Domů     Co s bonsajemi v zimě?
Co s bonsajemi v zimě?
5.2.2025

Na bonsaje čekají v domácnostech dvě hlavní nebezpečí – příliš mnoho vody v misce a první přezimování. Navíc nároky na zimní podmínky se mohou u ministromků podle druhu zásadně lišit.

Největší chyby jako amatérští pěstitelé děláme u bonsají pokojových, naopak venkovní mívají lepší vyhlídky přežít zimu. Venku často pěstujeme jehličnany, u nichž automaticky předpokládáme, že si s mrazem poradí.

Což je pravda jen částečně, teplou zimu přečkají, ale před mrazy je musíme chránit. Nejlépe tak, že rostlinu – bez nádoby – zapustíme do země a povrch až ke koruně bonsaje ještě překryjeme vrstvou suchého listí.

Nebo můžeme bonsaj i s nádobou postavit do dřevěné bedny podložené polystyrenem a uvnitř vystlané rašelinou, suchým listím nebo slámou. Proč to všechno?

Potřebujeme se přiblížit podmínkám přirozeně rostoucích stromků, jejichž kořeny rovněž nezůstávají v dosahu mrazu, ale jsou chráněné hluboko v zemi.

Doporučujeme: Otužilé bonsaje nenecháváme na plném slunci, ale zajistíme jim polostín. Přímé slunce by je i v zimě mohlo poškodit, stromky pak reagují praskáním kůry. Zacloněním může být i větev chvojí umístěná před bonsaj. Současně pak chrání před vichrem a vánicemi.

Kdy se hodí fóliovník…

Chrání stromky hlavně před větrem a vyschnutím, protože ztráty vláhy tu nejsou tak velké jako venku, ačkoli i zde bývá pod nulou. Proto sem umísťujeme jen otužilé druhy.

Problémem mohou být výkyvy teplot, za slunečného počasí se vnitřek fóliovníku rychle vyhřeje, takže je nutné větrat.

… a kdy skleník

Listnaté i jehličnaté stromy mírného pásma, pěstované jako venkovní bonsaje, můžete na zimu umístit i do temperovaného čili mírně vytápěného skleníku.

Samozřejmě je třeba hlídat teplotu, která by se měla pohybovat kolem 7 °C, v případě konifer jen kolem 5 °C. Skleník má tu výhodu, že rostlinám přestane hrozit nedostatek vlhkosti. Ta je při dlouhodobých mrazech větším nebezpečím než samotný chlad.

Odborníci ale doporučují, počkat s podzimním stěhováním do skleníku co nejdéle. Stromky by měly projít mírným mrazivým obdobím venku, jinak na jaře hůře obrážejí. S vláhou během zimy šetříme, ale kontrolujeme, aby zemina nevyschla.

Pozor na chlad od země: I ve skleníku hrozí přízemní ledový průvan. Květináče bychom tedy měli podložit izolační vrstvou, může to být dřevo i polystyren.

Kam s choulostivými dřevinami

Často jde o druhy asijského původu nebo okrasné varianty ovocných stromů, jako okrasná jabloň, třešeň, kdouloň, meruňka, některé javory, japonský habr, některé rododendrony. Obvykle snášejí jen krátkodobě mráz těsně pod nulou.

I pro ty je vhodný temperovaný skleník s teplotou kolem 5 °C. Alternativou by mohlo být nevytápěné světlé místo v domě, například na schodištním okně či krytém balkoně. Důležité je dostatečně větrat, stromky potřebují čerstvý vzduch s dostatečnou vlhkostí.

Pokojové bonsaje

Představují nepřehlednou skupinu rostlin s rozmanitými požadavky, přesto se v zásadě dají shrnout do dvou kategorií. Jedna z nich vyžaduje v zimě vegetační klid s teplotami nízko nad nulou a druhá se dá celoročně pěstovat za pokojových teplot.

Jedno mají ale obě skupiny společné – vyžadují hodně světla, obvykle více, než jim v domácnosti můžeme nabídnout. Proto už v listopadu nebo prosinci  reagují na šero tím, že začnou shazovat listí.  Jak tento problém řešit?

Máte tři možnosti:

Stanoviště těsně u okna: V praxi to znamená, že by bonsaj neměla stát dále než 40 cm od okna. Pokud takové stanoviště doma najdete, máte skoro vyhráno. Jen musíte ještě zajistit, aby na květináč netáhlo.

Chladný průvan by mohl způsobit, že se ve vlhké zemině rozbují plísně. Že se k tomu došlo, se dá odhadnout z toho, že rostlina shazuje listí. Květináč je proto nezbytné podložit a někdy i obložit izolační vrstvou, aby ke kořenům chlad nemohl.

Speciální žárovka: Pokud to s bonsajemi myslíte vážně, tak se podívejte na nabídku tzv. pěstebního osvětlení.

Prodává se v různých cenových hladinách a typech výrobků od speciálních žárovek, které namontujete do každé lampy, až po kompletní osvětlovadla pro větší domácí zahrádku.

Svítidla poskytují nejen dostatek jasu, ale také dostatečný podíl záření v červené i modré oblasti spektra, důležitého pro fotosyntézu.

Temperovaný skleník: To je řešení pro bonsaje vyžadující v zimě nízké teploty mezi 5 °C a 10 °C a současně hodně světla.

Obvykle jsou to rostliny pocházející ze subtropů a oblasti Středozemního moře, jako například marhaník, akácie, kamélie, myrta, gardie, oleandr a mnoho dalších. Alternativou skleníku je nevytápěná zimní zahrada.

Ale pozor, ve skleníku i v zimní zahradě může za slunečného dne teplota rychle vystoupat, takže je nutné větrání nebo zastínění v poledních hodinách.

Nechtěné opadávání

To samozřejmě nápadně ukazuje na chybu v přezimování. U rostlin ponechaných v místnosti bývá příčinou vedle nedostatku světla také příliš vysoká teplota. Proto se žloutnutí a opadávání listí objevuje brzy po začátku topné sezóny.

Jiným důvodem může být masivní napadení škůdci. Rostlina se pak raději zbaví listů, aby zachránila spící pupeny a kořeny pro nový růst.

Zasychání větví

I to bývá nejčastěji důsledek špatného osvětlení, rostlina utlumí životní funkce ve větvích, které jsou nejdále od okna nebo zdroje světla.

Pokud nemáte jiné vhodné stanoviště, pak aspoň rostlinou pravidelně otáčejte, aby měly všechny její části postupně stejný přístup ke světlu.

Foto: Shutterstock
Související články
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
reklama
Šikovné tipy
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p