít znovu.

2) Nakonec hrnec přikryjte pokličkou a vařte, dokud maso není téměř hotové, na každých 500 g počítejte asi 20 minut.

3) Mezitím kapustu rozkrájejte na čtvrtky, odstraňte košťál. Listy nakrájejte na tenké nudličky. Asi 20 minut před koncem vaření masa přidejte do hrnce.

4) Promíchejte, přikryjte a dále zvolna vařte, dokud se vše neuvaří.

5) Připravte si omáčku. Z másla a mouky udělejte bílou jíšku, v hrnci přiveďte k varu mléko, osolte, opepřete a vařte 4-5 minut. Zašlehejte 4 lžíce jíšky a šlehejte aby vznikla hladká omáčka. Přidejte nastrouhaný křen a na velmi mírném ohni vařte 4 až 5 minut.

6) Nakrájené maso servírujte s kapustou přelité omáčkou.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 2

Typické irské jídlo nese název bacon and cabbage, tedy slanina s kapustou. Jenže v našich podmínkách znamená slanina něco úplně jiného. Ta irská je mnohem libovější. Omáčku můžete udělat podle své chuti, kromě křenové se často podává i petrželová.

Jehněčí s mátovou omáčkou

(6 porcí)

1 menší jehněčí kýta vcelku (cca 2 kg), 3 větvičky rozmarýnu, 4 oloupané stroužky česneku nakrájené podélně na čtvrtiny, 2 lžíce másla, čerstvě mletý pepř, hrubá mořská sůl

Omáčka: 200 ml bílého vinného octa, hrst lístků máty, 2 lžíce cukru krupice

1) Předehřejte troubu na 200 °C. Maso položte na pekáč. Prošpikujte klínky česneku a snítkami rozmarýnu. Potřete máslem celou kýtu a hojně posypte čerstvě mletým pepřem a solí.

2) Pečte asi 1 hodinu 20 minut, v polovině pečení je otočte a každou půlhodinu přelijte šťávou.

3) Maso na mísu a přikryjte čistou utěrkou, než je nakrájíte, nechte je 10 minut odpočinout. Díky tomu bude maso je opravdu šťavnaté a křehké.

4) Pekáč, ve kterém se maso peklo, dejte na sporák na mírné teplo, pomocí škrabky odstraňte všechny přípečky a nechte asi 1 minutu trochu zkaramelizovat. Odstraňte přebytečný tuk a přidejte asi 500 ml vody. Přiveďte k varu a nechte zredukovat na polovinu.

V případě potřeby zahustěte jíškou a ještě chvíli povařte. Slijte zvlášť do omáčníku.

5) Mezi tím si udělejte mátovou omáčku. Lístky máty omyjte, osušte, nakrájejte a dejte do větší misky. Přidejte cukr a přilijte 200 ml vroucí vody. Důkladně promíchejte a nechte vychladnout v pokojové teplotě.

6) Přidejte vinný ocet, promíchejte a dejte na 1 hodinu odpočinout. Pokud je omáčka moc ostrá, přidejte vodu.

7) Maso podávejte s oběma omáčkami a jako přílohu můžete udělat bramborovou kaši.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 2

Jehněčí s mátovou omáčku je nejchutnější z mladého masa, proto se kdysi vařilo s přicházejícím jarem hlavně na Velikonoce. Ale dnes je už jehněčí k dispozici po celý rok, takže můžete mít tuhle lahůdku kdykoliv.

Irský guláš

(4 porce)

800 g jehněčího plecka (můžete použít hovězí), 500 g menších brambor, 2 mrkve, 2 cibule, 4 stroužky česneku, 300 ml černého piva, 1,5 hrnku silného masového vývaru, 1 lžíce tymiánu, 1 lžíce másla, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Jehněčí nakrájejte na kostky a ve větším hrnci je opečte na oleji. Osolte a opepřete, přidejte prolisovaný česnek, tymián a poduste, dokud se šťáva neodpaří.

2) Podlijte pivem, povařte zhruba 5 minut, podlijte hrnkem vývaru a duste zhruba 1,5 hodiny.

