Už jste si někdy nalili sklenku a ucítili vůni posečené trávy nebo třeba kouře? Možná vás přepadla nejistota a podezíravě jste zkoumali, jestli není něco špatně.
Ale není a váš čich i chuť jsou v pořádku. A tak se směle můžete pustit do objevování palety vůní a chutí, které můžete ve víně najít. Určitě vás mnohé překvapí.
Jak správně ochutnávat
Určitě jste už nějakou tu degustaci vína viděli, a když ne naživo, tak alespoň v televizi. A možná jste zatoužili si to sami zkusit.
Můžete se samozřejmě zúčastnit nějaké akce, kde vás vínem provede sommeliér, ale máte-li to z ruky, udělejte si ochutnávku sami s přáteli nebo rodinou. O to napínavější to bude. Je potřeba se ale dobře připravit.
Začněte tím, že vyberete nějaké kvalitní víno a otevřete je několik hodin předem. Musí se pěkně nadechnout, přizpůsobit okolním podmínkám, aby mohlo ze sebe vydat to nejlepší.
S ročníky starými třeba 25 let se pravděpodobně nesetkáte, ale jen tak pro informaci, těm stačí asi jen hodina před ochutnávkou. A jak dál?
* Vybrané víno nalijte do sklenky, a před tím, než s ní zakroužíte, si poprvé přičichněte, abyste zachytili počáteční tóny, které rychle vyprchají.
* Po zakroužení přivoňte k vnitřnímu okraji sklenky, v jejím středu se silněji uvolňuje alkohol, tak ať vás neruší.
* Jednotlivá přičichnutí by měla následovat asi po minutě. Nos si tak na vůni nezvykne a bude ji posuzovat vždycky jako novou a také se víno teprve postupně otevřete.
* A nakonec ochutnejte. Jak? Podle sommeliéra Jana Pánka by do úst měl přijít pouze malý doušek vína, který poválíte na jazyku, abyste zapojili všechny chuťové pohárky. Dohromady by víno nemělo být v ústech déle než několik sekund.
Prozkoumejte chuť i vůni
Většinou objevíte jiné u bílých a červených či růžových, ale rozhoduje i spousta dalších parametrů. V základních tónech bílých vín najdete meloun či ananas, jablko, broskev nebo různé citrusy. Mimo ovoce můžete z vína ucítit vůni květů, listů nebo koření.
U červených vín se nejčastěji hovoří o červených bobulových plodech, třešních nebo švestkách, ale i o spoustě dalších. Této základní paletě se také říká primární aroma a odráží charakter odrůdy a ročníku, ve kterém se hrozny sklízejí. I proto je nejvíce patrné v mladých vínech.
Zkuste vína vyzrálejší
U těch se totiž dostanete až k takzvanému sekundárnímu, nebo dokonce i k terciálnímu aroma. Sekundární aroma odráží kvalitu zpracování i to, jestli vinař své víno opravdu hýčkal a dopřál mu čas. Vzniká totiž během fermentačního a kvasného procesu.
Terciální tóny získává víno až při dlouhém zrání a jsou typické třeba pro archivní vína.
Dobrodružství ve vůních
Chce to trochu snahy a také nějakou tu praxi, ale ochutnávání vína je docela napínavá činnost. A nemá nic společného s bezhlavým popíjením. Poznat můžete zajímavé chutě a ucítit i velmi netradiční tóny.
Budete až překvapeni, kolik jich až doposud před vámi zůstalo skryto. Jaké například?
Ořechy
Oříšková aromata od pražených mandlí přes pečené arašídy až po vlašské ořechy se objevují docela často, protože běžně vznikají při oxidaci alkoholu během dozrávání vína.
Čokoláda
Čokoládovými tóny, které sahají od mléčné čokolády, přes hořkou až ke kakau, se většinou chlubí plná červená vína, která pocházejí z teplejších oblastí a většinou zrají v silně vypálených sudech.
Tabák
Vůně tabáku nejčastěji doplňuje čokoládové aroma. Mívají ji plná červená vína, která zrají v dubových sudech. Třeba skvělá vína z Bordeaux Cabernet Sauvignon nebo Merlot.
Zelená paprika
Otevřete-li si Cabernet Sauvignon a necháte ho pořádně rozvonět, mimo lesního ovoce byste po chvíli měli ucítit i zelené tóny, které se často přirovnávají k zelené paprice, ale třeba i ke chřestu.
Látka, která tuto vůni vyvolává i u dalších vín je opravdu také v paprice přítomná.
Kůže
Tóny kůže najdete v červených vínech, která zrála v dubových sudech, a hledejte za nimi záměr vinaře. Ten totiž zvolil takový způsob výroby a zrání, aby při nich vznikla právě tato oceňovaná vůně.
Včelí vosk
Bílá vína takové tóny získávají díky fermentaci při zrání v sudu nebo dlouhému zrání v láhvi. Najít je můžete třeba v Rulandském bílém, Chardonnay nebo Ryzlinku.
Tráva
Otevřeli jste Sauvignon a ucítili čerstvě posečenou trávu? Ne, ta vůně není z vaší zahrady, mohou za ni látky, které vínu dodávají kromě trávy i vůni po listí nebo bylinkách.
Petrolej
Ve vyzrálém ryzlinku můžete opravdu cítit petrolej, olej nebo gumu. Bát se nemusíte, tyto tóny jsou naopak typické a vznikají ve víně zcela přirozeně během procesu zrání.
Kdy víno nepít
Vůní, které jsme ještě nejmenovali a které signalizují, že pijete dobré a kvalitní víno, je spousta, a vy na ně určitě časem narazíte. Ale jistě se vkrádá otázka, co když je to naopak a víno k pití není a je třeba zkažené.
Napovíme vám, kdy byste měli zpozornět. Vůně připomínající mokrý karton nebo mokrého psa znamenají korkové víno. Tedy víno, jehož chuť zničil vadný korek. To je ostatně také důvod, proč vinaři čím dál častěji sahají po zátkách z jiných materiálů.
Ale jsou tu další. Obloukem se vyhněte vínu, které „voní“ po octu, plísni, laku na nehty, myšině nebo zkažených vejcích. Všechny signalizují, že se víno pít nedá.