Domů     Na skok v Irsku
Na skok v Irsku
12.3.2025

Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů.

Polévka z mořských plodů

(4 porce)

1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zeleninového vývaru, 80 g másla, 250 ml plnotučného mléka, 250 ml smetany na vaření, 1 lžíce mouky, směs mořských plodů, 2 čerstvé filety z lososa nebo tresky, kurkuma, 1 bobkový list, sůl a pepř, čerstvé bylinky na ozdobu citrónová šťáva

1) Rozpusťte máslo ve větším hrnci a nadrobno pokrájenou cibulku a česnek osmahněte dozlatova.

2) Vložte nadrobno pokrájenou slaninu a opět chvilku restujte, až slanina pustí šťávu.

3) Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, petržel a brambory a lehce promíchejte a chvíli restujte. Poté přidejte lžíci mouky a ještě 2 minuty míchejte. Okořeňte kurkumou, pepřem, bobkovým listem, osolte a vše zalijte vývarem. Přiveďte k varu a poté snižte teplotu a polévku nechte jen lehce probublávat.

4) Zhruba po 10 minutách přilijte teplé mléko a vložte na kostky pokrájené ryby a mořské plody .

5) Asi po 5 minutách vaření přilévejte smetanu a vše pomalu promíchávejte. Teď už stačí jen pár minut vaření a polévka je hotová. Můžete přidat trošku citrónové šťávy a čerstvých bylinek na dochucení.

Doba přípravy 35 minut

Náročnost 1

Tahle polévka nazývaná Seafood Chowder je v Irsku celkem běžným jídlem s mnoha různými obměnami. S mořskými plody a rybami se nemusíte bát experimentovat.

Můžete zkusit přidat krevety nebo mušle, škeble, připravit ji s krabím masem… Nezapomeňte k ní ale podávat dobrý čerstvý chléb.

Dublinský coddle

(4 porce)

2 kg brambor, 500 ml převařené vody, 1 kostka kuřecího nebo hovězího vývaru, 450 g kvalitní vepřové klobásy, 450 g slaniny, 2 velké cibule nakrájené na plátky, 1 lžíce najemno nasekané čerstvé petrželky, sůl a hrubě mletý pepř

1) Předehřejte troubu na 150 °C. Případné větší brambory nakrájejte na tři nebo čtyři kusy, menší nechte vcelku, aby se uvařily rovnoměrně.

2) Klobásy a slaninu grilujte dostatečně dlouho, aby se obarvily, ale dávejte pozor, aby nevyschly. Nechte okapat na papírových utěrkách a slaninu nakrájejte na 2 ½ centimetrové kousky. Klobásy můžete nakrájet na kousky velikosti sousta nebo nechat celé.

3) Do velké zapékací nádoby s dobře těsnícím víkem navrstvěte cibuli, slaninu, klobásy a brambory, každou vrstvu bohatě okořeňte pepřem a petrželkou. Pokračujte, dokud se ingredience nespotřebují, a zalijte horkým bujonem.

4) Nádobu zakryjte, vložte do předehřáté trouby a pečte alespoň tři hodiny, klidně i déle (až čtyři nebo pět hodin mu neublíží). Po dvou hodinách zkontrolujte hladinu kapaliny a v případě potřeby přidejte další vodu. Na dně hrnce by měl být neustále asi centimetr tekutiny.

6) Podávejte horké s čerstvým kváskovým chlebem, kterým pak vytřete skvělou šťávu.

Doba přípravy 240 minut

Náročnost 1

Coddle je levné jídlo, které se podává nejčastěji v zimě, protože zasytí. Dříve se vařilo před pátečním půstem, protože se v něm spotřebovaly všechny přebytečné suroviny.

Jeho výhodou je, že jakmile hrnec vložíte do trouby, už se o nic nemusíte téměř starat.

Uzené s kapustou

(4 porce)

1 kg uzené vepřové plece, ½ hlávky kapusty, 2 lžíce másla, čerstvě mletý pepř

Na omáčku: 2 šálky plnotučného mléka, ½ hrnku nastrouhaného křenu, 1 snítka tymiánu, sůl čerstvě mletý černý pepř

Na jíšku: 8 lžic másla, ½ hrnku hladké mouky

1) Ve velkém hrnci zalijte maso studenou vodou a pomalu přiveďte k varu. Pokud je velmi slané, na povrchu vody bude bílá pěna, v takovém případě je lepší vodu vylít a začít znovu.