Nakrájejte brambory a cibule na čtvrtky a mrkev na kolečka. Na pánvi rozpusťte máslo a zeleninu zhruba 15 minut restujte.

3) Přidejte k masu, přilijte zbytek vývaru a duste dalších asi 10 minut. Přidejte nasekanou petrželku, promíchejte a podávejte.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 1

Irish stew má mnoho podob. Ale vždycky jde o dlouho dušené maso, které se připravuje se zeleninou v jednom hrnci. K podlití se používá pivo Guinness, ale můžete je nahradit jiným, které by ale nemělo být moc hořké, spíš plné chuti a nasládlé.

Scones

(8 porcí)

350 g hladké mouky + na podsypání, 1 kypřicí prášek do pečiva, 85 g másla nakrájeného na kostičky, 3 lžíce moučkového cukru, 175 ml mléka, 1 lžička vanilkového extraktu, sůl, citronová šťáva

1) Zahřejte troubu na 220 °C. Do velké mísy prosejte mouku s ¼ lžičky soli a práškem do pečiva a promíchejte.

2) Přidejte máslo a poté je hněťte prsty, dokud nebude směs vypadat jako jemné drobky. Vmíchejte moučkový cukr.

3) Mléko ohřejte v mikrovlnné troubě asi na 30 sekund, musí být vlažné, ale ne horké. Přidejte vanilkový extrakt a trochu citronové šťávy a poté na chvíli odstavte.

4) V suché směsi udělejte důlek, poté přidejte tekutinu a rychle promíchejte příborovým nožem.

5) Na pracovní plochu nasypte trochu mouky a těsto vyklopte. Těsto a ruce posypte ještě trochou mouky a pak těsto 2–3x přeložte, dokud nebude trochu hladší. Vyválejte asi 2 cm vysoký plát, ze kterého vypichujte asi 8 cm velká kolečka. Ta poté pokládejte na plech s pečicím papírem.

6) Potřete rozšlehaným vejcem a pečte v troubě rozehřáté na 220 °C asi 10 minut do růžova.

Podávejte ještě teplé namazané máslem a ochucené džemem a případně i šlehačkou.

Doba přípravy 20 minut

Náročnost 1 minut

Scones jsou v Irsku běžnou součástí každodenního života. I když se prý poprvé objevily ve Skotsku na počátku 16. století, kdy se ovšem pekly na pánvi. Připravují se k snídani, ale i jako odpolední pohoštění k čaji.

A máloco prý potěší víc, než posezení u čerstvých koláčků v útulné irské kuchyni. Tajemství těch nechutnějších je začít se studenými přísadami a s těstem pracovat velmi rychle.

Sladký sodový chléb

(2 kusy)

5 šálků prosáté hladké mouky, 3/4 šálku krystalového cukru, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 ½ lžičky soli, 1 lžička jedlé sody, ½ šálku másla, 2 ½ šálku podmáslí, 1 velké vejce, 2 ½ šálku rozinek (smíchané světlé a tmavé), 3 lžíce kmínu, cukr na posypání

1) Předehřejte troubu na 180 °C. Máslem pořádně vytřete dvě formy na chléb. Rozinky namočte na 15–20 minut do horké vody, poté dobře sceďte.

2) Smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a jedlou sodu. Máslo nakrájejte na kostičky a velmi rukama promíchejte s moukou. Vmíchejte okapané rozinky a kmín.

3) Do moučné směsi přidejte podmáslí a vejce. Dobře promíchejte. Těsto by mělo připomínat husté koláčové. Naplňte rovnoměrně obě chlebové formy. Poté posypte vršek každé třtinovým cukrem.

4) Pečte 60–70 minut. Vyzkoušejte párátkem. Nechejte 3 až 5 minut ve formách a poté vyklopte na mřížku.

Doba přípravy 85 minut

Náročnost 2

Sodový chléb se v Irsku dělá často ve sladké i slané verzi. Jedlá soda reaguje s kyselým mlékem a vytvoří v těstě malé bublinky oxidu uhličitého.

Původní chléb vyrobený s rozinkami a kmínem se hovorově nazývá strakatý pes, dnes už se dělá spousta moderních verzí třeba s pivem nebo s ořechy.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během