Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami.
Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.
Do jídelníčku zařaďte i jídla s biotinem (patří do skupiny vitaminů B), tedy například sóju, oves, ječné kroupy, avokádo, naklíčenou vojtěšku, sezam, kukuřici nebo bezinky.
*Suché lupy
Jde o nadměrnou obnovu pokožky kůže. Zčásti jde o vrozený stav, ale může ho zhoršit velmi chladné počasí s teplotami kolem nuly, pobyt ve vytápěných místnostech, časté fénování a také používání nevhodného šamponu či laku na vlasy.
*Mastné lupy
Mastné lupy vznikají v důsledku nadprodukce kožního mazu nebo kvasinkové infekce. Kvasinky se na kůži vyskytují běžně, jenže při přemnožení začnou dráždit kůži látkami, které vylučují.
Pak vznikají tak mikrozáněty a postižení může vyústit až v seboroickou dermatitidu. Tu většinou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže, které ulpívají ve vlasech.
Jako první pomoc se dají vyzkoušet šampony či jiné prostředky vlasové kosmetiky s obsahem antimykotik, které koupíte v lékárně. Ve vážnějších případech je třeba návštěva kožního lékaře nebo trichologa.
Co zabírá na suché lupy:
Chmelový přeliv
Tři lžíce šištic přelijeme 500 ml horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Výluhem přeléváme vlasy a při tom masírujeme pokožku hlavy.
Tea tree olej
Zkuste smíchat pár kapek oleje s šetrným šamponem, nanést na vlasy, napěnit a nechat asi 5 minut působit, poté opláchněte vlažnou vodou. Lze opakovat každodenně. Obdobný účinek má také olej levandulový a eukalyptový.
Aloe vera
Šťáva z rostliny udržuje v pokožce vlhkost a zmírňuje napětí. Můžete ji použít v přírodní podobě, pokud rostlinu máte doma, nebo sáhnout po některém přípravku na trhu. K dostání jsou od čistého extraktu až po gely určené k hojení povrchových ranek.
Kokosový olej
Má antimykotické a antibakteriální účinky. Rozmíchejte dvě lžíce kokosového oleje v teplé vodě, aby vznikla hustá tekutina. Po umytí vlasů nechte působit alespoň 10 minut a poté smyjte.
Výtažek z grepových jader
Při mytí vlasů přidejte do šamponu grepový výtažek zakoupený v lékárně v poměru 1: 1. Pomáhá při bakteriálním a mykotickém postižení.
Co zabírá na mastné lupy:
Citronová šťáva
Pomáhá normalizovat stav pokožky, vyrovnává její pH a brání množení kvasinek. Smíchejte 1 lžíci citronové šťávy na pastu s pěti lžícemi kokosového tuku a vetřete do kůže hlavy. Po půlhodině opatrně smyjte. Lze opakovat každodenně.
Jablečný ocet
I jablečný ocet obnovuje přirozený ochranný film na povrchu kůže a pomáhá při svědění vlasové pokožky. Smíchejte půl šálku jablečného octa s půl šálku teplé vody a po umytí hlavy pokožku tímto roztokem opláchněte. Nechte působit alespoň dvě minuty a poté opláchněte.
Tablety s kyselinou acetylsalicylovou
Kyselina acetylsalicylová má antimikrobiální vlastnosti. Do šamponu, který běžně používáte, vmíchejte dvě nadrcené tablety a vzniklou směsí vlasy umyjte. Poté důkladně opláchněte. Kúru aplikujte jednou za týden.
Jedlá soda
Působí jako prostředek proti parazitním houbám a plísním a zároveň je mírně peelingová, takže vás zbaví odlupujících se šupinek. Do hrnku s teplou vodou přisypte jednu lžíci jedlé sody a pokožku hlavy vzniklou směsí oplachujte. Opakujte jednou týdně.
Bylinky: Lupy a svědivou pokožku zklidní heřmánek, šalvěj, lékořice, rozmarýn, kopřiva, zázvor, jitrocel, kořen lopuchu, listy kostivalu, břečťan a růže.
Kopřivy
Kopřivové tonikum si připravte takto: Dvě velké hrsti kopřiv nechte dva dny louhovat v půl litru 40% alkoholu. Tonikum pak pravidelně vtírejte do pokožky hlavy.
Odvar z heřmánkových květů
Dvě hrsti květů heřmánku spařte horkou vodou, přikryjte a nechejte čtvrt hodiny louhovat, potom sceďte. Výluhem spláchněte umyté vlasy.
Březový výluh
Březový výluh si můžete připravit ze sušených listů břízy. Po umytí hlavy lehce vmasírujte malé množství do vlasů a do vlasové pokožky. Březový výluh můžete také smíchat s běžným šamponem a používat v rámci obvyklé vlasové péče.
Bylinkový šampon
Ingredience: směs bylin kopřivy a máty, pár kapek esenciálního oleje (levandule, máta, citronela), 4 lžíce nastrouhaného olivového mýdla, destilovaná voda.
Postup: Převařte hrnek vody, vmíchejte do ní nastrouhané mýdlo a přidejte dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek. Tuto směs nechte do druhého dne vylouhovat, pak sceďte a přelijte do čisté skleněné lahvičky s uzávěrem. Skladujte v lednici, vydrží vám až 14 dní.
Foto: Shutterstock