2) Nakonec hrnec přikryjte pokličkou a vařte, dokud maso není téměř hotové, na každých 500 g počítejte asi 20 minut.

3) Mezitím kapustu rozkrájejte na čtvrtky, odstraňte košťál. Listy nakrájejte na tenké nudličky. Asi 20 minut před koncem vaření masa přidejte do hrnce.

4) Promíchejte, přikryjte a dále zvolna vařte, dokud se vše neuvaří.

5) Připravte si omáčku. Z másla a mouky udělejte bílou jíšku, v hrnci přiveďte k varu mléko, osolte, opepřete a vařte 4-5 minut. Zašlehejte 4 lžíce jíšky a šlehejte aby vznikla hladká omáčka. Přidejte nastrouhaný křen a na velmi mírném ohni vařte 4 až 5 minut.

6) Nakrájené maso servírujte s kapustou přelité omáčkou.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 2

Typické irské jídlo nese název bacon and cabbage, tedy slanina s kapustou. Jenže v našich podmínkách znamená slanina něco úplně jiného. Ta irská je mnohem libovější. Omáčku můžete udělat podle své chuti, kromě křenové se často podává i petrželová.

Jehněčí s mátovou omáčkou

(6 porcí)

1 menší jehněčí kýta vcelku (cca 2 kg), 3 větvičky rozmarýnu, 4 oloupané stroužky česneku nakrájené podélně na čtvrtiny, 2 lžíce másla, čerstvě mletý pepř, hrubá mořská sůl

Omáčka: 200 ml bílého vinného octa, hrst lístků máty, 2 lžíce cukru krupice

1) Předehřejte troubu na 200 °C. Maso položte na pekáč. Prošpikujte klínky česneku a snítkami rozmarýnu. Potřete máslem celou kýtu a hojně posypte čerstvě mletým pepřem a solí.

2) Pečte asi 1 hodinu 20 minut, v polovině pečení je otočte a každou půlhodinu přelijte šťávou.

3) Maso na mísu a přikryjte čistou utěrkou, než je nakrájíte, nechte je 10 minut odpočinout. Díky tomu bude maso je opravdu šťavnaté a křehké.

4) Pekáč, ve kterém se maso peklo, dejte na sporák na mírné teplo, pomocí škrabky odstraňte všechny přípečky a nechte asi 1 minutu trochu zkaramelizovat. Odstraňte přebytečný tuk a přidejte asi 500 ml vody. Přiveďte k varu a nechte zredukovat na polovinu.

V případě potřeby zahustěte jíškou a ještě chvíli povařte. Slijte zvlášť do omáčníku.

5) Mezi tím si udělejte mátovou omáčku. Lístky máty omyjte, osušte, nakrájejte a dejte do větší misky. Přidejte cukr a přilijte 200 ml vroucí vody. Důkladně promíchejte a nechte vychladnout v pokojové teplotě.

6) Přidejte vinný ocet, promíchejte a dejte na 1 hodinu odpočinout. Pokud je omáčka moc ostrá, přidejte vodu.

7) Maso podávejte s oběma omáčkami a jako přílohu můžete udělat bramborovou kaši.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 2

Jehněčí s mátovou omáčku je nejchutnější z mladého masa, proto se kdysi vařilo s přicházejícím jarem hlavně na Velikonoce. Ale dnes je už jehněčí k dispozici po celý rok, takže můžete mít tuhle lahůdku kdykoliv.

Irský guláš

(4 porce)

800 g jehněčího plecka (můžete použít hovězí), 500 g menších brambor, 2 mrkve, 2 cibule, 4 stroužky česneku, 300 ml černého piva, 1,5 hrnku silného masového vývaru, 1 lžíce tymiánu, 1 lžíce másla, sůl, čerstvě mletý pepř

1) Jehněčí nakrájejte na kostky a ve větším hrnci je opečte na oleji. Osolte a opepřete, přidejte prolisovaný česnek, tymián a poduste, dokud se šťáva neodpaří.

2) Podlijte pivem, povařte zhruba 5 minut, podlijte hrnkem vývaru a duste zhruba 1,5 hodiny.

Nakrájejte brambory a cibule na čtvrtky a mrkev na kolečka. Na pánvi rozpusťte máslo a zeleninu zhruba 15 minut restujte.

3) Přidejte k masu, přilijte zbytek vývaru a duste dalších asi 10 minut. Přidejte nasekanou petrželku, promíchejte a podávejte.

