Každý z nás je občas udělá. Mají spoustu variant a poslouží i jako malý oběd nebo svačinka ať už do práce nebo na cesty.
Dají se připravit na pánvi, v sendvičovači, zapékat pod grilem. Použít můžete klasický toustový chléb, ale také třeba veku nebo nakrájenou bagetu. Jestli doma stále střídáte jen pár osvědčených receptů, máme pro vás další nápady z domova i ze světa.
Zkuste třeba variaci na španělské Bocados, rychlý a teplý předkrm s čerstvým sýrem a vynikající směsí ratatouille. Ale našli jsme i další recepty, kterými se můžete inspirovat.
Bocados s čerstvým sýrem a karamelizovanou cibulí
(8 toastů)
2 velké cibule, 3 sušená rajčata, 20 g přírodních vyloupaných pistácií, 1 silnější bageta (na 8 ks ) 4 lžíce extra virgin olivového oleje, směs koření na ratatouille, 125 g přírodního kozího sýra, kousek zázvoru (5×2,5 cm)
1) 2 velké cibule oloupeme a nakrájíme na co nejtenčí proužky (půlměsíčky), tzv. „julienne“.
2) Na pánvi se 4 lžícemi extra virgin olivového oleje je necháme, za občasného promíchání, velmi zvolna na středním ohni zkaramelizovat. (cca 20 minut a nesmí zhnědnout, zůstane průsvitná).
3) Mezitím obalíme váleček čerstvého kozího sýra směsí koření ratatouille, aby koření nasáklo vodou a změklo, a nakrájíme jej na 16 stejných koleček.
4) Nakrájíme bagetu na 8 stejných kusů toustů o tloušťce cca 1,5 cm, které necháme v toustovači nebo na grilu lehce zezlátnout.
5) Zároveň najemno nastrouháme oškrábaný (škrábeme lžící) čerstvý zázvor o velikosti 5×2,5 cm, nahrubo nasekáme 20 g přírodních, nesolených a nepražených vyloupaných pistácií a nadrobno nakrájíme 3 sušená rajčata.
Tyto ingredience vmícháme do hotové zkaramelizované cibule, promícháme a lehce prohřejeme.
6) Na všechny tousty dáme přibližně stejnou vrstvu teplé zkaramelizované ochucené cibule, na ní položíme 2 kolečka kozího sýra se směsí ratatouille a teplé podáváme.
Reuben sendvič
2 lžíce másla, 8 plátků chleba, 8 plátků pastrami, nebo nakrájeného uzeného hovězího masa, 8 plátků sýru typu ementál, 1 hrnek kysaného zelí, ½ šálku zálivky Tisíc ostrovů (recept najdete na straně 34)
1) Předehřejte velkou pánev nebo gril na střední teplotu.
2) Jednu stranu plátků chleba lehce namažte máslem. Nepomazané strany potřete dresinkem Tisíc ostrovů. Na polovinu toustů dejte 1 plátek ementálu, 2 plátky uzeného hovězího masa, ¼ hrnku kysaného zelí a druhý plátek sýra. Navrch dejte zbývající plátky chleba máslem namazanou stranou ven.
3) Sendviče grilujte, dokud nebudou obě strany zlatavě hnědé, asi 5 minut na každé straně. Podávejte horké.
Příběhů o vzniku americké klasiky se vypráví hned několik a vedou se o ně spory. První přisuzuje autorství restauraci Arnolda Reubena v New Yorku, jejímiž nejčastějšími hosty byli Židé, a tak se místo vepřové šunky dávalo hovězí a hodně kysaného zelí.
Podle druhého ho vymyslel Reuben Kolakofsky, aby nakrmil spoluhráče v pokeru.
Ale hlavní věcí, na kterou je třeba u skvělého Reubena pamatovat, je, že byste měli sendvič grilovat pomalu a pod určitým tlakem, takže chléb dostane toastově hnědou barvu, maso se prohřeje a sýr se roztaví.
Croque monsieur
8 plátků světlého toustového chleba, 10 g másla, 2 lžíce hladké mouky, 250 ml mléka
sůl, ¼ lžičky muškátového oříšku, 200 g vepřové šunky, 200 g sýra gruyére, 2 lžičky dijonské hořčice, 1 hrst čerstvé pažitky
1) Plátky toustového chleba namažte máslem. Vyskládejte na plech s pečicím papírem, vložte na 5 minut do trouby na 150 °C. Vyjměte a teplotu zvyšte na 220 °C gril.
2) Udělejte si bešamel. Rozpusťte v kastrůlku máslo a přidejte mouku a restujte 3 minuty. Za stálého šlehání vlijte mléko a vařte 5 minut. Osolte a přidejte muškátový oříšek a zašlehejte dijonskou hořčici.
3) Všechny tousty namažte bešamelem. Čtyři poklaďte plátky šunky a polovinou sýra nastrouhaného najemno. Přiklopte zbylými tousty namazanou stranou nahoru a posypte sýrem.
4) Zapečte pod grilem dozlatova. Podávejte posypané čerstvou pažitkou nebo bylinkami.
Název téhle francouzské dobroty vznikl spojením slov „croquer“ (křupat) a „monsieur“ (pán). Croque monsieur se prý podával v pařížských kavárnách už v roce 1910 a najdeme ho tam dodnes. Má ovšem ženskou verzi. Croque madame je mladší a přibylo na ní ještě volské oko.
Rajčatová bruschetta
6 plátků bruschetty, použít můžete ale v podstatě jakýkoliv chléb nebo bagetu, 300 g malých vyzrálých rajčátek, 50 ml kvalitního olivového oleje, pár lístků čerstvé bazalky, sůl, pepř
1) Předehřejte troubu na 200 °C. Krajíčky chleba potřete olivovým olejem a dejte je péct na zhruba čtyři minuty.
2) Rajčátka nakrájejte a vložte je do misky. Přidejte olivový olej, natrhané lístky bazalky, osolte, opepřete a jemně promíchejte.
3) Rajčatovou směs rozdělte na topinky. Můžete ještě posypat parmezánem nebo přidat nakrájenou mozarellu.
V jednoduchosti je krása. Bruschetta bývala jídlem chudých a původně šlo jen o starý tvrdší chléb, kterému právě trocha olivového oleje a sůl dodávala lepší chuť. Dnes slouží jako předkrm a nebo osvěžující občerstvení.
Nejdůležitější je použít chutná a voňavá rajčata. Předtím, než je nakrájíte, byste z nich ale měli odstranit semínka a vodnatou dužninu, která by chleba rozmáčela.
Sladké francouzské
6 až 8 toustů, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, 50 ml smetany, ¼ lžičky skořice, trochu oleje nebo másla, ovoce med
1) Vajíčka rozšlehejte s vanilkovým cukrem, skořicí i smetanou.
2) Ve směsi obalte tousty, nechte je chvíli nasáknout a osmažte je na pánvi s trochou oleje dozlatova.
3) Hotové naskládejte na sebe, přidejte jakékoliv ovoce a polijte medem.
Tousty namočené ve vajíčku najdeme v různých kuchyních a pod různými názvy.
Nejčastěji se jim říká francouzské tousty, ale v Británii je nazývají chudí rytíři z Windsoru, v samotné Francii je dostanete také pod označením pain perdu, což znamená ztracený chléb, Řekové mají zase svůj avgofetes.
Ale to je vlastně jedno, důležité je, že je to lahůdka, k snídani jako dělaná.