Nikdo z nás nechce nosit desítky kilogramů navíc, zvláště když se podepisují na zdraví a mohou vést k výraznému zkrácení života.
Být nemocným rozhodně nikdo nechce, proto je zapotřebí svou obezitu začít léčit. Jenže výživoví poradci mnohdy nestačí, proto je třeba vyhledat odborníka. I obezita je totiž nemoc a jako takovou ji umí léčit jen lékař.
Kdo je dietolog
U lehčího stupně obezity můžete navštívit dietologa. Je to odborník, jenž na lékařské fakultě vystudoval kombinaci oboru nutriční terapie a všeobecného lékařství.
Nejprve vám pomůže napravit problém ve stravování a zaměří se i na léčbu některých vašich neduhů jako je celiakie či Crohnova choroba.
Kde jej najdete: Najít vám ho může praktický lékař, nebo vám pomůže web www. bezhladoveni.cz
Na specifické potíže je tu obezitolog
Jeho návštěva je vhodná v případě, kdy už trpíte těžší formou obezity a k tomu cukrovkou 2. typu, máte ischemickou chorobu srdeční, onemocnění žlučníku, či bolesti kloubů.
Obvykle se s obezitology setkáte v nemocnicích a na poliklinikách, ale mohou mít i své soukromé ordinace.
Co vás u něj čeká
Při první návštěvě si vás zváží, změří tělesné míry, krevní tlak, hladinu cukru v krvi a na specializovaných přístrojích zjistí podíl tuku, svalů a kostní tkáně.
Zeptá se vás na vaši rodinnou historii obezity, zdravotní komplikace, současný jídelníček a medikaci. Pak vám poskytne doporučení ohledně stravování a pohybu, které váš stav pomohou dostat pod kontrolu.
Dostanete od něj komplexní plán léčby, opírající se o spolupráci s kardiology, diabetology či ortopedy.
V čem je obezitolog jiný?
Má vysokoškolské lékařské vzdělání, atestaci z interního lékařství a odborné školení v oboru obezitolog pořádané Obezitologickou společností. Navíc bývá i specialistou na řešení morbidní obezity a komorbidit (současný výskyt více nemocí).
Kde si mám odborníka hledat: Nejvíc informací je na webových stránkách České obezitologické společnosti – www.obesitas.cz. Jsou tu i odkazy na sdružení, které se obezitou zabývají.
Pomůže bariatrická chirurgie
Obezitolog vás může poslat do bariatrického centra, kde se problém řeší hlavně za pomocí tzv. bariatrické chirurgie. Ta je u nás provozována zhruba osmi centry a v dalších šesti nemocnicích.
V některých centrech dokonce ani nevyžadují doporučení specialisty, stačí, když se na „pohovor“ objednáte sami. Nejbližší pracoviště najidete opět na webových stránkách České obezitologické společnosti.
Počítejte ale s tím, že na volný termín budete čekat zhruba tři měsíce. Sestra vám po telefonu sdělí, jaké výsledky vyšetření si do té doby musíte zajistit.
Jak se provádí:
Při bariatrickém chirurgickém zákroku, který pojišťovny proplácí, vás bude čekat tzv. žaludeční bypass, nebo sleeve resekce žaludku.
Indikací je morbidní obezita s BMI nad 40. Operace se provádí laparoskopicky, takže se nemusíte bát, že budete mít poškozenou přední břišní stěnu, nesmíte ale předtím trpět zánětem, či nádorem zažívacího traktu. Až u 70 procent pacientů dojde do dvou let po operaci k vyléčení diabetu.
Text: Olga Bohmová, foto: Shutterstock