Doba přípravy 60 minut

Náročnost 1

Irish stew má mnoho podob. Ale vždycky jde o dlouho dušené maso, které se připravuje se zeleninou v jednom hrnci. K podlití se používá pivo Guinness, ale můžete je nahradit jiným, které by ale nemělo být moc hořké, spíš plné chuti a nasládlé.

Scones

(8 porcí)

350 g hladké mouky + na podsypání, 1 kypřicí prášek do pečiva, 85 g másla nakrájeného na kostičky, 3 lžíce moučkového cukru, 175 ml mléka, 1 lžička vanilkového extraktu, sůl, citronová šťáva

1) Zahřejte troubu na 220 °C. Do velké mísy prosejte mouku s ¼ lžičky soli a práškem do pečiva a promíchejte.

2) Přidejte máslo a poté je hněťte prsty, dokud nebude směs vypadat jako jemné drobky. Vmíchejte moučkový cukr.

3) Mléko ohřejte v mikrovlnné troubě asi na 30 sekund, musí být vlažné, ale ne horké. Přidejte vanilkový extrakt a trochu citronové šťávy a poté na chvíli odstavte.

4) V suché směsi udělejte důlek, poté přidejte tekutinu a rychle promíchejte příborovým nožem.

5) Na pracovní plochu nasypte trochu mouky a těsto vyklopte. Těsto a ruce posypte ještě trochou mouky a pak těsto 2–3x přeložte, dokud nebude trochu hladší. Vyválejte asi 2 cm vysoký plát, ze kterého vypichujte asi 8 cm velká kolečka. Ta poté pokládejte na plech s pečicím papírem.

6) Potřete rozšlehaným vejcem a pečte v troubě rozehřáté na 220 °C asi 10 minut do růžova.

Podávejte ještě teplé namazané máslem a ochucené džemem a případně i šlehačkou.

Doba přípravy 20 minut

Náročnost 1 minut

Scones jsou v Irsku běžnou součástí každodenního života. I když se prý poprvé objevily ve Skotsku na počátku 16. století, kdy se ovšem pekly na pánvi. Připravují se k snídani, ale i jako odpolední pohoštění k čaji.

A máloco prý potěší víc, než posezení u čerstvých koláčků v útulné irské kuchyni. Tajemství těch nechutnějších je začít se studenými přísadami a s těstem pracovat velmi rychle.

Sladký sodový chléb

(2 kusy)

5 šálků prosáté hladké mouky, 3/4 šálku krystalového cukru, 2 lžičky prášku do pečiva, 1 ½ lžičky soli, 1 lžička jedlé sody, ½ šálku másla, 2 ½ šálku podmáslí, 1 velké vejce, 2 ½ šálku rozinek (smíchané světlé a tmavé), 3 lžíce kmínu, cukr na posypání

1) Předehřejte troubu na 180 °C. Máslem pořádně vytřete dvě formy na chléb. Rozinky namočte na 15–20 minut do horké vody, poté dobře sceďte.

2) Smíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a jedlou sodu. Máslo nakrájejte na kostičky a velmi rukama promíchejte s moukou. Vmíchejte okapané rozinky a kmín.

3) Do moučné směsi přidejte podmáslí a vejce. Dobře promíchejte. Těsto by mělo připomínat husté koláčové. Naplňte rovnoměrně obě chlebové formy. Poté posypte vršek každé třtinovým cukrem.

4) Pečte 60–70 minut. Vyzkoušejte párátkem. Nechejte 3 až 5 minut ve formách a poté vyklopte na mřížku.

Doba přípravy 85 minut

Náročnost 2

Sodový chléb se v Irsku dělá často ve sladké i slané verzi. Jedlá soda reaguje s kyselým mlékem a vytvoří v těstě malé bublinky oxidu uhličitého.

Původní chléb vyrobený s rozinkami a kmínem se hovorově nazývá strakatý pes, dnes už se dělá spousta moderních verzí třeba s pivem nebo s ořechy.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
29.4.2025
Ale jakou, když existuje tolik druhů. A někdy ani ti, kteří kávu milují a rádi experimentují, nedokáží přesně určit, co do které vlastně patří. Espresso zná každý, ale co ty ostatní? Pojďme se na to podívat. Ristretto – pochází ze Sicílie a je velice podobné espressu, ale s tím rozdílem, že jeho objem je okolo 20 ml. Připravuje se z toho stejného množství kávy, ale extrakce je kratší, takže vyn
25.4.2025
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podáv
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a